VychovávameVychovávame deti

Prečo bolo ľahšie rodičom v 80-tych a 90-tych rokoch

 Anna Veselá   06.04.2021   6

Bez technológií, sociálnych sietí a neustále sa meniacich rád, čo je bezpečné? Áno, našim rodičom sa vychovávalo deti ľahšie.

Shutterstock

 

Neboli mobily

Naše mamy nepotrebovali WhatsApp, ani Viber, aby si dali spolu kávu. A zároveň nemuseli riešiť drankanie detí, kedy dostanú svoj mobil a potom dennodenné hádky o tom, koľko času na ňom môžu stráviť.

Neboli sociálne siete

Život pred Facebookom a Instagramom bol oveľa jednoduchší. Nebolo kde vešať upravené fotky svojho dokonalého života, zapisovať milené hlášky dokonalých potomkov, ani nikto v jednom kuse nefotil deti, jedlo, domácich miláčikov, dovolenky, či gélové nechty.

Nebol nijaký virtuálny priestor, v ktorom sa dalo 24 hodín porovnávať a robiť si komplexy, pobiť sa o medailu za najlepšiu matku na pieskovisku sa tiež veľmi nenosilo, predsa len, človek nie je až taký "hustý," keď má kritizovať niekoho z očí do očí.

Bolo len zopár televíznych staníc

Takže sa nikto nemusel hádať, ktorý program pozerať a už vôbec nešli rozprávky od rána do večera.

Neboli technológie

Počítače doma neboli normou, navyše vyzerali ako staré krabice a aj tak sa až tak moc nepoužívali. Mobilný telefón bol veľký kufor. O tenkých tabletoch a smartfónoch menších ako peňaženka sa ľuďom ani nesnívalo. Ani o tristných chvíľach, ako od nich deti odpojiť.

Nikto nekričal, že cukor je smrť

Všetci vedia, že cukor škodí zdraviu. Ale je pomerne stresujúce neustále riešiť, čím presne kŕmime deti.

Naše mamy nečítali v obchodoch litánie, z čoho sú zložené potraviny, nemali veľkú hlavu z éčok, neboli zahltené informáciami, čo jesť, koľko jesť, čo nejesť. Boli viac uvoľnené a nemuseli sa trápiť výčitkami svedomia, že nie sú dobré matky, keď ich deti majú na večeru párky alebo špagety s kečupom z obchodu.

Shutterstock

 

Narodeninové oslavy neboli téma

V zime v obývačke, v lete na dvore. Balóny, tyčinky a sladká malinovka, nič viac nebolo treba na „dokonalú“ narodeninovú oslavu. Teraz, ak nemáte špeciálnu tortu od profi cukrárky, profi animátora alebo nepozvete celú triedu aspoň do jump/laser arény, je to #partyfail.

Domáce úlohy boli jednoduché a jasné

Domáce úlohy sa robili jednoducho: stačil zošit a pero. Dnes potrebujú deti lustrovať internet, aby odovzdali úlohu, vlastne nie úlohu, ale rovno projekt.

Deti sa hrali samé

Mamy nechávali deti hrať sa samé celé dni, len zakričali z okna, aby prišli na obed alebo večeru. Dnes má väčšina rodičov pocit, že musia deti konštantne zabávať a animovať. Ledva si vypijú kávu, ak vôbec, lebo už sa na nich dieťa vešia, aby sa išli s nimi hrať alebo stavať lego. A pustiť dieťa von samé, aby sa hralo niekde u susedov, ani pomyslieť.

Deti robili, čo sa im povedalo a hneď

Neboli helikoptéroví rodičia, nehovorilo sa o pozitívnom rodičovstve, ani o spomalenom, či lenivom, či ktovie ešte akom. Namiesto toho boli len jasne určené rodičovské pravidlá.

