VychovávameVychovávame deti

8 dôvodov, prečo som prísna a nie cool mama

 Anna Veselá   18.02.2019   0

„Je to vyčerpávajúce. Byť prísna mama nie je čosi, v čom si hoviem a nie je to vždy jednoduché, ale viete čo? Výchova detí k tomu, aby sa z nich nestali bezohľadní dospelí ľudia, nie je pre slabé povahy.

Takáto výchova dieťaťa si vyžaduje ozajstnú odvahu, silnú myseľ a veľkú silu,“ napísala mama štyroch synov, Melissa L. Fenton na svojom blogu.

Vysvetlila, prečo je prísnou a nie cool mamou. Má na to týchto 8 dôvodov:

Shutterstock

 

1. Nie som tvoja kamarátka. Ani skoro.

Kým sú deti malé, je pomerne ľahké neprekročiť túto hranicu, no len čo trochu vyrastú a začnú sa od teba odťahovať, môže byť ľahké skĺznuť do stratégie „buďme dobrí kamoši,“ len aby sme ďalej cítili blízkosť a dôležitosť v ich živote.

Nerob to. Ty si zrelá, dospelá osoba s rokmi skúseností a múdrosťou a nepotrebuješ 13-ročného kamaráta. Ver mi.

 

2. Nie som tu na to, aby som bola cool. Moje poslanie je vychovať cool deti.

Pod cool deťmi myslím slušné, zdvorilé, plné úcty a láskavosti. To sa ale nenaučíš od mamy, ktorá sa príliš zaoberá tým, či je cool ona alebo či sa páči deťom. Nepáčim sa ti? No a čo. Ale jedného dňa ma budeš za to milovať.

3. Lebo prísnosť funguje – potvrdili aj štúdie!

Pamätáš si na výskum, podľa ktorého náročné mamy vychovávajú úspešné dcéry? Všetky mamy, ktoré si to prečítali, súhlasne kývli hlavou a potom povedali svojim deťom už po 150-ty raz ten deň, nech si upracú svoju izbu a urobia si domácu úlohu.

 

4. Vydala som sa za cool tatina.

Áno, u nás doma je tatino superhrdina. Keď príde domov z práce, deti k nemu bežia ako Usain Bolt. To znamená, že on u nás nie je za toho „zlého“ a ja som viac ako šťastná, že môžem tú úlohu robiť namiesto neho. Aj tak som v tom lepšia a ešte aj PMS mi k tomu pomáha.

5. Jednoducho to funguje.

Priznávam, skúšala som aj nežnejšiu výchovu. Prečítala som všetky teórie o pozitívnom rodičovstve, ale jednoducho nič z toho nefungovalo na mojich chlapcov.

Ale vieš, čo som urobila? Zdokonalila som svoj prísny pohľad s vystúpenými očnými buľvami, ktoré by odhovorili aj vraha od trestného činu (alebo zastavili trojročné dieťa pred splachovaním hračiek do záchodu).

Chceš vidieť dobrého tínedžera? Hlboký a nežný emocionálny vzťah s 15-ročným chalanom neexistuje, ale prísny pohľad robí zázraky.

Shutterstock

 

6. „Na výchovu dieťaťa treba celú dedinu“ s výnimkou, keď sú dedinčania príliš dobrí a príliš mäkkí

Mala by existovať dohoda, ktorú by podpísali všetci rodičia pred tým, než by vkročili na detské ihrisko a písalo by sa v nej: „Ak vidíš druhé dieťa, že sa správa neslušne, nezdráhaj sa niečo povedať.

Povedz niečo! Táto dohoda ti na to dáva právo. Takisto, keď sa neslušne správa tvoje dieťa, dovoľ druhej mame, aby reagovala namiesto teba.

Milujem svoju „dedinu“, ale potrebujem, aby sa správali rovnako prísne.

7. Odmietam vychovávať malých manipulátorov

Toto je zvlášť dôležité, lebo vychovávam chlapcov, budúcich mužov a akonáhle si v jeden moment pomyslia, že ma môžu ťahať za nos len preto, že som žena, potom som absolútne v materstve zlyhala. Aby som bola slabým protivníkom, lebo som žena? Bez šance!

8. Ešte stále chceš byť cool? Len počkaj, kým sa staneš babkou.

Po čase všetko „prísne“ a „zlé“ z teba vyprchá, len čo deti vyrastú a odsťahujú sa. Potom budeš mať niekoľko rokov, aby si si znova dobila baterky, kým sa ti nenarodia vnúčatá.

Všetci poznáme „Keď mama hovorí nie, opýtaj sa babky.“ Tak to je, milé moje budúce vnúčatká. Príďte k babičke, lebo sa už neviem dočkať, ako sa zo mňa stane tá, čo stále hovorí „áno.“

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 27 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Súťaž o krásny úsmev s Philips
22.05.2019   0
Zapojte sa do súťaže o skvelé produkty spoločnosti Philips.
5 dôvodov, prečo sa malé deti správajú hrozne
22.05.2019   0
Dvoj-trojročné deti. Niekedy aj staršie. Dokážu chytiť amok kedykoľvek, za čokoľvek.
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?