VychovávameVychovávame deti

Epidémia mäkkých rodičov a benevolentnej výchovy

 Anna Veselá   14.01.2019   2

Očkujeme sa proti rôznym chorobám, uzatvárame  poistky, na domoch máme tie najbezpečnejšie bezpečnostné dvere od Sherlocka, na autách  alarmy, v komore zásoby potravín na prežitie zimy alebo konca sveta. Zvonku to vyzerá, že myslíme dva kroky dopredu.

Ale potom sa nám nepodarí skúška, ostaneme bez práce, opustí nás partner, zradí nás kamarátka, stratíme obľúbené okuliare, či už všetko naraz alebo čokoľvek z toho. Ako vtedy zareagujeme? Keď prídu veľké výzvy, dokážeme im čeliť?

Nie, ak v sebe nemáme protilátky, ktoré by sme dostali vo výchovnom balíčku. Potom sa zrútime.

Shutterstock

 

Výsledok benevolentnej výchovy.

Ak sme v detstve zaočkovaní iba fyzicky, nie aj psychicky, bude pre nás neskôr veľmi ťažké zvládnuť neúspech a pády. Zafixujeme si v sebe akúsi bezmocnosť a keď príde problém, prekážka, vzdáme sa bez toho, aby sme sa pokúsili veci zmeniť.

Je to vlastne výzva pre rodičov, ktorí sa vybrali cestou benevolentnej výchovy – a nie je ich málo, naopak, mohli by sme hovoriť o epidémii, aby prevzali zodpovednosť za výchovu detí a poskytli im to, čo naozaj potrebujú, aby rástli, rozvíjali sa a naučili sa milovať.

 

Tri elementy, ktoré charakterizujú benevolentnú výchovu:

Prílišné dávanie – či už oblečenia, aktivít, hračiek, zábaviek. To všetko v balíku spolu s celebritnou kultúrou „Chcem všetko hneď a zaraz,“ ktorá razí ideu instantného úspechu a posadnutosti samým sebou.

Ťažká práca a odriekanie nie sú v móde. V tejto atmosfére je podkopávaná odolnosť človeka čeliť banálnym prekážkam.

Prílišné ofukovanie – omotávanie do vatičky, život ako v bavlnke. Tzv. helikoptéroví rodičia sa snažia za každú cenu zabrániť tomu, aby malo dieťa nepríjemnú skúsenosť, neexistuje, aby zažilo nepohodlie.

Pričom práve so zvládaním ťažkostí sa v nás rozvíja sebakontrola, sebaovládanie a schopnosť postaviť sa k problémom čelom.

Slabá štruktúra – dieťa je šéfom, je dominantné v rodine, ono nemá povinnosti, iba práva a nároky, pozná len málo pravidiel, alebo sa ich dodržiavanie nevyžaduje.

Shutterstock

 

Výsledok dlhoročnej benevolentnej výchovy má niekoľko rozmerov.

Vedie k zameraniu sa dieťaťa na vonkajšie ciele, ktoré nezávisia od nás, ale od nášho okolia a od druhých, ktoré sa týkajú peňazí, krásy, imidžu, slávy. Dieťa sa v dospelosti stáva otrokom statusových symbolov.

Chýbajú vnútorné ciele zamerané na osobný rast a rozvoj, prínos pre spoločenstvo, emocionálnu blízkosť.

Naopak, rastie nezáujem o druhých. Jedným z následkov tohto typu výchovy je aj vyššie riziko depresie a úzkosti.

Prečítajte si aj: Prečo deti nepotrebujú mäkkých rodičov

 

Instantné hodnoty

Pod vplyvom šoubiznisovej kultúry sa rozvíja koncept, že musíme byť dokonalí. Vďaka médiám a sociálnym sieťam sa sústavne porovnávame s bohatými a slávnymi, ktorých nikdy nemôžeme dosiahnuť. To nám narúša vlastnú sebahodnotu.

V skutočnosti je psychicky odolný človek taký, ktorý dokáže uniesť ťažkosti, ktoré so sebou prináša život, ktorý sa dokáže po páde znova postaviť a kráčať ďalej.

Preto je dôležité hovoriť aj o negatívnych emóciách, lebo nie sú zlé, ale normálne a netrvajú večne. A práve negatívne pocity nás štartujú, aby sme mohli urobiť veci inak.

Zaočkovaní výchovou

Ak chceme vychovať odolného človeka, ktorý sa nezlomí pod náporom životných okolností, musíme mať jasnú predstavu, čo sú naše ciele vo výchove a nemôžeme ako rodičia tápať.

Nemôžeme sa pristihnúť, že deti len zahŕňame vecami a zážitkami, ale nezverujeme im žiadne povinnosti, nevedieme ich k zodpovednosti.

Nemôžeme ich ofukovať, nosiť miesto nich školské tašky a robiť za nich domáce úlohy.

Nesmieme sa nechať obmäkčiť slzami, ani ustúpiť pred výbuchmi zlosti, keď veci nejdú podľa predstáv dieťaťa. Nech dieťa testuje hranice, ale zároveň nech o ne aj narazí, nie že ich len prekročí.

