VychovávameVychovávame deti

Rozmaznané decká – najčastejšie chyby rodičov

 Anna Veselá   09.07.2020   0

Elaine Rose Glickman, autorka knihy 'Your Kid's a Brat and It's All Your Fault,' nie je typ, ktorý bude rodičov chlácholivo tľapkať po pleci. Naopak, hovorí na rovinu: keď je dieťa rozmaznané, na vine sú rodičia. A ak aj nie sú – lebo zlé správanie si môžu deti priniesť aj zo škôlky, zo školy, či pozeraním telky – je zodpovednosť rodičov tento problém riešiť.

Shutterstock

 

Je dobré priznať si to

Rodičovstvo je niekedy sizyfovský job, bez ohľadu na vek dieťaťa. Cítite veľký tlak, lebo máte pocit, že ste pod drobnohľadom, kde vás za chyby neustále niekto kritizuje, nielen svokra, ale aj cudzia pani v obchode.

Keď sa snažíte byť aktívnou súčasťou života vašich detí, nadávajú vám do helikoptérových rodičov, keď deťom dáte dýchať, označia vás za benevolentného. Skrátka, keď je reč o výchove, vždy sa nájde aspoň jeden, ktorý vám povie, že robíte niečo zle.

Na čom sa ale zhodneme, asi nikto z nás nechce mať doma rozmaznaného „fagana.“ A ak robíme tieto chyby, výsledkom ktorých je rozmaznané dieťa, je dobré si ich pred sebou priznať.

Veď oni „len“ vyjadrujú svoje emócie

Ak vás dieťa hryzie, bije, kope a vy si povzdychnete, mávnuc rukou, že je to len fáza, to prejde, z toho vyrastie, ešte je malé, dovoľte, aby sme vás vytrhli z letargie, lebo toto môže byť veľký problém.

Myslíte si, že to robíte dobre. Hovoríte si, ide „len“ o malé deti, ktoré sa podľa vás „len“ snažia vyjadriť emócie primerane veku. Máte za to, že ich v tom treba podporiť, napríklad objatím a otázkami, ktoré im majú pomôcť pomenovať pocity, napríklad: „Čo sa ti stalo, anjelik, si nahnevaný? Povedz mi, prečo ma hryzieš? Si smutný?“

No pozor, ak zároveň nevyvodíte zodpovednosť za takéto správanie, lebo takto zo svojho dieťa robíte rozmaznanca. Akokoľvek je dieťa nahnevané, nemá právo nikoho udierať, to sa predsa nerobí, au, to bolí!

Prečítajte si aj: Mamy, nebláznite, nerobte z detí bohov

 

Veď oni sú „iba“ malí

Neospravedlňujte ich, že sú malí. Napríklad príliš malí, aby sa naučili lekcie slušného správania, do ktorých patrí slovíčko „prosím,“ či „ďakujem.“ Alebo príliš malí, aby zvládli disciplínu.

To, že je vaše dieťa malé a správa sa podľa vývinových tabuliek, do ktorých teoreticky zapadá sem-tam nejaké hryzenie, či udretie mamy, ešte neznamená, že by nemalo dostať lekciu, čo je a čo nie je správne.

Ak budete zlé správanie ignorovať, ono nezmizne samé od seba, dieťa v ňom bude pokračovať, len tak z neho nevyrastie. Ak nebudete podporovať dobré správanie (ďakujem, prosím, prepáč), nečakajte, že s tým začne samé od seba, keď ste ho k tomu neviedli.

Shutterstock

 

Na, tu máš, len už prestať kvíliť

 „Ak máte doma osemročné dieťa, ktoré sa nevie zmieriť s tým, že nie je vždy tak, ako si pískne a že nemôže dostať vždy to, na čo si ukáže prstom, potom musíte uznať, že na tom ako rodič nesiete veľký podiel viny,“ vysvetľuje Glickman.