Keď nám niečo mama prikázala, museli sme to spraviť, a hneď. Dnes je to o tom, že sa musíme deťom doprosovať, kričať na ne alebo donekonečna im opakovať jedno a to isté.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.1 z 5. Celkom 13 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku
devce napísané 08.04.2021 00:00

Ale je to pravda... len nie 100% zwinker

..každá doba má svoje + a -.. stačí si prečítať nejakú staršiu knižku typu "naše dieťa" a je jasné, že aj vtedy mamičky riešili kopu vecí.. tiež im do toho kopa ľudí kecala - od mamičiek na pieskovisku, ktoré majú iný svetonázor, cez doktorky, sestričky v jasliach a podobne.. myslím, že mnohí dnes už starí rodičia by vedeli rozprávať.. tiež sa začínala nová éra (i keď v inej podobe) a staršia generácia nebola s novinkami celkom stotožnená.. zwinker

aj keď som si pred časom myslela, že dnešná doba so svojimi možnosťami a vymoženosťami je v mnohom pre mamičky jednoduchšia a môžu si materstvo viac užívať, ako naše mamy, s plynúcim časom pri deťoch som si uvedomila niekoľko vecí..

devce napísané 08.04.2021 00:03

- s bezpočtom možností sa človek dostáva pod skoro konštantný stres - má pocit, že možnosti sú a jej jeho povinnosťou predsa vybrať pre dieťa to najlepšie.. a pritom je spústa situácií, na ktoré keď sa človek pozrie s nadhľadom, musí si priznať, že keby zrovna zvolil ten úplne najhorší variant, nielen že by to nemalo až taký deštrukčný vplyv na dieťa a jeho krehkú psychiku, ale dokonca by mnohokrát mohlo mať na dieťa pozitívnejšie následky, previesť ho nejakou tou nepohodou, než mu zaisťovať dúhové obláčiky s jednorožcami nad hlavou...

devce napísané 08.04.2021 00:08

- naše maminy (veľká časť) mali deti od cca roka v jasliach.. nie že by dnes táto možnosť nebola, ale v honbe za ideálnym detstvom pre svoju ratolesť po nej máloktorá matka siahne, ak vyslovene nemusí.. všetky máme naštudované dopady odlúčenia dieťaťa od matky pred tretím rokom na jeho psychiku a vývin.. ale už menej si priznáme alebo zahrnieme do úvah dopady toho, že sme síce 24h svojej ratolesti nablízku, ale často v tak zdecimovanom stave, že si večer môžme gratulovať, že dieťa deň prežilo, a nezadrhli sme ho keď 8467-my krát nás neposlúchlo, odignorovalo, niečo roztrhlo, niečo pokreslilo, niečo rozlialo, niečo inak zničilo, pokúsilo sa zabiť samé seba, alebo svojho súrodenca.. často aj z našej vlastnej viny - nakoľko sme ho nemali dostatočne na očiach, pretože sme sa popri výchove pokúsili v pár minútach zabezpečiť mu stravu a aspoň najzákladnejšiu údržbu domácnosti.. pričom prvých 8466x sme skúšali všetky možné metódy, o ktorých sme aspoň vzdialene započuli - počnúc samoukľudnením a pokusom vsugerovať si, že veď tá knižka, šálka, stôl, polica, stena, koberec atď sú len materiálne veci a nestoja za tú ranu detskej dušičke, keby sme nedajboh podľahli dákej forme "zlosti" a pokračujúc pokusmi - odignorovať a upratať - dieťa sa predsa pridá, nie? no nie big green, skúsiť motivovať dieťa napraviť čo urobilo - iste big green, dohovoriť mu - prívetivo, vysvetliť, samozrejme v úrovni jeho očí, s upútaním pozornosti - big green big green big green, zatváriť sa prísne a zmierlivo vyhrešiť - big green a najlepšie rovno 8x po sebe - pretože to ho bude baviť, to si zopakuje big green, iba priskočiť a objať - len na docielenie aby s deštrukčnou aktivitou prestalo big green áno, ale jedine pripravená na hodne tuhé objatie - aby sa pri metaní nepraštilo dieťa samotné, prípadne nerozbilo bradu vám big green (pri vystrájaní je minimálne to moje málokedy zrovna v objímacej nálade big green) atď a pod.. až kým sa ten 8467-my krát neprichytíte, že jačíte ako zmyslov zbavená, načož následne s náležitými výčitkami svedomia pol hodiny tíško čakáte, či vám sociálka nezaklope.. a ten súvis s jaslami?? ..nuž keď vyberiete dieťa z jaslí, povedzme, že o takej tretej poobede pri ceste z práce, nieže by za tie cca 4 hodiny, než pôjde spať nemalo šancu pokúsiť sa vás dostať do vývrtky, ale je tá šanca podstatne menšia (nie polovičná, nie tretinová, ale vďaka efektu akumulácie úplne zlomková), než keď sa o to snaží od rána..

