ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

Lenivý rodič nechá dieťa žiť

 Anna Veselá   22.05.2018   0

Určite ste už počuli o helikoptérových rodičoch, ktorí nad deťmi sústavne krúžia, aby ich mohli sledovať, starať sa o ne, zachraňovať ich.

Rodičovský štýl, ktorý je opakom helikoptér, dostal názov lenivé rodičovstvo. Ale pozor na slovíčka, lebo tento štýl je teda všetko, len nie lenivý.

Shutterstock

 

Nestresujte dieťa prehnanou starostlivosťou

Byť lenivým rodičom neznamená, že dieťa nechám ležať úhorom a nezaujíma ma.

Rodičia majú deťom venovať dostatočnú pozornosť, majú byť vždy dosiahnuteľní, keď ich deti potrebujú, či už kvôli ochrane, pomoci, pohladeniu a podobne. Lenivý rodič ale nestresuje dieťa prehnanou starostlivosťou.

„Lenivému“ rodičovi ide o to, aby dieťa nechal žiť, aby mu dal možnosť a príležitosť rásť a rozvíjať svoje schopnosti, aby malo dieťa dobrý pocit z toho, čo dokáže samé. Je vedené k samostatnosti a zodpovednosti.

 

Tom Hodgkinson, autor knihy Lenivý rodič, hovorí, že prehnané zasahovanie do života detí bráni tomu, aby vyrástli a postarali sa samé o seba. „Stiahnite sa. Nechajte ich žiť,“ radí Hodgkinson.

Tým, že sa rodičia nebudú zasahovať, dovolia dieťaťu, aby sa mohlo popasovať s problémom, namiesto toho, aby ho riešili za neho. A dieťa na to má, deti sú schopné učiť sa veľmi rýchlo.

Prečítajte si aj: Prečo helikoptéroví rodičia v skutočnosti nemilujú svoje deti

 

Naopak, helikoptérový rodič svojim príliš aktívnym konaním podporuje pocit závislosti dieťaťa na rodičoch a podkopáva jeho sebavedomie (bez mamy si neporadím, neviem si sám nič počať, som neschopný).

Nehovoriac o tom, že z takýchto detí vyrastajú úzkostní a frustrovaní jedinci. Tam vonku je svet, kde mama s otcom nebudú môcť priskočiť každú sekundu, keď ich budú potrebovať.

Shutterstock

 

Nabádať deti, aby objavovali svet

Deti odmalička potrebujú slobodný priestor, v ktorom môžu objavovať svet. A ten by sa mal začať v ich izbe, vo vašom dome. Dovoľte mu mať miesto, v ktorom môže skúmať všetko, čo mu príde pod ruku.

Presvedčte sa, že predmety v tomto slobodnom kútiku sú prispôsobené veku dieťaťa a nevyžadujú váš sústavný dozor kvôli bezpečnosti. A nechajte dieťa, nech objavuje.

Nechajte dieťa, nech sa slobodne hrá. Nemiešajte sa mu do toho, nepomáhajte, odolajte pokušeniu pribehnúť mu na pomoc ešte skôr, ako mu spadne veža z kociek na zem. Nezdvíhajte zo zeme vankúš, ak mu leží ako prekážka v ceste, cez ktorú musí preliezť.

Následky sú fajn lekcie

Lenivý rodič nekontroluje, či má dieťa napísané úlohy alebo pripravenú tašku do školy. Pretože na začiatku objasnil dieťaťu, čo sú jeho povinnosti. Ak ich neplní, prichádzajú prirodzené následky.

Napríklad úloha zabudnutá na stole. Nikto mu ju do školy neprinesie. V ten deň, keď si osvojí svoju rutinu a nachystá si svoju tašku do školy bez akéhokoľvek upozornenia, bude sa cítiť sebavedomo. Takto vyzerá lekcia zodpovednosti.

Dajte deťom čas a priestor, aby mali možnosť prežiť aj chvíle frustrácie a zároveň riešiť rôzne situácie. Cieľom je naučiť ich dôverovať si, že sú toho schopné, že to dokážu.

Dieťa to dokáže!

