ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

Mamy, nebláznite, nerobte z detí bohov!

 Katka Vozárová   26.04.2017   6

Pred pár dňami som bola svedkom jednej zvláštnej scénky na ihrisku. Klasická naťahovačka o kúsok svojho „piesočka“ medzi deťmi. Môj syn si niečo stavia, keď tu k nemu príde cudzí chlapec, o čosi väčší a začne tie jeho kôpky búrať.

Ešte pred tým, ako sa nadýchnem a zasiahnem do deja, jeho mamička, sediaca kúsok povedľa, mi s úsmevom vraví: „Ja to nechávam na ňom, nech si vyriešia konflikty medzi sebou, tie deti. Keď to budeme riešiť za nich stále my, nikdy sa to nenaučia.“

Shutterstock

 

Aha, aké múdro.

Vidím, že aspoň postaršia dôchodkyňa, ktorá je tu s vnučkou, sa pobavila.

Chvíľu teda ešte strpím, ako to „riešia“ medzi sebou, „tie deti.“ Frustrácia na strane môjho dieťaťa sa ale stupňuje, a nedá mi to.

„Poď sem,“ hovorím synovi, „my sa budeme hrať tu, na tejto strane, tu si môžeš stavať,“ a lopatkou vyznačím hranice do piesku. „Môže sa s nami hrať aj tento chlapček a pomáhať nám. Ak sa s nami nechce hrať, tuto má ešte dosť miesta.“

Ukážem na celé voľné pieskovisko, ktoré má k dispozícii. Nič. Chlapček ignoruje hranicu, ďalej atakuje, matka to ešte vždy necháva na ňom.

„Ak sem budeš hádzať piesok, zoberiem ti tú lopatku a dám ju tvojej mame,“ pozriem na neho škaredo.

Vyplazí mi jazyk a povie: „Ja ťa nebudem počúvať, ty nie si moja mama.“

Uff.

Zaberie to tak na dve minúty, letí k nám ďalšia spŕška piesku. Už nečakám. Vytrhnem malému agresorovi z ruky jeho nástroj a vyrážam k jeho mame.

„Daj mi tú lopatku, lebo ťa zabijem, ty krava,“ začne po mne vrieskať celý bez seba. Vybuchuje od zlosti, toto si k nemu asi ešte nikto nedovolil.

„No fuj, to ako rozprávaš? Nehanbíš sa?“ oborí sa na neho babička dôchodkyňa, ktorá bola dovtedy ticho.

Shutterstock

 

Aspoňže matku to vyburcovalo, už sa valí k synovi. „Nikolas, si nahnevaný? Vidím, že ťa niečo veľmi nazlostilo. Celú tváričku máš červenú a ruky zvieraš do pästí. Si nahnevaný?“ pýta sa ho, akoby práve pristála na Marse.

„Tá krava mi zobrala lopatku,“

kričí a udiera päsťou do mamy, aby si uľavil.

„Ty si ale zlý chlapec, tete nadávaš, mamu biješ, to čo si dovoľuješ, sopliak jeden?“ komentuje dôchodkyňa.

„Nechajte nás, prosím, my si to vyriešime medzi sebou,“ hovorí jej matka chlapca. A jemu: „Vidím, že ťa to veľmi rozrušilo, Nikolas. Teta to nemyslela zle. Budeme spolu počítať do desať, kým sa upokojíš...“

Sledujem tento výjav ako obarená. Dôchodkyňa sa chytá obďaleč za hlavu a „panebožekuje.“

Výchova na voľnobeh

Matka počíta do desať, do dvadsať, snaží sa chlapca v amoku objať, aby zmiernila náraz jeho pästí, nič však nepomáha. Už neviem, ktorý z nich je frustrovaný viac. Nakoniec ho bude musieť fyzicky odniesť preč. Lopatku nechávajú na pieskovisku.

„To je tá moderná voľná výchova,“ neodpustí si dôchodkyňa. „A v puberte ju zmláti, fagan. Za našich čias by mu už taká letela...“

Shutterstock

 

Na chvíľu sa odmlčí a zase spustí:

„Ale to aj ja mám takú dcéru. Keby som malej dala jednu po zadku, urazila by sa. Vraj je to týranie dieťaťa. Tak po vnučke v kuse len vrieska a je z nej na nervy. Nezvláda to. Celá je šťastná, keď prídem a zoberiem ju na chvíľu von.

Ani mne nebolo ľahko so štyrmi, to vám poviem, ale platil nejaký poriadok. Občas som musela streliť niekomu facku. Mrzelo ma to a určite ma to bolelo viac ako ich. Ale neminulo sa účinkom. Už si viac nedovolili.

Ale vtedy sa o tom neviedlo toľko zbytočných rečí. Či to je alebo nie je správne. Teraz sú okolo výchovy samé cirkusy. Rodičia nevedia, čo majú robiť. Myslia to s deťmi dobre, ale dopadne to takto,“ ukázala rukou za mamou, ktorá musela odísť.

Dopadne to zle, dávam babke za pravdu.

Vidím toho okolo seba príliš veľa. Rodičov, ktorí neurčujú pravidlá a nechajú to na deťoch. Tie majú zrazu toľko moci, ale nevedia, čo si s ňou počať. Všemocní a zároveň bezmocní.

Ony predsa potrebujú naše vedenie, my ich musíme naučiť vzorce toho, ako sa správať. My to musíme s nimi nacvičovať v každodenných situáciách. Nie „nechať to na tie deti, nech si to vyriešia medzi sebou,“ keď nemajú šajnu, ako na to.

Za takých okolností nerešpektujú nikoho, nikto pre nich nie je autorita.

Shutterstock

 

Rešpektujete aj ich negatívne pocity? Fajn

Nestačí im len naša láska „v dobrom aj v zlom.“ Nestačí im, že prejavíme pochopenie, že sú teraz nahnevaní, mrzutí, agresívni a potľapkáme ich po pleci „áno, viem, že si nahnevaný.“

Keď raz chlapček zbije alebo zabije v hneve svoju mamu, povie si, aha, no tak som bol nahnevaný. Ešteže ma mama naučila pomenovať svoje pocity (!). Len škoda, že ma nenaučila, že nie som stredom vesmíru a že aj ona a iní ľudia tiež majú, tak ako ja, svoje pocity.

Rodičia, buďte k svojim deťom empatickí a buďte pri nich, aj keď ich ovláda hnev a zúrivosť. Ale zároveň jasne vymedzte, že ich emocionálne rozpoloženie nie je ospravedlnenie pre to, aby v afekte kohokoľvek atakovali a ubližovali mu.

„Si nahnevaný? Napriek tomu, toto sa nerobí. Ak v tom budeš pokračovať, pôjdeme ihneď domov.“

Keď to nebudeme riešiť tu a teraz, nikdy sa to nenaučia. Nerobte z nich bohov, nedopadne to dobre.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 39 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
Kurz nemčiny?
Komentáre k článku
Alenka napísané 04.05.2017 12:21

Len by ma zaujimalo, ci autorka nepochopila vztahovu vychovu, alebo ju zamerne poprekrucala. Frown

linda napísané 28.04.2017 15:44

vraj moje dieta mi vulgarne nadáva, ale je to autista, takže pardon...prepána a kde sa naučilo nadávať?

Zdenula napísané 28.04.2017 17:01

Pre: linda

Vulgarizmy sú všade naokolo: chlapci na ihrisku keď hrajú futbal, ožrani ktorí idú podvečer z krčmy, mnohí dospelí ktorí nadávajú vždy keď sa im niečo nepodarí, autobusár ktorý má zlý deň, pani ktorá sa takto rozpráva s niekým v telefóne a nedá sa to nepočuť...

Autistické deti nie sú sprosté a hluché. Počujú a opakujú ako všetky iné deti. Len oni, na rozdiel od iných detí, nepochopia, že tieto slová nemôžu používať len tak...

majsinka napísané 27.04.2017 21:44

autistické deti su celkom iná kategoria výchovy tam je to samozrejme uplne iné čo sa týka prístupu ale myslim že autorka članku jasne poukazovala na deti nevychované a rodičov ktorý prezentujú liberálnu výchovu robia s detí bohov a z ostatných rodičov netolerantných a nechápavých k pocitom ich detí. Ja sa stretávam s mnohými presne takými rodičmi a deti su zdravé nič im nechýba len správna výchova. a potom im prerastajú cez hlavu lebo ich nezvladaju ale nechcu si to pripustiť že je to hlavne ich chyba.

Zdenula napísané 26.04.2017 13:02

Neviem, či je to vymyslený príbeh, alebo nie...to je vlastne jedno. A tiež by som úplne súhlasila s článkom, keby som veľmi podobné dieťa nemala doma. To dieťa je autistické a občas sa takto správa. Samozrejme, že nesedím pokojne na lavičke a neusmievam sa ako prihlúpla, keď robí okolo seba skazu. S tým postupom určite nesúhlasím.

