ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

Deti potrebujú vnímať, že ich otec je hrdina

 Andrej Burianek   09.06.2018   0

Nám otcom je zväčša jasné, že naša rola pri výchove je nejakým spôsobom dôležitá. Dozvedáme sa to z médií, vidíme to vo filmoch, občas čítame v knihách, ale hlavne počúvame od našich manželiek.

Už je nám ale menej zrejmé, aká miera nášho zapojenia do výchovného procesu je správna, čo sa od nás očakáva. Od kedy máme byť vo výchove aktívni a akým spôsobom?

Veď naši otcovia to zväčša vôbec neriešili a sme tu!

Tento zmätok v hlavách mužov je spôsobený pozvoľnou zmenou spoločenskej kultúry za posledné polstoročie. 

shutterstock

 

Veľa vecí je inak:

oveľa väčšie zapojenie žien v pracovnom procese, práca oboch rodičov zväčša mimo domu, vstup štátu do výchovy, prudký nárast rozvodovosti, nástup digitálnych médii, ľahká dostupnosť pornografie a v neposlednej rade ústup toho, čomu sa kedysi verilo, že chlap má byť gentleman.

Bez ohľadu na tieto vonkajšie okolnosti, stále ostávame pre deti vzormi, ktoré ovplyvňujú celý ich nasledujúci život. Hlavne vzormi správania sa k ľuďom okolo nás a predovšetkým k našej manželke, matke našich detí. Deti od otca nepotrebujú pohodlie a komfort, čo je síce príjemné, ale v skutočnosti potrebujú príklad pevného charakteru a svedomia. Deti jednoducho potrebujú vnímať, že ich otec je hrdina.

Úloha otca sa nezmenila. Čo sa výrazne zmenilo, je prostredie v ktorom sa rodiny pohybujú.

Ešte pred sto rokmi bol domov malým podnikom – miestom, kde sa pracovalo. Domov bol plný nástrojov a náradia, deti neustále videli, ako ich rodičia svojou prácou zabezpečujú prežitie rodiny. V súčasnosti deti takmer nevidia doma otca pracovať, ak nemyslím nejaké odpočinkové aktivity okolo domu. Domov sa stal skôr miestom zábavy ako práce.

Predtým takmer v každej rodine boli okrem otca a mamy ďalšie dospelé osoby (starí rodičia, slobodné tety, strýkovia, učni, pomocníci). V súčasnosti narastá izolácia, deťom často krát chýba ďalšia dospelá osoba, ktorá by im vysvetlila dôvody a zmysel niektorých postojov rodičov. Ale rodičom, teda aj otcom, tiež chýbajú ďalší dospelí, ktorí by im dodali istotu alebo rozptýlili ich obavy. Deťom aj rodičom na to ostáva chladný svet internetu a televízie.

Deti sa kedysi o vonkajšom svete dozvedali hlavne prostredníctvom rozhovorov. V súčasnosti sú rozhovory s otcom, ale aj s inými dospelými minimálne. Mnohé rodiny nie sú schopné ani raz za deň spolu stolovať a keď sa im to podarí, často za prítomnosti televízie. Napriek tomu, že táto zmena sa netýka všetkých rodín a samozrejme sú aj rodičia čo si tieto riziká uvedomujú a snažia sa im úspešne čeliť, jedno je isté: Vplyv rodičov a tým aj otcov bol podstatne silnejší.

Aká je definícia úspešného otca?

Ak hovoríme o synoch, tak úspešní sú tí otcovia, ktorí raz keď práve ich synovia budú už sami otcami, prejdú sitom ich hodnotenia. Keď im ich dospelí synovia povedia: ďakujem ti otec za všetko, čo si ma naučil. Že si ma naučil a ukázal si mi, čo to znamená byť zodpovedný za seba, ale aj za iných. Že si ma naučil a ukázal si mi ako sa slušne správať k ženám. Že si ma naučil a ukázal si mi ako sa nevyhýbať ťažkej práci, ako byť úprimným, tešiť sa zo života a vážiť si priateľstvo. Jednoducho úspešný otec je ten, ktorému sa podarí vychovať charakterného syna.


