ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

Rodičia rozmaznaných krikľúňov: sami ste si na vine

 Annie   12.06.2017   0

Detí, ktoré cvičia s rodičmi a zakaždým dosiahnu, čo chcú, by sme našli vo svojom okolí určite za vrece.

Neváhajú roniť krokodílie slzy, vrieskať na ratu, dupkať, hádzať sa o zem, pästičky vytiahnuť na rodiča, ktorý nevie, čo si s dieťaťom počať.

Shutterstock

 

Rozmaznaným a panovačným sa dieťa nestane zo dňa na deň.

Na vine je rodič, ktorý je tu pre dieťa vždy, keď si luskne prstom. Všetko robí namiesto neho, plní mu želania skôr, ako ich vysloví, len aby mu niečo nechýbalo, len aby sa malo perfektne.

Nikdy ho nechce zraniť, sklamať, nikdy by nedopustil, aby trpelo. Praje si iba, aby bolo „šťastné“ - nejde azda o to isté každému z nás? - a pritom z neho vychováva rozmaznaného krikľúňa.

Ak nechcete, aby to dopadlo ešte horšie (áno, neskôr to bude iba a len horšie), porozmýšľajte, či nie je vhodný čas zmeniť niektoré nesprávne zaužívané vzorce vo výchove.

 

Stále s dieťaťom vyjednávate

„Ak chceš zmrzlinu, musíš najprv zjesť celý obed.“ Taktika, ktorá nefunguje, pokiaľ to nemyslíte vážne a neplánujete to dodržať.

Dieťa niečo máličko zje, potom sa premŕva v tanieri, díva sa na vás nešťastnými očami, a tak cúvnete:

„No dobre, zjedz ešte jednu lyžičku. Poslednú.“ Dieťa na to: „Už nevládzem, zjem to neskôr, sľubujem.“

Ustúpite. Dieťa dostane zmrzlinu, hoci na normálne jedlo podľa svojich slov nemalo v bruchu miesto... A vy ste prehrali, lebo ste do neho nedostali nielen celý obed, ale ani tú „ešte jednu, poslednú“ lyžičku.

Je jedno, či ustúpite za stolom alebo v hračkárstve. Túto naučenú schému si dieťa vždy rado zopakuje, pretože vie, že napokon aj tak dostane to, čo chce. Stačí chvíľu vyjednávať, a to sa oplatí, lebo vy nebudete dosť silný to uhrať.

Držte sa toho, čo poviete na začiatku, nech to aj naozaj platí: „Ak chceš zmrzlinu, musíš najprv zjesť celý obed.“ Bodka.

Shutterstock

 

Upratujete mu izbu

Jasné, že mama dokáže upratať neporiadok v detskej izbe za menej ako dve minúty. Je to nielenže rýchlejšie, ale aj úspornejšie. Šetria sa tak hlasivky, aj nervy.

Radšej to urobíte sama, ako keby ste mu to mali stokrát otrieskavať o hlavu a zvyšovať hlas. Ak má ale dieťa doma takýto servis, bude mať motiváciu po 40-ke opustiť detskú izbičku?

Nosíte mu školskú tašku

Áno, školská taška je ťažká, no nie až tak veľmi, aby ste ju museli nosiť celú cestu namiesto školáka.

Mať svojho osobného nosiča je pre dieťa príjemné. Ešte lepšie je mať osobného šoféra, pretože dieťa je tiež príliš malé na to, aby chodilo do školy po svojich, nedajbože samé.

Takisto je na zamyslenie, prečo vždy odchádzate z obchodu ovešaná taškami, v každej ruke niečo, ale vaše dieťa nič? Naozaj je také malinké, aby nemohlo zobrať pod pazuchu aspoň rolku toaletného papiera?

Sadnete si k stolu vtedy, keď si povie dieťa

Namiesto ustáleného času obeda či večere, mnoho rodičov doslova hladuje, keďže ich dieťa pozvánku na jedlo ignoruje, prehlasujúc, že ono ešte nie je hladné.

Keď si spomeniete na vlastné detstvo, nebolo to náhodou tak, že rodičia jednoducho zakričali: Večera! Sadlo sa k stolu a bolo. Takže prečo na neho čakáte?

Shutterstock

 

Dieťa vám organizuje program

Kto z vás je dospelý, má vodičský preukaz a je zodpovedný za dieťa? Samozrejme, že vy. Tak prečo vaše dieťa rozhoduje o tom, kam sa pôjde, kedy sa tam pôjde a kedy sa vrátite?

Dieťa musí vedieť, kto z vás je ten starší a zodpovedný. Nemôže vám organizovať život len preto, že si to tak želá.

Chcete len, aby bolo vaše dieťa šťastné

A keby len to, chcete aby bolo konštantne šťastné. Lebo vy ste tiež šťastní v každej sekunde svojho života? Naozaj to tak funguje?

