VychovávameVychovávame deti

Čo v skutočnosti robíš svojmu dieťaťu, keď na neho kričíš?

 Anna Veselá   25.02.2019   1

Každý rodič sa ocitne v situácii, keď okríkne dieťa. Je to úplne normálna súčasť rodičovstva.

No je rozdiel, či sa nám to pritrafí raz za čas v kritickej, neúnosnej chvíli alebo je krik v našej domácnosti na dennom poriadku ako chlieb s maslom. Mali by sme vedieť, ako to ovplyvňuje naše deti.

Shutterstock

 

Krik nie je dobrý, to vieme

Existuje milión malých, či veľkých dôvodov, prečo rodičia kričia na svoje deti. Odborníci sa ale zhodujú, že deti, na ktoré rodičia kričia, zvyknú byť agresívnejšie a viac úzkostnejšie.

Podľa psychologičky dr. Laury Markham, ktorá je autorkou knihy "Peaceful Parent, Happy Kids: How to Stop Yelling and Start Connecting," sa rodičia môžu bez kričania zaobísť.

Zároveň je ale realistka. Spíte v noci tri hodiny, samozrejme, že stratíte kontrolu a ste na nervy.

 

Dobrá a zlá správa pre ukričaných rodičov

Dobrá správa pre tých, ktorí zvyknú začať vrieskať ihneď je, že psychické a emočné zranenia na deťoch sú minimálne (samozrejme, predpokladom je, že nehovoríme o psychickom týraní).

Ale pozor. To, že krik nepoškodzuje mozog, ešte neznamená, že neostáva bez následkov. Mozog dieťaťa totiž na krik odpovedá.

U dieťaťa, ktoré ešte nemá rozvinutý prefrontálny kortex (prefrontálna kôra, ktorá sa nachádza v prednej časti lebky a zodpovedá za abstraktné myslenie a za našu schopnosť rozhodovať sa), reaguje mozog tak, že mu vysiela tieto signály: boj, odlet alebo zmrznutie. Môžu ťa dostať. Môžem utiecť. Alebo zamrznem.

Dieťa vyzerá vtedy celkom stuhnuté. Nič z toho nie je pre vývoj mozgu dobré, hovorí Markham. Ak sa tieto situácie často opakujú, v dieťati ostávajú zakorenené.

Shutterstock

 

Krik si nikdy nezamieňajme s komunikáciou

Je jedno, či kričíte v izbe alebo na ihrisku, v tej chvíli, ako zdvihnete na niekoho hlas, paradoxne, môžu vaše slová strácať na sile.

Dieťa sa na vás mlčky díva, ale v tom momente už nie je natoľko otvorené, aby sa ho dotkli vaše slová, ale sa zatvára do seba. Keď kričíte, vyniká forma (a nie je dobrá) a zaniká obsah (čo je ešte horšie).

Ak chcete zlepšiť svoju komunikáciu s dieťaťom, potom

Nekričte, alebo sa aspoň pokúste týmto spôsobom čo najmenej reagovať. Inak bude platiť pre vás to, čo pre ostatných. Ani si nevšimnete, že pokračujete v ukričanej „šnúre“ a už nekričíte na malé dieťa, ale puberťáka.

Sústreďte sa na riešenie konfliktov v pokojnom dialógu. Krik znemožňuje všetky kanály komunikácie medzi vami a dieťaťom a často sa míňa účinkom, lebo dieťa si neodnesie nič z lekcie, ktorú ste ho s dobrým úmyslom (len nie chvályhodnou formou) chceli naučiť.

Deti to prežijú, ich pocit bezpečia už menej

Rodičovská moc nad malým dieťaťom je absolútna. V jeho očiach sú rodičia dvakrát väčší a zabezpečujú mu veci, ktoré potrebuje, a to jedlo, domov a lásku. Ak ho osoba, ktorej dôverujú, začne krikom zastrašovať, ničí to jeho pocit bezpečia.

Shutterstock

 

Pozrite sa, ako sa mení tvár človeka, keď na neho niekto kričí. Ani dospelý človek sa necíti zvlášť príjemne, nieto malé dieťa, ktoré nie je dostatočne emocionálne zrelé, aby to spracovalo.

Rodičia sú vzorom aj v kričaní

Rodičia, ktorí sústavne kričia na svoje deti, ich naučia, že je to normálna forma správania, ktorú si aj osvoja. Ak chceme, aby sa deti dobre správali, musíme im ísť prví príkladom, ako sa ovládať, ako sa správať, ako komunikovať s druhými.

No takisto, hovorí dr. Markham, sú situácie, keď je nutné zdvihnúť hlas. Napríklad, keď sa deti medzi sebou bijú alebo sú v ozajstnom nebezpečenstve. To sú chvíle, keď ich musíte paralyzovať, keď potrebujete získať okamžite ich pozornosť a váš hlas znie skrátka inak.

  • Zvýšte hlas, aby ste ich upozornili, ale stíšte ho, aby ste im vysvetlili, o čo ide.

  • Neustály krik by však nemal byť vašou každodennou rutinou.

A čo odporúča psychologička namiesto ukričaného riešenia situácií?

Existuje alternatívna metóda, ktorá účinkuje oveľa lepšie a možno nie je ani tak ťažké si ju osvojiť. A je to humor.

„Ak rodič odpovie duchaplne, s vtipom, ešte vždy si dokáže udržať svoju autoritu a ostane spojený s dieťaťom,“ hovorí. Smiech je oveľa lepší spôsob, ktorý by pomohol vyriešiť mnohé situácie.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku
Janna napísané 25.02.2019 09:21

Akože byť vtipný a zábavný a smiať sa, keď idete zinfarktovať, to je hovadská rada.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?