ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

Čo v skutočnosti robíš svojmu dieťaťu, keď na neho kričíš?

 Anna Veselá   25.02.2019   1

Každý rodič sa ocitne v situácii, keď okríkne dieťa. Je to úplne normálna súčasť rodičovstva.

No je rozdiel, či sa nám to pritrafí raz za čas v kritickej, neúnosnej chvíli alebo je krik v našej domácnosti na dennom poriadku ako chlieb s maslom. Mali by sme vedieť, ako to ovplyvňuje naše deti.

Shutterstock

 

Krik nie je dobrý, to vieme

Existuje milión malých, či veľkých dôvodov, prečo rodičia kričia na svoje deti. Odborníci sa ale zhodujú, že deti, na ktoré rodičia kričia, zvyknú byť agresívnejšie a viac úzkostnejšie.

Podľa psychologičky dr. Laury Markham, ktorá je autorkou knihy "Peaceful Parent, Happy Kids: How to Stop Yelling and Start Connecting," sa rodičia môžu bez kričania zaobísť.

Zároveň je ale realistka. Spíte v noci tri hodiny, samozrejme, že stratíte kontrolu a ste na nervy.

 

Dobrá a zlá správa pre ukričaných rodičov

Dobrá správa pre tých, ktorí zvyknú začať vrieskať ihneď je, že psychické a emočné zranenia na deťoch sú minimálne (samozrejme, predpokladom je, že nehovoríme o psychickom týraní).

Ale pozor. To, že krik nepoškodzuje mozog, ešte neznamená, že neostáva bez následkov. Mozog dieťaťa totiž na krik odpovedá.

U dieťaťa, ktoré ešte nemá rozvinutý prefrontálny kortex (prefrontálna kôra, ktorá sa nachádza v prednej časti lebky a zodpovedá za abstraktné myslenie a za našu schopnosť rozhodovať sa), reaguje mozog tak, že mu vysiela tieto signály: boj, odlet alebo zmrznutie. Môžu ťa dostať. Môžem utiecť. Alebo zamrznem.

Dieťa vyzerá vtedy celkom stuhnuté. Nič z toho nie je pre vývoj mozgu dobré, hovorí Markham. Ak sa tieto situácie často opakujú, v dieťati ostávajú zakorenené.

Shutterstock

 

Krik si nikdy nezamieňajme s komunikáciou

Je jedno, či kričíte v izbe alebo na ihrisku, v tej chvíli, ako zdvihnete na niekoho hlas, paradoxne, môžu vaše slová strácať na sile.

Dieťa sa na vás mlčky díva, ale v tom momente už nie je natoľko otvorené, aby sa ho dotkli vaše slová, ale sa zatvára do seba. Keď kričíte, vyniká forma (a nie je dobrá) a zaniká obsah (čo je ešte horšie).

Ak chcete zlepšiť svoju komunikáciu s dieťaťom, potom

Nekričte, alebo sa aspoň pokúste týmto spôsobom čo najmenej reagovať. Inak bude platiť pre vás to, čo pre ostatných. Ani si nevšimnete, že pokračujete v ukričanej „šnúre“ a už nekričíte na malé dieťa, ale puberťáka.

Sústreďte sa na riešenie konfliktov v pokojnom dialógu. Krik znemožňuje všetky kanály komunikácie medzi vami a dieťaťom a často sa míňa účinkom, lebo dieťa si neodnesie nič z lekcie, ktorú ste ho s dobrým úmyslom (len nie chvályhodnou formou) chceli naučiť.

Deti to prežijú, ich pocit bezpečia už menej

Rodičovská moc nad malým dieťaťom je absolútna. V jeho očiach sú rodičia dvakrát väčší a zabezpečujú mu veci, ktoré potrebuje, a to jedlo, domov a lásku. Ak ho osoba, ktorej dôverujú, začne krikom zastrašovať, ničí to jeho pocit bezpečia.

Shutterstock

 

Pozrite sa, ako sa mení tvár človeka, keď na neho niekto kričí. Ani dospelý človek sa necíti zvlášť príjemne, nieto malé dieťa, ktoré nie je dostatočne emocionálne zrelé, aby to spracovalo.

Rodičia sú vzorom aj v kričaní

Rodičia, ktorí sústavne kričia na svoje deti, ich naučia, že je to normálna forma správania, ktorú si aj osvoja. Ak chceme, aby sa deti dobre správali, musíme im ísť prví príkladom, ako sa ovládať, ako sa správať, ako komunikovať s druhými.

No takisto, hovorí dr. Markham, sú situácie, keď je nutné zdvihnúť hlas. Napríklad, keď sa deti medzi sebou bijú alebo sú v ozajstnom nebezpečenstve. To sú chvíle, keď ich musíte paralyzovať, keď potrebujete získať okamžite ich pozornosť a váš hlas znie skrátka inak.

  • Zvýšte hlas, aby ste ich upozornili, ale stíšte ho, aby ste im vysvetlili, o čo ide.

  • Neustály krik by však nemal byť vašou každodennou rutinou.

A čo odporúča psychologička namiesto ukričaného riešenia situácií?

Existuje alternatívna metóda, ktorá účinkuje oveľa lepšie a možno nie je ani tak ťažké si ju osvojiť. A je to humor.

„Ak rodič odpovie duchaplne, s vtipom, ešte vždy si dokáže udržať svoju autoritu a ostane spojený s dieťaťom,“ hovorí. Smiech je oveľa lepší spôsob, ktorý by pomohol vyriešiť mnohé situácie.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Janna napísané 25.02.2019 09:21

Akože byť vtipný a zábavný a smiať sa, keď idete zinfarktovať, to je hovadská rada.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
Vďaka doktorke v Banskej Bystrici mám na pôrod krásne spomienky
13.03.2019   0
Pôrod pre mňa zostal krásnou spomienkou. Všetko bolo skvelé, a to aj vďaka mladej doktorke, mladšej než ja. Tá im umožnila, aby bol synček Samko hneď po narodení pri mne. Hneď ako sa narodil, ešte neumytý a s pupočnou šnúrou, išiel ku mne na brucho.
babetko
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
Zo zdravých potravín môže dieťa takmer všetko
14.03.2019   0
„Ak zapneme filter s kľúčovými frázami „máme radi“, „pre deti“ a „zdravé“, tak z potravín môžeme deťom ponúknuť paradajky, uhorku, olivy, červenú cibuľu, cviklu, mrkvu, cuketu, karfiol, brokolicu, kvaku, batáty, zeler, strukoviny, ale aj obilniny ako bulgur, krúpy, pšeno, amarant, ryžu, vločky, vajíčka, sardinky, tuniaka, pstruha, treščiu pečeň, teľacie a morčacie mäso, mlieko, maslo, panenské oleje, kakao, škoricu, čokoládu či mandle. Z ovocia úplne všetko. Najmä drobné ovocie, ale pokojne aj exotické.“
Obilniny - zdravé recepty pre malých i veľkých
13.03.2019   0
Obilniny patria k základným a najdôležitejším potravinám ľudí. Bežne používaná biela múka a výrobky z nej a tiež biela ryža sú bohužiaľ bezcennými zdrojmi “mŕtvych” kalórií.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.