ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

Mami, mám tam dole dieru! Ako doma voláte pohlavné orgány?

 Jana Andrejuvová   25.01.2017   2

Šuška, buchta, cikáčik alebo pipík? Aj vy doma používate eufemizmy, namiesto pomenovania vagína či penis? Mnohým sa nám to jednoducho k bábätkám nehodí.

Väčšinou používame pri malých deťoch názvy, ktoré sme si pamätáme z detstva - kedy by sme však mali deti usmerniť ich správnym pomenovaním?

Foto: Ingimage.com

 

Kluci majú penis a holky vagínu

Túto vetu informovaného chlapčeka z filmu Policajt zo škôlky poznajú snáď všetci. Možno máme na začiatku rodičovstva snahu na deti nešušľať a pomenúvať veci pravými menami - väčšinou to však akosi nejde. Obzvlášť pri pohlavných orgánoch. 

Pinďúr, pipík, pišulák alebo šuška, knedľa či buchta, prípadne cikula pre obidve pohlavia - to je len pár pomenovaní, ktoré používajú rodičia pre označenie prirodzenia svojich detí.

Len veľmi málo rodičov používa od malička pred deťmi presné pomenovanie "penis a vagína".

Priznám sa, že aj v našej rodine máme pipíkov a šušky. Moje deti síce o penise a vagíne vedia, ale nepoužívajú tieto slová.

Keď boli menšie, približne vo veku okolo 3 rokov - jedna z mojich dcér prišla za mnou s objavom, že v šuške má dieru a včera tam ešte určite nebola...

Foto: Ingimage.com

 

Ako "to" volať a v ktorom veku je vhodné začať so správnym pomenovaním?

Opýtali sme sa na názor Evy Polákovej, detskej psychologičky. "Mali by sme používať slovník, ktorý je deťom, aj rodičom prirodzený. Opýtať sa trojročného dieťaťa, či ho bolí pišulka je iste prirodzenejšie, ako spýtať sa ho, či má problém s vagínou," hovorí Eva Poláková.

Podľa jej slov, je to na rodičoch, aké pomenovanie pre pohlavný orgán v rodine zvolia. 

Dôležité je, aby ten-ktorý názov bol rodičom prirodzene vysloviteľný, nemali by pritom mať traumu, alebo rozprávať v kŕči, len preto, že hovoria o pohlavnom orgáne.

To sa však týka detí v predškolskom veku. "S nástupom do školy by sa už malo pomaly prejsť k pomenovaniu jednotlivých častí tela správnym názvom - aby aj deti vedeli ako sa čo nazýva," odporúča Eva Poláková.

Pokiaľ sa však na to deti pýtajú aj skôr, všetko im treba zrozumiteľne vysvetliť.

Približne od druhého stupňa, to znamená od 5.triedy, by už teda dieťa určite malo vedieť správne názvy pohlavných orgánov.

 

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
Komu dáte 2% ?
Komentáre k článku
Katka napísané 27.01.2017 15:01

Áno presne to si myslím, že cikulka predsa nie je vagína. A hlavne deti majú vsetky veci spojené s cikaním, tak prečo to komlikovať. Alebo prípadne s kakaním, ale to je zase ritka. A kým budú mať aj iné starosti, tak potom už bude správny čas začať rozlišovať, čo je to vagína.

Zdenula napísané 25.01.2017 13:34

No dobre, penis je viac-menej jasný a jednoznačný. Ale nazývať pysky ohanbia, klitoris, ústie močovej trubice, ústie vagíny/pošvy a hrádzu súhrnným pomenovaním "vagína" mi príde trošku odveci. Vagína je predsa vnútri tela a to, čo dievčatá vidia, cítia, čo si umývajú, čo ich občas svrbí, alebo bolí predsa nie je vagína! Najpoužívanejšie je asi slovo vulva. Keď už pomenúvame, tak poriadne, nie?

Či sa mýlim?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Materské u nového alebo starého zamestnávateľa
20.03.2018   0
Z príjmu od ktorého zamestnávateľa sa Eme vypočíta materské? Môže ísť na materskú neskôr, aby sa jej rátalo materské z aktuálneho zamestnania?
Krompachy - novorodencom pomôže nové medicínske vybavenie
15.03.2018   0
Medicínsky set pomôže predčasne narodeným bábätkám, alebo pri liečbe novorodeneckej žltačky.
Mamičky vo Zvolene využívajú nadštandardné izby bezplatne
15.03.2018   0
„Máme ambíciu stále zlepšovať poskytované služby tak, aby boli naše pacientky spokojné a aby na svet priviedli svojich potomkov u nás“
babetko
Dnešné deti majú slabší intelekt aj motoriku
22.03.2018   0
Nedajme sa oklamať zdaním, že dnešné deti, intuitívne používajúce moderné technológie, sú inteligentnejšie a schopnejšie ako generácie pred nimi.
Kedy je to s deťmi najviac na porazenie?
21.03.2018   0
Ako sa mi zdôverila predavačka v zmiešanom tovare: “Vždy som si tak hovorila, aby už boli tie decká väčšie, že mi bude ľahšie a potom som zistila, že ľahšie už bolo.”
Vaše bábo má 4 týždne
20.03.2018   0
V 4. týždňoch vás čaká prvá naozajstná poradňa. Bábätko začne brať nejaké tie vitamíny, a vy sa na seba kriticky pozriete, či náhodou neprežívate nejakú tú popôrodnú depresiu.
detské choroby
Najčastejšie problémy nôh u najmenších detí
20.03.2018   2
Nad mojim prvým novorodencom na tretí deň pri novorodeneckej vizite sudička v bielom plášti pri pohľade na potomkove nohy vyslovila dvojicu latinských výrazov, ktoré som si nezapamätala, ale zneli veľmi hrozivo. Nasledovalo 24 hodín mentálnych múk, kedy už som dieťa videla na vozíku a o barliach.
Môžu mať deti depresiu?
19.03.2018   0
Ako je to s depresiami u detí? Môžu mať aj deti depresiu alebo je to špecifikum nás, dospelých? Aké sú rady odborníkov, ak sa u dieťaťa takýto problém objaví?
Vedci sa domnievajú, že prišli na príčinu autoimunitných chorôb
18.03.2018   0
Za nárast celiakie, cukrovky 1. typu, či Crohnovej choroby je zodpovedná črevná baktéria
zvery
Jedálniček pre vášho zajka
15.03.2018   0
Zaobstarali ste si domov králika? Ak ste preň pripravili všetku potrebnú výbavu, aby mu bolo s vami dobre, ďalšou úlohou ostáva zabezpečiť, aby mal nonstop spokojné bruško. Ako na to?
Zajac ako domáci miláčik...
13.03.2018   6
Zajace alebo králiky sú nádherné zvieratá. Sú obdivuhodné a majú osobnosť! Avšak predtým, ako si nejakého vyberiete, mali by ste sa uistiť, či je to vhodné zviera pre Vás a Vašu rodinu.
Zlatý retríver
10.03.2018   1
Pes - spoločník, pomocník, priateľ. To je zlatý retríver, zlaťák alebo golden retriever. Zvažujete, že sa stane členom vašej rodinky? Viete už všetko o jeho vzácnej povahe?