VychovávameVychovávame deti

Lenivý rodič nechá dieťa žiť

 Anna Veselá   22.05.2018   0

Určite ste už počuli o helikoptérových rodičoch, ktorí nad deťmi sústavne krúžia, aby ich mohli sledovať, starať sa o ne, zachraňovať ich.

Rodičovský štýl, ktorý je opakom helikoptér, dostal názov lenivé rodičovstvo. Ale pozor na slovíčka, lebo tento štýl je teda všetko, len nie lenivý.

Shutterstock

 

Nestresujte dieťa prehnanou starostlivosťou

Byť lenivým rodičom neznamená, že dieťa nechám ležať úhorom a nezaujíma ma.

Rodičia majú deťom venovať dostatočnú pozornosť, majú byť vždy dosiahnuteľní, keď ich deti potrebujú, či už kvôli ochrane, pomoci, pohladeniu a podobne. Lenivý rodič ale nestresuje dieťa prehnanou starostlivosťou.

„Lenivému“ rodičovi ide o to, aby dieťa nechal žiť, aby mu dal možnosť a príležitosť rásť a rozvíjať svoje schopnosti, aby malo dieťa dobrý pocit z toho, čo dokáže samé. Je vedené k samostatnosti a zodpovednosti.

 

Tom Hodgkinson, autor knihy Lenivý rodič, hovorí, že prehnané zasahovanie do života detí bráni tomu, aby vyrástli a postarali sa samé o seba. „Stiahnite sa. Nechajte ich žiť,“ radí Hodgkinson.

Tým, že sa rodičia nebudú zasahovať, dovolia dieťaťu, aby sa mohlo popasovať s problémom, namiesto toho, aby ho riešili za neho. A dieťa na to má, deti sú schopné učiť sa veľmi rýchlo.

Prečítajte si aj: Prečo helikoptéroví rodičia v skutočnosti nemilujú svoje deti

 

Naopak, helikoptérový rodič svojim príliš aktívnym konaním podporuje pocit závislosti dieťaťa na rodičoch a podkopáva jeho sebavedomie (bez mamy si neporadím, neviem si sám nič počať, som neschopný).

Nehovoriac o tom, že z takýchto detí vyrastajú úzkostní a frustrovaní jedinci. Tam vonku je svet, kde mama s otcom nebudú môcť priskočiť každú sekundu, keď ich budú potrebovať.

Shutterstock

 

Nabádať deti, aby objavovali svet

Deti odmalička potrebujú slobodný priestor, v ktorom môžu objavovať svet. A ten by sa mal začať v ich izbe, vo vašom dome. Dovoľte mu mať miesto, v ktorom môže skúmať všetko, čo mu príde pod ruku.

Presvedčte sa, že predmety v tomto slobodnom kútiku sú prispôsobené veku dieťaťa a nevyžadujú váš sústavný dozor kvôli bezpečnosti. A nechajte dieťa, nech objavuje.

Nechajte dieťa, nech sa slobodne hrá. Nemiešajte sa mu do toho, nepomáhajte, odolajte pokušeniu pribehnúť mu na pomoc ešte skôr, ako mu spadne veža z kociek na zem. Nezdvíhajte zo zeme vankúš, ak mu leží ako prekážka v ceste, cez ktorú musí preliezť.

Následky sú fajn lekcie

Lenivý rodič nekontroluje, či má dieťa napísané úlohy alebo pripravenú tašku do školy. Pretože na začiatku objasnil dieťaťu, čo sú jeho povinnosti. Ak ich neplní, prichádzajú prirodzené následky.

Napríklad úloha zabudnutá na stole. Nikto mu ju do školy neprinesie. V ten deň, keď si osvojí svoju rutinu a nachystá si svoju tašku do školy bez akéhokoľvek upozornenia, bude sa cítiť sebavedomo. Takto vyzerá lekcia zodpovednosti.

Dajte deťom čas a priestor, aby mali možnosť prežiť aj chvíle frustrácie a zároveň riešiť rôzne situácie. Cieľom je naučiť ich dôverovať si, že sú toho schopné, že to dokážu.

Dieťa to dokáže!

Lenivé rodičovstvo je o zmene v myslení, od „musím sa do toho miešať a urovnať problém“ do „musím sa stiahnuť a pozorovať, či moje dieťa môže samé vyriešiť tento problém.“

V princípe tento prístup môže trvať dlhšie a môže byť náročnejší, ale ak sú deti schopné urobiť niečo samé, potom by to mali urobiť.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Nenadávajme deťom kvôli deci rozliatej vody
24.04.2019   1
Niekedy v slabej chvíľke stratíme nervy a hučíme ako sirény. Kvôli deci rozliatej vody. „Ty si ale babrák, to nevieš dať pozor, čo máš ruky deravé?“
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?