Je kreativita vrodená?

Marcela Beňová 0

Prečo niektoré deti zakreslia celý papier a iné sa zmôžu len na kostrbatú postavičku? Prečo susedova Lucka vyrobila vlastnú rozprávkovú knižku, kým vaše decká baví iba telka?

shutterstock

Kreativita určuje spôsob, akým sa deti hrajú, učia a nazerajú na svet. Rodičia preto už od narodenia dieťaťa hľadajú všemožné spôsoby, ako na nej zapracovať.

Rozvíjacie hračky, knižky, farbičky, tvorivé hry, montessori prístup. Stačí to? Alebo je kreativita dar a vrodený talent a my musíme nechať na dieťati, čo sa v ňom objaví?

Kreativita nie je len pre umelcov

Kreativitu si zvyčajne spájame s umením a kultúrou. Veď kto potrebuje pracovať tvorivo, ak nie spisovatelia, maliari a hudobníci? Nie je to však pravda.

Kreativita je schopnosť, ktorú využijete takmer v každej oblasti – od informatiky, cez učiteľstvo až po architektúru a matematiku. Umožňuje riešiť tzv. divergentné úlohy, kde na problém existuje viacero riešení.

Kreativita nám pomáha nájsť čo možno najoriginálnejší spôsob ako problém riešiť. Nezaobíde sa však bez ďalších schopností. Logika, kritické myslenie či sústredenosť nám zas pomáhajú, aby sme riešenie dokázali aplikovať.

 Prečítajte si aj: Správy z ich detského sveta

To môžeme vidieť vtedy, keď deti stavajú domček z lega. Deti s veľkou dávkou kreativity dokážu vymyslieť úžasné stavby a netradičné riešenia, kým deti, ktoré jej majú menej, sa zvyčajne držia riešení odpozorovaných zo svojho okolia.

Avšak to, či sa ich nápad podarí dotiahnuť do konca, treba aj ďalšie vlastnosti ako trpezlivosť či logické myslenie. Kreativita je teda dôležitá, ale nie všemocná.

Vrodená či získaná?

Pokiaľ ste sa pri pohľade na kresby a výtvory svojho dieťaťa zľakli, či sa náhodou nenarodilo bez tvorivosti, nemusíte mať obavy. S istou dávkou kreativity sa rodí každý.

Aj keď existuje viacero spôsobov jej pozorovania, nedá sa úplne zmerať. V každej oblasti života sa prejavuje v inej miere. U niekoho v komunikácií, u iného pri varení.

Psychológovia sa zhodnú v názore, že schopnosť tvorivo myslieť je rovnako ako šport vecou cviku, a dá sa na nej pracovať.

shutterstock

Je možné, že z vášho syna ani po celoročnom písaní slohov nebude spisovateľ, ale to nevadí. Kreativita sa najvýraznejšie objavuje v tej oblasti, ktorá je nám najbližšia a spája sa s ďalšími našimi dominantnými vlastnosťami.

Pokiaľ teda máte doma trojkára zo slovenčiny, ktorý vo voľnom čase rád opravuje rádio po otcovi alebo už vymyslel jednoduchú počítačovú hru, najlepšie urobíte, ak ho podporíte práve tam, kde sa cíti ako doma.

Kreativita totiž najlepšie funguje, ak sa spája s vnútornou motiváciou, s pocitom, že niečo robím len tak pre radosť a dobrý pocit, nie pre odmenu  v podobe pochvaly či známky.

Ako vychovávať kreatívne dieťa?

Podľa odborníkov je kreativita jedna z najdôležitejších vlastností, ktorá umožní uplatniť sa na pracovnom trhu. V budúcnosti to bude dokonca kľúčová pracovná schopnosť. Ak chcete podporiť kreatívne myslenie, zabudnite na záplavu špeciálnych hračiek.

Základom kreativity je totiž sloboda myslenia a kopa edukačných vymožeností ju občas skôr brzdí ako posúva. Tvorivé myslenie sa najrýchlejšie prejavuje pri obyčajnej hre, pričom dieťa reaguje na prostredie, v ktorom sa nachádza.

Ste je na piesku a zabudli ste si formičky? Možno dieťa vyskúša pri hre použiť konárik namiesto hrabličiek, a ak mu chýba vedierko, vezme na hru svoju čiapku.

Keď pri vyrábaní obrázka nebude mať trblietavé fixky a nálepky, myseľ dieťaťa zapojí kreativitu – začne hľadať zaujímavý materiál okolo seba, napríklad vatu, farebné cestoviny, kôru z pomaranča. Úplne sa vzdať pomôcok ale nemusíte.

Kreativita nepracuje osamotene. Dieťaťu v tvorivom myslení pomáhajú predchádzajúce skúsenosti či zážitky, ktoré využíva pri riešení nových výziev. To je dôvod, prečo spisovatelia radi čítajú, alebo fotografi sledujú Pinterest.

Detskej kreativite pomôžete, je dieťaťu vyberiete niekoľko hračiek a tvorivých pomôcok, ktoré ho ku hre inšpirujú, a potom mu necháte priestor a dostatok času, aby kreativita zapracovala.

Najviac jej majú aj tak deti

Psychológovia sa zhodnú v tom, že schopnosť tvorivo myslieť rastie spolu s vekom a množstvom skúseností, no samotná fantázia je najbohatšia práve v detstve. Vtedy dokážeme bez starostí stavať vzdušné zámky, premeniť sa na princeznú a vymýšľať hry rýchlosťou blesku.

Môže za to myseľ, ktorá nie je zaťažená inými projektami ako práca, starostlivosť o domácnosť a výchova detí. Práve čistá hlava a nedostatok negatívnych skúseností a povinností dávajú kreativite krídla.

Aj to je dôvod, prečo sa so vzdelávaním detí nemusíte nikam ponáhľať. Na angličtinu, lyže či koníky bude mať celý život. Ale čas, keď kreativita pracuje naplno, je len v ranom detstve. Tak ju nechajme, nech sa rozvíja.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár