ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

Všetky dievčatá chcú byť princezné. Tak ich, prosím, nechajte!

 Gréta Čierna   22.02.2019   1

Nedávno som sa vybrala s oboma svojimi dcérami na kávu. Baby vedia, čo to znamená - nechajú si učesať vrkoče, na rifle natiahnu tutu sukňu, a už vo dverách si objednávajú džúsik.

Potom zalezú do detského kútika a ja mám čas na čítanie časáku. Tak si sedím, listujem, keď tu zrazu narazím na článok „Moja dcéra nie je žiadna princezná.“ 

shutterstock

 

Pozor na rozprávky!

Celý text sa venoval tomu, že ak necháme dievčatá, aby sa už v piatich rokoch hrali na Disney princezné, sústredili sa na svoj vzhľad a čakali, „až ich z veže zachráni princ“, bude to mať fatálne následky pre ich mentálnu zrelosť.

Vyrastú z nich submisívne, naivné, hlúpe pipky, ktoré budú bez názoru, a celý život budú len slepo poslúchať mužov.

Autorka článok zakončila úvahou, či by pre dievčatá nebol lepší vzor napríklad Pipi dlhá pančucha, ktorá je odvážna, býva v dome s koňom a len tak si na ňu niekto nepríde.

Nielen pekná

Možno ma na tom celom rozhodil fakt, že Pipi nemám rada (vadia mi tie odstávajúce vrkoče). Neviem. Musela som si ale položiť tú zásadnú výchovnú otázku, zrejme prvú a poslednú v mojom živote.

Aké vzory majú moje deti? Naozaj je taký strašný problém, keď sa hrajú, že sú princezné?

 

Autorka článku bez milosti zdôraznila koľko percent dnes dievčat dnes trpí anorexiou (bulímiou, depresiou, ružovými vlasmi a čínskymi tetovačkami) len preto, aby sa priblížili k nereálnym vzorom, ktoré im vštepujeme od mladosti.

To všetko môže byť pravda. Ale nemyslím si, že na vine sú Disney princezné.

Nakoniec, ak si pozriete ktorúkoľvek rozprávku, správna princezná musí mať okrem pekných šiat všeličo iné – musí byť múdra, veselá, odvážna, úprimná a spravodlivá. A musí mať dobré srdce.

A že sú princezné pekné? Ktoré dievča sa nechce páčiť a nepotrebuje počuť, že je krásavica? Jasné, že každá. A je jedno, či má 5 alebo 50.

Neberte nám princeznú

Moje deti majú rozprávok napozeraných až – až. Nikdy sa však nestotožnili ani so zebrou z Madagaskaru, ani s ovcou Shaun. Mali ste ich ale vidieť, keď prvý raz uvideli Frozen!

V tom momente naše večne zababrané baby zmizli a doma nám pristáli dve Elzy, ktoré bez zapleteného vrkoča a plášťa (mojej obľúbenej deky) nedokázali ani zaspať. 

shutterstock

 

Rozprávka Frozen sa u nás, tak ako zrejme aj u vás, stala kultovou záležitosťou. Až pokým po prvý raz nezaregistrovali Krásku a zviera. Odvtedy máme doma pre zmenu jednu Belu, tá druhá si zas občas z úlohy Elzy preskočí na balerínu Felíciu alebo Popolušku.

To poznám podľa toho, či práve trénuje v pančuchách, alebo froté uterákom umýva dlážku a okrikuje sestru: „Simonka, aj ja pôjdem na ples!“

Čisto ženská záležitosť

K princeznovskému imidžu patria staré šaty, volánikové rukávy, korunka a moje najlepšie topánky. Občas sa naše vznešené výsosti zašijú do spálne a objavujú zákutia môjho toaletného stolíka.

Keď som zlá macocha, vyháňam ich preč. Ale keď som dobrá sudička, požičiam im voňavku, nalakujem nechty a dovolím im vyskúšať si závoj z mojej svadby. Vtedy sa nehnevám, že mi klopkaním opätkov ničia duševné zdravie.

Vytiahnem staré šatky, klobúky, dovolím im, aby otvorili dospelácky šatník a s posvätnou úctou sa dotýkali sukne mojich jediných plesových šiat. 

shutterstock

 

Niekedy si ich posadím každú z jednej strany, otvorím svadobný fotoalbum a spoločne obdivujeme fotky, na ktorých, ako vraví naša Kristína, „bola maminka tiež puincezná“.