Andrej Burianek bude hosťom konferencie AKY OTEC, TAKY SYN, na ktorú vás týmto zaujímavým  článkom radi pozývame . Na konferencii  bude hovoriť tom, aká je úloha otcov vo výchove v súčasnom svete a aké nástroje používajú pri výchove úspešní otcovia.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Andrej Burianek

Andrej Burianek je zakladateľom projektu Akadémie rodiny. Podieľal sa na založení projektu súkromnej materskej školy Pramienok v Bratislave, pracuje v IT sektore a je otcom 6 detí. 
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Dieťa po pôrode patrí k mame, nech sa narodí akokoľvek!
15.06.2018   0
Nič nebráni umiestneniu bábätka aspoň do jednej miestnosti s maminkou ihneď v prvých hodinách po cisárskom reze, pokiaľ zrovna mama nemôže mať bábo na svojom tele.
Kedy sa dá už potvrdiť, že som tehotná?
11.06.2018   0
Kým jedna z nás akosi hneď intuitívne pocíti, že je tehotná (a naozaj je!), iná prežije veľké začudovanie až pohľadom na dve čiarky na tehotenskom teste.
Tehotenské strie pomôžu riešiť prírodné oleje
07.06.2018   0
Väčšina tehotných priberie zopár kíl a koža sa usí tomuto väčšiemu objemu hmotnosti prispôsobiť. V istých prípadoch je koža ohrozená. Najmä pokiaľ nemá žena „dobrú genetiku“ a má sklon k tvorbe strií.
babetko
Trpí malé dieťa častou neprítomnosťou otca?
17.06.2018   13
Malé dieťa objavuje otca skôr cez pohľad, mienku a slová matky o ňom. A to je pre malé dieťa dôležité, lebo vycíti, akú hodnotu a cenu má otec v očiach matky.
Dole "bez" (ako sme sa odplienkovali)
15.06.2018   1
„Milý môj, toto sú všetky plienky, ktoré máš. Ja viac nekúpim. Ty si veľký chlap a ja to už nechcem vidieť, aby si cikal do nich.“ Pozrel na mňa spýtavo, po troške váhania pokýval hlavou. A o pár minút sa... pocikal.
Prvé dva týždne s dvomi deťmi: 7 vecí, ktoré som sa o sebe naučila
14.06.2018   0
Život s novorodencom a malým dieťaťom nie je jednoduchý, ale je to môj nový život. Nová výzva.
detské choroby
Cestujete? Vypýtaje si medzinárodný očkovací preukaz
13.06.2018   0
V ambulancii cestovnej medicíny odborník – infektológ poradí, do akej krajiny a pred akými infekčnými ochoreniami sa môžete chrániť očkovaním. Regionálny úrad verejného zdravotníctva vám vydá ako doklad – medzinárodný očkovací preukaz.
Infekcie močových ciest - stručne
08.06.2018   0
Má vaše dieťa vysokú teplotu a nekašle, nemá nádchu? Možno má zápal močový ciest. Čo urobiť skôr ako navštívite lekára.
Atopická dermatitída (AD) alebo detský ekzém
04.06.2018   0
Atopická dermatitída sa začína prejavovať zväčša pred 1. rokom života dieťaťa, jej diagnózu určí lekár. Môže mať viacero foriem: drobné vyrážky, červené pupence, celkové začervenanie kože, pľuzgieriky alebo tzv. papuľky, ktoré veľmi svrbia. Najčastejšie sa vyskytujú na lícach, na lakťoch a kolenách...
zvery
Ako vybrať šteňa
16.06.2018   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.
Papagáj pre väčšie deti
08.06.2018   3
Ako prvá je tu hneď tá najmúdrejšia možnosť zvieracej ríše. Papagáj sivý, ktorému sa zvykne hovoriť aj žako, je podľa mnohých najinteligentnejším tvorom zvieracej ríše. Ich dĺžka života sa pohybuje na úrovni približne 50 rokov, čo je naozaj mnoho.
Bojovnica pestrá
31.05.2018   0
Rybka. Slovenské meno Bojovnica je odvodené od teritoriálneho správania sa samčekov. V tomto článku sa pozrieme na základy chovu tejto krásnej rybky a hlavne problémov, ktorým je možné sa vyhnúť počas odchovu.