VychovávameVychovávame deti

Filiálna terapia je miestom bezpečného vzťahu medzi rodičom a dieťaťom

 Mária Kopčíková   31.03.2011   6

Predpokladám, že každý rodič sa aspoň raz v živote pri výchove svojho dieťaťa cítil bezradný alebo na pochybách, či postup, ktorý si zvolil je správny, či práve takto dáva dieťaťu dobrý príklad, či ho dostatočne chápe ... Proste či to dieťa premilé dobre vychováva, či vzťah medzi nimi je a bude dobrý.

Niekto pochybnosti prekoná jednoduchšie, niekto potrebuje viacej času a niekto potrebuje aj pomoc „zvonka“.

O tom, ako sa ako rodičia môžeme naučiť veľa nového a naše vzťahy s deťmi posúvať k lepšiemu som sa porozprávala s PaedDr. Jankou Lednickou a Mgr. Luciou Lenickou z Centra pre rodinu Kvapka v Bratislave.

Čo to filiálna terapia vlastne je? A čo sa pomocou nej dá liečiť - keďže slovo terapia nás navádza k predstave o liečení čohosi ...

Pre dieťa je prirodzeným spôsobom vyjadrenia zážitkov, emócií, skúseností a  prežívania hra. Hra je zároveň spôsobom ako byť vo vzťahu s dieťaťom. Keď mu chceme viac rozumieť, poznať ho, priblížiť sa mu, to všetko sa dá cez hru.  Len treba vedieť, ako na to.

Filiálna terapia alebo tréning rodičovských zručností patrí ku vzťahovým terapiám. Úlohou rodiča je plne sa sústrediť na dieťa počas 30 minút a reagovať špecifickým spôsobom, ktorému sa učí na kurze rodičovských zručností. Rodičia bez svojich detí prichádzajú pravidelne raz za týždeň na skupinové stretnutie, kde trénujú tieto zručnosti: stopovanie činnosti (ktorým vyjadrujú svoju plnú pozornosť), reagovanie na emócie, stanovovanie hraníc a povzbudzovanie sebavedomia. Po troch týždňoch návštevy kurzu rodičia začínajú realizovať hrové polhodinky so svojím dieťaťom, a to buď v domácich podmienkach alebo v terapeutickej miestnosti - herničke.

Dieťa sa hrá a rodič práve v týchto významných momentoch dieťaťa nie je s ním: varí, upratuje, žehlí, vybavuje telefonáty, prípadne sa venuje sebe.

Kto ju ku nám na Slovensko priniesol a ako ste sa k nej dostali vy? Na akých princípoch stavia a z čoho vychádza filiálna terapia?

O filiálnu terapiu sa ešte v 60. - tych rokoch 20. storočia významne zaslúžili Bernard a Louise Guerneyocvi. Vychádza z hrovej terapie, ktorej základy položila Virginia Axline vychádzajúc z Carla R. Rogersa (pozn. autorky: prístup zameraný na človeka, PCA). Dlhoročne sa o realizáciu, ako aj o výskum filiálnej terapie zaujímal Garry Landreth, ktorý na základe skúseností a praxe zostavil 10 – týždňový kurz.

Na Slovensku sa využíva pracovná verzia manuálu určeného na filiálnu terapiu, ktorého autorka Zuzana Tatárová študovala filiálnu terapiu priamo u Garryho Landtretha a upravila jeho manuál na slovenské podmienky. V našom centre vychádzame pri príprave a realizácii kurzov pre rodičov práve z tohto manuálu. Jednotlivé lekcie sa skladajú z teórie, kde lektorky rodičom približujú podstatu a účinok preberanej zručnosti a cvičenia, počas ktorého rodičia zručnosť trénujú. Súčasťou stretnutia sú aj analýzy hrových polhodiniek, ktoré rodičia s deťmi realizujú.

My sme sa k tejto terapii dostali vďaka nášmu vlastnému terapeutickému výcviku (PCA) a osobnému kontaktu so Zuzkou Tatárovou.

Čo môžu rodičia a deti, ktorí absolvujú filiálku získať?

