VychovávameVychovávame deti

Štyri veci, ktoré by ste nikdy nemali povedať dospievajúcemu chlapcovi

 Kristína Gabíková   18.04.2019   0

Aj keď to na prvý pohľad nemusí byť zjavné, tak sebavedomie malých chlapcov je rovnako citlivé ako  dievčat. Stačí maličkosť, zle myslená veta a chlapec utŕži jazvy na duši. Pri zlej výchove môže z veselého a energetického chlapca vyrásť uzavretý muž bez emócií. Prinášame vám niekoľko tipov, čomu by ste sa mali zaručene vyvarovať.

 

„Sklamal si ma. Myslel som si, že tento rok nastrielaš viac gólov“

Veľa otcov túži po tom, aby bol ich syn úspešným športovcom. Najlepšie by mal byť profesionálom a zbierať jedno ocenenie za druhým. Ich predstava vyplýva väčšinou z toho, že sa v mladosti venovali konkrétnemu športu a prajú si, aby syn kráčal v ich šľapajach. Druhou možnosťou je fakt, že nenaplnili vlastné ambície a vidia sa vo svojom potomkovi.

„Dieťaťu môžete zničiť sebavedomie tým, že ho budeme hodnotiť podľa toho, či splnilo naše očakávania alebo nie. Nesmieme sa sústrediť len na výsledky, ale tiež na motiváciu, prečo konkrétnu činnosť robí,“ upozorňuje psychologička a garantka Projektu sebadôvery Dove Šárka Kučerová.

„Bež za mamou. Toto je práca pre chlapov“

Otec je pre malého chlapca kľúčovou postavou. Chlapec už okolo šiesteho roku veku začne vyhľadávať svojho otca a chce s ním robiť všetky bežné veci. Rola otca teda spočíva od začiatku predovšetkým v tom, aby bol svojmu synovi nablízku. „Je dôležité, aby spolu boli, nemusia sa len hrať. Otec môže prizvať syna ku všetkým aktivitám, ktoré robí. Mal by s ním žiť jeho mužský svet a tiež vnímať, ako si buduje hierarchiu v skupine svojich vrstovníkov. Tým sa syn najviac naučí,“ hovorí Kateřina Novotná, psychoterapeutka Akadémie rodičovstva. Otec so synom tak spolu môžu maľovať byt, sekať trávu, umývať auto, ale tiež hrať počítačové hry alebo vybavovať veci na úradoch.

Najdôležitejšou podmienkou pre správnu výchovu chlapca je prítomnosť mužského vzoru. „Chlapci potrebujú zdravý mužský vzor. Pokiaľ to nemôže byť otec, tak im môže byť ktokoľvek ďalší, komu matka verí. Mám na mysli napríklad deda, uja či vedúceho športového oddielu,“ dodáva psychologička Šárka Kučerová.

„Ja to vyriešim za teba. Ty by si to nezvládol“

To je jedna z najhorších viet, ktorú môže mladý chlapec počuť. A bohužiaľ sa to stáva pomerne často. Môžu nastať situácie, kedy je toto tvrdenie pravdivé, ale záleží predovšetkým na tom, ako to rodičia podajú. Rozhodne ale chlapcovi nepomôže, keď neustále počuje, aký je neschopný. „Nechaj to na mňa, ty nepribiješ ani ten hlúpy klinec,“ – tieto slová dieťa rania a pri častom opakovaní môžu mať za následok nízke sebavedomie a pocit, že nič nevie.

„Keď nastane nejaký problém a vyriešime to za neho, tak si chlapec môže myslieť, že to nedokáže. Preto je lepšie nechať to zo začiatku na ňom. Chlapci potrebujú obecne vo výchove viac priestoru ako dievčatá. Napríklad až moc veľká starostlivosť zo strany mamy môže naopak uškodiť,“ zhŕňa Kateřina Novotná, psychoterapeutka Akadémie rodičovstva.

 

„Chlapci predsa neplačú“

O tom, že muži a ženy reagujú na rôzne životné situácie inak, už bolo povedané či napísané veľa. Príkladom môže byť moment, keď je človek v strese. Ženy sú náchylnejšie k výraznejším prejavom emócií. Potrebujú sa z neho vyrozprávať alebo si niekedy aj poplakať. Naopak muži tieto situácie radšej riešia o samote a premýšľajú nad tým, ako problém najlepšie zvládnuť svojpomocne. To ale ešte neznamená, že by nemali dávať najavo emócie, alebo že by to bolo dokonca nevhodné.