A keby ste to nevedeli, svadobné šaty som si vyberala podľa tých, ktoré som ako decko obdivovala v knižke o Ruženke. Lebo aj ja som kedysi bola princezná.

Snehulienka a sedem komplexov

Skutočné komplexy dievčatám nerobia Disney princezné. Ani modelky, ani sociálne siete, ani nikto neskutočný.

Ten, kto malú Snehulienku/Belu/Popolušku zmení na vystrašenú nevlastnú sestru, ktorá o sebe začne pochybovať, jej jej okolie. Žiaľ, väčšinou to najbližšie. 

Ako viete, ja som kedysi bola Ruženka. A bola by som ňou zrejme dodnes, keby mi okolie nechcelo ku kráse trochu pomôcť.

Neviem, či to bolo vtedy, keď ocino skonštatoval, že si budem musieť dávať pozor na to, čo zjem, lebo mám takú postavu, čo rýchlo priberá. Ale viem, že som vtedy sedela nad narodeninovou tortou, a že ma tá veta strašne prekvapila.

Nikdy by mi totiž nenapadlo, že nie som dosť štíhla, keby som to o sebe nepočula. Čoskoro sa k tomu pridalo také to klasické: „Neviem, Grétka, po kom máš také jemné vlasy,“ a „Tá naša Gréta veľmi nenarástla, čo už.“

shutterstock

 

Ešte mi neskončila puberta a už som vedela, že princ Harry si ma asi nevezme (aj sa tak stalo). Tú Ruženku by ste niekde vnútri ešte našli, škoda, že dodnes rieši tie nešťastné vlasy a nie úplne OK postavu.

Preto chcem, aby v mojich deťom žili ich princezné čo najdlhšie. Aby im nikto nenahováral, že ich krásu treba málinko vylepšiť. Lebo netreba.

Keď je dievča princezná, tak je proste krásna, taká aká je. Nakoniec aj Disney princezné sú každá úplne iná, a všetky sú super.

Walt Disney povedal: „Keď o tom viete snívať, dokážete to aj urobiť.“ Nechajte dievčatá snívať a hrať sa na princezné. Pre ich vnútornú slobodu, čistú detskú radosť, preto, aby z nich vyrástli sebavedomé a spokojné ženy.

A preto, že aj princ George si raz bude hľadať nevestu. Ktovie, na ktorú princeznú sa usmeje šťastie.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 14 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
LindaN napísané 23.02.2019 14:01

no ešte že nemám dcéry, porazilo by ma.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
Vďaka doktorke v Banskej Bystrici mám na pôrod krásne spomienky
13.03.2019   0
Pôrod pre mňa zostal krásnou spomienkou. Všetko bolo skvelé, a to aj vďaka mladej doktorke, mladšej než ja. Tá im umožnila, aby bol synček Samko hneď po narodení pri mne. Hneď ako sa narodil, ešte neumytý a s pupočnou šnúrou, išiel ku mne na brucho.
babetko
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   2
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
Zo zdravých potravín môže dieťa takmer všetko
14.03.2019   0
„Ak zapneme filter s kľúčovými frázami „máme radi“, „pre deti“ a „zdravé“, tak z potravín môžeme deťom ponúknuť paradajky, uhorku, olivy, červenú cibuľu, cviklu, mrkvu, cuketu, karfiol, brokolicu, kvaku, batáty, zeler, strukoviny, ale aj obilniny ako bulgur, krúpy, pšeno, amarant, ryžu, vločky, vajíčka, sardinky, tuniaka, pstruha, treščiu pečeň, teľacie a morčacie mäso, mlieko, maslo, panenské oleje, kakao, škoricu, čokoládu či mandle. Z ovocia úplne všetko. Najmä drobné ovocie, ale pokojne aj exotické.“
Obilniny - zdravé recepty pre malých i veľkých
13.03.2019   0
Obilniny patria k základným a najdôležitejším potravinám ľudí. Bežne používaná biela múka a výrobky z nej a tiež biela ryža sú bohužiaľ bezcennými zdrojmi “mŕtvych” kalórií.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.