ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

Rodičia rozmaznaných krikľúňov: sami ste si na vine

 Annie   12.06.2017   0

Detí, ktoré cvičia s rodičmi a zakaždým dosiahnu, čo chcú, by sme našli vo svojom okolí určite za vrece.

Neváhajú roniť krokodílie slzy, vrieskať na ratu, dupkať, hádzať sa o zem, pästičky vytiahnuť na rodiča, ktorý nevie, čo si s dieťaťom počať.

Shutterstock

 

Rozmaznaným a panovačným sa dieťa nestane zo dňa na deň.

Na vine je rodič, ktorý je tu pre dieťa vždy, keď si luskne prstom. Všetko robí namiesto neho, plní mu želania skôr, ako ich vysloví, len aby mu niečo nechýbalo, len aby sa malo perfektne.

Nikdy ho nechce zraniť, sklamať, nikdy by nedopustil, aby trpelo. Praje si iba, aby bolo „šťastné“ - nejde azda o to isté každému z nás? - a pritom z neho vychováva rozmaznaného krikľúňa.

Ak nechcete, aby to dopadlo ešte horšie (áno, neskôr to bude iba a len horšie), porozmýšľajte, či nie je vhodný čas zmeniť niektoré nesprávne zaužívané vzorce vo výchove.

 

Stále s dieťaťom vyjednávate

„Ak chceš zmrzlinu, musíš najprv zjesť celý obed.“ Taktika, ktorá nefunguje, pokiaľ to nemyslíte vážne a neplánujete to dodržať.

Dieťa niečo máličko zje, potom sa premŕva v tanieri, díva sa na vás nešťastnými očami, a tak cúvnete:

„No dobre, zjedz ešte jednu lyžičku. Poslednú.“ Dieťa na to: „Už nevládzem, zjem to neskôr, sľubujem.“

Ustúpite. Dieťa dostane zmrzlinu, hoci na normálne jedlo podľa svojich slov nemalo v bruchu miesto... A vy ste prehrali, lebo ste do neho nedostali nielen celý obed, ale ani tú „ešte jednu, poslednú“ lyžičku.

Je jedno, či ustúpite za stolom alebo v hračkárstve. Túto naučenú schému si dieťa vždy rado zopakuje, pretože vie, že napokon aj tak dostane to, čo chce. Stačí chvíľu vyjednávať, a to sa oplatí, lebo vy nebudete dosť silný to uhrať.

Držte sa toho, čo poviete na začiatku, nech to aj naozaj platí: „Ak chceš zmrzlinu, musíš najprv zjesť celý obed.“ Bodka.

Shutterstock

 

Upratujete mu izbu

Jasné, že mama dokáže upratať neporiadok v detskej izbe za menej ako dve minúty. Je to nielenže rýchlejšie, ale aj úspornejšie. Šetria sa tak hlasivky, aj nervy.

Radšej to urobíte sama, ako keby ste mu to mali stokrát otrieskavať o hlavu a zvyšovať hlas. Ak má ale dieťa doma takýto servis, bude mať motiváciu po 40-ke opustiť detskú izbičku?

Nosíte mu školskú tašku

Áno, školská taška je ťažká, no nie až tak veľmi, aby ste ju museli nosiť celú cestu namiesto školáka.

Mať svojho osobného nosiča je pre dieťa príjemné. Ešte lepšie je mať osobného šoféra, pretože dieťa je tiež príliš malé na to, aby chodilo do školy po svojich, nedajbože samé.

Takisto je na zamyslenie, prečo vždy odchádzate z obchodu ovešaná taškami, v každej ruke niečo, ale vaše dieťa nič? Naozaj je také malinké, aby nemohlo zobrať pod pazuchu aspoň rolku toaletného papiera?

Sadnete si k stolu vtedy, keď si povie dieťa

Namiesto ustáleného času obeda či večere, mnoho rodičov doslova hladuje, keďže ich dieťa pozvánku na jedlo ignoruje, prehlasujúc, že ono ešte nie je hladné.

Keď si spomeniete na vlastné detstvo, nebolo to náhodou tak, že rodičia jednoducho zakričali: Večera! Sadlo sa k stolu a bolo. Takže prečo na neho čakáte?

Shutterstock

 

Dieťa vám organizuje program

Kto z vás je dospelý, má vodičský preukaz a je zodpovedný za dieťa? Samozrejme, že vy. Tak prečo vaše dieťa rozhoduje o tom, kam sa pôjde, kedy sa tam pôjde a kedy sa vrátite?

Dieťa musí vedieť, kto z vás je ten starší a zodpovedný. Nemôže vám organizovať život len preto, že si to tak želá.

Chcete len, aby bolo vaše dieťa šťastné

A keby len to, chcete aby bolo konštantne šťastné. Lebo vy ste tiež šťastní v každej sekunde svojho života? Naozaj to tak funguje?