Garry Landreth (1991, Play Therapy) uvádza mnohé výskumom overené zlepšenia  v nasledovných oblastiach: zmiernenie agresívneho správania, pokroky v emocionálnom prežívaní detí z rozvedenej rodiny, zneužívaných a zanedbávaných detí, korekcia rečových ťažkostí, zlepšenie školských výkonov detí s poruchami učenia, zmiernenie emocionálnych a intelektuálnych problémov mentálne postihnutých detí, zmiernenie psychosomatických problémov. Okrem riešenia uvedených ťažkostí pomáha filiálna terapia pri osobnostnom a emocionálnom rozvoji, najmä:

  • zvyšovať sebavedomie a sebahodnotenie detí,
  • nachádzať efektívne spôsoby riešenia problémov a zlepšiť zručnosti dôležité pre ich riešenie,
  • pomáha deťom vyvinúť aktívnejšie a samostatnejšie správanie.

Najdôležitejším prínosom je podporenie vzťahu medzi dieťaťom a rodičom. Keď rodič rozumie svojmu dieťaťu a dáva mu porozumenie najavo, vytvorí sa pevný vzťah, v ktorom sa všetky problémy nesú ľahšie. Svoje zisky má okrem iného aj pre rodiča: znižuje u rodičov pocity frustrácie týkajúce sa ich dieťaťa, podporuje súdržnú a otvorenú atmosféru v rodine, zvyšuje dôveru detí voči ich rodičom.

Obrazne vyjadrený účinok filiálnej terapie.

Vzdelávate rodičov, ako sa ku vám dostávajú, ako dlho vzdelávanie trvá. Ako vnímate reakcie rodičov?

Teší nás, že sa v našom centre podarilo pripraviť a zrealizovať pilotnú verziu tréningu rodičovských zručností aj pre rodičov adolescentov. V praxi sme vnímali bezradnosť rodičov alebo  narastajúce konflikty vo vzťahoch rodičov a adolescentov. Tieto problémy často vychádzajú z nedostatku zručností, prostriedkov, ktoré by rodičia mohli využiť so svojím dieťaťom  (napr. ako dať porozumenie emóciám a zároveň nesúhlasiť so správaním, ako zadať a udržať hranice, ako budovať sebavedomie dieťaťa a pod.). Mnohí rodičia k nám prichádzajú nie preto, že majú problém, ale sa „len“ chcú stať lepšími rodičmi. Je to najlepší spôsob, ako problémom predchádzať.

Účastníkmi našich kurzov zväčša bývajú klienti nášho centra, ktorí kvôli svojim deťom prichádzajú z najrozmanitejších dôvodov. Čoraz viac však prichádzajú rodičia, ktorí sa o kurze dozvedeli od už absolvujúceho rodiča, prípadne sa dočítali o tomto spôsobe práce. S potešením konštatujeme, že čoraz viac rodičov chce na sebe pracovať, chcú do vzťahu s dieťaťom viac investovať.

Filiálna terapia v našom centre pozostáva z 12 stretnutí, a to: nulté stretnutie, následne 10 vzdelávacích lekcií a 1 stretnutie s odstupom mesiaca po ukončení série vzdelávania.

Je obdivuhodné vidieť, ako rodičia aj v tejto uponáhľanej dobe dokážu na sebe pracovať: hľadajú svoje nedostatky, trénujú svoje reakcie, robia si nahrávky, pomáhajú si navzájom. Vidia, že vzťahy v rodine sú tým, na čom človek môže stavať, či už má v živote väčšie alebo len bežné problémy. Filiálna terapia je možnosť, ako pomôcť rodičom vzťah s deťmi budovať a zároveň využiť jeho terapeutický potenciál, pretože rodič je pre dieťa najvýznamnejšou vzťahovou osobou.

Vy pôsobíte v Bratislave. Aké sú možnosti v iných mestách? Vedeli by si odporučiť kolegov v iných regiónoch?

Nedá sa jednoducho odpovedať na túto otázku, pretože neexistuje zoznam zariadení, inštitúcií, kde sa filiálna terapia realizuje. Nemáme poznatok o tom, či sa v niektorom centre pedagogicko - psychologického poradenstva a prevencie na Slovensku takýto spôsob tréningu rodičovských zručností realizuje.

Určite sa však v krízových centrách tento typ tréningu uskutočňuje. Je ťažké získať informácie, nakoľko je u nás publikovaných veľmi málo článkov o filiálnej terapii, či o jej realizácii. Dovolíme si však tvrdiť, že filiálnu terapiu by mal realizovať terapeut, ktorý má nielen ukončený dlhodobý psychoterapeutický výcvik, ale má aj skúsenosť s detskou klientelou.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Petra napísané 07.04.2016 06:41

Dobrý deň, rada by som vedela či je filiálna terapia spoplatnená?

