ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

Vysušené deti. Pri telke, či na mobile sú viac ako 5 hodín denne

 Kika Kováčiková   16.01.2019   0

Podľa údajov agentúry TNS strávi priemerný slovenský tínedžer pri telke, internete, či mobile, 5,5 hodiny denne.

Hoci sa to na prvý pohľad nemusí javiť, mobily, aplikácie aj videohry sú podobné ako cigarety, alkohol, drogy, či hracie automaty.

Shutterstock

 

Závislosť vzniká od maličkých bábätiek

„Deti ich používajú veselo a vo veľkom už od plienok, hoci tieto vecičky nie sú vôbec neškodné. Na mozog majú tie isté účinky ako kokaín – aktivujú mozgové centrum potešenia, vyplavujú abnormálne dávky dopamínu a spôsobujú závislosť,“ píše Slávka Kubíková, ktorá digitálnym deťom venovala celú kapitolu v knihe Klub nerozbitných detí.

Používa ešte jeden priliehavý termín na deti pripútané k obrazovkám: že sú vysušené.

 

Priemer je 5 hodín, ale môže to byť aj viac

Ako podotkla Slávka Kubíková, priemer strávený za obrazovkou v tínedžerskej vekovej kategórii je 5,5 hodiny, čo znamená, že niektorí mládežníci sú v digitálnom svete možno len hodinu, dve, no mnoho iných pokojne aj osem-deväť hodín.

Vychádzala z dát z roku 2016 a odhadovala, že to pôjde hore a čochvíľa sa dotiahneme na amerických pubišov s ôsmimi hodinami za deň.

Elektronické obžerstvo pre chudobných

Medzitým Tomáš Bella upozornil na článok z New York Times, podľa ktorého sa už vie, z akého sociálneho prostredia pochádza tínedžer, ktorý je pred obrazovkou tých osem hodín - z chudobného.

Americký tínedžer z bohatej rodiny strávi s digitálnymi hračkami menej času, v priemere 5 hodín 42 minút denne.

Byť tučným bolo kedysi znakom bohatstva, dnes je symbolom chudoby. Podobná situácia teraz vzniká pri elektronickom obžerstve.

Americké školy, kam chodia deti milionárov a (technologickej) elity, čoraz častejšie rodičom sľubujú, že budú vyučovať klasickými metódami a mobily budú v škole zakázané. Školy pre chudobných sa naopak chvália tým, že každé dieťa dostane do ruky tablet.“

Tí, ktorí ich vyvíjajú, si dávajú najväčší pozor

Tzv. elita zo Sillicon Valley, ktorá technológie vyvíja, si pre svoje deti platí „no phone“ babysitterky. Tie majú v zmluve striktne zakázané používať pri svojej práci akúkoľvek obrazovku, telefón, či tablet. Nikdy takúto vecičku nemôžu vytiahnuť pred deťmi.

Všetko „screenové“ musí byť schované z ich dosahu.

Na deti totiž veľmi dobre fungujú manipulátorské techniky, aby strávili online čo najviac času - napríklad automatické prehrávanie videa, prípadne vychytávka Snapchatu, ktorá ráta počet dní, počas ktorých dvaja ľudia neprerušene udržali kontakt (ako keď si hádžete jeden druhému loptičku a nesmie vám spadnúť).

To je odpoveď pre rodičov, prečo sa deti nevedia od obrazoviek odtrhnúť - prečo ich môžu nájsť s telefónom pod paplónom aj o druhej v noci, prečo sú vyčerpané, keď majú ráno vstávať do školy a nezvládajú normálne fungovať.

Je to zároveň vážny dôvod, aby sme ich v tom nenechávali samých. Nemôžeme od nich čakať samoreguláciu.

Deti potrebujú rodičov, ktorí sú si vedomí, že čas strávený pri obrazovke musí podliehať obmedzeniam - niekedy aj veľmi tvrdým. A zároveň rodičov, ktorí nie sú pokryteckí - a sami im idú príkladom v tom, ako používať smartfóny, v duchu "všetko smieš, ale nie všetko osoží" - aby boli na úžitok, nie na škodu.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.8 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

 

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oco pozerá futbal, bábo plače, mama má baby blues
21.02.2019   0
Hormonálna nerovnováha, množstvo pocitov, únava a nové povinnosti zvyčajne prispejú k tomu, že sa žena niekoľko týždňov po pôrode, keď prvotné dojmy opadnú, začína cítiť vyčerpane a nervózne. Lekári toto obdobie nazývajú baby blues a radia mamám zvoľniť zo svojich očakávaní, požiadať o pomoc okolie, a počkať, kým nahromadené emócie odznejú samé. Mamička Linda pozná baby blues dôverne a vie, ako si s ním poradiť.
Menštruačný kalíšok používajú ženy aj na to, aby skôr otehotneli. Funguje to?
20.02.2019   0
Každým dňom populárnejší menštruačný kalíšok, ako ekologická alternatíva k tampónom a vložkám, môže mať aj iný účel.
Odkedy som tehotná, nič nesmiem!
19.02.2019   0
Jedna z vecí, ktoré ma na prvom tehotenstve (ne)príjemne prekvapili, bola kvapku prehnaná starostlivosť môjho muža. On, racionálny chlap, sa pri pohľade na svoju manželku – budúcu matku zmenil na nepoznanie. Skrátka, prvé dieťa je prvé dieťa, a keď sa z muža stáva oco, zo ženy je na chvíľu kráľovná. Toto vás, milé prvorodičky, čaká pri prvom tehotenstve, tak si to užite.
babetko
Kedy dať dieťaťu do ruky prvú farbičku
21.02.2019   1
Deti, ak majú príležitosť a vhodné materiály, tak začínajú „kresliť“ – teda pracovať s týmto materiálom zhruba okolo prvých narodenín.
8 vecí, ktoré musí počuť každá mama, ktorá má malé deti
20.02.2019   1
Bude ti ťažko ešte niekoľko rokov. Naozaj veľmi ťažko. Neklesaj na duchu. Toto je pravá rodičovská cesta, jednoducho vydrž.
Deti sú ako atentátnici. Ich úlohou je sabotovať rodičov
19.02.2019   0
So sladkým úsmevom maria takmer každé naše úsilie. To kvôli nim robíme tisíc vecí naraz a nikdy nič nestihneme poriadne dokončiť.
detské choroby
Medzinárodný deň detskej rakoviny. Ochorie nám viac ako 200 detí ročne
14.02.2019   0
Dnes sú detské onkológie okrem Banskej Bystrice aj v Bratislave a Košiciach, ktoré spolu ročne diagnostikujú vyše 200 prípadov onkologických ochorení u detí od 0 do 19 rokov.
17 tipov na domácu liečbu laryngitídy
12.02.2019   0
Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi. Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito domácimi prostriedkami.
Antibiotiká. Áno, či nie ?
08.02.2019   2
Ako liečia choroby antibiotiká? Deťom sa najčastejšie predpisujú ATB, ktoré obsahujú ampicilín, amoxycilín, erytromycín a penicilín.
zvery
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.
Stratil sa mi pes
06.02.2019   0
Čo robiť, keď sa nám stratí pes? Ako si zachovať chladnú hlavu a nepodľahnúť zbytočne panike? Kto nám pomôže nájsť ho? Ako sa efektívne zapojiť do hľadania?
Flat coated retríver alebo Hladkosrstý retríver, FCR
30.01.2019   0
Poznáte krásneho a inteligentného psa - Flat coated retrievera? Odkiaľ pochádza toto originálne plemeno a aké má vlastnosti? Je vhodné do rodiny s deťmi? Čo má spoločné s inými druhmi retrieverov?