ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 24.10.2017 | meniny má Kvetoslava  
VychovávameVychovávame deti

Čo znamená pre deti dôslednosť (2. časť)

 Sal Severe   23.08.2001   0

Betka mala dva roky. Jej rodičia sedeli na pohovke. Betka poprosila mamičku o jogurt. Mamička jej odmietla s tým, že za chvíľu bude obed. Dcéra ani na okamžik nezaváhala a otočila sa na otca. „Tati, daj mi prosím jogurt.“ Keď jeden rodič odmietne, dieťa skúša druhého. Deti sa už v rannom veku naučia manipulovať. Čím sú staršie, tým je to horšie. „Ja som to vedela, že som sa mala najskôr spýtať tatu.“

Dôslednosť je dôležitá nielen vo vzťahu rodičov voči deťom, ale tiež medzi rodičmi. Pokiaľ je otecko veľmi povoľný a mamička veľmi prísna, deti sa skoro naučia manipulovať. Ak mamička stanoví rýchlostný limit na 80 a otecko na 120 mil/ h, deti ihneď zistia, ako to využiť. Dôsledky sú katastrofálne. Naučia sa, ktorého rodiča majú o čo požiadať.

Mali by ste sa so svojim manželským partnerom dohodnúť na pravidlách vedenia domácnosti a na tom, čo očakávate od detí. Dohovorte sa, čo si deti budú musieť zaslúžiť a čo nie. Zhodnite sa na tom, kedy a ako ich budete trestať. Ujasnite si výchovné postupy. Pokiaľ spolu v niečom nesúhlasíte, nie je to problém, ale nedohadujte sa o tom v prítomnosti detí. Dokonca aj keď sa zhodnúť môžete, vystupujte voči deťom jednotne. Ak je to nutné, hľadajte kompromis. Keď sa budete dohadovať pred deťmi, ukážete im, kde ste zraniteľní. Potom od detí budete počuť výroky typu: „No ocko proti tomu nič nemá,“ alebo „mama povedala, že by som mohol ísť.“

Pohovorte si s partnerom o poriadku. Otvorene hovorte o tom, čo cítite a čomu veríte. Zdieľajte sa pravidelne so svojimi nápadmi. Napíšte si zoznam nežiadúcich chovaní a rozmyslite si, ako sa k nim postavíte. Potom na nežiadúce chovanie príde rovnaká reakcia, či už je nablízku otec, alebo matka. Keď sa vyskytne nepredvídaná situácia, počkajte na partnera. Jednoducho povedzte: „Budeš musieť počkať. Chcem sa o tom poradiť s oteckom.“ Tak deti pochopia, že to myslíte vážne. Zistia, že spolupracujete, a nebudú sa pokúšať zneužívať jedného proti druhému.

Nepleťte si tento prístup s reakciou typu: „Len počkaj, keď sa tatko vráti domov.“ Nenechávajte riešenie všetkých výchovných problémov len na jednom z rodičov. Mimoriadne priestupky je nutné preberať spoločne. Bežný, každodenný poriadok presadzujte okamžite. Pokiaľ matka necháva trestanie iba na otcovi, deti ju nikdy nebudú poslúchať. Keď je s deťmi sama, musí sa ujať vodcovskej a vychovávateľskej role ona.

Dôslednosť nebýva jednoduchá, ale vždy stojí za námahu. Myslite na budúcnosť. Nedovoľte, aby sa drobné problémy rozrastali. Reagujte na hnevanie okamžite. Nebojte sa odmietnuť. Ujasnite si prístup k výchove s partnerom, a to i v prípade, že ste rozvedení. Urobte všetko pre to, aby ste nesprávne chovanie riešili dôsledne.

Autor - Sal Severe je skúsený americký psychológ zaoberajúci sa deťmi s poruchami chovania. Ak vás jeho rady zaujali, tak množstvo podobných o tom ako postupovať, keď vás deti neposlúchajú, sa dočítate v knihe vydavateľstva PORTÁL „Co dělat, aby se vaše děti správně chovali“.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ktoré vyšetrenie v tehotenstve môže tehotná odmietnuť?
23.10.2017   1
Mám čerstvých 37 rokov a zdravú 5-ročnú dcéru. Moja nová gynekologička ma doslova tlačí a núti na amniocentézu len kvôli veku. Keď som povedala, že sú aj možné riziká a som proti, doslova začala psychický nátlak, že ubližujem bábätku, ešte kým sa nenarodilo.
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Prvé príkrmy – prvá doba gastronomická v troch krokoch
24.10.2017   0
Na prikrmovanie je dieťa pripravené po niekoľkých mesiacoch života. Nie je to vždy 6.ty mesiac. Keďže sa začne stretávať s novými chuťami, dôležitý je správny postup.
Ako sa hrať s novorodencom
23.10.2017   0
Dospelá spoločnosť je pre vaše dieťa tou najlepšou zábavou – najlepšou hračkou pre dieťa ste vy samotní. Ešte k tomu niekoľko tipov, ako na to.
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
detské choroby
Viete, čo znamená mechanicky tíšiť kašeľ?
23.10.2017   0
Niekedy majú rodičia problém rozlíšiť, ktorý kašeľ je „suchý“ a ktorý naopak „mokrý, vlhký“. Ak už aj tento rozlišovací rébus zvládneme, siahame o rôznych sirupoch či kvapkách. A pojem „mechanicky tlmiť“ – nie, neznamená to dať dieťaťu ruku na ústa :)
Ako zvládnuť nočné mory u detí
22.10.2017   0
Ak sa dieťatko zobudí s plačom a krikom, má nočnú moru, my mu musíme pomôcť sa upokojiť. Ako to môžeme urobiť?
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
zvery
Tetraodon
23.10.2017   0
To, že v akváriu prebieha šikanovanie si všimneme na základe rozstrapkaných plutiev rýb a často v prípade Tetraodona aj nápadná stmavnutie celého tela, prípadne iba brušnej časti. Týmto dáva ryba najavo, že niečo nie je v poriadku.
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.