VychovávameVychovávame deti

Štyri veci, ktoré by ste nikdy nemali povedať dospievajúcemu chlapcovi

 Kristína Gabíková   18.04.2019   0

Aj keď to na prvý pohľad nemusí byť zjavné, tak sebavedomie malých chlapcov je rovnako citlivé ako  dievčat. Stačí maličkosť, zle myslená veta a chlapec utŕži jazvy na duši. Pri zlej výchove môže z veselého a energetického chlapca vyrásť uzavretý muž bez emócií. Prinášame vám niekoľko tipov, čomu by ste sa mali zaručene vyvarovať.

 

„Sklamal si ma. Myslel som si, že tento rok nastrielaš viac gólov“

Veľa otcov túži po tom, aby bol ich syn úspešným športovcom. Najlepšie by mal byť profesionálom a zbierať jedno ocenenie za druhým. Ich predstava vyplýva väčšinou z toho, že sa v mladosti venovali konkrétnemu športu a prajú si, aby syn kráčal v ich šľapajach. Druhou možnosťou je fakt, že nenaplnili vlastné ambície a vidia sa vo svojom potomkovi.

„Dieťaťu môžete zničiť sebavedomie tým, že ho budeme hodnotiť podľa toho, či splnilo naše očakávania alebo nie. Nesmieme sa sústrediť len na výsledky, ale tiež na motiváciu, prečo konkrétnu činnosť robí,“ upozorňuje psychologička a garantka Projektu sebadôvery Dove Šárka Kučerová.

„Bež za mamou. Toto je práca pre chlapov“

Otec je pre malého chlapca kľúčovou postavou. Chlapec už okolo šiesteho roku veku začne vyhľadávať svojho otca a chce s ním robiť všetky bežné veci. Rola otca teda spočíva od začiatku predovšetkým v tom, aby bol svojmu synovi nablízku. „Je dôležité, aby spolu boli, nemusia sa len hrať. Otec môže prizvať syna ku všetkým aktivitám, ktoré robí. Mal by s ním žiť jeho mužský svet a tiež vnímať, ako si buduje hierarchiu v skupine svojich vrstovníkov. Tým sa syn najviac naučí,“ hovorí Kateřina Novotná, psychoterapeutka Akadémie rodičovstva. Otec so synom tak spolu môžu maľovať byt, sekať trávu, umývať auto, ale tiež hrať počítačové hry alebo vybavovať veci na úradoch.

Najdôležitejšou podmienkou pre správnu výchovu chlapca je prítomnosť mužského vzoru. „Chlapci potrebujú zdravý mužský vzor. Pokiaľ to nemôže byť otec, tak im môže byť ktokoľvek ďalší, komu matka verí. Mám na mysli napríklad deda, uja či vedúceho športového oddielu,“ dodáva psychologička Šárka Kučerová.

„Ja to vyriešim za teba. Ty by si to nezvládol“

To je jedna z najhorších viet, ktorú môže mladý chlapec počuť. A bohužiaľ sa to stáva pomerne často. Môžu nastať situácie, kedy je toto tvrdenie pravdivé, ale záleží predovšetkým na tom, ako to rodičia podajú. Rozhodne ale chlapcovi nepomôže, keď neustále počuje, aký je neschopný. „Nechaj to na mňa, ty nepribiješ ani ten hlúpy klinec,“ – tieto slová dieťa rania a pri častom opakovaní môžu mať za následok nízke sebavedomie a pocit, že nič nevie.

„Keď nastane nejaký problém a vyriešime to za neho, tak si chlapec môže myslieť, že to nedokáže. Preto je lepšie nechať to zo začiatku na ňom. Chlapci potrebujú obecne vo výchove viac priestoru ako dievčatá. Napríklad až moc veľká starostlivosť zo strany mamy môže naopak uškodiť,“ zhŕňa Kateřina Novotná, psychoterapeutka Akadémie rodičovstva.

 

„Chlapci predsa neplačú“

O tom, že muži a ženy reagujú na rôzne životné situácie inak, už bolo povedané či napísané veľa. Príkladom môže byť moment, keď je človek v strese. Ženy sú náchylnejšie k výraznejším prejavom emócií. Potrebujú sa z neho vyrozprávať alebo si niekedy aj poplakať. Naopak muži tieto situácie radšej riešia o samote a premýšľajú nad tým, ako problém najlepšie zvládnuť svojpomocne. To ale ešte neznamená, že by nemali dávať najavo emócie, alebo že by to bolo dokonca nevhodné.

„Tvrdenie, že chlapci neplačú, je jedným z mýtov, ktorý môže byť pre budúci život nebezpečný. V dospelosti sa kvôli tomu môže jedinec zbytočne uzavrieť do seba. Naopak druhým extrémom môže byť, keď chlapca vedieme k tomu, aby emócie dával najavo stále a všade. Deťom by sme mali dať možnosť prejaviť emócie, ale zároveň im musíme zdôrazniť, že sú za ne plne zodpovedné,“ popisuje Šárka Kučerová.

Správna výchova chlapca v sebavedomého muža, ktorý bude zvládať profesijný, súkromný aj partnerský život, nie je jednoduchá. Rodičia by si mali pamätať  na to, že syn potrebuje načerpať ako mužský, tak ženský vzor. Zároveň by mal vnímať a učiť sa, ako sa k sebe rodičia chovajú. Dôležitý je tiež ráz výchovy. Prílišné zakazovanie nie je ideálne, rovno tak prehnaná voľnosť a absencia zdravých hraníc.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Nielen antikoncepcia. Ako fungujú metódy prirodzeného plánovania?
23.07.2019   0
Billingsova metóda patrí medzi tie najznámejšie. Je zameraná nielen na páry, ktoré sa chcú tehotenstvu vyhnúť, ale aj na tie, ktoré sa o dieťa pokúšajú. Ženy majú za úlohu sledovať predovšetkým svoj ovulačný cyklus. Billingsova metóda pomáha rozoznávať hlien, a tak určiť plodné a neplodné obdobie.
Na Slovensku nemáme ani jednu Baby friendly pôrodnicu
22.07.2019   0
Ministerstvo zdravotníctva chce certifikáty obnoviť do konca roka 2019, a to v súlade s dokumentom WHO pre BFHI.
Rebríček 2019: Mamy oznámkovali najlepšie pôrodnice
20.07.2019   0
Na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk hodnotilo slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roku 2 839 matiek.
babetko
Čo o deťoch prezrádza spôsob hry?
22.07.2019   0
Hra tvorí najvýznamnejšiu súčasť rozvoja dieťaťa. Umožňuje mu učiť sa, skúšať, objavovať, ale aj oddychovať či opakovať. Dieťa, ktoré sa môže dosýta a nerušene hrať, nechýbajú mu podnety a najmä v prvých rokoch nápomocná ruka rodiča, je šťastné dieťa. Práve prostredníctvom hry sa najrýchlejšie prejaví potenciál, vlohy a záujmy, ktoré môžete v rannom veku podchytiť a objaviť budúce povolenie alebo milovaný koníček.
Bonding náš každodenný
17.07.2019   0
Ako vyzerá podpora bondingu v našich pôrodniciach? Prečo sú medzi jednotlivými nemocnicami rozdiely v jeho podpore? Dá sa dieťatko priložiť mamičke hneď po narodení aj v prípade cisárskeho rezu?
Čo potrebujeme, aby sme zdolali koliku?
16.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   8
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.