Buďme radšej za prísnych, ako mäkkých. A majme latku očakávaní vyššie.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 203 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Ivan napísané 15.05.2019 14:49

Súhlasím s článkom, aj keď si myslím, že rodičia sa snažia vychovávať najlepšie ako vedia. To, že to nevedia, pretože ich to nikto nenaučil je druhá vec. A tiež, veľmi veľa dospelých má problémy so sebou samými pretože sa nevedia vysporiadať s rôznymi druhmi patológií, ktoré v životoch nadobudli. Drvivá väčšina dospelých má veľké problémy s adaptáciou na zmeny, ktoré v živote prirodzene prichádzajú. Na školách jednoducho neučia, ako sa stať zrelými a nezrelí rodičia túto úlohu jednoducho nezvládajú. Tento problém je podľa môjho názoru možné riešiť iba

1. lokálne - Vyhľadať pomoc odborníka (Manželský a rodinný poradca)

2. celoplošne - Zaviesť na všetky školy predmet výchovu k manželstvu a rodičovstvu (resp. k zrelosti), ktorý by učili zrelí učitelia a to rozhodne nie tradične školským spôsobom (kedže takýto spôsob sa zdá byť neefektívny na školách kde tento predmet existuje).

 

Mgr. Ivan Adámek

Manželský a rodinný poradca

Edo napísané 23.02.2019 14:54

Na prvý pohľad by sa zdalo, že nie je čo vytknúť tomuto článku. Je v ňom zdánlivo všetko, čo je potrebné spomenúť. A tak treba chápať aj môj príspevok, že nič nevytýkam. Som vďačný pani autorke, že sa venuje tejto téme a určite nie som sám. Chem iba poukázať na to, čo mi chýba skoro v každom článku o rodine, či výchové detí.

Pani tvoriteľka, píše aj o tom, že "negatívné pocity(bolo by dobré opísať, ktoré to sú)nás štartujú, aby sme mohli urobiť veci inak". Práve tieto pocity vedú mnohých rodičov k tzv. voľnej výchove. My všetci si musíme uvedomiť, že svet sa mení, ale nie podľa toho ako chcú politici, alebo nadprirodzené sily, ale tak ako to chceme my. Nie všetko, čo sme zažívali ako deti, sa nám páčilo. Nie všetko čo robili naši rodičia sme schvaľovali a už vôbec nie ak to skúšajú aj na naše deti a my máme iba prizerať, ako kedysi, keď sme boli ich neschopné deti. Prijatie, to je to čo nám všetkým naozaj chýba. A prijatie je láska. Milovať svoje deti, neznamená, že im všetko dovolím, ale neznamená to ani, že nemôžem za ne napísať domácu úlohu, alebo odnies im aktovku. Milovať svoje deti znamená, prijať ich také ake sú, neprerábať ich, nedrezírovať, iba usmerňovať. Oni voči nám robia to isté, keď sa narodia. Milujú nás rodičov. Nikto im to neukázal, nikto ich to neučil, nevedia kto sme, nepoznajú nás, nevadí im keď si neurobíme svoje domáce úlohy, jednoducho nás milujú, takých akí sme. Láska je to čo mi chýba v článku. O láske treba hovoriť, aby sme ju v sebe našli. Ona v nás je, vždy v nás bola, len si potrebujeme spomenúť. Nepoznám deti, ktoré by nechceli pomáhať, ak sú milované. Poznám však veľa ľudí, ktorí si zamieňajú lásku za povinnosť. Na každú situáciu sa pripraviť nedá, ale každá sa dá zvládnuť ak nás niekto miluje a my vieme, že niekam patríme.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Plánujete bábätko? Normálna otázka či tabu téma?
18.06.2019   0
Pýtajú sa ma na to všetci. Už mi to aj vadí, lebo by som bábätko chcela. Aj keď záleží, kto sa pýta. Ak chce niekto rýpať, je to nepríjemné. Na druhej strane rodina a kamaráti sú normálne zvedaví. Otázky o bábätku môžu niekoho nakopnúť, že už je čas. Ak ho však mať nemôžete, nie je jednoduché.“
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
babetko
TOP odborníci na výchovu, ibaže bezdetní
19.06.2019   2
Profi pestúnka priznala, že jej bolo ľahko rozprávať druhým rodičom, ako sa majú správať, no teraz, keď to zažíva sama na sebe, je to celkom iná šálka kávy.
Princezné z rozprávok, ktoré naozaj žili
17.06.2019   0
Inšpiráciou sa stal životný príbeh skutočnej šľachtičnej Margarethy von Waldeck, ktorá sa narodila v roku 1533. Ako dieťa prišla o matku, ktorú čoskoro nahradila veľmi prísna macocha. Samozrejme, spoločné vzťahy nezafungovali, možno aj preto, čo vtedajšie dokumenty zaznamenávajú: Margaretha bola známa svojou krásou. Budúca Snehulienka vyrastala na dvore Filipa III., odkiaľ sa v roku 1945 presťahovala za svojím strýkom na zámok Valkenburg v Holandsku.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?