VychovávameVychovávame deti

Moje deti nemôžu mať všetko, a to je pre nich najlepšie

 Anna Veselá   25.11.2019   0

Ako väčšina dnešných rodičov, aj ja robím priam nemožné, len aby som zo svojich detí vychovala dokonalých dospelých ľudí. Lenže náš projekt akosi nevychádza. A sme zodpovední za dnešnú veľmi slabú generáciu.

Generáciu, ktorá je celkom neschopná žiť bez mamy a bez otca. Generáciu, ktorá sa naučila dostať na podnose všetko, čo si zaželá a už ani nevie, čo by si mala želať. Generáciu, ktorá je motoricky nemotorná, nevie urobiť poriadny kotúľ, ani držať v ruke ceruzku. Ktorá žije svoj život online.

 

Kde robíme chybu?

Len čo sa narodia, naša pozornosť sa zameriava na to, aby sa správne vyvíjali, fyzicky, mentálne, aj emocionálne. Čo najdlhšie ich dojčíme, pretože vieme, že materské mlieko je nielen láska, ale aj inteligenčná a imunitná infúzia (máme naštudované!).

Potom prídu prvé lyžičky príkrmov a miesto obyčajného zemiaku servírujeme batáty a kopec iných, exotických potravín, o ktorých sme ešte pred pol rokom nevedeli, že existujú. Sami ich nejeme, ale deťom chceme dopriať to najlepšie. Keď sa im náhodou nepáči, čo majú na tanieri, nedbali by sme im hneď vyvárať niečo iné.

Od začiatku sa s nimi hráme, štvornožkujeme po dlážke, staviame kocky, čítame rozprávky, spievame pesničky, plávame, chodíme na výlety, na tvorivé dielničky, do divadla, do kina, do múzea, na krúžky, na cudzie jazyky.

Náš vlastný je vyplazený až po zem, aby sme to všetko vtesnali do diára alebo, aby sme si to mohli dovoliť.

 

Sami si pletieme bič

Dlho mi trvalo, kým som si priznala, že som unavená z neustáleho vymýšľania a plánovania aktivít, len aby sa nenudili. Na vetu „nudím sa“ som mala alergiu. Mala som pocit, že im musím vyplniť každých päť minút života, len čo otvoria ráno oči, až kým (konečne) nepôjdu spať. Sama som si na seba plietla bič.

A potom príde nepríjemný pohľad do zrkadla, lebo sa môžem snažiť, ako chcem, ale deti to aj tak neocenia. Len sa sťažujú, bez ohľadu na to, čo pre nich pripravím. Tak veľmi ma hnevalo, že nedokážu byť spokojní!

A to strašné správanie

Od malička im dávame na výber, či červené alebo zelené tričko. Či si chcú radšej kresliť alebo skladať lego. Dávame im slobodu, životný priestor, rešpektujeme ich. Nesmieme zvýšiť hlas, ani zdvihnúť varovný prst, slovne ponížiť, a už vôbec nie udrieť.

Myslíš si, že úcte a rešpektu ich učíš vlastným príkladom, a oni namiesto toho na teba kričia, kopú, nadávajú ti. Je im úplne cudzie, že by si ťa mali vážiť, pre nich neexistujú autority, ani doma, ani v škole. Dnes dieťa nemusí na ulici nikoho pozdraviť, keď na to nemá náladu... až tam sme dospeli.

 

Všetko za nich robíme

Namiesto toho, aby som ich dávno naučila používať príbor, dlho som im zvykla jedlo krájať. Nedala som im šancu, aby si vyskúšali natrieť maslo (avokádovú nátierku) na chlieb.

Obúvala som ich a vyhýbala som sa kúpiť tenisky so šnúrkami, hoci medzičasom som mala doma školáka. Ako často som nosila školskú tašku, robila domáce úlohy...

Zistila som, že nie som jediná vyšťavená mama. Je nás celý krúžok.

Pristihli sme sa, že robíme za nich všetko: ustielame postele, odkladáme zo stola použité taniere, zdvíhame pyžamo, ktoré zo seba ráno striasli v strede detskej izby. Držali vôbec niekedy v ruke vysávač, handričku na prach? Vedia, ako použiť štipce na prádlo?

Toto chceme pre svoje deti?

Tou svojou nekonečnou láskou a pozornosťou a servisovaním ich pripravujeme o všetko. O to, aby mali svoje povinnosti, svoj podiel na fungovaní rodiny, svoj vlastný, nielen organizovaný čas, svoje vlastné túžby a sny.

Ako môžeš o niečom snívať, ak je to pre teba ľahko dosiahnuteľné? Ako môžeš oceniť niečo, keď sám nevieš, koľko úsilia a driny ťa stojí výsledok? Ako si dokážeš vážiť niečo, keď sa sám nestaráš o nič?

Toto chceme pre svoje deti? Ja nie.

Moje deti nemôžu mať všetko.

Nemôžem za nich robiť všetko. Je načase začať robiť veci inak (je načase prestať robiť veci za nich).

Tento týždeň budeme doma. Tvorivé dielničky si urobia na koberci v kuchyni, kým budem variť večeru. Jednu a tú istú pre všetkých. Pomôžu pripraviť stôl, aj ho upracú po jedle.

Tento týždeň si budú niesť svoje tašky, obúvať sa, aj si viazať šnúrky sami. A neodídu z domu, kým nebudú mať pyžamo tam, kde patrí.

Kto sa pridá?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 23 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...