VychovávameVychovávame deti

Ako sa vychováva dieťa s rečovou dysfáziou?

 Gréta Čierna   19.02.2021   1

Ťažko. Pomaly. Občas sú to nervy a občas depky. Neustály pocit vlastného zlyhania a absolútny nedostatok podpory zo strany rodiny.

A potom príde moment, keď dieťa spraví nečakaný skok dopredu, povie celú vetu (zrorumiteľne) a správne vyčasuje sloveso. A viete, že ste na dobrej ceste.

shutterstock

 

Dysfázia nie je charakterová vada

V krátkosti pre tých, ktorí netušia, čo rečová dysfázia vlastne  je. Ide o oneskorený vývin reči, keď dieťa nerozpráva primerane svojmu veku. To znamená slabú slovnú zásobu, skoro žiadne „prečo“ a „čo je to“.

V dvoch a troch rokoch to bolo namiesto viet samé mraučanie a pišťanie. Dieťa rozpráva málo, nezrozumiteľne a môže sa zdať, že vám veľmi nerozumie. Keď mala dcéra dva roky, nerozprávala, len vydávala neartikulované zvuky, občas prehodila jedno – dve slovká.

Počkali sme teda do škôlky. Ten rozdiel medzi deckami bol riadny. Proste ďalší zlý bod pre matku. Mimochodom, rečovú dysfáziu zvykne sprevádzať trochu divé správanie, ťažšie nadväzovanie kontaktov a podobné bonusy. 

Deti s rečovou dysfáziu nie sú napríklad dlhý čas schopné viesť dialóg. Dokážu opakovať básničku a vypýtať si čokoládu, ale porozprávať, čo sa dialo v škôlke, to je pre ne ťažký oriešok. 

My sme však mali OBROVSKÉ šťastie na dve skúsené pani učiteľky, ktoré ma narozdiel od okolia nezaťažovali svojimi super postrehmi, ale začali s dcérou pracovať.

Od začiatku nástupu do škôlky sme poctivo navštevovali logopédiu s najlepšou pani logopedičkou na svete. Tá mi kázala zaviesť zošit, kde som si poctivo značila každú odchýlku aj pokrok. To odporúčam každej mame.

Písanie je psychohygiena, ale aj pomôcka pre odborníka. Po krátkom čase nás logopedička odporučila na vyšetrenie do Detského centa v Bratislave. A odtiaľ sme si priniesli diagnózu.

shutterstock

 

A nepotrebujete psychológa?

Problém je, že dieťa vie, že má problém. A musíte sakra ochraňovať jeho sebavedomie, aby ste nezranili detskú dušičku. Lebo širšia rodina je v tomto zväčša o ničom. Neviete si predstaviť, koľkokrát som si vypočula, prečo moje dieťa nerapoce ako susedovie Anička. 

Prečo nespieva pod stromčekom koledy ako sesternica Zuzka? Keď sa ma švagriná na rodinnej oslave opýtala, či nechceme ísť ku psychológovi, pretože mám zrejme zaostalé dieťa, to už sa mi fakt nožík otváral vo vrecku.

Rečová dysfázia v sebe žiaľ nesie aj rôzne „poddiagnózy“. Obdobie protestu trvá dlhšie. Obdobie „a prečo, mami?“ nastupuje neskôr. Aha, a môj osobný postreh.

Deti s rečovou dysfáziou oveľa ťažšie k niečomu prinútite. V tom, kým sú, čo ich baví a čo chcú robiť, majú jasno. Moje dieťa pokojne behá v tylovej sukni s korunkou na hlave, a nevadí jej ísť v takom outfite ani do Tesca.

Nedá sa uplatiť cukríkom, aby sa prezliekla.  Rečová dysfázia má totiž vplyv aj na myslenie a konanie. Deti sú tvrdohlavé, a zároveň veľmi citlivé.

shutterstock

 

Ako sa lieči reč?

Ak sa u vás vyskytnú problémy s rečou, určite navštívte neurológa. Ten dieťa vyšetrí a posúdi, ako je na tom hlavička. Logopéd je super pomoc, musí však byť naozaj kvalifikovaný, nie niekto, kto práve skončil školu. A potom ste tu vy.

Odporúčam, aby ste aspoň načas zabudli na dlhé texty. Slovenské rozprávky, Vianočná koleda či Kniha džunglí v pôvodnej verzii sú super, ale dieťa z nich nič nepochopí.

