VychovávameVychovávame deti

Vysušené deti. Pri telke, či na mobile sú viac ako 5 hodín denne

 Kika Kováčiková   16.01.2019   0

Podľa údajov agentúry TNS strávi priemerný slovenský tínedžer pri telke, internete, či mobile, 5,5 hodiny denne.

Hoci sa to na prvý pohľad nemusí javiť, mobily, aplikácie aj videohry sú podobné ako cigarety, alkohol, drogy, či hracie automaty.

Shutterstock

 

Závislosť vzniká od maličkých bábätiek

„Deti ich používajú veselo a vo veľkom už od plienok, hoci tieto vecičky nie sú vôbec neškodné. Na mozog majú tie isté účinky ako kokaín – aktivujú mozgové centrum potešenia, vyplavujú abnormálne dávky dopamínu a spôsobujú závislosť,“ píše Slávka Kubíková, ktorá digitálnym deťom venovala celú kapitolu v knihe Klub nerozbitných detí.

Používa ešte jeden priliehavý termín na deti pripútané k obrazovkám: že sú vysušené.

 

Priemer je 5 hodín, ale môže to byť aj viac

Ako podotkla Slávka Kubíková, priemer strávený za obrazovkou v tínedžerskej vekovej kategórii je 5,5 hodiny, čo znamená, že niektorí mládežníci sú v digitálnom svete možno len hodinu, dve, no mnoho iných pokojne aj osem-deväť hodín.

Vychádzala z dát z roku 2016 a odhadovala, že to pôjde hore a čochvíľa sa dotiahneme na amerických pubišov s ôsmimi hodinami za deň.

Elektronické obžerstvo pre chudobných

Medzitým Tomáš Bella upozornil na článok z New York Times, podľa ktorého sa už vie, z akého sociálneho prostredia pochádza tínedžer, ktorý je pred obrazovkou tých osem hodín - z chudobného.

Americký tínedžer z bohatej rodiny strávi s digitálnymi hračkami menej času, v priemere 5 hodín 42 minút denne.

Byť tučným bolo kedysi znakom bohatstva, dnes je symbolom chudoby. Podobná situácia teraz vzniká pri elektronickom obžerstve.

Americké školy, kam chodia deti milionárov a (technologickej) elity, čoraz častejšie rodičom sľubujú, že budú vyučovať klasickými metódami a mobily budú v škole zakázané. Školy pre chudobných sa naopak chvália tým, že každé dieťa dostane do ruky tablet.“

Tí, ktorí ich vyvíjajú, si dávajú najväčší pozor

Tzv. elita zo Sillicon Valley, ktorá technológie vyvíja, si pre svoje deti platí „no phone“ babysitterky. Tie majú v zmluve striktne zakázané používať pri svojej práci akúkoľvek obrazovku, telefón, či tablet. Nikdy takúto vecičku nemôžu vytiahnuť pred deťmi.

Všetko „screenové“ musí byť schované z ich dosahu.

Na deti totiž veľmi dobre fungujú manipulátorské techniky, aby strávili online čo najviac času - napríklad automatické prehrávanie videa, prípadne vychytávka Snapchatu, ktorá ráta počet dní, počas ktorých dvaja ľudia neprerušene udržali kontakt (ako keď si hádžete jeden druhému loptičku a nesmie vám spadnúť).

To je odpoveď pre rodičov, prečo sa deti nevedia od obrazoviek odtrhnúť - prečo ich môžu nájsť s telefónom pod paplónom aj o druhej v noci, prečo sú vyčerpané, keď majú ráno vstávať do školy a nezvládajú normálne fungovať.

Je to zároveň vážny dôvod, aby sme ich v tom nenechávali samých. Nemôžeme od nich čakať samoreguláciu.

Deti potrebujú rodičov, ktorí sú si vedomí, že čas strávený pri obrazovke musí podliehať obmedzeniam - niekedy aj veľmi tvrdým. A zároveň rodičov, ktorí nie sú pokryteckí - a sami im idú príkladom v tom, ako používať smartfóny, v duchu "všetko smieš, ale nie všetko osoží" - aby boli na úžitok, nie na škodu.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.

 

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Nenadávajme deťom kvôli deci rozliatej vody
24.04.2019   1
Niekedy v slabej chvíľke stratíme nervy a hučíme ako sirény. Kvôli deci rozliatej vody. „Ty si ale babrák, to nevieš dať pozor, čo máš ruky deravé?“
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?