ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

Relaxačné aktivity pre deti

 Mária Kopčíková   05.08.2015   3

Zvyknete relaxovať? Ako? Čítate knižky, okopávate záhradku, beháte? Samozrejme, aj toto sú relaxačné aktivity, pri ktorých si pravdepodobne dobre oddýchnete, ak vás bavia a máte ich radi. A čo takto aktívna relaxácia, kedy sa snažíte uvoľniť svoje telo, vypnúť mozog, „nemyslieť“ (ak sa to čo len trocha dá).

foto: isifa.com

Učíte relaxácii aj vaše deti?

Práve som čítala diskusiu pod článkom o podpore fantázie u detí, kde sa debatuje o tom, či sú naše deti „prepodnetované“ a či je naozaj na mieste ich nejako významne rozvíjať. Súhlasila by som s tým, že veľa z dnešných detí nevie naozaj aktívne zrelaxovať, „len tak si ľahnúť“, sústrediť sa na svoje telo, čo nám hovorí, kde je napäté a kedy sa uvoľní...

Keď som pred pár rokmi robila program v škôlke pre predškolákov, mali sme naozaj dosť veľký problém, aby deti vydržali chvíľočku v polohe ležmo hrať sa na handrového panáčika. Uvoľniť sa a vypočuť si krátku relaxáciu. Po desiatich týždňoch práce sme sa dopracovali aj k tomu J

Koľko z vás chodí s napätím v trapézových svaloch, koľko z vašich školákov má „nervy“ pred písomkou a skúšaním? Skúste hľadať cestu, ako sa naučiť uvoľniť – sami pre seba, aj pre vaše deti. Uvoľnenie prehlbuje upokojenie. V nadväznosti na to zlepšuje zdravotný stav, a znižuje stres a nepokoj.

Relaxácia prispieva aj k tomu, že deti sú pozornejšie, lepšie sa zapájajú do hry a sú vnímavejšie. Pomáha im zvyšovať sebadôveru, zdokonaľovať pamäť a sústredenie a umožňuje deťom dosahovať lepšie výsledky.

Ako na to

Pokiaľ chcete začať s relaxačnými cvičenia doma, rátajte s tým, že deti môžu byť prekvapené, môže im to prísť „divné“, môžu sa chichotať, pošťuchovať sa, robiť si z celej relaxácie srandu. Je to prirodzená reakcia na neznáme – no veď uznajte, počujete škvŕkať vo vlastnom bruchu, no čo už by ste robili iné, ako smiali sa na celé kolo?

Každá relaxačná aktivita trvá tri až sedem minút. Dieťaťu musíme poskytnúť dosť času, aby sa mohlo uvoľniť. Čím častejšie budete s deťmi relaxačné hry hrať, tým viac sa bude skracovať čas potrebný na uvoľnenie. Po niekoľkých opakovaniach sa dokážu uvoľniť za krátky čas, pretože účinky relaxácie sa postupne zakotvujú do pamäte ich tela.

Vhodné relaxačné aktivity

Inšpiráciu môžete nájsť v rôznych príručkách, napr. v knihe Relaxačné hry s deťmi (Portál).

  • Zovretie – uvoľnenie: aktivita spočíva v tom, že na niekoľko sekúnd zovrieme sval alebo častejšie svalovú skupinu, a potom zovretie postupne uvoľňujeme. Maximálne zovretie nám umožní naplno precítiť následné uvoľnenie príslušnej svalovej skupiny.
  • Kývanie: Technika kývania napodobňuje pohyb kyvadla alebo hojdačky. Ide o vykonávanie opakovaného pohybu dopredu - dozadu alebo vpravo - vľavo. Uvoľňovaná časť tela (napr. paža, noha, hlava, horná polovica tela musí byť uvoľnená, ochabnutá).
  • Pretiahnutie - uvoľnenie: Pri tejto technike postupne preťahujeme niektorú časť tela. Snažíme sa ju pritom natiahnuť čo možno najďalej. V tejto pozícii zotrváme niekoľko sekúnd, a potom príslušnú časť tela pomaly uvoľňujeme. Je dôležité uvoľňovať sa pomaly, postupne, kĺzavým pohybom, nikdy nie naraz. Potom príslušnou časťou tela jemne pohupujeme.
  • Znehybnenie: Táto technika spočíva v zaujatí polohy, v ktorej prestaneme vykonávať akékoľvek pohyby.

Iné vhodné aktivity sú napr. aj tieto:

Dážď:  Sadneme si s deťmi, zatvoríme oči a započúvame sa do ticha. Začneme vytvárať dažďovú búrku. Najskôr šúchame dlane o seba a deti sa pridajú. Potom môžeme lúskať prstami, tlieskať dlaňami, bubnovať bruškami prstov o podložku – najprv jemnučko, potom intenzívnejšie ako sa „búrka“ zosilňuje. Na záver sa skľudníme, búrka ustáva, už neprší ...

Rast: Všetci predstavujeme rastliny, ktoré rastú zo semienka, rastú, dozrievajú a vädnú. Najprv sa stočíme do semienka a potom začneme veľmi pomaly rásť. Keď rastlinky vyrastú, obrátia sa k slnku, vyťahujú sa a košatejú, dosahujú plnú zrelosť a pomaličky začínajú vädnúť. Znova sa nakláňajú k zemi. My dospelí môžeme túto aktivitu komentovať tichým jemným hlasom.