Lenivé rodičovstvo je o zmene v myslení, od „musím sa do toho miešať a urovnať problém“ do „musím sa stiahnuť a pozorovať, či moje dieťa môže samé vyriešiť tento problém.“

V princípe tento prístup môže trvať dlhšie a môže byť náročnejší, ale ak sú deti schopné urobiť niečo samé, potom by to mali urobiť.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.6 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som Pedagogickú fakultu UK, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rebríček 2018: Mamy oznámkovali svoje pôrodnice
19.07.2018   0
Slovensky opäť hodnotili pôrodnicu, v ktorej priviedli na svet svoje bábätko. Známkovanie v online aplikácii projektu Sprievodca pôrodnicami do konca mája 2018.
Sprievodca pôrodnicami 2018
19.07.2018   0
Projekt Sprievodca pôrodnicami porovnáva slovenské pôrodnice už sedem rokov. Hodnotenie pripravuje Health Policy Institute (HPI) v spolupráci s portálom rodinka.sk.
Moje dieťa patrí ku mne
19.07.2018   0
Dieťa patrí na telo matky. Máme teda vôbec niečo chcieť, alebo je to vec zahrnutá v nejakých nemocničných štandardoch?
babetko
Diamant, bývalá manželka či vytopený byt. Aj také sú návraty z pôrodnice
19.07.2018   0
Príchody z pôrodnice, ktoré má obvykle v réžii ocko, vedia byť všakovaké. Úsmevné, prekvapivé, dojemné, ale aj smutné či zraňujúce. Aký bol ten váš?
Obrňte sa trpezlivosťou a humorom- prichádza obdobie vzdoru
18.07.2018   0
Výstupy, keď sa milučké batoľa zmení na klbko nervov a plaču, pozná a obáva sa ich každý rodič. Málokto je dostatočne psychicky odolný, aby ho hlučný prejav nevôle zle vyspatého dieťaťa na verejnosti nepripravil o zvyšok trpezlivosti a vnútorného pokoja.
Keď sa dieťa bojí vody
17.07.2018   0
Sú deti, ktoré majú strach z vody ešte hlbší, dokonca je pre nich nočnou morou aj obyčajný kúpeľ vo vani, a to už je teda naozajstná skúška nervov pre všetkých zúčastnených.
detské choroby
10 otázok o osýpkach
13.07.2018   0
Na východe Slovenska sa šíri najväčšia epidémia osýpok za posledných 20 rokov. Čo sú najčastejšie otázky, ktoré vás zaujímajú o osýpkach?
Na východe Slovenska zúri epidémia osýpok
11.07.2018   0
V okrese Michalovce pribúdajú pacienti, ktorí sa nakazili osýpkami. Viac ako stovka prípadov zaskočila lekárov a hygienikov. Medzi nakazenými sú dospelí aj deti, ôsmim z nich komplikuje liečbu pridružený zápal pľúc.
Onkologickým pacientom bude pomáhať aj liečba kanisterapiou
06.07.2018   0
Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Banskej Bystrici pripravuje pre deti s onkologickým ochorením novinku. Minulý mesiac sa vedeniu nemocnice podarilo získať kladné stanovisko Ministerstva zdravotníctva SR k zavedeniu kanisterapie ako súčasti terapeutickej liečby chorých detí. Na malých pacientov teda okrem štandardných liečebných metód čaká aj terapia prostredníctvom hry s cvičenými psami.
zvery
Máme psa seniora
17.07.2018   2
Čo treba vedieť ak váš pes dosiahol vek 8 a viac rokov? Ako správne cvičiť a vychovávať psieho seniora? Môžeme s ním ešte športovať? Ako? Nevadí ak zmeníme niektoré viacročné zvyky?
Keď si pes zlomí zub
15.07.2018   0
Aj psi majú svoje dentálne problémy, rovnako ako ľudia. Ako iste vieme, problémy so zubami dokážu byť mimoriadne bolestivé a môžu aj psa vydráždiť do extrému. Aké sú teda základné pravidlá psej dentálnej hygiény?
Prečo je mačka tučná
02.07.2018   0
Aj keď je okrúhla tvárička a bruško rozkošné, vášmu miláčikovi rozhodne neprospieva. Nadváha spôsobuje u mačiek rovnako ako u ľudí zvýšený krvný tlak, cholesterol, ohrozuje srdce a skracuje život domáceho priateľa.