ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
nedeľa 19.11.2017 | meniny má Alžbeta  
VychovávameVychovávame deti

Vreckové? V žiadnom prípade!

 Petra Polovková   08.01.2014   13

Dávať vôbec deťom vreckové, keď im rodič tak či tak obstaráva úplne všetko?

Podľa zákona 36/2005 Z.z. o rodine má rodič vyživovaciu povinnosť k deťom. Podľa zákona 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) musí dieťa navštevovať školu. Do tej školy sa musí nejako prepraviť, musí v nej byť oblečené, musí mať školské pomôcky.

To všetko sú peniaze, na ktoré rodič peniaze dať musí. Ďalšie peniaze, ako napríklad krúžky, kvalitnejšia strava, kvalitnejšie oblečenie zasa dať chce.

Ingimage

 

Čo potrebujeme a čo chceme

Ak rodič pokryje všetky potreby svojho dieťaťa, čo iné ešte dieťa potrebuje? Veci "pomimo", veci navyše, veci v kategórii nadmerná spotreba.

Vreckové pomáha deťom pochopiť hodnotu peňazí, naučí ich správne hospodáriť s peniazmi ... Z vreckového by nemalo dieťa platiť bežné veci ako napríklad školné, strava, cestovné, mobil, či oblečenie. Vreckové by malo slúžiť pre potreby dieťaťa a na jeho osobné mimoriadne výdavky.“ radí Marcela Capuliaková, finančná sprostredkovateľka spoločnosti Partners Group SK.

Programový manažér projektu JASR (neziskovej vzdelávacej organizácie Junior Achievement Slovensko) radí: „Pri deťoch okolo 12 rokov by som odporúčal vreckové v rozmedzí 5 až 10 eur .., ktoré by malo pokryť jeho potreby. Všetko ostatné mu zabezpečia rodičia.“

Obidve tieto rady hovoria to isté: „Tu máš, miň to na blbosti, pretože na dôležité veci ti dám.“

"Štvrtina Slovákov stále odmieta dávať vreckové. Situácia sa ale pomaly zlepšuje." vyplýva z telefonického prieskumu, ktorý realizovala spoločnosť Home Credit a.s. Vážne? Home Credit??? Spoločnosť založená v roku 1999, je jedným z popredných poskytovateľov spotrebiteľského financovania na Slovensku.

Psychologička Mária Vantarová z martinského Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny vreckové nepovažuje za zbytočnosť. „Základy toho, ako budú deti v dospelosti zaobchádzať s vlastnými peniazmi, získavajú práve v detstve.“ S tým sa dá len a len súhlasiť. Akurát je rozdiel v tom, akú predstavu o finančných základoch majú rodičia a akú odborníci z rôznych finančných skupín.

Ingimage

 

Vreckové na desiatu?

Ak sa rodičovi nechce robiť pre dieťa do školy desiatu, mnohí to riešia tak, že mu dajú presne vypočítanú čiastku, za ktorú si má kúpiť bagetu. Takéto peniaze asi nie je vhodné klasifikovať ako vreckové. Skôr by bol vhodný pojem "príspevok na desiatu". A to aj v prípade, ak mu túto čiastku dáte dopredu na 5 dní.

Chodí Vaše dieťa na futbal a po ňom sa chce osviežiť kofolou? Dajte mu peniažky s vopred definovaným účelom. Ak to môže minúť len na kofolu, znova to dieťa nebude považovať za vreckové.

Pretože vreckové sú peniaze, o ktorých účele má mať výhradné právo rozhodovať dieťa. Ak však všetky dôležité účely pokrývajú rodičia, aký účel ešte ostáva? Nedôležitý. K čomu teda vedie deti vreckové? K plytvaniu. Vreckové sú totiž peniaze, ktoré sú určené na to, aby ich dieťa minulo na pôžitky.

Finančnú gramotnosť dieťa nezíska, ak má narábať s peniazmi, ktoré sú "navyše". Ani ak ho rodič bude nabádať míňať rozumne, prípadne šetriť. Čo znamená míňať rozumne ak hovoríme o pôžitkoch? Kúpiť si 2 zmrzliny namiesto 3? Stále je to nadmerná spotreba.

