VychovávameVychovávame deti

Dokážu dnešné deti počúvať na prvýkrát?

 Anna Veselá   21.09.2020   0

Možno si poviete – sotva. Nielenže deťom musíme stále niečo – čokoľvek - pripomínať, musíme im to hovoriť stokrát. Odlož si ten tanier zo stola, čo robia tie veci na zemi, prečo ešte nemáš upratané hračky?

To verklíkovanie sa ako tak dá prežiť. Ale frustrácia, že sa dieťa ani len neobzrie, keď mu niečo hovoríme? Úplne prirodzene nám v hlave začnú vyskakovať vety ako „vôbec si ma neváži,“ „ani len si nevšíma, čo som mu povedala,“ „totálne ma ignoruje, má ma za...“

A takto dokola to naozaj veľmi vyčerpáva.

Shutterstock.com

 

Prečo „verklíkovanie“ nefunguje?

Možno je najväčšou chybou práve to naše nekonečné opakovanie a sústavné pripomínanie. Sme to vlastne my, kto deti týmto spôsobom učí, že netreba počúvať na prvýkrát.

Takto vyzerá obvyklý scenár rodiča – papagája a dieťa – ignoranta:

  • Najprv veselým tónom povie: „Umy si ruky, prosím, ideme večerať.“
  • Odpoveď? Žiadna.
  • O niečo hlasnejšie, ale ešte stále pokojným tónom apelujeme na dieťa: „Umy si ruky. Večera.“
  • Zase nič.
  • Málokto sa na tretíkrát zdrží a nezvýši hlas: „Umyť ruky. TERAZ. Viem, že ma počuješ!“
  • Žiaľ. Nič.

Kde je chyba?

Ak rodič zvolí takýto spôsob komunikácie s dieťaťom - postupne zvyšuje hlas, čím dodáva na dôraze a dôležitosti hovoreného, dieťa sa naučí, že nemusí reagovať na to, čo sa povie pokojným tónom. Nemusí ani len zdvihnúť hlavu, keď sa ho mama pýta „normálnym“ hlasom.

Dieťa si zo sto podobných situácií zafixuje, že má čakať, až keď bude počuť rodiča kričať (a nadávať). Iba to ho prinúti zbystriť pozornosť.

S tým však súvisí aj ďalší veľký problém, ktorý sa opakuje:

  • veľká frustrácia, strata sebaovládania až záchvaty zúrivosti u rodiča.
  • pocity neschopnosti a sebaobviňovanie – že nezvládame výchovu, že to nejde „po dobrom,“ že sme museli zase kričať. A navyše kvôli čomu? Pre nejakú hlúposť.

Potrebujeme zmeniť stratégiu

V tomto nám nepomôže dobré predsavzatie, že od zajtra už budeme reagovať pokojne a nenecháme sa vytočiť.

Bolo by vlastne neprirodzené, keby rodič dokázal zakaždým zachovať pokoj a byť nad vecou, ak ho dieťa ignoruje a nepočúva na prvý, druhý, tretí, ani desiaty raz.

Namiesto toho potrebujeme zmeniť stratégiu. Urobiť niečo v našom správaní inak.

Čo robiť namiesto opakovania?

1. Preveriť si, či nám dieťa venuje pozornosť

Ak dieťa niečo robí, podídeme k nemu, položíme mu ruku na rameno, „vynútime“ si týmto spôsobom očný kontakt.

Namiesto toho, aby sme chrlili svoje požiadavky na deti z inej miestnosti, sme fyzicky pri ňom a máme istotu, že nás dieťa naozaj vníma. Vtedy povedzme, čo chceme.

Samozrejme, „slovná výmena z očí do očí“ ešte neznamená, že dieťa splní, „čo nám na očiach vidí,“ len preto, že nám venuje svoju plnú pozornosť. Môže dať najavo nesúhlas, šomrať, čo po ňom zase chceme – ale ide to predsa len trochu ťažšie, keď sa nám má pritom dívať do očí.

2. Ako reagovať, keď nereaguje

Sme si istí, že dieťa počulo, ale aj tak nereaguje. Napríklad sme povedali: „Obuj si, prosím, topánky. Už musíme ísť do školy.“ Dieťa na nás síce milo pozerá, ale nepríde mu to ako niečo, čo naozaj treba urobiť „tu a teraz,“ keď je oveľa príjemnejšie vrátiť sa k hračkám, že?

V takom prípade k dieťaťu podídeme (nie, nekričíme z predsiene s obuvákom v ruke) a povieme pokojným tónom: „Vidím, že dnes potrebuješ trochu pomôcť. Ideme si teraz spolu obuť topánky.“

Dieťa dostáva informáciu, že je treba to urobiť. Že nemá na výber medzi topánkami a hračkami. Že má na výber iba to, či sa obuje samé alebo či mu pri tom bude pomáhať mama.

 

3. Nerobme sami chaos, len to zhoršíme

Samozrejme, že keď sme v rannom pokluse a chceme, aby dieťa niečo urobilo, zatiaľ čo my paralelne ešte vybavujeme tri ďalšie úlohy naraz, dopadne to tak, že sa môžeme aj zblázniť.

Jedno po druhom, tak by sme mali postupovať, nie skákať z jednej povinnosti do tretej a ešte aj vrieskať smerom do detskej izby.

