ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

Deti potrebujú vnímať, že ich otec je hrdina

 Andrej Burianek   09.06.2018   0

Nám otcom je zväčša jasné, že naša rola pri výchove je nejakým spôsobom dôležitá. Dozvedáme sa to z médií, vidíme to vo filmoch, občas čítame v knihách, ale hlavne počúvame od našich manželiek.

Už je nám ale menej zrejmé, aká miera nášho zapojenia do výchovného procesu je správna, čo sa od nás očakáva. Od kedy máme byť vo výchove aktívni a akým spôsobom?

Veď naši otcovia to zväčša vôbec neriešili a sme tu!

Tento zmätok v hlavách mužov je spôsobený pozvoľnou zmenou spoločenskej kultúry za posledné polstoročie. 

shutterstock

 

Veľa vecí je inak:

oveľa väčšie zapojenie žien v pracovnom procese, práca oboch rodičov zväčša mimo domu, vstup štátu do výchovy, prudký nárast rozvodovosti, nástup digitálnych médii, ľahká dostupnosť pornografie a v neposlednej rade ústup toho, čomu sa kedysi verilo, že chlap má byť gentleman.

Bez ohľadu na tieto vonkajšie okolnosti, stále ostávame pre deti vzormi, ktoré ovplyvňujú celý ich nasledujúci život. Hlavne vzormi správania sa k ľuďom okolo nás a predovšetkým k našej manželke, matke našich detí. Deti od otca nepotrebujú pohodlie a komfort, čo je síce príjemné, ale v skutočnosti potrebujú príklad pevného charakteru a svedomia. Deti jednoducho potrebujú vnímať, že ich otec je hrdina.

Úloha otca sa nezmenila. Čo sa výrazne zmenilo, je prostredie v ktorom sa rodiny pohybujú.

Ešte pred sto rokmi bol domov malým podnikom – miestom, kde sa pracovalo. Domov bol plný nástrojov a náradia, deti neustále videli, ako ich rodičia svojou prácou zabezpečujú prežitie rodiny. V súčasnosti deti takmer nevidia doma otca pracovať, ak nemyslím nejaké odpočinkové aktivity okolo domu. Domov sa stal skôr miestom zábavy ako práce.

Predtým takmer v každej rodine boli okrem otca a mamy ďalšie dospelé osoby (starí rodičia, slobodné tety, strýkovia, učni, pomocníci). V súčasnosti narastá izolácia, deťom často krát chýba ďalšia dospelá osoba, ktorá by im vysvetlila dôvody a zmysel niektorých postojov rodičov. Ale rodičom, teda aj otcom, tiež chýbajú ďalší dospelí, ktorí by im dodali istotu alebo rozptýlili ich obavy. Deťom aj rodičom na to ostáva chladný svet internetu a televízie.

Deti sa kedysi o vonkajšom svete dozvedali hlavne prostredníctvom rozhovorov. V súčasnosti sú rozhovory s otcom, ale aj s inými dospelými minimálne. Mnohé rodiny nie sú schopné ani raz za deň spolu stolovať a keď sa im to podarí, často za prítomnosti televízie. Napriek tomu, že táto zmena sa netýka všetkých rodín a samozrejme sú aj rodičia čo si tieto riziká uvedomujú a snažia sa im úspešne čeliť, jedno je isté: Vplyv rodičov a tým aj otcov bol podstatne silnejší.

Aká je definícia úspešného otca?

Ak hovoríme o synoch, tak úspešní sú tí otcovia, ktorí raz keď práve ich synovia budú už sami otcami, prejdú sitom ich hodnotenia. Keď im ich dospelí synovia povedia: ďakujem ti otec za všetko, čo si ma naučil. Že si ma naučil a ukázal si mi, čo to znamená byť zodpovedný za seba, ale aj za iných. Že si ma naučil a ukázal si mi ako sa slušne správať k ženám. Že si ma naučil a ukázal si mi ako sa nevyhýbať ťažkej práci, ako byť úprimným, tešiť sa zo života a vážiť si priateľstvo. Jednoducho úspešný otec je ten, ktorému sa podarí vychovať charakterného syna.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Andrej Burianek

