VychovávameVychovávame deti

Čoho sa vzdávame, keď máme deti? A stojí rodičovstvo za to?

 Anna Veselá   16.01.2023   2

Stať sa rodičom znamená vzdať sa sebeckej mentality, a to ešte skôr, ako sa dieťa narodí. Niekedy dokonca ešte skôr, ako sa podarí bábätko počať – pár, ktorému sa nedarí otehotnieť, sa zákonite musí pýtať, či to stojí za ten stres a neistotu. Či by nebolo pohodlnejšie a menej bolestivé radšej sa myšlienky na dieťa vzdať.

Shutterstock

 

Rodičovstvo sa volá aj obeta srdca

Ani tehotenstvo nie je pre egoistické osoby: vyžaduje zniesť všetky neduhy, ktoré obvykle so sebou prináša, pričom každej ženy ich nadelí rôzneho charakteru, v rôznej intenzite, či už sú to nevoľnosti, únava, problémy so spánkom, opuchy, zlé trávenie, reflux, hemoroidy, nafukovanie, hormonálna rozladenosť, úzkosť, depresia...

A áno, potom pôrod. Pre každú z nás jedinečný, inak náročný, inak bolestivý, inak komplikovaný, keď je najväčšou výzvou myslieť na to, že bolesť vystrieda radosť.

To všetko je však ešte len začiatok testovacích dní, nakoľko sa nám tú radosť podarí uchovať, keď príde realita s deficitom spánku, energie a chabých spomienok na to, ako bolo všetko pred tým – pred deťmi – oveľa, oveľa jednoduchšie.

 

Už nie som „ja,“ sme „my“

Deti radikálne zmenia rodičom rozvrh. Vyžadujú si náš čas, veľa času. Gary Chapman, autor knihy Päť jazykov lásky, hovorí, že nikdy nebudete potrebovať manželskú lásku viac zúfalo ako pri výchove dieťaťa.

Obaja partneri musia byť pripravení prispôsobiť svoje rozvrhy potrebám partnera a potrebám detí. A to vyžaduje veľa ochoty (alebo odvahy) poprieť sám seba – vzdať sa egoizmu.

„Otec nemôže každý deň tráviť dve hodiny v posilňovni, udržiavať si prácu na plný úväzok, chodiť na športové zápasy či ísť si každú sobotu zahrať golf a popritom byť aj milujúcim manželom a otcom,“ tvrdí Chapman, podľa ktorého máme všetci svoje limity a svoj čas musíme prispôsobiť tomu, čo je nám najdrahšie. Znamená to nerozmýšľať v rovine „čo budem robiť,“ ale pýtať sa „čo budeme robiť.“

 

Už nie som priorita

Rodičovstvo neraz znamená pýtať sa, čo je pre mňa dôležitejšie. Či sme napríklad ochotní spomaliť svoju kariéru, profesijný rast, len aby sme s deťmi mohli stráviť čo najviac času.

Rozhodnúť sa pre dieťa môže znamenať to, že sa dlho nevrátime do práce. Znamená to neraz ísť do rizika, že sa nebudeme mať kde vrátiť, možno nebude existovať firma, v ktorej sme pracovali pred materskou, možno s nami jednoducho nebudú počítať.

Za čas strávený na materskej sa neraz platí aj tým, že nám stagnuje mzda. Že sa nám vzďaľuje aj možnosť vyššieho dôchodku. Že musíme znášať nevôľu, keď nie sme „dosť dobré“ len preto, že namiesto v práci doma utierame chorým deťom sople.  

Už nemíňam len na svoje pôžitky

Život s deťmi je rozhodne hektický a vekom sa to nezlepšuje, skôr naopak. Ešte len zistíme, ako veľmi sa dá žiť s vyplazeným jazykom, keď príde obdobie taxikárčenia, krúžkov, domácich úloh, keď budeme mať jednostaj pocit, že žijeme v neustálom pokluse, ako by sme behali maratón.

Deti nás stoja ohromne veľa času, energie a ... peňazí. Peňazí, ktoré by sme mohli minúť len tak pre seba, na pekný a bohatý život plný zážitkov. Objavovať nové krajiny, ochutnávať nové jedlá, cestovať za hranice všedných dní.

Rodičia, naproti tomu, cestujú krížom krážom – keď rozvážajú deti z jedného miesta na druhé. Zo školy, na krúžky, na nákupy. Namiesto nevšedností je tu rutina každodenne opakovaných činností, ktoré sa začínajú skorým zvonením budíčka až po zhasnutie svetla v izbe, keď príde (konečne) čas ísť do postele.