„Tvrdenie, že chlapci neplačú, je jedným z mýtov, ktorý môže byť pre budúci život nebezpečný. V dospelosti sa kvôli tomu môže jedinec zbytočne uzavrieť do seba. Naopak druhým extrémom môže byť, keď chlapca vedieme k tomu, aby emócie dával najavo stále a všade. Deťom by sme mali dať možnosť prejaviť emócie, ale zároveň im musíme zdôrazniť, že sú za ne plne zodpovedné,“ popisuje Šárka Kučerová.

Správna výchova chlapca v sebavedomého muža, ktorý bude zvládať profesijný, súkromný aj partnerský život, nie je jednoduchá. Rodičia by si mali pamätať  na to, že syn potrebuje načerpať ako mužský, tak ženský vzor. Zároveň by mal vnímať a učiť sa, ako sa k sebe rodičia chovajú. Dôležitý je tiež ráz výchovy. Prílišné zakazovanie nie je ideálne, rovno tak prehnaná voľnosť a absencia zdravých hraníc.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.1 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
5 najväčších strachov v tehotenstve
26.11.2020   0
K pohode najmä prvorodičiek neprispieva pretlak informácií - veľa sa hovorí o pôrodoch v médiách, diskutuje sa o úrovni nášho pôrodníctva, názory a skúsenosti rodičiek možno nájsť aj na internetových fórach a väčšina z nich nie je zrovna priaznivá, skôr k strachu a obavám tehotných pridávajú.
Vianoce sú ideálne obdobie, kedy otehotnieť
23.11.2020   0
Ak túžite po bábätku, skorá zima, ideálne obdobie na počatie dieťatka, je práve pred vami. S touto teóriou prišiel nový výskum z Indianskej univerzity. Najúspešnejšie sú decembrové počatia, z ktorých sa narodí najviac detí.
7 vecí, ktoré by nemali chýbať v detskej výbavičke
22.11.2020   0
Máte už všetko nakúpené? Zopár dôležitých vecí, na ktoré ste možnno ešte nemysleli
babetko
20 básničiek pre Mikuláša
26.11.2020   3
Poďte sa s nami naučiť básničku pre Mikuláša. Aspoň jednu alebo hoci aj všetkých 20!
Deti, ktoré sú vonku aj v mínusových teplotách, sú odolnejšie
25.11.2020   0
Prevenciou proti prechladnutiam a sezónnym chrípkam je pobyt vonku za každého počasia, a to aj pri mínusových teplotách.
Kávovar Krups Evidence One - podozrivo jednoduchý
24.11.2020   0
Čítame návody a mačkáme tlačítka na OLED displeji. Vyzerá to až podozrivo jednoducho (+ video)
detské choroby
Ploché nohy a hravé cvičenie
17.11.2020   0
My, čo máme deti s plochými nohami vieme, že ak chceme aby mali naše deti zdravé nôžky – prázdniny neprázdniny – cvičiť sa musí každý deň aspoň desať minút. Aspoň trošku rozhýbať tie chodidielka.
Alergia na mak je zriedkavá, vie však veľmi skomplikovať život
13.11.2020   0
Súčasťou maku je ópium - látka, ktorá sa využíva v medicíne a objavuje sa vo viacerých liekoch. Tým najznámejším je marfium, ktorým sa lieči intenzívna bolesť ťažko chorých pacientov. Ópium je však aj súčasťou najpredávanejšieho lieku na svete - kodeínu, ktorý sa používa pri kašli a žalúdočných problémoch.
Má vaše dieťa teplotu? Robte si teplotný graf.
06.11.2020   0
Je pomerne užitočné sledovať v čase, ako sa vyvíja krivka rastu a poklesu teploty, po podaní liekov, či bez podania liekov.
zvery
Tehotná žena a zvierací miláčikovia
26.11.2020   1
Tehotenstvo je fáza života, počas ktorej sa žena musí naučiť zodpovednosti nielen za seba, ale aj za nový život, ktorý privedie na svet. Aké riziká so sebou prináša vzťah s domácim zvieratkom? Čo je pravda o toxoplazmóze a čo sú mýty?
Prepočítajte si psí vek na ľudské roky
19.11.2020   2
Približne od roku 1950 sa traduje ako ekvivalent jedného psieho roku pri porovnaní s ľudským vekom 7 rokov. Aj keď tento vzorec platí už prekvapujúco dlhý čas, skutočnosť nie je tak úplne jednoduchá a existuje nový model výpočtu.
Akého papagája do rodinky ?
11.11.2020   0
Rozmýšľate? Tak je dobré vedieť niečo o tom, ktoré skupiny papagájov sú vhodné do akých rodinných podmienok. Pre malé deti? Väčších školákov? Alebo len pre dospelákov? Nie každý papagáj je vhodný do každej rodiny. A naopak, nie každý človek je vhodný majiteľ papagája.