Učíte relaxácii aj vaše deti?
Práve som čítala diskusiu pod článkom o podpore fantázie u detí, kde sa debatuje o tom, či sú naše deti „prepodnetované“ a či je naozaj na mieste ich nejako významne rozvíjať. Súhlasila by som s tým, že veľa z dnešných detí nevie naozaj aktívne zrelaxovať, „len tak si ľahnúť“, sústrediť sa na svoje telo, čo nám hovorí, kde je napäté a kedy sa uvoľní...
Keď som pred pár rokmi robila program v škôlke pre predškolákov, mali sme naozaj dosť veľký problém, aby deti vydržali chvíľočku v polohe ležmo hrať sa na handrového panáčika. Uvoľniť sa a vypočuť si krátku relaxáciu. Po desiatich týždňoch práce sme sa dopracovali aj k tomu J
Koľko z vás chodí s napätím v trapézových svaloch, koľko z vašich školákov má „nervy“ pred písomkou a skúšaním? Skúste hľadať cestu, ako sa naučiť uvoľniť – sami pre seba, aj pre vaše deti. Uvoľnenie prehlbuje upokojenie. V nadväznosti na to zlepšuje zdravotný stav, a znižuje stres a nepokoj.
Relaxácia prispieva aj k tomu, že deti sú pozornejšie, lepšie sa zapájajú do hry a sú vnímavejšie. Pomáha im zvyšovať sebadôveru, zdokonaľovať pamäť a sústredenie a umožňuje deťom dosahovať lepšie výsledky.
Ako na to
Pokiaľ chcete začať s relaxačnými cvičenia doma, rátajte s tým, že deti môžu byť prekvapené, môže im to prísť „divné“, môžu sa chichotať, pošťuchovať sa, robiť si z celej relaxácie srandu. Je to prirodzená reakcia na neznáme – no veď uznajte, počujete škvŕkať vo vlastnom bruchu, no čo už by ste robili iné, ako smiali sa na celé kolo?
Každá relaxačná aktivita trvá tri až sedem minút. Dieťaťu musíme poskytnúť dosť času, aby sa mohlo uvoľniť. Čím častejšie budete s deťmi relaxačné hry hrať, tým viac sa bude skracovať čas potrebný na uvoľnenie. Po niekoľkých opakovaniach sa dokážu uvoľniť za krátky čas, pretože účinky relaxácie sa postupne zakotvujú do pamäte ich tela.
Vhodné relaxačné aktivity
Inšpiráciu môžete nájsť v rôznych príručkách, napr. v knihe Relaxačné hry s deťmi (Portál).
- Zovretie – uvoľnenie: aktivita spočíva v tom, že na niekoľko sekúnd zovrieme sval alebo častejšie svalovú skupinu, a potom zovretie postupne uvoľňujeme. Maximálne zovretie nám umožní naplno precítiť následné uvoľnenie príslušnej svalovej skupiny.
- Kývanie: Technika kývania napodobňuje pohyb kyvadla alebo hojdačky. Ide o vykonávanie opakovaného pohybu dopredu - dozadu alebo vpravo - vľavo. Uvoľňovaná časť tela (napr. paža, noha, hlava, horná polovica tela musí byť uvoľnená, ochabnutá).
- Pretiahnutie - uvoľnenie: Pri tejto technike postupne preťahujeme niektorú časť tela. Snažíme sa ju pritom natiahnuť čo možno najďalej. V tejto pozícii zotrváme niekoľko sekúnd, a potom príslušnú časť tela pomaly uvoľňujeme. Je dôležité uvoľňovať sa pomaly, postupne, kĺzavým pohybom, nikdy nie naraz. Potom príslušnou časťou tela jemne pohupujeme.
- Znehybnenie: Táto technika spočíva v zaujatí polohy, v ktorej prestaneme vykonávať akékoľvek pohyby.
Dakujem za tipy, nieco take veru potrebujeme.
A k tomu DAZDU pre predstavivost pridavam jedno jutubacke video, ako ho takymto sposobom stvranili profesionali
www.youtube.com/watch
Dakujem za clanok. Mam problem s dcerou. Sice uz nie je predskolacka - ma 10 rokov, ale problem s uvolnenim ma. Pride mi ako uzlik nervov, casto mava kvoli tomu aj bolesti brucha a hlavy. Zatial sa nam to nedari zvladat. Viete mi nieco mudreho poradit? Dakujem.
Lucia, to co pises mi pripomina nasu situaciu. Pochodili sme rozne vysetrenia, boli sme s tym aj u psychologicky, ale asi sme nenatrafili na spravnu
Potom mi odporucila znama jednu doktorku v Stupave co robi celostnu medicinu. Odporucam vrelo...