ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 17.10.2017 | meniny má Hedviga  
VychovávameVychovávame deti

Ako deti naučiť dobrým mravom

 Andrea Biela   10.03.2017   0

Keď má dieťa cca 18 mesiacov, začína chápať, že existujú isté, sociálne akceptované pravidlá. Začnite v tomto veku – buďte slušní a zdvorilí k sebe, ukážte dieťaťu, že je vhodné zamýšľať sa nad pocitmi druhých ľudí. Dobré mravy sú predsa o tom - premýšľať o iných a byť k nim ohľaduplný.

ingimage

 

Asi nikto z nás nechce vychovať dieťa bez istých návykov. Nebudeme sa tváriť, že je to vždy jednoduché a že hoci zožnete malé úspechy v ranom veku života vášho dieťaťa, že sa to prenesie až do jeho puberty... Pokúsiť sa ale určite môžete. Čo v ktorom veku detí môžete – ak sa bavíme o dobrých mravoch – s deťmi trénovať? Čomu ich je fajn naučiť?

Najmenšie deti do 3 rokov

 Ahoj a dovidenia

Ešte skôr, než váš drobec začne hovoriť, povzbuďte ho, aby zakýval na pozdrav. Je to prvý krok v učení sa, ako zdraviť ľudí. Je tiež fajn, pokiaľ si doma hovoríte napr. „Dobré ráno“ každé ráno, každému členovi rodiny.

 Zostať sedieť počas jedla

Namiesto chodenia po byte a naháňania dieťaťa s jedlom alebo obzerania zlatej rybky v akváriu, využite túto príležitosť a naučte dieťa sedieť na jeho miesto (vo vysokej stoličke ...) počas jedla, hoci by to bola len drobná desiata. Deti v tomto veku majú malú kapacitu pozornosti, no 10 – 15 minút vo vysokej stoličke dá dieťaťu veľkú lekciu: „Pri jedle sedíme.“

Ak dieťa začne rozhadzovať jedlo, oznámte mu dôsledky. Povedzte napr.: „Zdá sa mi, že nie si hladný. Ak vyhodíš ďalší kúsok, končíme s jedlom.“ Buďte potom ale dôslední :-)

ingimage

 Používať „čarovné slovíčka“

Vaše batoľa ešte úplne nerozumie významu slov „prosím“ a „ďakujem“, ale môže sa naučiť ich používať. Začne si ich tak spájať s čímsi bežným, čo si ľudia navzájom hovoria a postupne bude chápať aj ich hlbší zmysel. 

Prečítajte si tiež: Dobrá výchova – 8 pravidiel slušného správania

Deti vo veku 3 – 4 roky

V tomto veku by sa deti mali naučiť tie najdôležitejšie veci, o ktorých v rámci „dobrých mravov“ uvažujeme. Stále je to však bežiaci proces.

 Jednoduchá etiketa pri stolovaní

Vo veku 3 rokov by vaše dieťa malo byť schopné jesť z taniera s príborom (aspoň čiastočne). Okrem toho je toto čas, kedy dieťa učiť aj ďalšie veci: 

  • Použi vreckovku – nie svoj rukáv!
  • Žuj so zavretými ústami.
  • Nehovor s plnými ústami.
  • Vypýtaj si povolenie odísť od stola, ak si dojedol.

Vyberte si vždy len jednu „zručnosť“, ktorú pri danom jedle trénujte. Nie všetky naraz, dieťa by sa cítilo zahltené vašimi neustálymi komentármi.

ingimage

 Rozširujte „úctivý“ slovník

Trénujte: „mohol by som prosím?“ ... dostať ešte hranolky, dostať ešte vodičku ... Nezabúdajte aj na stále potrebné prepáč/prepáčte/pardon. Dieťa by sa malo naučiť povedať tieto slovká napr. potom ako si grgne alebo keď si žiada vašu pozornosť.

 Byť milý/milá

To znamená – počkať, kým na mňa príde rad, netrhať veci z rúk, povedať prepáč, ak niekomu ublížim.

Ak sa však objaví nejaký konflikt, vyhnite sa použitiu vety „buď milý“. Namiesto toho hovorte s dieťatkom o tom, ako by sa asi mohlo zachovať, čo by mohlo povedať. Napr.: „Vyzerá to, že Betka sa ešte nedohrala s bábikou. Poďme sa spýtať Betky. Betka, keď ssa dohráš s bábikou, Môže si ju prosím požičať Anička?“

Deti vo veku 5 – 6 rokov

Tieto deti veľmi radi predvádzajú svoje dobré vychovanie v škole, škôlke, ale nie vždy sa im to darí doma, najmä po dlhom dni. Negatívne ich ovplyvní únava alebo veľa ľudí, napr. návšteva babičky alebo vášho šéfa.