devce napísané 08.04.2021 00:09

rovnako za vás štrukturovaný program, kolektív a "cudzí" ľudia v kontakte a aj vo výchove urobia ohromné množstvo práce, ktorá vás inak bez tejto externej výpomoci pomaly nebadane pripravuje o rozum - už len keď sme pri tých plienkach - ja som napríklad používala látkové a aj keď si to človek zautomatizuje, je to ustavičný kolotoč prania, sušenia, skladania.. ak ale máte dieťa v jasliach, 8-10 plienok denne sa vám razom zredukuje na 3-4 a to odrazu celý argument s vyváraním znie celkom veselo :-))) ..taktiež vám niekto 3-4x denne toho človiečika nakŕmi.. wow.. áno - dnešná pokroková mať by iste mala vyrážky z toho, že nemá dostatočnú kontrolu nad nutričným príjmom a zložením stravy svojej ratolesti.. ale väčšina našich mám sa ešte dokázala spoľahnúť na to, že zloženie jedálnička a jeho výživové hodnoty niekto pre tie jasle schválil a ja by som tiež skákala radosťou nielen z toho, že nemusím sa 3-4x denne trápiť s udržaním dieťaťa v stoličke, hádať sa, či akceptuje, že mu s dopravou potravy do ústnej dutiny pomôžem, alebo to zvládne samé a ja sa zmierim s upratovaním kuchyne po každom jedle, ale tiež by mi odpadol zdroj frustrácie z toho, že jedno moje ja by ho najradšej poslalo hrať sa a vyhladovalo až kým tá brokolica "nezachutí", kým druhé ja ma tlačí k trpezlivosti a ďalším aspoň 58 pokusom, lebo veď teraz je to čerstvé, teplé, aké to bude už len osušené, prihrievané a pod... a na chlebe a keksíkoch nechcem aby živé bolo.. zwinker ..nehovoriac o mnohých pravidelných návykoch, ktoré mu starostlivá a hlavne zásadová mať síce je schopná aj doma vštepiť, ale tiež s celkom inými investíciami vlastných síl, ako keď sa ich dieťa učí v kolektíve a pod dozorom pedagogických pracovníkov, či dokonca zdravotného personálu, s ktorým anjelik nemá až toľko možností mávať, ako s vlastnou mamou...

devce napísané 08.04.2021 00:10

- a potom je tu téma "starí rodičia".. tí naši boli tak akosi jednak k dispozícii a na druhej strane k dispozícii v jaksi lepšom fyzickom aj psychickom stave, než sú starí rodičia dnešných detí..

 

Neskracovala by som celú tému na otázky technických vymožeností a vplyv médií(nielen sociálnych)..

Áno - ťažko hodnotiť, čo bolo či nebolo jednoduchšie, keď to vidíme subjektívne, jednostranne. Nechcem skĺzať ani ja k tomu, aké to bolo kedysi hviezdne a aké je to dnes náročné. Ale je fakt, že pár výhod výchovy pred 30-40rokmi proste vidím.....

Beeja napísané 06.04.2021 07:06

Nie je pravda. Vyvaralo sa v minulosti- vtedy dost najma na sviatky sa plno rodin navštevovalo. Stalo sa v radpch, kým si niečo zohnaal.Teraz si možeš kupit polotovar obed, potravinu.

Boli technologie ale iné.

Ludia možu robit od vtedy čo radi maju- aj sa prechadzaju kde chcu. Najma na dedine./ najma mamičky/

Mamy s malými detmi v socializme-a v 90 tych rokoch ešte- na rodičovskej s detmi-ked už boli unavené- tak malo kde si mohli nakupit obed, a vyspat sa.Teraz si možu ist kupit celý obed aj dat doniest. / nemusia vyvarat plienky/.

Podla toho o čo ide.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oxytocín
17.04.2021   3
V pôrodníctve sa používa aj syntetický oxytocín, ktorý môže pomôcť žene v prípade, ak sú pôrodné kontrakcie príliš slabé, a pôrod je veľmi zdĺhavý alebo mamka unavená.
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
babetko
9 vecí, ktoré som sa ako otec naučil o dojčení
17.04.2021   0
Moje bradavky sú asi tak zbytočné ako umelé kvety. Len sú tu, na mojej hrudi a neslúžia na nič. Preto som netušil, že môžu byť tak komplikované.
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...