Dlhý súvislý text si vyžaduje pozornosť a úroveň porozumenia, ktorej mnohé deti s dysfáziou nie sú schopné (nebojte, ani väčšina dospelých). Ja si trebárs takéto rozprávky čítam sama pre seba večer pod vankúšom, aby sa mi muž nesmial.

Na začiatok sú super interaktívne knižky s čo najväčším množstvom obrázkov. Čítajte ich tak ako s malým batoľaťom. Prechádzajte z obrázku na obrázok a vysvetľujte.

Deti to baví a rozvíja sa tak sústredenie a pozornosť. Tento rok napríklad prišla na trh knižka Rok v lese, ktorú môžem odporučiť.

Učenie naspamäť je jedna z vecí, ktoré vraj idú deťom s rečovou dysfáziou dobre. Učte sa hlavne krátke texty a opakujte ich tak často, ako sa dá. Zajedno si dieťa trénuje koordináciu pier a jazyka, za druhé sa reč čistí.

Opakujte si ich spolu a dbajte, aby vás dieťa počulo, ako čisto vyslovujete jednotlivé slová. Budete prekvapený, ako sa postupne vypracuje zrozumiteľnosť.

S väčšinou logopedických cvičení vás oboznámi logopéd. Tu platí cvičiť a cvičiť, ideálne podľa pravidla kratšie a častejšie.

shutterstock

 

Nájdite to, v čom je dieťa dobré

Jednou z vecí, ktorá pomohla nám je minimalizácia hračiek a vecí a maximalizácia programu. Nemusíme hneď cestovať do Dubaja. Ale chodievame napríklad hocikam vlakom. Potom je pre ňu aj vláčik v knižke niečo úplne iné. 

Chodíme na klzisko, na plaváreň, do lesa. Výlety samozrejme reč nerozvíjajú, ale po každom si spoločne opakujeme, čo sme zažili, a videli. Naviac napríklad naše deti milujú plávanie, a keď už nič iné, o plavkách a kúpaní sa dokážu medzi sebou rozprávať donekonečna.

Veľa rodičov má strach, že ak má dieťa problémy s rečou, bude mať problémy aj s učením. V prvom rade treba povedať, že dysfázia neznamená, že dieťa je hlúpe. Môže sa stať, že mu nepôjde čítanie. To ale neznamená, že sa nenaučí písať a počítať. Tu funguje hlavne „protiútok“ proti školskému systému, ako ho poznáme. 

Hľadajte, v čom sa prejaví. Naša slečna miluje kreslenie a modelovanie. A má v sebe športový zápal. O takých veciach, že sa stará o sestru a u babky kŕmi susedove sliepky, vám ani hovoriť nebudem.

Lebo aj to sú dary. A obrovské. Nakoniec aj Sagan je fenomenálny cyklista, a to, ako ovláda matiku, nikoho nezaujíma. Berte to športovo (ak sa dá, aj doslova).

Hlavné je neporovnávať sa. Lebo z toho bude len frustrácia a sklamanie.

Áno, možno sesternica Zuzka povie pod stromčekom viac básničiek (Zuza jedna!). Ale moje dieťa sa nebojí ísť na veľký kolotoč, požičiava sestre hračky a bicyklovať sa naučilo za 15 minút. A tiež to Zuzkinej mame nevykrikujem.

A vôbec, deti s rečovou dysfáziou majú obrovskú výhodu. Už ako škôlkari sa učia, že ak chcú niečo mať, musia sa o to riadne usilovať a prekonať kopu prekážok. A to je, priatelia, vzácna výchovná lekcia, ktorú im môžeme dať len my rodičia.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 24 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Mia napísané 23.11.2018 14:35

U nás to boli iné dys... ale tiež sme si užili a užívame svoje. S dieťaťom, aj s okolím. Ale nechápem, prečo sa Vám otvára nožík, keď Vám niekto spomenie psychológa? Veď to je predsa súčasť vyšetrení (tak, ako Vami spomínaný neurológ) práve preto, že tie diagnózy sa kumulujú. A môže byť nápomocný aj pri terapiách.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
babetko
Ako uvariť prvú mrkvu (1)
01.03.2021   0
Najjednoduchší postup na svete na uvarenie prvého zeleninového príkrmu. S krásnymi fotografiami od Jany Babjak Veselskej.
Súťaž: Čo sa dá robiť cez jarné prázdniny v lockdowne?
01.03.2021   0
Súťažte o 20 eurovú poukážku na nákup v dm.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
28.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
detské choroby
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   0
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.