Andrej Burianek je zakladateľom projektu Akadémie rodiny. Podieľal sa na založení projektu súkromnej materskej školy Pramienok v Bratislave, pracuje v IT sektore a je otcom 6 detí. 
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Nepremeškajte novorodenecké fotenie! Neopakovateľné zábery vás budú tešiť celý život
18.10.2018   0
Či už ste fotenie s bábätkom dostali ako darček k pôrodu, alebo ste sa preň rozhodli sami, inšpirujte sa tipmi fotografky Vandy Golianovej, vďaka ktorým sa krásnymi zábermi budete môcť pochváliť aj po rokoch.
Mlieko v tehotenstve. Zaobídete sa bez neho?
15.10.2018   0
Vápnik je dôležitým prvkom pri samotnom raste bábätka počas vnútromaternicového vývinu a pôsobí aj ako prevencia pri riziku predčasného pôrodu.
Zubné preukazy pre lepšiu starostlivosť o detský chrup obdržia mamičky už v pôrodnici
09.10.2018   0
Od mája tohto roku preto každý novorodenec dostane v pôrodnici zubný preukaz, ktorý bude slúžiť na zaznamenávanie dôležitých údajov o stave chrupu dieťaťa.
babetko
Som najhoršia matka na svete
22.10.2018   3
Zobudíte sa ako matka roka, a ešte pred deviatou prídete o titul aj medailu.
22 vyčítaniek pre deti
20.10.2018   0
Jeden, dva, tri, povedz mi to ty... Poďte s nami "počítať" a "rýmovať." Máme pre Vás 22 vyčítaniek, ktoré sa môžete naučiť spolu s deťmi. Takmer isto spoznáte medzi nimi také, ktoré ste sa naučili v detstve aj Vy :)
Samko je hyperaktívne dieťa. Deti ho neznášajú
20.10.2018   5
Bonbónikom na torte je svokra, ktorá len sucho skonštatuje : “Veru si si ho zle vychovala, moja milá, mala by si mu občas poriadne priložiť“. (A muž je vtedy iba ticho a to strašne bolí...)
detské choroby
Drogy - prečo vzniká závislosť
20.10.2018   0
Príznaky závislosti od drog môžeme rozdeliť na psychické, ktoré sa odohrávajú v našej mysli, a fyzické, ktoré pociťujeme na tele.
Detská imunita, prevencia, chrípka
19.10.2018   1
Na svete ročne pribúda asi 6 000 nových látok, ktoré v prírode vôbec neexistovali. Časť z nich ostáva v laboratóriách, ale veľká časť sa najmä v podobe kozmetických prípravkov, liekov, priemyselných produktov a odpadov dostáva do životného prostredia. Vplyvom narušeného resp. zmeneného životného prostredia dochádza k vzniku nedostatočnej imunitnej odpovedi –organizmus sa nevie brániť ani proti banálnej infekcii mikroorganizmami.
Dojčenie predčasne narodených detí
15.10.2018   0
Keď sa dieťatko narodí pred plánovaným termínom pôrodu, zväčša sú s tým spojené komplikácie. Dieťa môže byť umiestnené v inkubátore a odlúčené od maminy.
zvery
Aký múdry je váš pes?
19.10.2018   0
Psi dokážu pozoruhodné veci. Potom čo dostanú niekoľko inštrukcií vedia zháňať ovce do košiara, vodiť nevidiacich cez preplnené ulice miest, odhaliť prítomnosť rakoviny a iných chorôb v tele človeka, nájsť stratených alebo zavalených ľudí, zistiť prítomnosť výbušniny alebo drog.
5 x vedeli ste, že morské prasiatka....
14.10.2018   0
Morské prasiatko sa po anglicky povie „guinea pig“ – preto si mnohí myslia, že pochádza z Guinei. Ale je to naozaj tak?
Čo chovať vo veľkej záhrade? Napríklad lemura!
06.10.2018   0
Lemur je naozaj priateľským a veľmi spoločenským tvorom, spolužitie s ľuďmi mu vôbec neprekáža.