Balón: Každý predstiera, že je to bublina, ktorá sa pomaly nafúkne. S každým nádychom vstáva pomaly z drepu, stále sa zväčšuje a zväčšuje. Pomaly rozpaží ruky a nohy od trupu, až s veľkým treskom balón praskne – spadne na zem a leží tam.

Aké to bolo?

Túto otázku je dôležité na záver položiť deťom. Aké to pre nich bolo? Ako sa cítili? Čo im bolo príjemné, čo naopak nepríjemné. Čo sa im najviac páčilo? Čo ich rušilo? Čo im pomáhalo nadobudnúť pokoj a uvoľnenie?

A samozrejme dobre nastavte ucho, aby ste počuli čo vám deti hovoria a čo vy môžete nabudúce využiť.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
misa napísané 07.11.2014 13:35

Dakujem za tipy, nieco take veru potrebujeme.

A k tomu DAZDU pre predstavivost pridavam jedno jutubacke video, ako ho takymto sposobom stvranili profesionali

www.youtube.com/watch

Lucia napísané 21.10.2011 22:05

Dakujem za clanok. Mam problem s dcerou. Sice uz nie je predskolacka - ma 10 rokov, ale problem s uvolnenim ma. Pride mi ako uzlik nervov, casto mava kvoli tomu aj bolesti brucha a hlavy. Zatial sa nam to nedari zvladat. Viete mi nieco mudreho poradit? Dakujem.

Dorota napísané 21.10.2011 22:27

Lucia, to co pises mi pripomina nasu situaciu. Pochodili sme rozne vysetrenia, boli sme s tym aj u psychologicky, ale asi sme nenatrafili na spravnu Confused Potom mi odporucila znama jednu doktorku v Stupave co robi celostnu medicinu. Odporucam vrelo...

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oco pozerá futbal, bábo plače, mama má baby blues
21.02.2019   0
Hormonálna nerovnováha, množstvo pocitov, únava a nové povinnosti zvyčajne prispejú k tomu, že sa žena niekoľko týždňov po pôrode, keď prvotné dojmy opadnú, začína cítiť vyčerpane a nervózne. Lekári toto obdobie nazývajú baby blues a radia mamám zvoľniť zo svojich očakávaní, požiadať o pomoc okolie, a počkať, kým nahromadené emócie odznejú samé. Mamička Linda pozná baby blues dôverne a vie, ako si s ním poradiť.
Menštruačný kalíšok používajú ženy aj na to, aby skôr otehotneli. Funguje to?
20.02.2019   0
Každým dňom populárnejší menštruačný kalíšok, ako ekologická alternatíva k tampónom a vložkám, môže mať aj iný účel.
Odkedy som tehotná, nič nesmiem!
19.02.2019   0
Jedna z vecí, ktoré ma na prvom tehotenstve (ne)príjemne prekvapili, bola kvapku prehnaná starostlivosť môjho muža. On, racionálny chlap, sa pri pohľade na svoju manželku – budúcu matku zmenil na nepoznanie. Skrátka, prvé dieťa je prvé dieťa, a keď sa z muža stáva oco, zo ženy je na chvíľu kráľovná. Toto vás, milé prvorodičky, čaká pri prvom tehotenstve, tak si to užite.
babetko
Kedy dať dieťaťu do ruky prvú farbičku
21.02.2019   1
Deti, ak majú príležitosť a vhodné materiály, tak začínajú „kresliť“ – teda pracovať s týmto materiálom zhruba okolo prvých narodenín.
8 vecí, ktoré musí počuť každá mama, ktorá má malé deti
20.02.2019   1
Bude ti ťažko ešte niekoľko rokov. Naozaj veľmi ťažko. Neklesaj na duchu. Toto je pravá rodičovská cesta, jednoducho vydrž.
Deti sú ako atentátnici. Ich úlohou je sabotovať rodičov
19.02.2019   0
So sladkým úsmevom maria takmer každé naše úsilie. To kvôli nim robíme tisíc vecí naraz a nikdy nič nestihneme poriadne dokončiť.
detské choroby
Medzinárodný deň detskej rakoviny. Ochorie nám viac ako 200 detí ročne
14.02.2019   0
Dnes sú detské onkológie okrem Banskej Bystrice aj v Bratislave a Košiciach, ktoré spolu ročne diagnostikujú vyše 200 prípadov onkologických ochorení u detí od 0 do 19 rokov.
17 tipov na domácu liečbu laryngitídy
12.02.2019   0
Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi. Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito domácimi prostriedkami.
Antibiotiká. Áno, či nie ?
08.02.2019   2
Ako liečia choroby antibiotiká? Deťom sa najčastejšie predpisujú ATB, ktoré obsahujú ampicilín, amoxycilín, erytromycín a penicilín.
zvery
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.
Stratil sa mi pes
06.02.2019   0
Čo robiť, keď sa nám stratí pes? Ako si zachovať chladnú hlavu a nepodľahnúť zbytočne panike? Kto nám pomôže nájsť ho? Ako sa efektívne zapojiť do hľadania?
Flat coated retríver alebo Hladkosrstý retríver, FCR
30.01.2019   0
Poznáte krásneho a inteligentného psa - Flat coated retrievera? Odkiaľ pochádza toto originálne plemeno a aké má vlastnosti? Je vhodné do rodiny s deťmi? Čo má spoločné s inými druhmi retrieverov?