Byť rodičom je ťažké, nikto z nás nemá rád, keď má v kuse deťom opakovať „nie,“ nemajú to rady ani deti (ako inak!). Ale ak väčšinu času zvyknú počúvať iba jedno slovo – „áno“ – lebo im dáme čokoľvek, za čím budú pišťať, až kým to nedostanú, potom ich utvrdzujeme v pocite, že majú na všetko právo. Deťom, ktorým stačí dupnúť, keď sa im zachce, sa právom hovorí, že sú rozmaznané.

Ale ja som ich to nenaučil

Vaše deti sledovali v telke program, ktorý nebol vhodný pre ich vek a žiaľ, teraz imitujú správanie, ktoré videli. Nie je vaša chyba, že kopírujú takéto správanie, vy ste ich to predsa nenaučili, vy ste im neboli tým zlým príkladom, ale pokiaľ je ich správanie neprístojné, je to vaša rodičovská zodpovednosť, pretože vy ste rodič, a teda je vaša starosť, čo deťom dovolíte pozerať.

Namiesto vyviňovania sa (to videli u susedov, ja by som im to v živote nedovolil), si musíte priznať, že vás nezbavuje zodpovednosti, keď sa deti správajú zle a že im nemusíte vysvetľovať, čo je na ich správaní zlé. Nepríjemná správa je, že aj tak musíte. Ste rodič.

Prečítajte si aj: Rodičia rozmaznaných krikľúňov, sami ste si na vine

 

Nevadí, že sa baví s vami ako s handrou

Pokojne vás nazve hlúpou matkou, a to aj v spoločnosti iných dospelých alebo svojich rovesníkov. Zoberie si veci bez opýtania a už vôbec od neho nemusíte čakať, že by sa poďakovalo. Takto presne sa správa rozmaznané decko. A správa sa tak preto, lebo mu dovolíte, aby sa tak s vami bavil, spôsobom, aký by ste nezniesli od vášho partnera, priateľa, či hocikoho druhého. Vina padá na vašu hlavu, lebo očividne nerobíte nič preto, aby ste takéto správanie zastavili.

No a čo, že robí scény na verejnosti

Sú rodičia, pre ktorých sú amoky dieťaťa na verejnosti nočnou morou, okamžite štartujú raketové motory, berú metajúce dieťa pod pazuchu a uháňajú z centra diania. A potom takí, ktorí nad tým mávnu rukou a ignorujú to, bez toho, aby sa dieťa pokúsili zobrať aspoň trochu nabok a „riešili to.“ Pokračujú v nakupovaní, akoby sa nič nedialo. Alebo ďalej večerajú v reštaurácii, veď no a čo.

Týmto však dieťa učíte, že je úplne v poriadku, keď dáva široko ďaleko najavo svoje pocity hnevu a frustrácie a že vaše právo nakupovať, či jesť v reštaurácii je posvätné a stojí vyššie ako právo ostatných ľudí, aby v pokoji dojedli svoje jedlo.

Všetko musí byť iba „po dobrom“

O všetkom do detailov rozmýšľate, analyzujete a robí vám starosti, či vaše výchovné metódy náhodou dieťa do budúcnosti nepoškodia. Mali by ste mať jasno v tom, že používať slovo „nie,“ nie je niečo, čo dieťa zlomí. To, že dieťaťu postavíte hranice, neznamená, že zničíte váš vzťah.

Deti si nebudú pamätať, že ste ich poslali do svojej izby miesto toho, aby ste im dovolili vyzúriť sa tak, že by vrieskali a trieskali dvermi po dome, ale že mali rodiča, ktorý ich miloval, ale bol aj pripravený dať im hranice, ktoré ich naučili, ako sa lepšie správať.

Chcete byť kamoš, ale nie „šéf“

Rozmaznané dieťa, či sa vám to páči alebo nie, je výsledkom výchovy rodiča, ktorý sa vzdáva svojej roly byť „šéfom,“ ktorého dieťa potrebujú (nie, oni nepotrebujú mať rodiča kamaráta, potrebujú láskavé, no pevné vedenie).

