VychovávameVychovávame deti

Prečo sú dnešní rodičia vyhoretí?

 Anna Veselá   05.11.2018   1

Syndróm vyhorenia sa týka aj rodičov. S deťmi trávime oveľa viac času, ako tomu bývalo v minulosti. Podľa nedávneho výskumu, ktorý uverejnil The Economist, trávia americké mamy dvojnásobne viac času v porovnaní so ženami pred 50 rokmi a otcovia sa deťom venujú trojnásobne viac času ako otcovia v roku 1965.

Avšak, upozorňujú psychológovia, tzv. „sústavné“ rodičovstvo bez prestávky vyčerpáva. Pokiaľ nevedia rodičia vypnúť a sú k dispozícii 24/7, výsledkom je, že sú mentálne aj emotívne prázdni.

Shutterstock

 

Nevieme vypnúť

Na rozdiel od minulosti sú rodičia stále zatiahnutí „do deja.“ Na začiatku ultrazvuky, potom baby monitory, neskôr smartfóny, GPS prístroje, elektronická žiacka knižka, atď, všetko vecičky, vďaka ktorým konštantne dostávajú nové a nové informácie. Rodičia sú tak sústavne unavení a navyše tým deťom vysielajú nezdravé posolstvo o hraniciach.

Ofra Obejas, ktorá vedie terapie s rodičmi, povedala pre portál Motherly, že mnohí dnešní rodičia nie sú schopní prežívať prítomný okamih. Počas terapie reagujú na každý zvuk telefónu, lebo „čo ak ma volá práve moje dieťa.“

V permanentnom strese

Smartfóny rodičom nedovolia, aby sa od svojich detí ani na sekundu odpojili. Aplikácie pre rodičov sú vymyslené tak, aby na nich boli rodičia závislí. Nie je čas na nejakú pauzu, psychohygienu a podobne.

Musí byť veľmi únavné, keď nikdy nevypínate svoj rodičovský mozog. Hladina kortizolu a adrenalínu, stresových hormónov, nemá kedy klesnúť, čo má za následok toxický stres.

Ak si porovnávame časy, keď deti lietali vonku, kým sa nezapli pouličné lampy, dnes je normou, že rodičia čakajú od detí, že sa im budú sústavne hlásiť a podávať správy o tom, kde sa práve pohybujú, im dá správa alebo aplikácia vďaka GPS.

Čo je na jednej strane dobrá vec, lebo máme o nich prehľad, na druhej strane, vyčerpáva to mozog natoľko, že rodičia môžu začať trpieť poruchami spánku.

Takisto moderné technológie môžu vyrobiť rodičom neuveriteľnú úzkosť, ak si rodičia čítajú, či počúvajú veci, ktoré by inak nemali odkiaľ vedieť a pritom sú normálnou súčasťou dospievania, myslí si klinická psychologička Urszula Klich.

Dobite si baterky

Aj keď sa rodič nemusí cítiť komfortne, keby sa mal na chvíľu vypnúť, je to najzdravšie, čo môže urobiť. Dobíjať baterky by si mali rodičia pravidelne a nemali by cítiť vinu, že nie sú 24/7 s deťmi.

Iba tak sa deti môžu naučiť, ako je potrebné starať sa o seba, napĺňať svoje potreby, aby nám bolo dobre a že keď sú ich rodičia v poriadku, potom je dobre aj im.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku
Mica napísané 24.07.2018 10:12

Ved hej, ideme sa kvôli deťom (s prepáčením) posrať... a potom... tá hnačka predsa vysilí :-)

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Bratislava už prednostne očkuje aj tehotné ženy
12.05.2021   0
Tehotné ženy, ktoré sa chcú zaočkovať proti koronavírusu, sa môžu prihlásiť do náhradníckeho zoznamu.
Pôrody znova ako za socializmu - pandémia ako výhovorka
11.05.2021   0
Ako sa ženám rodilo a rodí počas pandémie, ktorá trvá už viac ako rok? Vrátili sme sa do socialistických čias, až šokujúco rýchlo.
1. týždeň tehotenstva
09.05.2021   0
Tehotenstvo trvá približne 266 dní, čiže cca. 280 dní od prvého dňa poslednej menštruácie. Čo je presne 40 týždňov.
babetko
Neurovedkyňa dokázala, aký dôležitý je vzťah mamy a dieťaťa
11.05.2021   0
Neurovedkyňa vytvorila pomocou magnetickej rezonancie úžasný obraz, ktorý ukazuje silné spojenie medzi matkou a dieťaťom – je na nej ona sama so svojim dvojmesačným synčekom.
"Toto moje dieťa nerobí. Požičiava hračky a nebije sa..."
10.05.2021   0
Moje dieťa nechcelo požičať inému dieťaťu lopatku. A mamička toho druhého dieťaťa zostala zarazená a skonštatovala:
detské choroby
Crohnova choroba u detí
06.05.2021   0
Crohnova choroba je vlastne zápal čreva. Chronický. Mení život tomu, kto toto ochorenie získal. Čoraz viac detí a mladých ľudí patrí medzi pacientov a rodičia často opomínajú prvotné príznaky ochorenia.
Tiková porucha u detí
02.05.2021   3
Ako rodičia budete asi medzi prvými, ktorí si môžu všimnúť u svojho dieťaťa isté stereotypné pohybové alebo zvukové prejavy, ktoré nazývame tikmi. Tiková porucha nemá vplyv na inteligenciu, avšak niektoré sprievodné javy tikov môžu negatívne ovplyvniť výkon žiaka v škole.
Hnačka – ako ju riešiť prírodnými prostriedkami
26.04.2021   0
Na hnačku nájdete niekoľko prípravkov aj medzi liekmi vhodnými pre deti. Pokiaľ však chcete vyskúšať najskôr prírodnú medicínu, nech sa páči – tu je niekoľko tipov.
zvery
Zajac ako domáci miláčik...
07.05.2021   7
Zajace alebo králiky sú nádherné zvieratá. Sú obdivuhodné a majú osobnosť! Avšak predtým, ako si nejakého vyberiete, mali by ste sa uistiť, či je to vhodné zviera pre Vás a Vašu rodinu.
Kde sa na psovi a mačke skrýva kliešť a ako ho odstrániť
20.04.2021   0
Skrýše kliešťov: vnútro a okolie uší, na hlave a okolo očí, v oblasti papule a ňufáka, na krku pod obojkom, slabiny a medzi zadnými nohami, pod prednými nohami, labky a medzi prstami, okolo chvosta
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.