Viete, čo v skutočnosti pre dnešné deti znamená „šťastie?“ Že vždy dostanú to, na čo si ukážu prstom, že si idú, kam chcú, robia si, čo chcú. A že rozhodujú ony a nie rodičia, ktorí sú ich otrokmi.

 

Dieťa využíva to, že rodičia nedržia spolu

Keď sa jeden rodič pokúša byť prísny, ľahko to stroskotá na druhom rodičovi, ktorý viac dovolí.

Deti sú veľmi múdre, keď je reč o manipulácii, nájdu si vždy spôsob, ako dosiahnuť, čo chcú - prečo nevyužiť, že rodičia nie sú zajedno? Pritom ako dvojica by mali byť silnejší ako jedno dieťa.

Nedovoľte deťom, aby s vami takto cvičili.

Dáte dieťaťu hranice, ale ignoruje ich

Samozrejme, keďže to dovolíte. Keďže nenesie nikdy následky. Skúste pouvažovať nad tým, že vydržíte byť dôsledný. Inak si zarábate na riadny problém v budúcnosti.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 24 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
Kurz nemčiny?
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Cisársky rez: hrozba či trend?
20.02.2018   11
Každá budúca mamička sa raz dostane k téme cisársky rez. Ja som v Anglicku toto slovo počula najčastejšie v spojení: „too posh to push“ vo voľnom preklade „príliš snobská, aby potlačila.“ :)
Rodičovský príspevok do 6 rokov veku dieťaťa
16.02.2018   6
Po dovŕšení 3 rokov veku dieťaťa je možné poberať rodičovský príspevok, ak má dieťa dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. Pozrite si prehľad chorôb a stavov, ktoré vyžadujú osobitnú starostlivosť, resp. vylučujú schopnosť sústavne sa pripravovať na povolanie a vykonávať zárobkovú činnosť.
Zašitie krčka maternice – serkláž
14.02.2018   2
Krčok maternice je tá zázračná bránka, ktorá sa otvára, keď dieťatko prichádza na svet. Ak sa však začne otvárať alebo skracovať dlho pred termínom pôrodu, ak sa lekári obávajú potravu alebo predčasného pôrodu, prichádza na rad jeho zašitie – serkláž. Mnohé ženy, ktoré to čaká prvýkrát, sa tohto zákroku obávajú. Niet sa však čoho. Na otázky odpovedá MUDr. Karol Javorka, gynekológ – pôrodník.
babetko
Nepokojnému bábätku rajský plyn?!?
21.02.2018   0
Ak je vášmu dieťaťu ťažko, má bolesti, je mu zle - ako by ste ho tíšili? Čo by vám napadlo ako úplne prvé? Objať ho, pohojdať v náručí alebo dať tabletku od bolesti? Ale mu dať rajský plyn ...
Kedy už dieťa nepotrebuje poobedný spánok?
20.02.2018   0
Niektoré deti opúšťajú zvyk poobedného spánku už po 2. narodeninách, väčšina medzi tretím až piatym rokom života. Nedeje sa to zo dňa na deň.
Zavádzanie tuhej stravy v kocke
19.02.2018   0
Pokiaľ sa vaše dieťatko nachádza vo veku 4 – 5 mesiacov, veríme, že nasledujúce riadky vám prídu vhod a prevedú vás základnou osnovou postupného pridávania inej stravy, než mliečnej.
detské choroby
Sú antibiotiká nutné? Ako sa rozumne rozhodnúť?
19.02.2018   0
Zbytočné užívanie antibiotík môže spôsobiť rad zdravotných problémov. Rozlíšiť, či naše ochorenie vyžaduje antibiotiká alebo nie, pomáha samodiagnostická metóda – domáci CRP test.
Ako a z čoho sa dá variť pre celiatikov
16.02.2018   5
Dnes vám ponúkame skúseností mamín celiatikov a aj tých už dospelých, ako sa so svojou diétou popasovali, aké majú obľúbené tipy potravín – prosto nejaké základné know – how.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
13.02.2018   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
zvery
Neonky v akváriu
16.02.2018   1
Cheirodon axelrodi. Je to fenomén, ktorý sa preslávil na celom svete. Už niekoľko rokov je to najpredávanejší druh ryby na svete.
Prečo akvárium
15.02.2018   4
Sledovanie „zmenšeniny pokojného vodného sveta“ nám znižuje obavy, napätie a podporuje chápanie vecí v živote tak ako sú. Rôzne štúdie ukázali, že akvárium znižuje náš stres, následne krvný tlak a celkovo nás upokojuje.
Kone pomáhajú formovať naše osobnosti
11.02.2018   0
Každý jazdec snáď zažil pád z koňa a následný strach z ďalšieho jazdenia, no zväčša to prekoná, pretože kone majú v sebe niečo, čo žiadne iné zviera dať človeku nemôže.