Nájdime si čas, aby sme osobne do izby vkročili, zastali, oslovili dieťa menom a povedali mu, čo má urobiť. Počkali na jeho odpoveď.

A pozor - to, že nám sa v hlave točí kolotoč toho, čo ešte treba urobiť, je len náš problém. Dieťa má v hlave celkom iné veci a vôbec sa nechytá na naše rýchle tempo.

Ale keď si nájdeme čas, aby sme osobne „zaúkolovali“ dieťa, je väčšia pravdepodobnosť, že to bude mať úspech, že dieťa dostane jasnú informáciu, že od neho očakávame, že toto urobí hneď.

Prečítajte si aj: Tichá tragédia. Deťom chýba normálne detstvo.

4. Používaj jedno, dve slová

Netrápme sa zbytočne dlhými vetami. Ak je v našej rodine pravidlo, že dieťa si odkladá po jedle tanier do umývačky alebo umývadla, nerobme z toho Hviezdoslavov Kubín, o tom, čo má urobiť, prečo mu to treba pripomínať, prečo zase zabudol... a naozaj nemusíme všetko zakončovať prednáškou, že každý má predsa v tejto rodine nejaké povinnosti.

Namiesto toho iba zľahka povedzme: „Miško, tanier.“ Jednoduchá pripomienka, jedno slovo – aj tu platí heslo menej je niekedy viac.

5. Trvajte na spätnej väzbe

Niekedy nás dieťa počuje a možno dokonca plánuje aj urobiť to, čo sme mu povedali, keď dokončí, čo práve robí. Ale nereaguje, nepočujeme žiadne „áno, mami.“

A potom len zbytočne znervóznieme, pre istotu zopakujeme, dieťa otrávene reaguje „počul som, nie som hluchý,“ do toho my prehodíme „nebuď drzý...“ načo tento scenár, keď nemusí byť?

Tak, ako deti učíme hovoriť „prosím“ alebo „ďakujem,“ sa môžu naučiť aj spätnej väzbe, že majú vždy reagovať, keď ich o niečo poprosíme. Povedzte deťom, že si želáte, aby vám odpovedali „áno, mama,“ alebo jednoducho „dobre.“

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenstvo vo vyššom veku môže ženám predĺžiť život
19.10.2020   0
Odkladanie tehotenstva na neskôr by mohlo mať aj inú výhodu ako to, že už má žena zázemie, stabilitu a konečne aj správneho partnera.
Dve deti krátko po sebe - tehotenstvo
15.10.2020   0
Či už ste mali predchádzajúce tehotenstvo bez problémov, alebo sa vyskytli aj komplikácie, je jasné, že toto bude prebiehať trochu inak. Už ste mamou na plný úväzok, nemôžete byť „len tehotná“.
Materské u nového alebo starého zamestnávateľa
13.10.2020   0
Z príjmu od ktorého zamestnávateľa sa Eme vypočíta materské? Môže ísť na materskú neskôr, aby sa jej rátalo materské z aktuálneho zamestnania?
babetko
Ako vybrať detskú postieľku pre pokojný spánok bábätka?
20.10.2020   0
Patrí medzi najdôležitejšie kúsky detskej výbavy vôbec. Prečítajte si tipy, ktoré vám výber postieľky uľahčia.
Na tieto míľniky dajte u svojho dieťaťa pozor
19.10.2020   1
Vo vývine malých detí sú isté míľniky, ktoré by dieťatko do určitého veku malo zvládnuť.
VIUSID - hrajte o zimnú výzbroj vašej imunity
16.10.2020   0
VIUSID je výnimočný prírodný výživový doplnok, ktorý zvyšuje obranyschopnosť organizmu, výrazne chráni pred vírusmi a ich tvorbou, dopĺňa vitamínové nedostatky v tele a posilňuje imunitný systém.
detské choroby
Ako sa zbaviť nádchy a kašľa bez liekov a postaviť deti zase "na nohy"
19.10.2020   0
Ideálne je, aby dochádzalo čo najmenej k situáciám, keď už je nevyhnutné riešiť „soplíky“ liekmi.
Laryngitída a ako na ňu
16.10.2020   41
Určite poznáte stav, keď dieťatko zdravé uložíte spať a o niekoľko hodín je to tu... Nočná mora rodičov - Laryngitída! Hoci sa môže zápal hrtana opakovať, vždy vystraší nielen rodičov, ale aj dieťa samotné.
Skrížená alergická reakcia
08.10.2020   0
Fenomén skríženej alergie je predmetom intenzívneho výskumu. Dnes je už známe presné zloženie skrížene reagujúcich proteínov. Máme k dispozícii senzibilizačné vzory s peľmi asociovanej potravinovej alergie.
zvery
Kde sa vzala mačka?
19.10.2020   3
Pes sa už po tisícročia považuje za najlepšieho priateľa človeka, ale ako je to s mačkami? Viete odkiaľ sa mačka vzala, kde ju uctievali ako bohyňu a kde sa jej na druhej strane báli a často ju stihol krutý osud?
Pohryzenie zvieraťom - Prvá Pomoc
04.10.2020   0
Prítulní havkovia, milé mačičky, či iné tvory z radu živočíšnej ríše. Niekedy sa stretnutie s malým človekom môže skončiť aj nepríjemne.
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.