Viete, čo v skutočnosti pre dnešné deti znamená „šťastie?“ Že vždy dostanú to, na čo si ukážu prstom, že si idú, kam chcú, robia si, čo chcú. A že rozhodujú ony a nie rodičia, ktorí sú ich otrokmi.

 

Dieťa využíva to, že rodičia nedržia spolu

Keď sa jeden rodič pokúša byť prísny, ľahko to stroskotá na druhom rodičovi, ktorý viac dovolí.

Deti sú veľmi múdre, keď je reč o manipulácii, nájdu si vždy spôsob, ako dosiahnuť, čo chcú - prečo nevyužiť, že rodičia nie sú zajedno? Pritom ako dvojica by mali byť silnejší ako jedno dieťa.

Nedovoľte deťom, aby s vami takto cvičili.

Dáte dieťaťu hranice, ale ignoruje ich

Samozrejme, keďže to dovolíte. Keďže nenesie nikdy následky. Skúste pouvažovať nad tým, že vydržíte byť dôsledný. Inak si zarábate na riadny problém v budúcnosti.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rebríček 2018: Mamy oznámkovali svoje pôrodnice
19.07.2018   0
Slovensky opäť hodnotili pôrodnicu, v ktorej priviedli na svet svoje bábätko. Známkovanie v online aplikácii projektu Sprievodca pôrodnicami do konca mája 2018.
Sprievodca pôrodnicami 2018
19.07.2018   0
Projekt Sprievodca pôrodnicami porovnáva slovenské pôrodnice už sedem rokov. Hodnotenie pripravuje Health Policy Institute (HPI) v spolupráci s portálom rodinka.sk.
Moje dieťa patrí ku mne
19.07.2018   0
Dieťa patrí na telo matky. Máme teda vôbec niečo chcieť, alebo je to vec zahrnutá v nejakých nemocničných štandardoch?
babetko
Diamant, bývalá manželka či vytopený byt. Aj také sú návraty z pôrodnice
19.07.2018   0
Príchody z pôrodnice, ktoré má obvykle v réžii ocko, vedia byť všakovaké. Úsmevné, prekvapivé, dojemné, ale aj smutné či zraňujúce. Aký bol ten váš?
Obrňte sa trpezlivosťou a humorom- prichádza obdobie vzdoru
18.07.2018   0
Výstupy, keď sa milučké batoľa zmení na klbko nervov a plaču, pozná a obáva sa ich každý rodič. Málokto je dostatočne psychicky odolný, aby ho hlučný prejav nevôle zle vyspatého dieťaťa na verejnosti nepripravil o zvyšok trpezlivosti a vnútorného pokoja.
Keď sa dieťa bojí vody
17.07.2018   0
Sú deti, ktoré majú strach z vody ešte hlbší, dokonca je pre nich nočnou morou aj obyčajný kúpeľ vo vani, a to už je teda naozajstná skúška nervov pre všetkých zúčastnených.
detské choroby
10 otázok o osýpkach
13.07.2018   0
Na východe Slovenska sa šíri najväčšia epidémia osýpok za posledných 20 rokov. Čo sú najčastejšie otázky, ktoré vás zaujímajú o osýpkach?
Na východe Slovenska zúri epidémia osýpok
11.07.2018   0
V okrese Michalovce pribúdajú pacienti, ktorí sa nakazili osýpkami. Viac ako stovka prípadov zaskočila lekárov a hygienikov. Medzi nakazenými sú dospelí aj deti, ôsmim z nich komplikuje liečbu pridružený zápal pľúc.
Onkologickým pacientom bude pomáhať aj liečba kanisterapiou
06.07.2018   0
Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Banskej Bystrici pripravuje pre deti s onkologickým ochorením novinku. Minulý mesiac sa vedeniu nemocnice podarilo získať kladné stanovisko Ministerstva zdravotníctva SR k zavedeniu kanisterapie ako súčasti terapeutickej liečby chorých detí. Na malých pacientov teda okrem štandardných liečebných metód čaká aj terapia prostredníctvom hry s cvičenými psami.
zvery
Máme psa seniora
17.07.2018   2
Čo treba vedieť ak váš pes dosiahol vek 8 a viac rokov? Ako správne cvičiť a vychovávať psieho seniora? Môžeme s ním ešte športovať? Ako? Nevadí ak zmeníme niektoré viacročné zvyky?
Keď si pes zlomí zub
15.07.2018   0
Aj psi majú svoje dentálne problémy, rovnako ako ľudia. Ako iste vieme, problémy so zubami dokážu byť mimoriadne bolestivé a môžu aj psa vydráždiť do extrému. Aké sú teda základné pravidlá psej dentálnej hygiény?
Prečo je mačka tučná
02.07.2018   0
Aj keď je okrúhla tvárička a bruško rozkošné, vášmu miláčikovi rozhodne neprospieva. Nadváha spôsobuje u mačiek rovnako ako u ľudí zvýšený krvný tlak, cholesterol, ohrozuje srdce a skracuje život domáceho priateľa.