Šetriť? A čo potom? Kúpiť si nejakú rozumnú vec? Ak by to bolo niečo naozaj rozumné, čo rozvíja inteligenciu, zručnosti, tak mu to ochotne kúpia rodičia napríklad pod stromček, alebo k narodeninám. Kúpiť si nejakú blbosť? Samozrejme, stále je to nadmerná spotreba.

Dať vreckové deťom do letného tábora?

Takéto jednorazové, príležitostné vreckové je skvelá príležitosť, kedy sa deti naučia vyjsť s daným množstvom peňazí. Detský tábor je miesto, kde má dieťa zabezpečenú stravu a ubytovanie a vreckové je určené na zmrzliny, darčeky a kofolu.

Dieťa je tu postavené pred možnosti: "Miniem to hneď na začiatku letného tábora? Alebo si to budem odkladať na koniec?"

Nepodceňujme svoje deti. Učia sa rýchlo, ba niekedy rýchlejšie, než by sme čakali. Na to, aby sa naučili hospodáriť so zverenými peniazmi, nepotrebujú každotýždňové vreckové. Letný tábor, prázdniny u babičky, prípadne školský výlet na získanie potrebných skúseností bohato stačia.

zdroj: sxc.hu

A čo veľké deti?

Keď je dieťa väčšie, napríklad keď odchádza na školský internát alebo iný významný medzník v jeho živote, môže to byť vhodná chvíľa na finančnú lekciu. Rodičia sa s ním môžu dohodnúť na určitej finančnej samostatnosti. Sadnú si spolu, rozpočítajú, koľko mesačne dieťa potrebuje na nutné výdavky – prípadný nájom, cestovanie, škola, oblečenie, jedlo, mobil. Vypočíta sa suma, môže sa prihodiť niečo navyše, založia účet a budú tam posielať peniaze. Zozačiatku je vhodné dieťa kontrolovať, pomáhať mu, ale postupne sa naučí plánovať nutné výdavky a určovať si priority.

To, čo by rodičia na dieťa minuli tak, či tak, mu dajú na účet a dieťa to minie samo.

Je dobré sa vopred dohodnúť, ako dlho takýto systém bude fungovať (napríklad kým vyštuduje), a kedy si už dieťa musí začať zarábať samo.

Zhrnutie

Ak raz zavedieme v rodine vreckové, chytíme sa sami do pasce. Časom začnú deti pýtať viac, začnú sa porovnávať so spolužiakmi, budú Nás nenávidieť za to, aký sme zlý rodič, že im málo dávame. Naproti tomu deti, ktoré nie sú zvyknuté na vreckové, vedia, že ak niečo potrebujú, môžu vždy za rodičmi prísť a porozprávať sa o tom. Ak spolu s rodičmi usúdia, že ide o vec, na ktorú je dobré minúť peniaze, tak im rodič potrebnú čiastku dá. Ak rodič napríklad vidí, že je to len rozmar, môže sa s dieťaťom dohodnúť, že si to musí niečím zaslúžiť. Takto získajú deti do života schopnosť rozlišovať medzi potrebným a chceným.

Svoju finančnú gramotnosť si dieťa odskúša až vtedy, ak získané peniaze bude musieť samo rozdeliť medzi veci potrebné a chcené. A vtedy získa za svoje rozhodnutia aj zodpovednosť. Je už na rodičoch, aký spôsob zvolia – či už testovacie prostredie (rodinný rozpočet na skúšku), alebo naostro (keď sa dieťa odsťahuje z domu).

Keď niekto hovorí – dávajte svojim deťom vreckové, ja počujem – vychovajte zo svojich detí otrokov konzumnej spoločnosti. Ako spravíte finančného otroka z dospelého človeka? Umožníte mu dostupnú hypotéku, nákup na splátky, auto na lízing. Veď ako uvádzajú psychológovia – stačí začať v útlom veku. Dať dieťaťu peniaze, ktoré si nezaslúži domácimi prácami, ani dobrými známkami a dovoliť mu minúť ich na čo chce.

Ak dáte dieťaťu peniaze s vopred definovaným účelom (kredit na mobil, časopis), je to príspevok. Nie vreckové.

Ak dáte dieťaťu peniaze za dobré známky, je to odmena. Nie vreckové.

