VychovávameVychovávame deti

Najväčší neduh matiek chlapcov. Príliš mäkké.

 Kika Kováčiková   14.05.2019   1

Keď sa pred rokom robil v našom okolí zápis na futbal, na taký už ten "ozajstný," ligový, uvažovala som ako typická matka. Že načo to mojim „maličkým“ chlapcom vlastne bude. A rozpäla som ochranárske krídla.

Shutterstock

 

Zľahčovala som to.

Veď teoreticky im stačí aj to, čo mali doteraz, keď si išli zakopať dvakrát za týždeň hravou, veľmi hravou, formou. Primerané ich veku, len také ťukanie, niektorí škôlkari si uprostred akcie zvykli aj debatný krúžok urobiť.

A teraz to má byť akože seriózne od rozcvičky po taktiku? Nemajú na to ešte čas? Neznechutí sa im to, keď budú niečo musieť, keď to nebude o tom, či chcem alebo nechcem?

Kalkulovala som.

Potrebujem si takto komplikovať život? Okrem tréningov budú hrať cez víkend aj zápasy, bude ich tam treba voziť a prispôsobovať tomu program.

Predstavovala som si, aký masaker to bude stíhať – úlohy, škola a či vôbec bude čas na „iný“ život. Napadli mi tie premúdrelé reči o potrebe neštruktúrovanej hry, ktorá dnešným deťom tak chýba - len mojim nie, okolo tých nijaká štruktúra ani len nešla.

 

Podceňovala som ich.

Mali ich zapísať do nejakej divnej, vekovo rozptýlenej skupiny a hrozilo, že moja sedemročná subtílna blcha, ktorá si ani šnúrky na kopačkách nevie zaviazať, nastúpi v zápase proti pätnásťročnému hovedovi, ktorý ho zošrotuje na ihrisku a dokaličí na celý život. Pudy ochranárskej matky.

Rozprávala som sa s rovnako postihnutými matkami, mohli sme si napľuť do ruky a tlesknúť, že „presne toto.“ Rozprávala som sa však aj s chlapmi, ktorí okolo toho futbalu robia a tí mi vyvrátili všetky moje teórie.

Bolo to vlastne celkom vtipné.

Po dlhom „napokon,“ som odložila všetky svoje „nie“ bokom a zapísala som ich. Teraz po roku vidím, že sa stalo všetko to, čo mi predpovedali starí futbalisti. A som rada, že som privolila.

Začali to brať vážne, prestali sa „hrajkať“ na ihrisku. Sú zodpovednejší – len dva dni v týždni sa môžem spoľahnúť, že sa nebudú tralalákať s úlohami, lebo chcú stihnúť tréning.

Lepšie sa pohybujú, narábajú s loptou, technicky sú niekde celkom inde, ako keď s tým začínali – povedali tí, ktorí sa vyznajú, ja som predsa len iba úbohá žena, ktorá tomu nikdy nebude rozumieť.

Ale iné veci som teda pochopila.

Že ich to až teraz začalo naozaj baviť, paradoxne, keď to nie je iba o vatičke, ale o drile.

Keby som si presadila mäkký pohľad matky, zostali by na tej istej úrovni. Nevedeli by nič o výzvach, o prekážkach, o skúškach. Ofukovanie by z nich urobilo mäkkýše, nemali by dôvod byť na seba čo len trochu hrdí.

Takto v nich klíči niečo chlapské, čo im ja ako matka zo svojej podstaty a zo svojho nastavenia, nemôžem dať len tak prirodzene, okrem iného, stojí ma to ohromné množstvo síl – ak budem k sebe naozaj úprimná.

Lebo som príliš mäkká.

Často myslím na to, čo napísal Osvaldo Poli v knihe Prehnane milujúce matky.

„Práve preto, že dieťa nemá otca, musí vyrásť ako silnejšia osobnosť pripravená čeliť životným problémom. Múdry úmysel „byť mu aj otcom“ neznamená dať mu dvojitú dávku materskosti, ale robiť to, čo by s väčšou ľahkosťou robil otec: postaviť ho zoči-voči jeho povinnostiam a povzbudzovať ho, aby sa dokázalo vyrovnať s problémami, a ak to bude vhodné, dať mu zaplatiť aj s úrokmi za všetky jeho chyby.“

Už len prežiť tie ich príšerné futbalistické účesy. A tešiť sa, že ešte stále nosia len zmývateľné tetovačky.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.

 

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Alenka napísané 14.05.2019 08:14

Pamatam si ako sa moj maly Adam (asi tretiak bol ) po tréningu rozplakal. Vymenili nám trénera:( A čo je na tom také hrozné ? Tento nový na nás vôbec nekričí!

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
10 krokov podpory raného kontaktu
16.07.2019   0
Zamysleli ste sa pred pôrodom, ako by mali vyzerať vaše prvé minúty, hodiny, dni s bábätkom tesne po narodení? Ako by ste si ich predstavovali? Ako sa po pôrode začína dojčenie? Čo je to samoprisatie, bonding, "koža na kožu"? Prečítajte si v článku, ako má vyzerať podpora raného kontaktu medzi matkou a novorodencom po pôrode.
Gynekológ varuje: Nedostatok horčíka v tehotenstve zvyšuje riziko astmy a ekzému u detí
12.07.2019   0
Nedostatok horčíka môžeme mať z viacerých príčin. Samé si ho spôsobujeme rôznymi diétami, jednostrannou stravou či konzumáciou polotovarov. Hnačky a zvracanie ho zase nadmerne vylúčia. V prípade tehotnosti však jeho potreba značne narastá.
Ako liečiť opuchy nôh v tehotenstve - babské rady
09.07.2019   0
Zábal na nohy môžete aplikovať pred spaním, ale pokojne aj počas noci. Pomôže najmä v dňoch, keď teplomer aj vo večerných hodinách ukazuje tridsať stupňov. Na zábal vyskúšajte ľanovú utierku, mäkký uterák či bavlnenú plienku. Zmiešajte teplú vodu a ocot v pomere 1:1 a namočte doňho napríklad osušku. Omotajte ju okolo chodidiel. Nohy si vyložte na zrolovanú prikrývku a nechajte odpočívať.
babetko
Čo potrebujeme, aby sme zdolali koliku?
16.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
O pokryteckom kojení
11.07.2019   27
Akoby nás mátala revolta voči generácii našich mám, ktoré sa hádam rad radom kolektívne dohodli, že už po troch mesiacoch majú „málo“ mlieka, „slabé“ je a pochabo nám zapchali ústa fľašou, z ktorej len tak tieklo sunarom ako potokom.
Nerob z toho vedu!
08.07.2019   1
Nerob z toho vedu - vraví mi muž, keď sa do preplneného kufra snažím napchať ďalšiu náhradnú vrstu oblečenia. Nerob z toho vedu - vraví, keď pred odchodom zúfalo hľadám plyšového krtka. Nesúhlasím, prežiť cestu na dovolenku je naozajstná veda.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.