VychovávameVychovávame deti

Štyri veci, ktoré by ste nikdy nemali povedať dospievajúcemu chlapcovi

 Kristína Gabíková   18.04.2019   0

Aj keď to na prvý pohľad nemusí byť zjavné, tak sebavedomie malých chlapcov je rovnako citlivé ako  dievčat. Stačí maličkosť, zle myslená veta a chlapec utŕži jazvy na duši. Pri zlej výchove môže z veselého a energetického chlapca vyrásť uzavretý muž bez emócií. Prinášame vám niekoľko tipov, čomu by ste sa mali zaručene vyvarovať.

 

„Sklamal si ma. Myslel som si, že tento rok nastrielaš viac gólov“

Veľa otcov túži po tom, aby bol ich syn úspešným športovcom. Najlepšie by mal byť profesionálom a zbierať jedno ocenenie za druhým. Ich predstava vyplýva väčšinou z toho, že sa v mladosti venovali konkrétnemu športu a prajú si, aby syn kráčal v ich šľapajach. Druhou možnosťou je fakt, že nenaplnili vlastné ambície a vidia sa vo svojom potomkovi.

„Dieťaťu môžete zničiť sebavedomie tým, že ho budeme hodnotiť podľa toho, či splnilo naše očakávania alebo nie. Nesmieme sa sústrediť len na výsledky, ale tiež na motiváciu, prečo konkrétnu činnosť robí,“ upozorňuje psychologička a garantka Projektu sebadôvery Dove Šárka Kučerová.

„Bež za mamou. Toto je práca pre chlapov“

Otec je pre malého chlapca kľúčovou postavou. Chlapec už okolo šiesteho roku veku začne vyhľadávať svojho otca a chce s ním robiť všetky bežné veci. Rola otca teda spočíva od začiatku predovšetkým v tom, aby bol svojmu synovi nablízku. „Je dôležité, aby spolu boli, nemusia sa len hrať. Otec môže prizvať syna ku všetkým aktivitám, ktoré robí. Mal by s ním žiť jeho mužský svet a tiež vnímať, ako si buduje hierarchiu v skupine svojich vrstovníkov. Tým sa syn najviac naučí,“ hovorí Kateřina Novotná, psychoterapeutka Akadémie rodičovstva. Otec so synom tak spolu môžu maľovať byt, sekať trávu, umývať auto, ale tiež hrať počítačové hry alebo vybavovať veci na úradoch.

Najdôležitejšou podmienkou pre správnu výchovu chlapca je prítomnosť mužského vzoru. „Chlapci potrebujú zdravý mužský vzor. Pokiaľ to nemôže byť otec, tak im môže byť ktokoľvek ďalší, komu matka verí. Mám na mysli napríklad deda, uja či vedúceho športového oddielu,“ dodáva psychologička Šárka Kučerová.

„Ja to vyriešim za teba. Ty by si to nezvládol“

To je jedna z najhorších viet, ktorú môže mladý chlapec počuť. A bohužiaľ sa to stáva pomerne často. Môžu nastať situácie, kedy je toto tvrdenie pravdivé, ale záleží predovšetkým na tom, ako to rodičia podajú. Rozhodne ale chlapcovi nepomôže, keď neustále počuje, aký je neschopný. „Nechaj to na mňa, ty nepribiješ ani ten hlúpy klinec,“ – tieto slová dieťa rania a pri častom opakovaní môžu mať za následok nízke sebavedomie a pocit, že nič nevie.

„Keď nastane nejaký problém a vyriešime to za neho, tak si chlapec môže myslieť, že to nedokáže. Preto je lepšie nechať to zo začiatku na ňom. Chlapci potrebujú obecne vo výchove viac priestoru ako dievčatá. Napríklad až moc veľká starostlivosť zo strany mamy môže naopak uškodiť,“ zhŕňa Kateřina Novotná, psychoterapeutka Akadémie rodičovstva.

 

„Chlapci predsa neplačú“

O tom, že muži a ženy reagujú na rôzne životné situácie inak, už bolo povedané či napísané veľa. Príkladom môže byť moment, keď je človek v strese. Ženy sú náchylnejšie k výraznejším prejavom emócií. Potrebujú sa z neho vyrozprávať alebo si niekedy aj poplakať. Naopak muži tieto situácie radšej riešia o samote a premýšľajú nad tým, ako problém najlepšie zvládnuť svojpomocne. To ale ešte neznamená, že by nemali dávať najavo emócie, alebo že by to bolo dokonca nevhodné.

„Tvrdenie, že chlapci neplačú, je jedným z mýtov, ktorý môže byť pre budúci život nebezpečný. V dospelosti sa kvôli tomu môže jedinec zbytočne uzavrieť do seba. Naopak druhým extrémom môže byť, keď chlapca vedieme k tomu, aby emócie dával najavo stále a všade. Deťom by sme mali dať možnosť prejaviť emócie, ale zároveň im musíme zdôrazniť, že sú za ne plne zodpovedné,“ popisuje Šárka Kučerová.

Správna výchova chlapca v sebavedomého muža, ktorý bude zvládať profesijný, súkromný aj partnerský život, nie je jednoduchá. Rodičia by si mali pamätať  na to, že syn potrebuje načerpať ako mužský, tak ženský vzor. Zároveň by mal vnímať a učiť sa, ako sa k sebe rodičia chovajú. Dôležitý je tiež ráz výchovy. Prílišné zakazovanie nie je ideálne, rovno tak prehnaná voľnosť a absencia zdravých hraníc.

Pokiaľ potrebujete inšpiráciu a akýsi manuál, ako pri výchove svojich detí postupovať, prečítajte si  príručku alebo navštívte weby Dove a Akadémie rodičovstva. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?