VychovávameVychovávame deti

Relaxačné aktivity pre deti

 Mária Kopčíková   05.08.2015   3

Zvyknete relaxovať? Ako? Čítate knižky, okopávate záhradku, beháte? Samozrejme, aj toto sú relaxačné aktivity, pri ktorých si pravdepodobne dobre oddýchnete, ak vás bavia a máte ich radi. A čo takto aktívna relaxácia, kedy sa snažíte uvoľniť svoje telo, vypnúť mozog, „nemyslieť“ (ak sa to čo len trocha dá).

foto: isifa.com

Učíte relaxácii aj vaše deti?

Práve som čítala diskusiu pod článkom o podpore fantázie u detí, kde sa debatuje o tom, či sú naše deti „prepodnetované“ a či je naozaj na mieste ich nejako významne rozvíjať. Súhlasila by som s tým, že veľa z dnešných detí nevie naozaj aktívne zrelaxovať, „len tak si ľahnúť“, sústrediť sa na svoje telo, čo nám hovorí, kde je napäté a kedy sa uvoľní...

Keď som pred pár rokmi robila program v škôlke pre predškolákov, mali sme naozaj dosť veľký problém, aby deti vydržali chvíľočku v polohe ležmo hrať sa na handrového panáčika. Uvoľniť sa a vypočuť si krátku relaxáciu. Po desiatich týždňoch práce sme sa dopracovali aj k tomu J

Koľko z vás chodí s napätím v trapézových svaloch, koľko z vašich školákov má „nervy“ pred písomkou a skúšaním? Skúste hľadať cestu, ako sa naučiť uvoľniť – sami pre seba, aj pre vaše deti. Uvoľnenie prehlbuje upokojenie. V nadväznosti na to zlepšuje zdravotný stav, a znižuje stres a nepokoj.

Relaxácia prispieva aj k tomu, že deti sú pozornejšie, lepšie sa zapájajú do hry a sú vnímavejšie. Pomáha im zvyšovať sebadôveru, zdokonaľovať pamäť a sústredenie a umožňuje deťom dosahovať lepšie výsledky.

Ako na to

Pokiaľ chcete začať s relaxačnými cvičenia doma, rátajte s tým, že deti môžu byť prekvapené, môže im to prísť „divné“, môžu sa chichotať, pošťuchovať sa, robiť si z celej relaxácie srandu. Je to prirodzená reakcia na neznáme – no veď uznajte, počujete škvŕkať vo vlastnom bruchu, no čo už by ste robili iné, ako smiali sa na celé kolo?

Každá relaxačná aktivita trvá tri až sedem minút. Dieťaťu musíme poskytnúť dosť času, aby sa mohlo uvoľniť. Čím častejšie budete s deťmi relaxačné hry hrať, tým viac sa bude skracovať čas potrebný na uvoľnenie. Po niekoľkých opakovaniach sa dokážu uvoľniť za krátky čas, pretože účinky relaxácie sa postupne zakotvujú do pamäte ich tela.

Vhodné relaxačné aktivity

Inšpiráciu môžete nájsť v rôznych príručkách, napr. v knihe Relaxačné hry s deťmi (Portál).

  • Zovretie – uvoľnenie: aktivita spočíva v tom, že na niekoľko sekúnd zovrieme sval alebo častejšie svalovú skupinu, a potom zovretie postupne uvoľňujeme. Maximálne zovretie nám umožní naplno precítiť následné uvoľnenie príslušnej svalovej skupiny.
  • Kývanie: Technika kývania napodobňuje pohyb kyvadla alebo hojdačky. Ide o vykonávanie opakovaného pohybu dopredu - dozadu alebo vpravo - vľavo. Uvoľňovaná časť tela (napr. paža, noha, hlava, horná polovica tela musí byť uvoľnená, ochabnutá).
  • Pretiahnutie - uvoľnenie: Pri tejto technike postupne preťahujeme niektorú časť tela. Snažíme sa ju pritom natiahnuť čo možno najďalej. V tejto pozícii zotrváme niekoľko sekúnd, a potom príslušnú časť tela pomaly uvoľňujeme. Je dôležité uvoľňovať sa pomaly, postupne, kĺzavým pohybom, nikdy nie naraz. Potom príslušnou časťou tela jemne pohupujeme.
  • Znehybnenie: Táto technika spočíva v zaujatí polohy, v ktorej prestaneme vykonávať akékoľvek pohyby.

Iné vhodné aktivity sú napr. aj tieto:

Dážď:  Sadneme si s deťmi, zatvoríme oči a započúvame sa do ticha. Začneme vytvárať dažďovú búrku. Najskôr šúchame dlane o seba a deti sa pridajú. Potom môžeme lúskať prstami, tlieskať dlaňami, bubnovať bruškami prstov o podložku – najprv jemnučko, potom intenzívnejšie ako sa „búrka“ zosilňuje. Na záver sa skľudníme, búrka ustáva, už neprší ...

Rast: Všetci predstavujeme rastliny, ktoré rastú zo semienka, rastú, dozrievajú a vädnú. Najprv sa stočíme do semienka a potom začneme veľmi pomaly rásť. Keď rastlinky vyrastú, obrátia sa k slnku, vyťahujú sa a košatejú, dosahujú plnú zrelosť a pomaličky začínajú vädnúť. Znova sa nakláňajú k zemi. My dospelí môžeme túto aktivitu komentovať tichým jemným hlasom.

Balón: Každý predstiera, že je to bublina, ktorá sa pomaly nafúkne. S každým nádychom vstáva pomaly z drepu, stále sa zväčšuje a zväčšuje. Pomaly rozpaží ruky a nohy od trupu, až s veľkým treskom balón praskne – spadne na zem a leží tam.

Aké to bolo?

Túto otázku je dôležité na záver položiť deťom. Aké to pre nich bolo? Ako sa cítili? Čo im bolo príjemné, čo naopak nepríjemné. Čo sa im najviac páčilo? Čo ich rušilo? Čo im pomáhalo nadobudnúť pokoj a uvoľnenie?

A samozrejme dobre nastavte ucho, aby ste počuli čo vám deti hovoria a čo vy môžete nabudúce využiť.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
misa napísané 07.11.2014 13:35

Dakujem za tipy, nieco take veru potrebujeme.

A k tomu DAZDU pre predstavivost pridavam jedno jutubacke video, ako ho takymto sposobom stvranili profesionali

www.youtube.com/watch

Lucia napísané 21.10.2011 22:05

Dakujem za clanok. Mam problem s dcerou. Sice uz nie je predskolacka - ma 10 rokov, ale problem s uvolnenim ma. Pride mi ako uzlik nervov, casto mava kvoli tomu aj bolesti brucha a hlavy. Zatial sa nam to nedari zvladat. Viete mi nieco mudreho poradit? Dakujem.

Dorota napísané 21.10.2011 22:27

Lucia, to co pises mi pripomina nasu situaciu. Pochodili sme rozne vysetrenia, boli sme s tym aj u psychologicky, ale asi sme nenatrafili na spravnu Confused Potom mi odporucila znama jednu doktorku v Stupave co robi celostnu medicinu. Odporucam vrelo...

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Nenadávajme deťom kvôli deci rozliatej vody
24.04.2019   1
Niekedy v slabej chvíľke stratíme nervy a hučíme ako sirény. Kvôli deci rozliatej vody. „Ty si ale babrák, to nevieš dať pozor, čo máš ruky deravé?“
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?