VychovávameVychovávame deti

Rodičia rozmaznaných krikľúňov: sami ste si na vine

 Annie   12.06.2017   0

Detí, ktoré cvičia s rodičmi a zakaždým dosiahnu, čo chcú, by sme našli vo svojom okolí určite za vrece.

Neváhajú roniť krokodílie slzy, vrieskať na ratu, dupkať, hádzať sa o zem, pästičky vytiahnuť na rodiča, ktorý nevie, čo si s dieťaťom počať.

Shutterstock

 

Rozmaznaným a panovačným sa dieťa nestane zo dňa na deň.

Na vine je rodič, ktorý je tu pre dieťa vždy, keď si luskne prstom. Všetko robí namiesto neho, plní mu želania skôr, ako ich vysloví, len aby mu niečo nechýbalo, len aby sa malo perfektne.

Nikdy ho nechce zraniť, sklamať, nikdy by nedopustil, aby trpelo. Praje si iba, aby bolo „šťastné“ - nejde azda o to isté každému z nás? - a pritom z neho vychováva rozmaznaného krikľúňa.

Ak nechcete, aby to dopadlo ešte horšie (áno, neskôr to bude iba a len horšie), porozmýšľajte, či nie je vhodný čas zmeniť niektoré nesprávne zaužívané vzorce vo výchove.

 

Stále s dieťaťom vyjednávate

„Ak chceš zmrzlinu, musíš najprv zjesť celý obed.“ Taktika, ktorá nefunguje, pokiaľ to nemyslíte vážne a neplánujete to dodržať.

Dieťa niečo máličko zje, potom sa premŕva v tanieri, díva sa na vás nešťastnými očami, a tak cúvnete:

„No dobre, zjedz ešte jednu lyžičku. Poslednú.“ Dieťa na to: „Už nevládzem, zjem to neskôr, sľubujem.“

Ustúpite. Dieťa dostane zmrzlinu, hoci na normálne jedlo podľa svojich slov nemalo v bruchu miesto... A vy ste prehrali, lebo ste do neho nedostali nielen celý obed, ale ani tú „ešte jednu, poslednú“ lyžičku.

Je jedno, či ustúpite za stolom alebo v hračkárstve. Túto naučenú schému si dieťa vždy rado zopakuje, pretože vie, že napokon aj tak dostane to, čo chce. Stačí chvíľu vyjednávať, a to sa oplatí, lebo vy nebudete dosť silný to uhrať.

Držte sa toho, čo poviete na začiatku, nech to aj naozaj platí: „Ak chceš zmrzlinu, musíš najprv zjesť celý obed.“ Bodka.

Shutterstock

 

Upratujete mu izbu

Jasné, že mama dokáže upratať neporiadok v detskej izbe za menej ako dve minúty. Je to nielenže rýchlejšie, ale aj úspornejšie. Šetria sa tak hlasivky, aj nervy.

Radšej to urobíte sama, ako keby ste mu to mali stokrát otrieskavať o hlavu a zvyšovať hlas. Ak má ale dieťa doma takýto servis, bude mať motiváciu po 40-ke opustiť detskú izbičku?

Nosíte mu školskú tašku

Áno, školská taška je ťažká, no nie až tak veľmi, aby ste ju museli nosiť celú cestu namiesto školáka.

Mať svojho osobného nosiča je pre dieťa príjemné. Ešte lepšie je mať osobného šoféra, pretože dieťa je tiež príliš malé na to, aby chodilo do školy po svojich, nedajbože samé.

Takisto je na zamyslenie, prečo vždy odchádzate z obchodu ovešaná taškami, v každej ruke niečo, ale vaše dieťa nič? Naozaj je také malinké, aby nemohlo zobrať pod pazuchu aspoň rolku toaletného papiera?

Sadnete si k stolu vtedy, keď si povie dieťa

Namiesto ustáleného času obeda či večere, mnoho rodičov doslova hladuje, keďže ich dieťa pozvánku na jedlo ignoruje, prehlasujúc, že ono ešte nie je hladné.

Keď si spomeniete na vlastné detstvo, nebolo to náhodou tak, že rodičia jednoducho zakričali: Večera! Sadlo sa k stolu a bolo. Takže prečo na neho čakáte?

Shutterstock

 

Dieťa vám organizuje program

Kto z vás je dospelý, má vodičský preukaz a je zodpovedný za dieťa? Samozrejme, že vy. Tak prečo vaše dieťa rozhoduje o tom, kam sa pôjde, kedy sa tam pôjde a kedy sa vrátite?

Dieťa musí vedieť, kto z vás je ten starší a zodpovedný. Nemôže vám organizovať život len preto, že si to tak želá.

Chcete len, aby bolo vaše dieťa šťastné

A keby len to, chcete aby bolo konštantne šťastné. Lebo vy ste tiež šťastní v každej sekunde svojho života? Naozaj to tak funguje?

Viete, čo v skutočnosti pre dnešné deti znamená „šťastie?“ Že vždy dostanú to, na čo si ukážu prstom, že si idú, kam chcú, robia si, čo chcú. A že rozhodujú ony a nie rodičia, ktorí sú ich otrokmi.

 

Dieťa využíva to, že rodičia nedržia spolu

Keď sa jeden rodič pokúša byť prísny, ľahko to stroskotá na druhom rodičovi, ktorý viac dovolí.

Deti sú veľmi múdre, keď je reč o manipulácii, nájdu si vždy spôsob, ako dosiahnuť, čo chcú - prečo nevyužiť, že rodičia nie sú zajedno? Pritom ako dvojica by mali byť silnejší ako jedno dieťa.

Nedovoľte deťom, aby s vami takto cvičili.

Dáte dieťaťu hranice, ale ignoruje ich

Samozrejme, keďže to dovolíte. Keďže nenesie nikdy následky. Skúste pouvažovať nad tým, že vydržíte byť dôsledný. Inak si zarábate na riadny problém v budúcnosti.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?