VychovávameVychovávame deti

Cúvne, keď ho chcete objať

 Anna Veselá   03.01.2021   0

Dieťa chodí v čistom oblečení, vždy má úhľadne zabalenú desiatu, rodičia mu kontrolujú úlohy.

Áno, rodič napĺňa všetky materiálne potreby svojho dieťaťa, ale inak s ním nemá vzťah na emocionálnej úrovni. Neprejavuje mu pozornosť, lásku. Je chladný, citovo nedostupný.

 

Emocionálnu traumu si nosí aj dieťa, ktorému rodič nepreukazuje toľko náklonnosti ako súrodencovi alebo dieťa, ktoré nepozná záujem rodiča - nikdy sa nezúčastňuje na jeho voľnočasových aktivitách, nechodí na jeho vystúpenia, zápasy, lebo o nich nevie, nechce vedieť, nestíha...

Emocionálne zanedbávanie sa často deje aj v rodinách, kde rodič zápasí s démonmi závislosti, pre ktoré nedokáže byť naozaj prítomný v živote dieťaťa.

Emocionálne zanedbávanie dokáže napáchať škody

Dieťa, ktoré býva ignorované, dieťa, ktorému neprejavujú lásku, trpí.

Emocionálne zanedbávanie má totiž veľký vplyv na psychické a fyzické zdravie dieťaťa. Zvyšuje reaktívnosť mozgovej amigdaly, ktorá kontroluje, ako zvládame a reagujeme na stresové situácie.

Následky sa môžu prejaviť aj neskôr, od prepadnutia rôznym závislostiam až po úzkosti, depresie, psychické poruchy, ale aj telesné diagnózy, ako rakovina, či srdcové choroby.

Rodičovstvo a návrat do vlastného detstva

U niektorých ľudí vyjdú rany z detstva na povrch, keď sa stanú rodičmi. Tie, ktoré mali niekde uložené, ale zároveň vytesnené a zabudnuté - nedochádzalo k situáciám, ktoré by ich nútene oživovali. 

Spúšťačom sa ukázalo narodenie potomka. Napríklad zrazu zistia, že prehnane citlivo reagujú na plač dieťatka alebo sa im nedarí byť rodičmi, akými by chceli byť – tam niekde sa začínajú vybavovať nespracované veci z minulosti.

Shutterstock

 

Ľudia, ktorí boli v detstve emocionálne zanedbávaní, reagujú typicky napríklad pri komplimentoch, objatiach. Majú problém zblížiť sa s druhými. Urobia krok vzad, keď ich chce niekto objať, sú podozrievaví, keď im niekto skladá poklony, myslia si, že klame.

Každý, kto bol v detstve emocionálne ignorovaný, sa totiž cíti nepríjemne, keď je niekto iný voči nemu láskavý.

Ďalším „symptómom“ emocionálneho zanedbávania je prehnaná samostatnosť – takýto človek je naučený, že sa nemôže spoliehať na nikoho, iba na seba. K druhým sa však často správa prehnane starostlivo, čím si kompenzuje nedostatok záujmu, ktorý mu nebol dopriaty.

Rozhovor s psychológom, či psychiatrom môže byť v prípade emocionálneho zanedbávania veľmi prínosný. Ak chceme mať psychicky zdravé deti, musíme byť psychicky zdraví najprv my, rodičia. Inak to nebude sedieť do rovnice.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
5 príkrmov pre bábätká ideálnych na zimu
20.02.2021   0
Aj v tomto ročnom období môžeme nájsť suroviny plné výživných látok, vďaka ktorým dokážeme vykúzliť bábätkám plnohodnotný jedálniček.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.