Ak dáte dieťaťu jednorazové peniaze (pred letným táborom, na Vianoce), je to jednorazové vreckové.

Pravidelné vreckové narobí viac škody ako úžitku.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.9 z 5. Celkom 21 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Komentáre k článku
Anita napísané 30.04.2015 10:43

Preco by vsetko co si deti kupia za vreckove malo byt len minanie?

 

Co ak si dieta za svoje vreckove nastartuje svoje male detske "podnikanie", splni sen o dakom sportovom či hudobnom náčini - a nemusi ist za sponzorom - rodicom! ...viem si predstavit 100 dalsich moznosti, ktore nenazvem minanie.

 

Dostat peniaze vzdy, ked si vypytam deti nemotivuje k tomu, aby si svoje peniaze aj zarabali. Ved ked bude treba, dostanu.

 

Tu mi pride ako dobra moznost mat vreckove, v nedostatocnej vyske - aby sa vytvoril priestor, kde sa dieta posnazi zarobit si viac samé. Som si istá, ze vlastnou namahou zarobene uz urcite nevyhodi na zbytocnosti.

Zula napísané 12.01.2014 21:12

Nesúhlasím s autorkou. Veľmi pekne (aj) na túto tému píše Kevin Leman vo svojej knihe "Jak vychovat děti a nepřijít o rozum". Veľmi vám ju všetkým odporúčam.

On aplikuje u svojich piatich detí nasledovnú metódu: budete dostávať vreckové v určitej výške / týždeň. Ale boli by sme radi, aby ste tretinu darovali (núdznym a pod.), tretinu môžete minúť podľa vlastného uváženia (ak ju ale prehajdákaš hneď na začiatku, dostaneš najbližšie zase až v stanovenom termíne) a poslednú tretinu si treba odložiť. S tým, že pokiaľ sa ju naozaj rozhodneš odložiť (investovať), my rodičia Ti doložíme raz toľko. To bude ako odmena a zároveň motivácia niečo si odkladať a "neprežrať celé vreckové na sladkostiach" :-)

 

Asi pred pol rokom sme to zaviedli aj u nás doma a - FUNGUJE! A to hovoríme o 0,60 eur / týždeň / dieťa, čo nás nezruinuje :-)

Aj viacerí psychológovia, nielen K. Leman, sú toho názoru, že dieťa najprv musí niečo vlastniť a až potom sa vie nezištne deliť, naučí sa hospodáriť, uvažovať, kalkulovať a pod.

 

Nemusíte so mnou súhlasiť, ale ono to fakt funguje.

Zula napísané 12.01.2014 21:16

Ešte som zabudla napísať, že sme pre účel "investovania" zriadili každému dieťaťu detskú vkladnú knižku na jeho meno - samozrejme disponentmi sme do ich 18. rokov my rodičia, ale to sa im dá vysvetliť, aby to nebrali akože ich držíme v hrsti.

Tam pekne vidia, ako im tam peniaze ukladáme, že im skutočne dáme dvojnásobok sumy, ktorú sa rozhodli uložiť a že tam raz za čas pribudnú (aj keď nepatrné) úroky.

Myslím, že ako výstroj do života sú takéto skúsenosti fajn, čo vy na to?

petra napísané 13.01.2014 21:15

Jej, to je pekne, to sa mi paci.

Mam doplnujucu otazku - naco sa ponahlat? Preco chcu rodicia silou mocou naucit deti "hospodarit" co najskor?

Dieta sa nauci to, co rodicia chcu, aby sa naucilo povedzme za rok. Potom to uz bude pre dieta iba rutina.

Nestaci zacat neskor? Potrebne zrucnosti sa nauci, aj ked bude mat 17...

Anita napísané 30.04.2015 10:52

Blanka...ja s vami suhlasim.

Minimalne viete o tom, kto vase deti vo vztahu k peniazom su - a mate realne data s ktorymi sa da pracovat.

 

Az budu velke, budu "hospodarit" s velkymi sumami a uz teraz im mozete ukazat riziko, ktore im hrozi. Tiez sa dozviete vela o ich hodnotach, vela o ich osobnosti.