ingimage

 Pozerať sa pri rozhovore do očí

Je to základná sociálna zručnosť, ale veľa detí má skôr tendenciu dávať hlavu nabok a pozerať do zeme, a pritom si niečo mumlať, ak sa majú zhovárať s dospelým. Skúste si zahrať hru, kedy dieťa dostane za úlohu zistiť, akú farbu očí má dospelý, s ktorým sa má zhovárať. Potom v rámci hry nacvičujte stretnutie s nejakou osobu, ukážte dieťaťu, ako potriasť rukou na privítanie a pozdraviť nahlas: „Dobrý deň, pán Novák.“

 Neprerušovať druhých

5- 6 ročné deti naozaj majú schopnosť počkať, až na nich príde rad, len ich to musíme naučiť. A sa im to ešte úplne nedarí zvládnuť, dohodnite si s nimi nejaké znamenie, ktorým vám naznačia, že niečo chcú povedať – pokiaľ sa vy práve zhovárate s niekým ďalším. Pokiaľ dieťa trpezlivo čaká, posnažte sa pozornosť venovať mu čo najskôr, ako to bude možné. Nenechajte ho dlho čakať, takýto tréning by mu neprospel.

 Vycibrenejšie spôsoby pri stolovaní

Podporujte nuansy pri stolovaní, napr. žiadne lakte na stole. Učte deti, že ak pri jedle na voľačo zo stola nedočiahnu, je vhodnejšie požiadať „podáš mi to prosím“, než sa naťahovať cez celý stôl.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
SZČO a materská
17.10.2017   1
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Dula rešpektuje rozhodnutia mamičky. Nehodnotí a nekomentuje ich.
16.10.2017   0
Rozprávala som sa s Lubkou Lapšanskou, nesmierne energickou, vtipnou a usilovnou ženou, mamou 3. detí, a ... dulou.
Všetko čo chcete vedieť o amniocentéze
16.10.2017   23
Odporučil Vám gynekológ amniocentézu? Prečítajte si, aké vyšetrenie sa skrýva za týmto komplikovaným slovom, čo všetko sa dá z výsledku tohto vyšetrenia zistiť a tiež aké riziká so sebou nesie.
babetko
Ako si vybrať opatrovateľku. Na toto sa jej spýtajte:
17.10.2017   0
Ak ste sa rozhodli vyhnúť sa opatrovateľským agentúram a chcete hľadať na vlastnú päsť, nasledujúce rady vám pomôžu viesť správne pohovor a klásť dobre mierené otázky.
Historická kauza : Plienky
16.10.2017   2
Jednorazové plienky sa stali symbolom novodobého rodičovstva. Stíhame veci, na ktoré by naše mamy, vešajúce plienky na dvore ani nepomysleli. Plávanie a angličtinu takmer od šestonedelia...
Čo robiť, aby dieťa viac poslúchalo.
15.10.2017   324
Cieľom nie je kontrolovať dieťa na 200%, ale naučiť ho kontrolovať sa a tiež naučiť ho istým hraniciam každodenného života.
detské choroby
Bolesť končatín
15.10.2017   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Ako sa deti vyrovnávajú so stratou blízkej osoby
13.10.2017   0
Akútne trúchlenie môžeme sledovať už u detí okolo prvého roka života. Deti v školskom veku majú obvykle potrebu zdieľať svoje pocity, potrebujú sa veľa uisťovať, že neostali sami.
Atopický ekzém
11.10.2017   8
Atopický ekzém nie je ojedinelé ochorenie. Čo sú jeho príčiny, ako sa stanovuje diagnóza, ako prebieha liečba? Dá sa mu predísť? Odpovede na tieto otázky nájdete v článku MUDr. S. Javorkovej.
zvery
Jazdenie na koni - začíname
12.10.2017   3
Kone sú fascinujúce zvieratá a jazdenie na nich o to viac. Nie je to ani tak náročné ale vyžaduje si to odvahu a správneho trénera. Ako na to? Skúsime vám poradiť. Ako vybrať ranč, trénera a koňa?
Aj kŕmenie psov je alchýmia: 7 vecí, na ktoré by ste nemali zabúdať
08.10.2017   0
Nie nadarmo sa psom hovorí domáci miláčikovia. Označenie, ktoré vyjadruje citovú väzbu, znamená, že majitelia ich milujú, berú ich ako členov rodiny a chcú im dopriať plnohodnotný a čo najdlhší život. Zdravý životný štýl sa netýka len ľudí, aj pri psoch treba myslieť predovšetkým na správne stravovacie návyky.
Severanka Freya alebo husky príbeh
06.10.2017   0
Zaujíma vás príbeh severskej krásky Frey a Filipa? Ako sa dá užívať si aktívny život spoločne so psom? Prečo práve Husky? Podporme Filipa v jeho ceste za vysnívanou severskou expedíciou.