VychovávameVychovávame deti

Najväčší neduh matiek chlapcov. Príliš mäkké.

 Kika Kováčiková   14.05.2019   1

Keď sa pred rokom robil v našom okolí zápis na futbal, na taký už ten "ozajstný," ligový, uvažovala som ako typická matka. Že načo to mojim „maličkým“ chlapcom vlastne bude. A rozpäla som ochranárske krídla.

Shutterstock

 

Zľahčovala som to.

Veď teoreticky im stačí aj to, čo mali doteraz, keď si išli zakopať dvakrát za týždeň hravou, veľmi hravou, formou. Primerané ich veku, len také ťukanie, niektorí škôlkari si uprostred akcie zvykli aj debatný krúžok urobiť.

A teraz to má byť akože seriózne od rozcvičky po taktiku? Nemajú na to ešte čas? Neznechutí sa im to, keď budú niečo musieť, keď to nebude o tom, či chcem alebo nechcem?

Kalkulovala som.

Potrebujem si takto komplikovať život? Okrem tréningov budú hrať cez víkend aj zápasy, bude ich tam treba voziť a prispôsobovať tomu program.

Predstavovala som si, aký masaker to bude stíhať – úlohy, škola a či vôbec bude čas na „iný“ život. Napadli mi tie premúdrelé reči o potrebe neštruktúrovanej hry, ktorá dnešným deťom tak chýba - len mojim nie, okolo tých nijaká štruktúra ani len nešla.

 

Podceňovala som ich.

Mali ich zapísať do nejakej divnej, vekovo rozptýlenej skupiny a hrozilo, že moja sedemročná subtílna blcha, ktorá si ani šnúrky na kopačkách nevie zaviazať, nastúpi v zápase proti pätnásťročnému hovedovi, ktorý ho zošrotuje na ihrisku a dokaličí na celý život. Pudy ochranárskej matky.

Rozprávala som sa s rovnako postihnutými matkami, mohli sme si napľuť do ruky a tlesknúť, že „presne toto.“ Rozprávala som sa však aj s chlapmi, ktorí okolo toho futbalu robia a tí mi vyvrátili všetky moje teórie.

Bolo to vlastne celkom vtipné.

Po dlhom „napokon,“ som odložila všetky svoje „nie“ bokom a zapísala som ich. Teraz po roku vidím, že sa stalo všetko to, čo mi predpovedali starí futbalisti. A som rada, že som privolila.

Začali to brať vážne, prestali sa „hrajkať“ na ihrisku. Sú zodpovednejší – len dva dni v týždni sa môžem spoľahnúť, že sa nebudú tralalákať s úlohami, lebo chcú stihnúť tréning.

Lepšie sa pohybujú, narábajú s loptou, technicky sú niekde celkom inde, ako keď s tým začínali – povedali tí, ktorí sa vyznajú, ja som predsa len iba úbohá žena, ktorá tomu nikdy nebude rozumieť.

Ale iné veci som teda pochopila.

Že ich to až teraz začalo naozaj baviť, paradoxne, keď to nie je iba o vatičke, ale o drile.

Keby som si presadila mäkký pohľad matky, zostali by na tej istej úrovni. Nevedeli by nič o výzvach, o prekážkach, o skúškach. Ofukovanie by z nich urobilo mäkkýše, nemali by dôvod byť na seba čo len trochu hrdí.

Takto v nich klíči niečo chlapské, čo im ja ako matka zo svojej podstaty a zo svojho nastavenia, nemôžem dať len tak prirodzene, okrem iného, stojí ma to ohromné množstvo síl – ak budem k sebe naozaj úprimná.

Lebo som príliš mäkká.

Často myslím na to, čo napísal Osvaldo Poli v knihe Prehnane milujúce matky.

„Práve preto, že dieťa nemá otca, musí vyrásť ako silnejšia osobnosť pripravená čeliť životným problémom. Múdry úmysel „byť mu aj otcom“ neznamená dať mu dvojitú dávku materskosti, ale robiť to, čo by s väčšou ľahkosťou robil otec: postaviť ho zoči-voči jeho povinnostiam a povzbudzovať ho, aby sa dokázalo vyrovnať s problémami, a ak to bude vhodné, dať mu zaplatiť aj s úrokmi za všetky jeho chyby.“

Už len prežiť tie ich príšerné futbalistické účesy. A tešiť sa, že ešte stále nosia len zmývateľné tetovačky.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kika Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.

 

Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku
Alenka napísané 14.05.2019 08:14

Pamatam si ako sa moj maly Adam (asi tretiak bol ) po tréningu rozplakal. Vymenili nám trénera:( A čo je na tom také hrozné ? Tento nový na nás vôbec nekričí!

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?