 

Neviem a nechcem ich posudzovat - krore y tych troch hospodari najlepsie. Neviem sa vzit asi uz do detskeho sveta a pochopit co znamena dat to na ohnostroj, satstvo ci rychly pozitok...mam dojem ze pre dieta je to nieco ine ako pre dospeleho.

 

Minimalne si mozete klast otazku. Ak moje dieta míňa istým sposobom, co ho mam naucit (a ako) o peniazoch aby v buducnosti hospodarilo lepsie?

(nedat im ziadne peniaze nie je riesenim - podla mna)

 

Vela stastia a vdaka ze ste sa podelili o tom ako to je u vas.

gretka napísané 12.01.2014 20:00

Tak ja som jednoznacnym zastancom vreckoveho - dostavala som ho ja este za socializmu a budu ho dostavat aj moje deti - presne preto, aby sa sami naucili hospodarit so svojimi peniazmi, aby sa sami naucili rozhodnut, co uprednostnia pred niecim inym, aby sa sami naucili, ze v zivote nemozu mat vsetko, ale musia robit vyber (akoze ak niekto detom kupi vsetko, co si zmyslia, tak vreckove samozrejme vyznam nema) - aby sa sami rozhodli, na co ich minu (uz len ci si kupia tu kofolu alebo si vezmu vodu z domu a kupia si tricko). Ja osobne zas napriklad nepokladam za spravne platit detom za pomoc v domacnosti (to je predsa samozrejme, ze doma vsetci upratujeme, ani mne za to nikto neplati) a takisto za znamky (cielom predsa nie je znamka, ale to, aby dieta ziskalo vedomosti). Tot moj nazor.

petra napísané 13.01.2014 21:20

Ak to tricko potrebuje na telesnu, tak mu ho hadam kupi rodic, nie?

Ak to tricko potrebuje len tak, lebo ostatni spoluziaci maju Nike, tak sme zas pri nadmernej spotrebe...

Agáta napísané 09.01.2014 12:55

Príde mi scestné tému vreckového takto polarizovat. Ved je to hádam aj o tom, že sa ako rodičia s detmi rozprávame.

Ked autorka hovori, že vsetko podstatne platia rodicia a ze vreckove su potom peniaze na "pozitky" a "nadmernu spotrebu", pytam sa, čo je potom kofola a zmrzlina v tabore, kam podla jej slov peniaze ako vreckove dat detom je OK?

Aj ja sai občas doprajem nejaky pozitok, nejaku nadmernu spotrebu, nieco co nepotrebujem, ale urobi mi to radost.

Myslim, ze je dobre sa na vec pozerat aj z tej strany, ze sa dieta dokaze naucit ocenit seba sameho. Ze si zaroven dokaze zvazit, čo je to, čo tak velmi chce ... či to budu peniaze naozaj vyhodene do vzduchu, alebo to bude drobna radost, z ktorej sa bude dlhodobejsie tesit a dokonca z nej moze mat uzitok ...

a nechavat čas na ucenie sa hospodarit s peniazmi na obdobie, kedy dieta odchazda z domu ... a kontrolovat o prve mesiace vo vydavkoch ...

Moja osobna skusenost je s vreckovym, v case hlbokeho socializmu, na intermát do hlavneho mesta som odisla v 19 rokoch a rodicia nemali ani sajnu, kam idu moje vydavky.

Keby som dovtedy nedostala nejaku "skolu" od nich, tak by ma to asi "oplieskalo" inak...

Jana napísané 09.01.2014 13:23

Akože LIKE k tvojmu komentaru.

Ale ten zaver mi pripomenul, ako som dostala svoju prvu vyplatu v prvom zamestnani. Takmer za celu som si kupila oblecenie este v den vyplaty a ukazovala som sa v nom mame, ze aha, ako budem chodit pekna do prace. Ona sa tak chvilu usmievala , pochvalila mi pekne sako, a potom tak zvolna zacala, ze teda by bolo fajn, keby som aj nieco na byvanie a jedlo prispela, kedze uz zarabamsmile))) kde su tie casy.