Nemusíte sa vždy prieť s dieťaťom, ani mu vysvetľovať všetky svoje dôvody, aby prijalo vaše rozhodnutie. Byť „šéfom“ – človekom, ktorý ich miluje, aj keď niekedy robí veci, ktoré sa deťom nepáčia, ale sú v ich najlepšom záujme, to znamená byť rodičom.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 73 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Košický neonatológ Krcho: 9 dôvodov, prečo sa pred pôrodom otestovať na koronavírus
26.10.2020   0
Peter Krcho vysvetľuje, prečo musí mamička v pôrodnici nosiť rúško a prečo by si mala pred pôrodom urobiť PCR alebo antigénový test.
Tehotenstvo vo vyššom veku môže ženám predĺžiť život
19.10.2020   1
Odkladanie tehotenstva na neskôr by mohlo mať aj inú výhodu ako to, že už má žena zázemie, stabilitu a konečne aj správneho partnera.
Dve deti krátko po sebe - tehotenstvo
15.10.2020   0
Či už ste mali predchádzajúce tehotenstvo bez problémov, alebo sa vyskytli aj komplikácie, je jasné, že toto bude prebiehať trochu inak. Už ste mamou na plný úväzok, nemôžete byť „len tehotná“.
babetko
Materská je drina. Ak máte jedno dieťa
29.10.2020   26
Bola som unavená, otrávená, rozčarovaná, a všetko to súviselo s mojou jedinou životnou náplňou: materstvom. Od rána do večera a celú noc v kuse vypínať a vychylovať stredovú os okolo jedného malého človeka, ktorý si nárokoval na každý môj nádych, výdych, nič medzitým mi nedaroval.
10 rád pre chronicky nevyspatých rodičov, ktorých deti sa v noci stále budia
27.10.2020   0
Občasné nočné budíčky sa dajú zvládať, aj keď je na ďalší deň unavená celá rodina. Ak ale ide o pravidelnú záležitosť, potom už ide ruka v ruke s chronickým nedostatkom spánku.
Knižná novinka: Rodičovské skratky
27.10.2020   0
Hrajte o novinku na knižnom trhu - Rodičovské skratky na ceste k sebe i do neba
detské choroby
10 vecí, ktoré by alergici na palinu a ambróziu mali vedieť
27.10.2020   0
Pálenie očí, plný nos, dusivý kašeľ či bolesť hlavy. Napriek jednoznačným prejavom mnoho pacientov obchádza ambulancie alergológov a svoju liečbu odkladajú. Sezónna alergia dá pritom zabrať imunitnému systému a bez správne nastavenej liečby sa bude každú sezónu zhoršovať.
Ako sa zbaviť nádchy a kašľa bez liekov a postaviť deti zase "na nohy"
19.10.2020   0
Ideálne je, aby dochádzalo čo najmenej k situáciám, keď už je nevyhnutné riešiť „soplíky“ liekmi.
Laryngitída a ako na ňu
16.10.2020   41
Určite poznáte stav, keď dieťatko zdravé uložíte spať a o niekoľko hodín je to tu... Nočná mora rodičov - Laryngitída! Hoci sa môže zápal hrtana opakovať, vždy vystraší nielen rodičov, ale aj dieťa samotné.
zvery
Nanoakvárium
27.10.2020   0
Ak máte stiesnené podmienky a aj napriek tomu túžite po štyroch stenách naplnených vodou, ktoré Vám budú pri sledovaní prinášať pocit pokoja, tak nezúfajte. V posledných rokoch sa totiž čoraz viac objavuje nová verzia akvaristiky, ktorá sa už pretavila v samostatný smer, ktorým je nanoakvaristika. O čo vlastne ide?
Kde sa vzala mačka?
19.10.2020   3
Pes sa už po tisícročia považuje za najlepšieho priateľa človeka, ale ako je to s mačkami? Viete odkiaľ sa mačka vzala, kde ju uctievali ako bohyňu a kde sa jej na druhej strane báli a často ju stihol krutý osud?
Pohryzenie zvieraťom - Prvá Pomoc
04.10.2020   0
Prítulní havkovia, milé mačičky, či iné tvory z radu živočíšnej ríše. Niekedy sa stretnutie s malým človekom môže skončiť aj nepríjemne.