VychovávameVychovávame deti

Všetky dievčatá chcú byť princezné. Tak ich, prosím, nechajte!

 Gréta Čierna   22.02.2019   1

Nedávno som sa vybrala s oboma svojimi dcérami na kávu. Baby vedia, čo to znamená - nechajú si učesať vrkoče, na rifle natiahnu tutu sukňu, a už vo dverách si objednávajú džúsik.

Potom zalezú do detského kútika a ja mám čas na čítanie časáku. Tak si sedím, listujem, keď tu zrazu narazím na článok „Moja dcéra nie je žiadna princezná.“ 

shutterstock

 

Pozor na rozprávky!

Celý text sa venoval tomu, že ak necháme dievčatá, aby sa už v piatich rokoch hrali na Disney princezné, sústredili sa na svoj vzhľad a čakali, „až ich z veže zachráni princ“, bude to mať fatálne následky pre ich mentálnu zrelosť.

Vyrastú z nich submisívne, naivné, hlúpe pipky, ktoré budú bez názoru, a celý život budú len slepo poslúchať mužov.

Autorka článok zakončila úvahou, či by pre dievčatá nebol lepší vzor napríklad Pipi dlhá pančucha, ktorá je odvážna, býva v dome s koňom a len tak si na ňu niekto nepríde.

Nielen pekná

Možno ma na tom celom rozhodil fakt, že Pipi nemám rada (vadia mi tie odstávajúce vrkoče). Neviem. Musela som si ale položiť tú zásadnú výchovnú otázku, zrejme prvú a poslednú v mojom živote.

Aké vzory majú moje deti? Naozaj je taký strašný problém, keď sa hrajú, že sú princezné?

 

Autorka článku bez milosti zdôraznila koľko percent dnes dievčat dnes trpí anorexiou (bulímiou, depresiou, ružovými vlasmi a čínskymi tetovačkami) len preto, aby sa priblížili k nereálnym vzorom, ktoré im vštepujeme od mladosti.

To všetko môže byť pravda. Ale nemyslím si, že na vine sú Disney princezné.

Nakoniec, ak si pozriete ktorúkoľvek rozprávku, správna princezná musí mať okrem pekných šiat všeličo iné – musí byť múdra, veselá, odvážna, úprimná a spravodlivá. A musí mať dobré srdce.

A že sú princezné pekné? Ktoré dievča sa nechce páčiť a nepotrebuje počuť, že je krásavica? Jasné, že každá. A je jedno, či má 5 alebo 50.

Neberte nám princeznú

Moje deti majú rozprávok napozeraných až – až. Nikdy sa však nestotožnili ani so zebrou z Madagaskaru, ani s ovcou Shaun. Mali ste ich ale vidieť, keď prvý raz uvideli Frozen!

V tom momente naše večne zababrané baby zmizli a doma nám pristáli dve Elzy, ktoré bez zapleteného vrkoča a plášťa (mojej obľúbenej deky) nedokázali ani zaspať. 

shutterstock

 

Rozprávka Frozen sa u nás, tak ako zrejme aj u vás, stala kultovou záležitosťou. Až pokým po prvý raz nezaregistrovali Krásku a zviera. Odvtedy máme doma pre zmenu jednu Belu, tá druhá si zas občas z úlohy Elzy preskočí na balerínu Felíciu alebo Popolušku.

To poznám podľa toho, či práve trénuje v pančuchách, alebo froté uterákom umýva dlážku a okrikuje sestru: „Simonka, aj ja pôjdem na ples!“

Čisto ženská záležitosť

K princeznovskému imidžu patria staré šaty, volánikové rukávy, korunka a moje najlepšie topánky. Občas sa naše vznešené výsosti zašijú do spálne a objavujú zákutia môjho toaletného stolíka.

Keď som zlá macocha, vyháňam ich preč. Ale keď som dobrá sudička, požičiam im voňavku, nalakujem nechty a dovolím im vyskúšať si závoj z mojej svadby. Vtedy sa nehnevám, že mi klopkaním opätkov ničia duševné zdravie.

Vytiahnem staré šatky, klobúky, dovolím im, aby otvorili dospelácky šatník a s posvätnou úctou sa dotýkali sukne mojich jediných plesových šiat. 

shutterstock

 

Niekedy si ich posadím každú z jednej strany, otvorím svadobný fotoalbum a spoločne obdivujeme fotky, na ktorých, ako vraví naša Kristína, „bola maminka tiež puincezná“.

A keby ste to nevedeli, svadobné šaty som si vyberala podľa tých, ktoré som ako decko obdivovala v knižke o Ruženke. Lebo aj ja som kedysi bola princezná.

Snehulienka a sedem komplexov

Skutočné komplexy dievčatám nerobia Disney princezné. Ani modelky, ani sociálne siete, ani nikto neskutočný.

Ten, kto malú Snehulienku/Belu/Popolušku zmení na vystrašenú nevlastnú sestru, ktorá o sebe začne pochybovať, jej jej okolie. Žiaľ, väčšinou to najbližšie. 

Ako viete, ja som kedysi bola Ruženka. A bola by som ňou zrejme dodnes, keby mi okolie nechcelo ku kráse trochu pomôcť.

Neviem, či to bolo vtedy, keď ocino skonštatoval, že si budem musieť dávať pozor na to, čo zjem, lebo mám takú postavu, čo rýchlo priberá. Ale viem, že som vtedy sedela nad narodeninovou tortou, a že ma tá veta strašne prekvapila.

Nikdy by mi totiž nenapadlo, že nie som dosť štíhla, keby som to o sebe nepočula. Čoskoro sa k tomu pridalo také to klasické: „Neviem, Grétka, po kom máš také jemné vlasy,“ a „Tá naša Gréta veľmi nenarástla, čo už.“

shutterstock

 

Ešte mi neskončila puberta a už som vedela, že princ Harry si ma asi nevezme (aj sa tak stalo). Tú Ruženku by ste niekde vnútri ešte našli, škoda, že dodnes rieši tie nešťastné vlasy a nie úplne OK postavu.

Preto chcem, aby v mojich deťom žili ich princezné čo najdlhšie. Aby im nikto nenahováral, že ich krásu treba málinko vylepšiť. Lebo netreba.

Keď je dievča princezná, tak je proste krásna, taká aká je. Nakoniec aj Disney princezné sú každá úplne iná, a všetky sú super.

Walt Disney povedal: „Keď o tom viete snívať, dokážete to aj urobiť.“ Nechajte dievčatá snívať a hrať sa na princezné. Pre ich vnútornú slobodu, čistú detskú radosť, preto, aby z nich vyrástli sebavedomé a spokojné ženy.

A preto, že aj princ George si raz bude hľadať nevestu. Ktovie, na ktorú princeznú sa usmeje šťastie.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 14 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku
LindaN napísané 23.02.2019 14:01

no ešte že nemám dcéry, porazilo by ma.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Súťaž o krásny úsmev s Philips
22.05.2019   0
Zapojte sa do súťaže o skvelé produkty spoločnosti Philips.
5 dôvodov, prečo sa malé deti správajú hrozne
22.05.2019   0
Dvoj-trojročné deti. Niekedy aj staršie. Dokážu chytiť amok kedykoľvek, za čokoľvek.
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?