ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

Prečo helikoptéroví rodičia v skutočnosti nemilujú svoje deti?

 Kika Kováčiková   26.08.2018   0

Rodičia, ktorí sa neustále vznášajú nad svojimi deťmi, non-stop v strehu, aby ich zachránili vždy, keď sa vyskytne nejaký problém. Ako také helikoptéry.

Termín prvýkrát použil detský psychológ Haim Ginott ešte v 70. rokoch minulého storočia, dnes je v psychologickej literatúre bežne používaný.

Shutterstock

 

Diagnóza: helikoptérový rodič

Sú deťom v pätách, musia mať prehľad o každom ich kroku. Do školy im nosia zabudnutú desiatu, či aktovku, píšu im ospravedlnenky, aj domáce úlohy.

Organizujú im množstvo krúžkov a aktivít, robia im pritom osobných šoférov. Čím hustejší diár, tým lepšie pre ich budúcnosť. A o to sa už postarajú, aby nad ňou nevisel žiaden mráčik. V opačnom prípade zletia nadol, aby svoje deti zachránili, či pred „zlými“ učiteľmi, či pred „zlými“ kamarátmi alebo iným „nepriateľom.“

Títo mega-aktívni rodičia bývajú vnímaní svojím okolím ako super-hrdinovia, hodní príkladu. Mnohí sa s nimi porovnávajú a neraz si vyčítajú, že nerobia pre svoje deti „všetko.“ Práve v tom je však ten háčik.

Skutočná láska nevyhladzuje deťom cestičky a neobsypáva ich ružovými lupienkami. Neukracuje deti o dôležité životné lekcie, ktoré ich pripravia do reálneho sveta.

Prečítajte si aj: Ako si dieťa ustelieš, tak budeš spať

 

Helikoptérový rodič s prúdovým motorom

Helikoptéroví rodičia, píšu Foster Cline a Jim Fay, autori knihy Rodičovstvo s rozumom a láskou, sú posadnutí túžbou vytvoriť pre svoje deti dokonalý svet, v ktorom ich deti nebudú musieť čeliť problémom, nepríjemnostiam, nepohodliu, či sklamaniu.

No neostáva iba pri zachraňovaní a bránení.

Už v 90. rokoch si autori všimli modernejšiu verziu helikoptérových rodičov, ktorých začali volať „rodičia – helikoptéry s prúdovým motorom.“ To sú rodičia, ktorí neváhajú zaútočiť na každého, kto by ich deti chcel zobrať na zodpovednosť:

„Zlietajú na každého človeka, či organizáciu, ktorá podľa nich predstavuje hrozbu pre nepoškvrnenú povesť ich dieťaťa. Sú okamžite pripravení vystreliť na každého, kto v oblasti správania, morálky, či úspechu nastaví vysokú latku.“

Kedysi takéto deti pri prvej príležitosti vyleteli z vysokej školy, dnes by im to rodičia nedovolili, chcú mať "dieťa" pod kontrolou, hoci má 25 či 30 rokov. Neštítia sa žiadať na univerzite o ďalší opravný termín alebo volať do firmy, v ktorej dieťa neuspelo na pracovnom pohovore.

Prečítajte si aj: 18 vecí, ktoré nie som ochotná robiť pre svoje deti

 

Prečo prehnaná starostlivosť škodí

Keď sa deťom nedarí, rodičia ich učia, že na vine je vždy niekto iný, namiesto toho, aby si osvojili lekciu, že za každým úspechom je kopa vynaloženého úsilia a vytrvalosti.

Druhá stránka tohto prístupu hovorí: si zraniteľný a bezo mňa sa ti to nepodarí. Ak sa potom dieťa ocitne v krízovej situácii a rodič nie je nablízku, nevie si poradiť ani s banálnym problémom, nedokáže ho riešiť, čo v ňom vyvolá pocit bezmocnosti. Dieťa zažíva obrovský stres.

So zvyšujúcim sa vekom to býva ešte horšie, pretože ochranársky vedené dieťa sa nebude vedieť adaptovať na zmeny, ktoré život so sebou nevyhnutne prináša. Môže trpieť úzkostnými až depresívnymi stavmi.

Prehnaná starostlivosť škodí, lebo ubíja sebavedomie. Deti by mali odmalička okúsiť dobrý pocit zo zvládnutej úlohy, či zdolanej prekážky. Ak ich naozaj milujeme, nekazme im to. Nerobme za nich „všetko.“

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.

 

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
babetko
Karfiol, ako ho nepoznáte
20.03.2019   0
Aký majú deti vzťah ku karfiolu, asi vedia všetci rodičia z rozprávky o Bambuľke. Dedo Jozef navarí zemiaky s vyprážaným karfiolom a šalátom, ale slečna nad ním len ohŕňa nos. Rovnako ako moje deti. Pritom karfiol je super zdravá potravina, plná železa, draslíka, vápnika a obsahuje napríklad aj vitamín A, C a kyselinu listovú. Pomáha chrániť kosti, kĺby, podporuje imunitný systém, a čo poteší mamičky, zlepšuje kvalitu vlasov. Len ako o tom presvedčiť aj našich najmenších?
Od pôrodu som päty nevytiahla z tohto sprostého debilného domu!
19.03.2019   3
Som už úplne vysilená, schudnutá, unavená. Moja predstava mať veľkú rodinu sa úplne pominula. Už nikdy viac nechcem druhé dieťa. Nikdy!!!
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.