Ale: moje dieťa mi niekedy vulgárne nadáva, fyzicky ma napáda, nedokáže reagovať ako bežné decko. A áno, niekedy sa s ním rozprávam ako mimozemšťan (viď: Nikolas, si nahnevaný? Vidím, že ťa niečo veľmi nazlostilo. Celú tváričku máš červenú a ruky zvieraš do pästí. Si nahnevaný.). Je to súčasť nášho učenia sa pomenovávať pocity, spájať slová so situáciou.

To len tak...že nie je vždy všetko tak, ako sa zdá. Autizmus nevidno na prvý a veľakrát ani na druhý pohľad. Nesúďte hneď.

chrenik napísané 27.04.2017 19:21

ste mi to zobrali priamo z "klavesnice". tiez mam autisticke dieta, ale nedovolim, aby ublizovalo inym.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod podľa Leboyera
23.02.2018   0
Pôrodník, ktorý ako prví obrátil svoju pozornosť k právam narodeného dieťaťa a kládol si otázku, či sa musí dieťa rodiť s maskou hrôzy, bolesti a strachu ...
Do pôrodnice to ledva stihla, porodila na chodbe
22.02.2018   1
Z pôrodnice ju poslali domov, kde jej nečakane odtiekla plodová voda. Jes si bola istá, že bude musieť porodiť dieťa doma.
Cisársky rez: hrozba či trend?
20.02.2018   11
Každá budúca mamička sa raz dostane k téme cisársky rez. Ja som v Anglicku toto slovo počula najčastejšie v spojení: „too posh to push“ vo voľnom preklade „príliš snobská, aby potlačila.“ :)
babetko
Vyhrajte ryby na váš veľkonočný stôl
24.02.2018   0
Hráme o 3 balíky mrazených rýb najvyššej kvality od Radomy v hodnote 30 eur, ktoré vám privezú zamrznuté rovno domov.
Sú prežraté deti šťastné?
23.02.2018   0
Napríklad tie dve dievčatá. Letícia a Patrícia. Majú päť, sedem rokov a sú chorobne tučné. Je to problém, zďaleka nie estetický. Zapríčinila to ich mama.
Hra dieťaťa do jedného roka a vhodné hračky
23.02.2018   0
Hra u dojčaťa trvá len pár minút. Aké sú vhodné hry a hračky na začiatku obdobia - okrem kolotoča a hrkálky? O aké hračky rozšíriť repertoár do pol roka, o ktoré po pol roku? Akú úlohu medzi hračkami zastáva tzv. miláčik/maznáčik?
detské choroby
Meningitída
24.02.2018   0
Meningitídu môže spôsobiť veľa baktérií i vírusov, ktoré bežne sprevádzajú iné, nezávažné ochorenia. Ako sa prejavuje u malých detí a aké sú jej riziká?
Sú antibiotiká nutné? Ako sa rozumne rozhodnúť?
19.02.2018   0
Zbytočné užívanie antibiotík môže spôsobiť rad zdravotných problémov. Rozlíšiť, či naše ochorenie vyžaduje antibiotiká alebo nie, pomáha samodiagnostická metóda – domáci CRP test.
Ako a z čoho sa dá variť pre celiatikov
16.02.2018   5
Dnes vám ponúkame skúseností mamín celiatikov a aj tých už dospelých, ako sa so svojou diétou popasovali, aké majú obľúbené tipy potravín – prosto nejaké základné know – how.
zvery
Skalár
24.02.2018   0
Skalár je ryba, ktorá má majestátnosť Cichlidy, ale zároveň aj nenáročnosť pávieho očka. Postačí iba dodržiavať isté pravidlá a neprekračovať hranice.
Neonky v akváriu
16.02.2018   1
Cheirodon axelrodi. Je to fenomén, ktorý sa preslávil na celom svete. Už niekoľko rokov je to najpredávanejší druh ryby na svete.
Prečo akvárium
15.02.2018   4
Sledovanie „zmenšeniny pokojného vodného sveta“ nám znižuje obavy, napätie a podporuje chápanie vecí v živote tak ako sú. Rôzne štúdie ukázali, že akvárium znižuje náš stres, následne krvný tlak a celkovo nás upokojuje.