VychovávameVychovávame deti

Veď ich vychovávame narovnako!

 Anna Veselá   18.05.2019   0

Ako môžu byť súrodenci takí rozdielni? Ako môžu byť takí iní, keď majú tých istých rodičov, zdieľajú rovnaký životný priestor, ovplyvňuje ich identické prostredie, majú spoločné zážitky a skúsenosti?

To sa pýtajú často aj ich rodičia, ktorým nejde do hlavy, kde sa stala chyba v systéme. Vychovávajú ich predsa „narovnako,“ tvrdia.

V skutočnosti „narovnako“ nikdy vo výchove neplatí.

Shutterstock

 

Aj my sa meníme

Museli by sme si ako rodičia priznať, že s každým ďalším dieťaťom, ktoré pribudne do rodiny, sa správame inak, ako keď sme sa stali rodičmi prvýkrát.

Aj my sa meníme, vyvíjame, posúvame. A čo sme považovali za dôležité pri jedináčikovi, na tom sa zasmejeme a mávneme rukou, keď máme doma dve, tri, štyri deti.

Mohli by sme povedať, že len čo sa narodí druhé dieťa, zväčša opúšťame rigidné predstavy o rodičovstve a stávame sa viac uvoľnenými. Niekedy aj nasilu, donútení situáciou, lebo si už nemôžeme dovoliť niektoré luxusné záležitosti vo výchove, ako keď sme mali na všetko čas, ktorý sme mohli celkom venovať jednému bábätku.

 

Také, ako pri prvom, to už nikdy nebude.

Už dávno mi ostala v hlave myšlienka, že každé „nové“ dieťa, ktoré sa narodí do rodiny, hľadá miesto, ktoré ešte nie je obsadené. Že chce nájsť originálnu identitu, ktorú v rodine zatiaľ nemajú.

Z detskej perspektívy to dáva logiku: ak je starší brat vynikajúci študent, potom sa javí byť ľahšia cesta, ako si získať pozornosť rodiča, keď on bude zase výborný v športe, namiesto toho, aby mali rovnako dobré vysvedčenia.

V úmysle byť iný ako môj brat alebo sestra je častokrát ukrytá túžba po tom, aby bolo dieťa svojimi rodičmi milované – také, aké je.

Ovplyvňujú nás predstavy a očakávania rodičov

Väčšina rodičov by vám povedala, že múdrejšie a šikovnejšie v škole je staršie dieťa, ktoré máva lepšie známky ako mladší súrodenci. Rodičia majú spravidla vyššie očakávania od prvorodených detí a viac na nich tlačia, pripisujú veľkú dôležitosť ich školským výsledkom.

Je zaujímavé, že ak rodičia veria staršiemu dieťaťu a projektujú si ho ako to inteligentnejšie a schopnejšie, veľmi pravdepodobne sa to časom odrazí na jeho prospechu – pozitívne. Naozaj bude najúspešnejšie spomedzi súrodencov.

Môže to byť rola, v ktorej sa najstarší ocitne bez toho, že o ňu stál. Ktorú mu súrodenci môžu závidieť. Záujem rovná sa láska.

Rodičia zasievajú rivalitu, hoci by to nepriznali

To, čo môže najstaršie dieťa považovať za tlak zo strany rodičov, aby dosahovalo skvelé známky (a môže ich za to ticho neznášať a trpieť pocitom nespravodlivosti, lebo nakladajú len na jeho plecia a ostatní súrodenci majú ľahší život), na to sa môžu mladšie deti žiarlivo dívať ako na záujem, po ktorom by ony veľmi túžili, ale nikdy ho v takej miere nezažili.

Keď rodičia všetko naplno prežívajú s prvorodeným, doslova si to s ním odbijú, pri ďalších deťoch to môžu brať ako samozrejmosť. Mladšie deti sú citlivé na to, ak rodičia neprejavujú toľko emócií ako pri najstarších.

To sa zvykne prejaviť buď stratou záujmu o školu (aj tak to nemá význam, nikto si ma nevšíma) alebo prehnanou potrebou zviditeľniť sa v niečom novom, neporovnateľnom a nemerateľnom – s ich najstarším súrodencom.

Neprojektujme si ich na múdrych a športovcov

Ako rodičia máme veľký vplyv na to, akým smerom sa budú naše deti uberať – ak budeme podporovať to, v čom sú jedineční, namiesto toho, aby sme živili predstavy o rolách, ktoré by v rodine mali mať deti (najstaršie – najmúdrejšie a pod.).

Tým zároveň ovplyvňujeme aj ich vzájomné vzťahy k lepšiemu. Ak deti prijímame také, aké sú a milujeme ich vzácne originály, potom nevzniká ani potreba medzi sebou súťažiť o priazeň a lásku rodičov. Pretože si ju zaslúžia len preto, že vôbec sú.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
10 krokov podpory raného kontaktu
16.07.2019   0
Zamysleli ste sa pred pôrodom, ako by mali vyzerať vaše prvé minúty, hodiny, dni s bábätkom tesne po narodení? Ako by ste si ich predstavovali? Ako sa po pôrode začína dojčenie? Čo je to samoprisatie, bonding, "koža na kožu"? Prečítajte si v článku, ako má vyzerať podpora raného kontaktu medzi matkou a novorodencom po pôrode.
Gynekológ varuje: Nedostatok horčíka v tehotenstve zvyšuje riziko astmy a ekzému u detí
12.07.2019   0
Nedostatok horčíka môžeme mať z viacerých príčin. Samé si ho spôsobujeme rôznymi diétami, jednostrannou stravou či konzumáciou polotovarov. Hnačky a zvracanie ho zase nadmerne vylúčia. V prípade tehotnosti však jeho potreba značne narastá.
Ako liečiť opuchy nôh v tehotenstve - babské rady
09.07.2019   0
Zábal na nohy môžete aplikovať pred spaním, ale pokojne aj počas noci. Pomôže najmä v dňoch, keď teplomer aj vo večerných hodinách ukazuje tridsať stupňov. Na zábal vyskúšajte ľanovú utierku, mäkký uterák či bavlnenú plienku. Zmiešajte teplú vodu a ocot v pomere 1:1 a namočte doňho napríklad osušku. Omotajte ju okolo chodidiel. Nohy si vyložte na zrolovanú prikrývku a nechajte odpočívať.
babetko
Čo potrebujeme, aby sme zdolali koliku?
16.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
O pokryteckom kojení
11.07.2019   27
Akoby nás mátala revolta voči generácii našich mám, ktoré sa hádam rad radom kolektívne dohodli, že už po troch mesiacoch majú „málo“ mlieka, „slabé“ je a pochabo nám zapchali ústa fľašou, z ktorej len tak tieklo sunarom ako potokom.
Nerob z toho vedu!
08.07.2019   1
Nerob z toho vedu - vraví mi muž, keď sa do preplneného kufra snažím napchať ďalšiu náhradnú vrstu oblečenia. Nerob z toho vedu - vraví, keď pred odchodom zúfalo hľadám plyšového krtka. Nesúhlasím, prežiť cestu na dovolenku je naozajstná veda.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.