Mária, redakcia napísané 07.04.2016 08:24

To záleží od toho, kto kurz filialnej terapie robi. Ci je to nejake statne proadenske zariadenie, alebo sukromna ambulancia, pripadne nejaky treti sektor, ktory na tento kurz mohol ziskat grant. Obvykle vsak nejakou ciastkou spoplatnena je - teda kurz filialnej terapie - samotnu terapiu uz robi potom drodic s dietatom :-)

paulina napísané 15.12.2014 21:12

Váš komentár Rolleyes akurat zaciname s terapiou dufam ze pomôze môjmu synovi ,ktorý ma 5 rokov a nerosprava tak ako by mal na svoj vek a pomôze aj mne ,lebo je to dost unavne mat dieta ,ktoremu nie vzdy rozumiem co rozprava a trapi sa on aj ja.tak dufam ze mu to pomoze.

zaujimalo by ma ci ma tiez niekto taky podobny problem ako ja a dieta po tejto terapii zacalo lepsie komunikovat

dakujem

inge napísané 01.04.2011 15:11

maju prisernu stranku, vobec sa mi tam nepodarilo zistit nejake konkretne info o tych kurzoch...

jane napísané 18.06.2013 15:15

Inge, tu je priamo link ku kurzu: www.dietaaja.sk/filialna-terapia.php

martin napísané 31.03.2011 21:22

paci sa mi to

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Prečo v tehotenstve bolia prsia?
19.11.2022   0
Že sa prsníky zväčšujú, môžete pobadať už medzi 6. - 8. týždňom tehotenstva. Do konca tehotenstva môže každý prsník zväčšiť svoju hmotnosť až o 300 g. Asi každá desiata žena máva pri týchto zmenách a prípravách počas tehotenstva aj bolesti.
Dieťa pri pôrode spolupracuje
16.11.2022   0
Šetrný a nenásilný pôrod. Taký si samozrejme prajú všetci rodičia. Skutočnosť je však taká, že každý pôrod je v podstate násilná udalosť, ktorú sprevádzajú bolesti a poranenia.
Prídavky na dieťa 2022/2023
15.11.2022   35
Prídavok na dieťa alebo "rodinné prídavky." Aká je výška prídavku na dieťa, kto si môže požiadať o prídavok na dieťa, ako vyzerá žiadosť, tlačivo?
babetko
60 aktivít pre deti na celý advent až do Vianoc
25.11.2022   0
Venujme svojej rodine a deťom sami seba, svoj čas a vychutnajme si to. Na každý deň sa núka toľko aktivít... na každý prst tucet, no stačí hoci len jedna :-)
20 básničiek pre Mikuláša
24.11.2022   3
Poďte sa s nami naučiť básničku pre Mikuláša. Aspoň jednu alebo hoci aj všetkých 20!
Odkedy som mama, ľudia mi rozprávajú samé blbosti
22.11.2022   0
Každá mama by mala mať v rukáve duchaplné, múdre odpovede, keď sa ocitne pod paľbou „vďačných“ komentárov.
detské choroby
Astmatik a šport
20.11.2022   0
Kedysi boli deti s astmou od športu odrádzané. Dnes to už neplatí a z rôznych štúdií vieme, že aktívny pohyb a športovanie astmatikom pomáha. Ktoré športy sú vhodné pre astmatikov?
Ako uvoľniť upchaté dutiny
10.11.2022   0
Ak dieťa nevie vysmrkať hlien, ktorý sa v prínosových dutinách hromadí, množia sa tam baktérie. Ako ho uvoľniť, aby normálne dýchalo a aby nebola hlava?
Seborrhoe
19.10.2022   0
Seborea, seborrhoe alebo seboroická dermatitída je chronické zápalové ochorenie kože detí aj dospelých. Vo väčšine prípadov je etiopatogenéza – teda dôvod problémov známy len čiastočne.
auto
Autosedačka alebo podsedák? Pozrite si videotest
29.10.2022   0
Zvažujete, či svojmu dietku kúpite podsedák? Aké výhody a naopak nevýhody ponúka tento typ autosedačiek? Od akého veku sa môže používať? Je dostatočne bezpečný? Pokúsime sa na tieto otázky odpovedať.
Tisíc km tam a tisíc späť s Megane E-TECH electric
09.10.2022   0
Ako správne nabíjať na dlhej ceste? Reportáž z cesty Bratislava -Hamburg a späť.
Rozšírte si funkcie svojho smartfónu. Elektrickým autom.
30.09.2022   0
Ak šoférujete Megane E-TECH Electric, viete si rozšíriť svoj mobil o digitálne funkcie vozidla.