Napriek tomu, málokedy počuť nejakého rodiča povedať, že by chcel tráviť menej času so svojim dieťaťom. Lebo si uvedomujeme, od momentu, keď sme odhodili sebectvo, že je to veľmi vzácny čas, ktorý veľmi rýchlo utečie a už sa nikdy, nikdy nebude opakovať.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 11 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku
Radka napísané 16.01.2023 07:36

"Napriek tomu, málokedy počuť nejakého rodiča povedať, že by chcel tráviť menej času so svojim dieťaťom. Lebo si uvedomujeme, od momentu, keď sme odhodili sebectvo, že je to veľmi vzácny čas, ktorý veľmi rýchlo utečie a už sa nikdy, nikdy nebude opakovať."

 

..toto, bohužiaľ, nie je pravda.Nehovorím, že u všetkých, ale mnoho rodičov sa v nedeľu nevie dočkať, že sa detí zasa na chvíľu zbaví a pošle ich do školy. Tak isto veľa rodičov síce je s deťmi v spoločnom priestore domu/bytu, ale vyhýba sa im a radšej trávi čas na mobile alebo pri telke. Veľa rodičov tiež odloží svoje dieťa do MŠ hneď ako je to možné a necháva ich v ŠKD až do zatváračky, aj napriek tomu, že to nevyhnutne nepotrebujú.

 

A vo svojom okolí pozorujem, že niektorí rodičia majú dieťa (väčšinou len jedno), pretože tak sa to má, to sa od nich očakáva a tak sa to robí. Nuž a potom trpia - na materskej aj potom, a otvorene, a niekedy aj pred dieťaťom, sa sťažujú ako im dieťa zničilo život a zobralo im mladosť.

 

Opäť, v žiadnom prípade to neplatí u všetkých, a našťastie ani u väčšiny, ale je takých veľa. Dlhé roky pracujem ako učiteľka a vychovávateľka v rôznych zariadeniach a toto je moje pozorovanie.

LindaN napísané 19.01.2023 08:40

to je dosť blbé keď niekto nevie čo chce. Tam je ťažko pomôcť a nasmerovať.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Univerzitná nemocnica Bratislava Antolská
21.03.2023   2
V rámci prípravy je možnosť plávania pre tehotné. Akceptujú pôrodné plány, resp. želania. Je vhodné ich dopredu prekonzultovať ešte počas prenatálnych poradní, prípadne si dohodnúť aj stretnutie s neonatológom.
Otec pri pôrode - nie len pre tento moment
17.03.2023   0
Prítomnosť otca pri pôrode môže mať kladný vplyv nielen na bezprostredný priebeh pôrodu, ale aj na samotný vzťah partnerov a vzťah otca k dieťaťu. Kým pred pôrodom sa väčšina otcov obáva toho, ako budú reagovať na nemocničné prostredie, či dokážu zvládnuť všetko, čo sa od nich bude očakávať, tak po pôrode opisujú negatívne pocity najmä v súvislosti s tým, že nedokázali svojej partnerke dostatočne pomôcť a bolo pre nich veľmi ťažké vidieť ako trpí.
Fakultná nemocnica Nitra
16.03.2023   0
Čo v pôrodnici odporúčajú všetkým rodičkám? Ako v Nitre prebieha pôrod? Aktualizované informácie z fakultnej nemocnice Nitra.
babetko
Trávite s dieťaťom 2-3 hodiny denne? Ste priemerný rodič
15.03.2023   0
Trávime s deťmi dostatočne veľa času? Ako trávia spoločný čas slovenské rodiny? Výsledky prieskumu rodinných rituálov nás prekvapia.
Moje dieťa sa nevie zahrať samo
14.03.2023   1
Keď sa dvojročné dieťa nevie zahrať samo, je to v poriadku? Je rozmaznané neustálou pozornosťou matky? Alebo je to naopak úplne normálne. Ako deťom pomôcť, aby postupne zvládli aj samostatnú hru?
Je potrebné odgrgnutie po kŕmení bábätka?
09.03.2023   0
Naozaj si dieťa nepotrebuje odgrgnúť? Možno áno a možno nie. Zistíte to po krátkom čase s novorodeniatkom aj sami.
detské choroby
Zdravotná starostlivosť o doma narodené dieťa
20.03.2023   1
Ak sa dieťatko narodilo doma, navyše ak sa jednalo o plánovaný domáci pôrod, mal by ho prevziať do starostlivosti pediater, s ktorým budú mať rodičia vopred urobenú nejakú dohodu.
Do skupiny zriedkavých chorôb patrí viac ako 10.000 diagnóz
28.02.2023   0
Niektoré z nich boli doteraz mylne označované ako poruchy autistického spektra
Prečo mávame upchatý nos?
09.02.2023   7
Nádcha je dosť všeobecný pojem a mnohí z nás už na vlastnom nose zistili, že nie je nádcha ako nádcha.
auto
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
05.02.2023   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
100% elektrická DACIA SPRING: Úplne nový motor aj výbava
18.01.2023   0
S uvedením na trh na jar 2021, Spring sprístupnil elektrickú mobilitu širokej verejnosti.