Lenivý rodič nechá dieťa žiť

Anna Veselá 0

Určite ste už počuli o helikoptérových rodičoch, ktorí nad deťmi sústavne krúžia, aby ich mohli sledovať, starať sa o ne, zachraňovať ich.

Rodičovský štýl, ktorý je opakom helikoptér, dostal názov lenivé rodičovstvo. Ale pozor na slovíčka, lebo tento štýl je teda všetko, len nie lenivý.

 

Nestresujte dieťa prehnanou starostlivosťou

Byť lenivým rodičom neznamená, že dieťa nechám ležať úhorom a nezaujíma ma.

Rodičia majú deťom venovať dostatočnú pozornosť, majú byť vždy dosiahnuteľní, keď ich deti potrebujú, či už kvôli ochrane, pomoci, pohladeniu a podobne. Lenivý rodič ale nestresuje dieťa prehnanou starostlivosťou.

„Lenivému“ rodičovi ide o to, aby dieťa nechal žiť, aby mu dal možnosť a príležitosť rásť a rozvíjať svoje schopnosti, aby malo dieťa dobrý pocit z toho, čo dokáže samé. Je vedené k samostatnosti a zodpovednosti.

Tom Hodgkinson, autor knihy Lenivý rodič, hovorí, že prehnané zasahovanie do života detí bráni tomu, aby vyrástli a postarali sa samé o seba. „Stiahnite sa. Nechajte ich žiť,“ radí Hodgkinson.

Tým, že sa rodičia nebudú zasahovať, dovolia dieťaťu, aby sa mohlo popasovať s problémom, namiesto toho, aby ho riešili za neho. A dieťa na to má, deti sú schopné učiť sa veľmi rýchlo.

Prečítajte si aj: Prečo helikoptéroví rodičia v skutočnosti nemilujú svoje deti

Naopak, helikoptérový rodič svojim príliš aktívnym konaním podporuje pocit závislosti dieťaťa na rodičoch a podkopáva jeho sebavedomie (bez mamy si neporadím, neviem si sám nič počať, som neschopný).

Nehovoriac o tom, že z takýchto detí vyrastajú úzkostní a frustrovaní jedinci. Tam vonku je svet, kde mama s otcom nebudú môcť priskočiť každú sekundu, keď ich budú potrebovať.

Nabádať deti, aby objavovali svet

Deti odmalička potrebujú slobodný priestor, v ktorom môžu objavovať svet. A ten by sa mal začať v ich izbe, vo vašom dome. Dovoľte mu mať miesto, v ktorom môže skúmať všetko, čo mu príde pod ruku.

Presvedčte sa, že predmety v tomto slobodnom kútiku sú prispôsobené veku dieťaťa a nevyžadujú váš sústavný dozor kvôli bezpečnosti. A nechajte dieťa, nech objavuje.

Nechajte dieťa, nech sa slobodne hrá. Nemiešajte sa mu do toho, nepomáhajte, odolajte pokušeniu pribehnúť mu na pomoc ešte skôr, ako mu spadne veža z kociek na zem. Nezdvíhajte zo zeme vankúš, ak mu leží ako prekážka v ceste, cez ktorú musí preliezť.

Následky sú fajn lekcie

Lenivý rodič nekontroluje, či má dieťa napísané úlohy alebo pripravenú tašku do školy. Pretože na začiatku objasnil dieťaťu, čo sú jeho povinnosti. Ak ich neplní, prichádzajú prirodzené následky.

Napríklad úloha zabudnutá na stole. Nikto mu ju do školy neprinesie. V ten deň, keď si osvojí svoju rutinu a nachystá si svoju tašku do školy bez akéhokoľvek upozornenia, bude sa cítiť sebavedomo. Takto vyzerá lekcia zodpovednosti.

Dajte deťom čas a priestor, aby mali možnosť prežiť aj chvíle frustrácie a zároveň riešiť rôzne situácie. Cieľom je naučiť ich dôverovať si, že sú toho schopné, že to dokážu.

Dieťa to dokáže!

Lenivé rodičovstvo je o zmene v myslení, od „musím sa do toho miešať a urovnať problém“ do „musím sa stiahnuť a pozorovať, či moje dieťa môže samé vyriešiť tento problém.“

V princípe tento prístup môže trvať dlhšie a môže byť náročnejší, ale ak sú deti schopné urobiť niečo samé, potom by to mali urobiť.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (15 hlasov, priemerne: 3,90 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

články autora...

Pridaj komentár