VychovávameVychovávame deti

Strašne drzé decko

 Anna Veselá   29.06.2019   1

Drzé, nevychované, rozmaznané. Dieťa, ktorému rodičia zabudli postaviť hranice. Ťažko sa pozerá na výsledok takejto „práce“ – lebo toto dieťa veľmi nahlas a jasne vyjadruje svoje želania, znejúce skôr ako rozkazy.

Malý šéf... Poznáte aspoň jedného takého? Dúfame, že ho nemáte doma!

Shutterstock

 

Nehovorí rodičovi mama, či otec, ale volá ho menom

Geniálna taktika, ktorá automaticky dáva dolu rodičovskú autoritu. Naozaj drzé dieťa si dá záležať aj na tom, aby zvolilo príslušný kárávý tón, môže pritom dupkať nohou, prípadne k menu rodiča doplní priezvisko. Baví sa s rodičom ako so sluhom druhej kategórie.

Trpí selektívnou hluchotou

Ešte ledva vyrástlo z plienok, už sa tvári, akoby malo na ušiach obrovské tlmiče zvuku – a to vždy, keď mu rodič hovorí, že má niečo urobiť. Jednoduché pokyny ako „Ideme jesť“ alebo „Odlož si topánky na miesto“ s ním ani nehnú. Žiadna reakcia. O niečo vyšší level je, keď prevráti očami, čím chce naznačiť, že rodič má naozaj „divné nápady.“

Skákať do reči dospelým je pre neho olympijskou disciplínou

Veta, ktorú sme často počúvali v detstve: „Teraz sa bavia dospelí.“ A reagovali sme na ňu tak, že sme zavreli ústa. Bola jasne daná hranica a museli sme počkať, kým dospelí dorozprávajú. Dnes to tak nefunguje. Deti si z neviem akých dôvodov myslia, že sú pupok sveta, skáču dospelým do reči a tvária sa, že je to tak v poriadku, vyžadujú, aby sa rozhovor krútil iba okolo ich tém.

Nepýta sa, ale oznamuje

Namiesto otázky: „Mama, môžem sa hrať s hračkami v obývačke?“ drzé dieťa jednoducho oznámi, že sa tam ide hrať, a to aj vtedy, keď ste mu povedali, nech sa hrá vo svojej izbe, nie v obývačke, lebo čakáte návštevu alebo sa chystáte povysávať tam. Napriek tomu sa tam rozloží. A možno si prinesie ešte ďalšiu krabicu hračiek.

Každý pokus o disciplínu sa končí fiaskom

Keď rodič povie: „Ak to nespravíš, pôjdeš do izby,“ dieťa mu povie: „Ty pôjdeš do izby.“ Ťažko na to nájsť vhodné slová.

Stokrát za deň vysiela požiadavky

V jednom kuse počuje rodič iba „Mama, poď sem.“ Ale vždy môže byť aj horšie. Napríklad: „Zuzana, poď sem.“

Ešte chvíľu a ruky mu prirastú v bok

... len preto, že ich takto drží, kým si rozkazuje.

Jeho obľúbená fráza je: „Nie si môj šéf!“

Má vlastne koľko? 110 centimetrov? Nevie sa o seba postarať, ale zvláda robiť doma šéfa. Rodič sa stará o celý servis, jedlo, oblečenie, strechu nad hlavou, snaží sa uspokojiť všetky jeho potreby, ale dieťa určuje, čo sa bude robiť a kedy.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Renča napísané 18.06.2019 09:57

Naše deti nás volajú menom, aj starých rodičov a tety/ujov volajú menom. Ale inak sú slušne vychované, zodpovedné za asi 40 percent domácich prác, úctivé, samostatné, vďačné a ochotné. Nohou si zadupkali posledný krát keď mali 3 roky. Keď náhodou skočia do reči, ospravedlnia sa a sú ticho. Ten prvý bod mi teda príde úplne odveci - nie je jedno, aký oslovovací zvyk v rodine máme?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rebríček 2019: Mamy oznámkovali najlepšie pôrodnice
20.07.2019   0
Na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk hodnotilo slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roku 2 839 matiek.
Sprievodca pôrodnicami 2019
18.07.2019   0
V pôrodniciach chýbajú obyčajné sprchy a toalety
17.07.2019   0
Poznámka mamy, že netiekla v pôrodnici teplá voda, je jedna z čerešničiek.
babetko
Čo o deťoch prezrádza spôsob hry?
22.07.2019   0
Hra tvorí najvýznamnejšiu súčasť rozvoja dieťaťa. Umožňuje mu učiť sa, skúšať, objavovať, ale aj oddychovať či opakovať. Dieťa, ktoré sa môže dosýta a nerušene hrať, nechýbajú mu podnety a najmä v prvých rokoch nápomocná ruka rodiča, je šťastné dieťa. Práve prostredníctvom hry sa najrýchlejšie prejaví potenciál, vlohy a záujmy, ktoré môžete v rannom veku podchytiť a objaviť budúce povolenie alebo milovaný koníček.
Bonding náš každodenný
17.07.2019   0
Ako vyzerá podpora bondingu v našich pôrodniciach? Prečo sú medzi jednotlivými nemocnicami rozdiely v jeho podpore? Dá sa dieťatko priložiť mamičke hneď po narodení aj v prípade cisárskeho rezu?
Čo potrebujeme, aby sme zdolali koliku?
16.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.