Kat napísané 09.01.2014 11:43

Uplne suhlasim, staci sa pozriet do akej situacia sa dostala zapadna spolocnost. Ja vo volnom case pracujem (v UK) ako dobrovolnicka pre nezavislu organizaciu, ktora zadarmo uci ludi hospodarit a v pripade potreby im pomaha dostat sa z dlhov. A tie dlhy su ojoj. Vela ludi zazije sok, ked da dokopy kolko dlhuje len na kreditnych kartach (pozicky). Obchody lakaju a presviedcaju ludi, aby utracali peniaze ktore nemaju! Ved "kup teraz a zaplatis neskor". Kedy neskor? A kde na to vezmem peniaze? Na to uz vela ludi nemysli. Je to nezdravy konzum a vela ludi sa tak dostava do problemov, vidim to neustale. Ludia potrebuju zmenit myslenie na "mam peniaze a idem si nieco za to kupit" miesto "nieco si kupim ved neskor niekde najdem peniaze na splatky". Ucit deti, ze v zivote potrebuju mat extra peniaze na "blbosti", "pozitky", "veci ktore nepotrebuju a su velakrat nezdrave" celkom nezodpoveda realite a ked sa postavia na vlastne nohy ako dospeli a "rodicovska banka" uz nebude, asi zaziju znacny sok.

Blanka napísané 08.01.2014 13:12

Dovolte mi nesuhlasit. My doma vreckove detom davame. Jedno dieťa je žgrloš a šetrí celý rok, aby si potom na Silvestra mohol kúpiť ohnosroje a rachotilky a vystrielat tak vsetky svoje celorocne uspory do vzduchu. Druhe dieta si spori, aby si mohlo kupit nieco " extra na seba" , nieco co sice nepotrebuje , ale hrozne chcesmile . Tretie dieta minie prachy hned nasledujuci den po vyplate, tak mu tych obligatnych 10 eur mesacne davame radsej na 2x... Je zaujimave pozorovat ich v priebehu casu, ako sa ucia zachadzat s peniazmi .

Ja by som im tuto moznost - ucit sa - nebrala.

petra napísané 13.01.2014 20:57

Hm, Blanka, mam pocit, ze si sama sebe odporujes.

Na jednej strane pises, ze sa deti ucia.

Na druhej strane pises, ze prvy syn si kazdy rok kupuje ohnostroje.

Ucenie je proces, kde clovek meni svoje spravanie, zlepsuje sa, napreduje, objavuje a pod.

Mas pocit, ze tvoje 3 deti sa svojou zabehnutou rutinou naozaj nieco nove naucia???

Anita napísané 30.04.2015 10:56

Váš komBlanka...ja s vami suhlasim.

Minimalne viete o tom, kto vase deti vo vztahu k peniazom su - a mate realne data s ktorymi sa da pracovat.

 

Az budu velke, budu "hospodarit" s velkymi sumami a uz teraz im mozete ukazat riziko, ktore im hrozi. Tiez sa dozviete vela o ich hodnotach, vela o ich osobnosti.

 

Neviem a nechcem ich posudzovat - krore y tych troch hospodari najlepsie. Neviem sa vzit asi uz do detskeho sveta a pochopit co znamena dat to na ohnostroj, satstvo ci rychly pozitok...mam dojem ze pre dieta je to nieco ine ako pre dospeleho.

 

Minimalne si mozete klast otazku. Ak moje dieta míňa istým sposobom, co ho mam naucit (a ako) o peniazoch aby v buducnosti hospodarilo lepsie?

(nedat im ziadne peniaze nie je riesenim - podla mna)

 

Vela stastia a vdaka ze ste sa podelili o tom ako to je u vas.entár

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Aké sú riziká pitia alkoholu v tehotenstve?
18.11.2017   0
Kým u niektorej budúcej mamičky sa pitie alkoholu na bábätku vôbec neprejaví, u ďalšej mamičky môžu už aj dva poháre vína či piva zanechať trvalé poškodenia.
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
5 faktov o (ne)plodnosti
14.11.2017   0
Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
babetko
Dieťa/práca: je moje rozhodnutie správne?
18.11.2017   0
Zamestnávateľ vám bude klásť otázku, kedy sa opäť vrátite do zamestnania. Poprípade, čo ak ste sama podnikateľka a Vaša firma Vás aj naďalej bude potrebovať.
Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
16.11.2017   0
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
Rečičky
15.11.2017   1
Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
detské choroby
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
16.11.2017   0
Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
12.11.2017   0
Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   3
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.