Vypni už ten tablet! Ako nastaviť dieťaťu limit na elektronickom zariadení?

Michaela Galambošová 0

Ešte pred rokom sme mohli stretnúť s názormi rodičov,  že ich ratolesť bude môcť používať smartfon až na prahu dospelosti. No pandémia tieto smelé plány  zmenila. Na onlajnoch je škola, škôlka, krúžky, tréningy z futbalu

Je dobré hovoriť o nástrahách internetu a on line bezpečnosti, ale nezúfajme.

Technológie otvárajú aj nové možnosti. Dieťa sa odmala môže učiť hľadať potrebné informácie, odfiltrovať zbytočnosti a využiť čas na mobile nielen pozeraním čoraz uletenejších YouTuberov alebo bezduchého TikToku.

Bez pravidiel sa však ďaleko nedostaneme

Ukážeme vám, ako efektívne vymedzíte čas dieťaťu strávený na mobile/tablete/počítači. Možno jedného dňa  pochopí, že je to pre jeho dobro.

Family Link

Spoločnosť Google reagovala na narastajúci problém závislostí detí na elektronika. Preto vyvinula skvelú aplikáciu Family Link, na ktorej môžete dieťaťu nastaviť celkový denný limit, limit na jednotlivé aplikácie či uzamknúť telefón na určitú dobu.

Pokiaľ dieťa limit prekročí, viac sa k obľúbeným aplikáciám nedostane. Odomknúť telefón či iné zariadenie môžete pomocou hesla, čo taktiež nie je na zahodenie. Aj samotný YouTube bude dieťaťu ponúkať obsah prispôsobený jeho vekovej skupine. Vďaka tomu sa ku nemu nedostane nič neprístupné.

Microsoft Family Safety

Na založenie konta na tejto aplikácii potrebujete založiť dieťaťu e-mailovú adresu. Potom sa stačí prihlásiť do konta na Microsofte, ktoré vás prevedie celým procesom nastavenia rodičovskej kontroly pomocou aplikácie Family Safety.

A čo všetko dokáže?

  • nastaviť limit strávený na zariadení;
  • blokovať nevhodný obsah: aplikácie, hry, videá ako aj určité webové stránky, na ktorých dieťa ešte nemá potrebný vek
  • zobrazovať polohu na mape;
  • zamedziť nákupom na Microsoft Store;

Screen Time

Aj spoločnosť Apple ponúka možnosť nastavenia limitu času trávenom na elektronickom zariadení. Stačí si jednoducho v nastaveniach aktivovať funkciu Screen Time, na ktorej si môžete nastaviť časové limity.

 

Extra tipy, ktoré vám pomôžu:

Najefektívnejšia aplikáca je samotný rodič

Aplikácie dokážu veľa, ale našťastie nie sú všemocné. Ešte stále platí, že najefektívnejšia „aplikácia“ je samotný rodič. Buďte príkladom a skúste odložiť aspoň na nejaký čas mobil. Jedna zaujímavá štúdia dokázala, že dospelí trávia na elektronických zariadeniach v priemere až 11 hodín denne. A to je viac než dosť.

Nedovoľte, aby dieťa kráčalo vo vašich šľapajach

Vyberte si spoločne s dieťaťom nejakú spoločnú činnosť. Upečte si niečo dobré, alebo sa choďte prejsť na vzduch. Uvoľnite sa a dajte sa nahovoriť aj na hlúposti. Ukážte, že život sa dá stráviť aj inak než neustálym pozeraním do mobilu.
Aspoň raz za týždeň si zoberte telefón dieťaťa a prejdite si obsah. Nastavte na prehliadačoch a YouTube kanáli históriu prezerania. Tak budete vedieť, čo dieťa najviac zaujíma. Pri prezeraní nevhodného či násilného obsahu budete môcť hneď podniknúť patričné kroky.

Toto radšej nie!

Pri nastavovaní limitu aplikácií sa nedajte zlomiť. Pokiaľ má dieťa stanovený napríklad dvojhodinový limit, dodržte čas a nepridávajte mu extra minúty navyše. Určite dieťaťu úplne elektroniku nezakazujte, pretože je dôležitou súčasťou vzdelávania. Pre dieťa to môže byť nefér, keď uvidí, že vy mu zoberiete elektroniku, zatiaľ čo vy môžete byť na mobile nepretržite. Osobný príklad je jednoducho naj!


1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár