ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

Prečo helikoptéroví rodičia v skutočnosti nemilujú svoje deti?

 Kika Kováčiková   26.08.2018   0

Rodičia, ktorí sa neustále vznášajú nad svojimi deťmi, non-stop v strehu, aby ich zachránili vždy, keď sa vyskytne nejaký problém. Ako také helikoptéry.

Termín prvýkrát použil detský psychológ Haim Ginott ešte v 70. rokoch minulého storočia, dnes je v psychologickej literatúre bežne používaný.

Shutterstock

 

Diagnóza: helikoptérový rodič

Sú deťom v pätách, musia mať prehľad o každom ich kroku. Do školy im nosia zabudnutú desiatu, či aktovku, píšu im ospravedlnenky, aj domáce úlohy.

Organizujú im množstvo krúžkov a aktivít, robia im pritom osobných šoférov. Čím hustejší diár, tým lepšie pre ich budúcnosť. A o to sa už postarajú, aby nad ňou nevisel žiaden mráčik. V opačnom prípade zletia nadol, aby svoje deti zachránili, či pred „zlými“ učiteľmi, či pred „zlými“ kamarátmi alebo iným „nepriateľom.“

Títo mega-aktívni rodičia bývajú vnímaní svojím okolím ako super-hrdinovia, hodní príkladu. Mnohí sa s nimi porovnávajú a neraz si vyčítajú, že nerobia pre svoje deti „všetko.“ Práve v tom je však ten háčik.

Skutočná láska nevyhladzuje deťom cestičky a neobsypáva ich ružovými lupienkami. Neukracuje deti o dôležité životné lekcie, ktoré ich pripravia do reálneho sveta.

Prečítajte si aj: Ako si dieťa ustelieš, tak budeš spať

 

Helikoptérový rodič s prúdovým motorom

Helikoptéroví rodičia, píšu Foster Cline a Jim Fay, autori knihy Rodičovstvo s rozumom a láskou, sú posadnutí túžbou vytvoriť pre svoje deti dokonalý svet, v ktorom ich deti nebudú musieť čeliť problémom, nepríjemnostiam, nepohodliu, či sklamaniu.

No neostáva iba pri zachraňovaní a bránení.

Už v 90. rokoch si autori všimli modernejšiu verziu helikoptérových rodičov, ktorých začali volať „rodičia – helikoptéry s prúdovým motorom.“ To sú rodičia, ktorí neváhajú zaútočiť na každého, kto by ich deti chcel zobrať na zodpovednosť:

„Zlietajú na každého človeka, či organizáciu, ktorá podľa nich predstavuje hrozbu pre nepoškvrnenú povesť ich dieťaťa. Sú okamžite pripravení vystreliť na každého, kto v oblasti správania, morálky, či úspechu nastaví vysokú latku.“

Kedysi takéto deti pri prvej príležitosti vyleteli z vysokej školy, dnes by im to rodičia nedovolili, chcú mať "dieťa" pod kontrolou, hoci má 25 či 30 rokov. Neštítia sa žiadať na univerzite o ďalší opravný termín alebo volať do firmy, v ktorej dieťa neuspelo na pracovnom pohovore.

Prečítajte si aj: 18 vecí, ktoré nie som ochotná robiť pre svoje deti

 

Prečo prehnaná starostlivosť škodí

Keď sa deťom nedarí, rodičia ich učia, že na vine je vždy niekto iný, namiesto toho, aby si osvojili lekciu, že za každým úspechom je kopa vynaloženého úsilia a vytrvalosti.

Druhá stránka tohto prístupu hovorí: si zraniteľný a bezo mňa sa ti to nepodarí. Ak sa potom dieťa ocitne v krízovej situácii a rodič nie je nablízku, nevie si poradiť ani s banálnym problémom, nedokáže ho riešiť, čo v ňom vyvolá pocit bezmocnosti. Dieťa zažíva obrovský stres.

So zvyšujúcim sa vekom to býva ešte horšie, pretože ochranársky vedené dieťa sa nebude vedieť adaptovať na zmeny, ktoré život so sebou nevyhnutne prináša. Môže trpieť úzkostnými až depresívnymi stavmi.

Prehnaná starostlivosť škodí, lebo ubíja sebavedomie. Deti by mali odmalička okúsiť dobrý pocit zo zvládnutej úlohy, či zdolanej prekážky. Ak ich naozaj milujeme, nekazme im to. Nerobme za nich „všetko.“

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.

články autorky...

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V tehotenstve som sa poriadne zaguľatila
15.01.2019   1
Mám pocit, že priberať som začala v momente, keď som dostala tehotenskú knižku.
Dve deti po sebe, na aké príspevky a dávky mám nárok?
13.01.2019   17
Na aké dávky mám nárok, keď sa mi narodí druhé dieťa? Aké dávky môžem poberať súčasne, keď mám dve malé deti do 3 rokov? Môžem poberať materské aj rodičovský príspevok? Môžem poberať dva rodičovské príspevky?
Ako sa vypočíta výška materského: zamestnankyňa
12.01.2019   117
V akej výške budem mať materskú? Zvýši sa mi materská, ak mi zamestnávateľ zvýši pred nástupom na materskú dovolenku mzdu? Čo ak zmením pred nástupom na materskú zamestnávateľa?
babetko
Zaspíš posledná, vstávaš prvá. A tatinko? Ten je unavený z práce.
18.01.2019   2
Pri pôrode ideš zomrieť, nervy máš v koncoch, ocitáš sa v pekle. Chrbát ťa ešte roky bolí.
Prečo obliecť deti do merina, kvalitnej bavlny či kašmíru? Vyskúšajte materiály ideálne práve v zime
16.01.2019   0
Hľadáte pre deti zaujímavý a netradičný materiál, alebo riešite problém s citlivou pokožkou a alergiami?
„Trinedžeri.“ Trojroční, ktorí sa správajú ako tínedžeri.
15.01.2019   0
V mihu sekundy sa dokáže zmeniť zo sladkého, nežného stvorenia na impulzívne, tvrdohlavé, neskrotné a naoko veľké.
detské choroby
Potraviny, ktoré pomáhajú zaspať
18.01.2019   0
Myslím, že sa nemusíme baviť len o deťoch. Aj my niekedy riešime problémy so spánkom. A ak môže byť " liek" ešte aj chutný, prečo nie?
Prečo zelený čaj
17.01.2019   0
Vedci nachádzajú stále nové benefity. Mnohí ľudia mu dávajú prednosť pred čiernym , ovocným čajom, alebo kávou.
Piata choroba
16.01.2019   2
Tento trochu tajomný názov označuje jedno z vírusových ochorení, ktoré je sprevádzané vyrážkou. Rodičia ako prvé zaregistrujú typickú vyrážku na tvári (akoby motýlik), no dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa.
zvery
Prečo psy jedia a jedia....a stále sú hladní
10.01.2019   2
Hovorí sa, že psy zjedia úplne hocičo a véééľa, hocikoľko pred nich postavíte. Či sú hladní alebo nie. Prečo je to tak? Ako si poradiť so psím hladom? Čo znamená náhla zmena psieho apetítu?
Nielen lego. Naše psy si pochutia na všeličom.
29.12.2018   0
Obľúbená pesnička o Bobim, ktorý svojmu majiteľovi pojedol kocky lega, je v mnohých domácnostiach so štvornohým miláčikom realitou.
Zvieratko pre dieťa
22.12.2018   4
„Mamííí, kúpme si škrečka!“ Poznáte túto vetu? Pre dieťa môže také aj celkom maličké zvieratko znamenať omnoho viac ako celá hŕba hračiek a starostlivosťou oň sa môže veľa naučiť.