ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

8 dôvodov, prečo som prísna a nie cool mama

 Anna Veselá   18.02.2019   0

„Je to vyčerpávajúce. Byť prísna mama nie je čosi, v čom si hoviem a nie je to vždy jednoduché, ale viete čo? Výchova detí k tomu, aby sa z nich nestali bezohľadní dospelí ľudia, nie je pre slabé povahy.

Takáto výchova dieťaťa si vyžaduje ozajstnú odvahu, silnú myseľ a veľkú silu,“ napísala mama štyroch synov, Melissa L. Fenton na svojom blogu.

Vysvetlila, prečo je prísnou a nie cool mamou. Má na to týchto 8 dôvodov:

Shutterstock

 

1. Nie som tvoja kamarátka. Ani skoro.

Kým sú deti malé, je pomerne ľahké neprekročiť túto hranicu, no len čo trochu vyrastú a začnú sa od teba odťahovať, môže byť ľahké skĺznuť do stratégie „buďme dobrí kamoši,“ len aby sme ďalej cítili blízkosť a dôležitosť v ich živote.

Nerob to. Ty si zrelá, dospelá osoba s rokmi skúseností a múdrosťou a nepotrebuješ 13-ročného kamaráta. Ver mi.

 

2. Nie som tu na to, aby som bola cool. Moje poslanie je vychovať cool deti.

Pod cool deťmi myslím slušné, zdvorilé, plné úcty a láskavosti. To sa ale nenaučíš od mamy, ktorá sa príliš zaoberá tým, či je cool ona alebo či sa páči deťom. Nepáčim sa ti? No a čo. Ale jedného dňa ma budeš za to milovať.

3. Lebo prísnosť funguje – potvrdili aj štúdie!

Pamätáš si na výskum, podľa ktorého náročné mamy vychovávajú úspešné dcéry? Všetky mamy, ktoré si to prečítali, súhlasne kývli hlavou a potom povedali svojim deťom už po 150-ty raz ten deň, nech si upracú svoju izbu a urobia si domácu úlohu.

 

4. Vydala som sa za cool tatina.

Áno, u nás doma je tatino superhrdina. Keď príde domov z práce, deti k nemu bežia ako Usain Bolt. To znamená, že on u nás nie je za toho „zlého“ a ja som viac ako šťastná, že môžem tú úlohu robiť namiesto neho. Aj tak som v tom lepšia a ešte aj PMS mi k tomu pomáha.

5. Jednoducho to funguje.

Priznávam, skúšala som aj nežnejšiu výchovu. Prečítala som všetky teórie o pozitívnom rodičovstve, ale jednoducho nič z toho nefungovalo na mojich chlapcov.

Ale vieš, čo som urobila? Zdokonalila som svoj prísny pohľad s vystúpenými očnými buľvami, ktoré by odhovorili aj vraha od trestného činu (alebo zastavili trojročné dieťa pred splachovaním hračiek do záchodu).

Chceš vidieť dobrého tínedžera? Hlboký a nežný emocionálny vzťah s 15-ročným chalanom neexistuje, ale prísny pohľad robí zázraky.

Shutterstock

 

6. „Na výchovu dieťaťa treba celú dedinu“ s výnimkou, keď sú dedinčania príliš dobrí a príliš mäkkí

Mala by existovať dohoda, ktorú by podpísali všetci rodičia pred tým, než by vkročili na detské ihrisko a písalo by sa v nej: „Ak vidíš druhé dieťa, že sa správa neslušne, nezdráhaj sa niečo povedať.

Povedz niečo! Táto dohoda ti na to dáva právo. Takisto, keď sa neslušne správa tvoje dieťa, dovoľ druhej mame, aby reagovala namiesto teba.

Milujem svoju „dedinu“, ale potrebujem, aby sa správali rovnako prísne.

7. Odmietam vychovávať malých manipulátorov

Toto je zvlášť dôležité, lebo vychovávam chlapcov, budúcich mužov a akonáhle si v jeden moment pomyslia, že ma môžu ťahať za nos len preto, že som žena, potom som absolútne v materstve zlyhala. Aby som bola slabým protivníkom, lebo som žena? Bez šance!

8. Ešte stále chceš byť cool? Len počkaj, kým sa staneš babkou.

Po čase všetko „prísne“ a „zlé“ z teba vyprchá, len čo deti vyrastú a odsťahujú sa. Potom budeš mať niekoľko rokov, aby si si znova dobila baterky, kým sa ti nenarodia vnúčatá.

Všetci poznáme „Keď mama hovorí nie, opýtaj sa babky.“ Tak to je, milé moje budúce vnúčatká. Príďte k babičke, lebo sa už neviem dočkať, ako sa zo mňa stane tá, čo stále hovorí „áno.“

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 25 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
Vďaka doktorke v Banskej Bystrici mám na pôrod krásne spomienky
13.03.2019   0
Pôrod pre mňa zostal krásnou spomienkou. Všetko bolo skvelé, a to aj vďaka mladej doktorke, mladšej než ja. Tá im umožnila, aby bol synček Samko hneď po narodení pri mne. Hneď ako sa narodil, ešte neumytý a s pupočnou šnúrou, išiel ku mne na brucho.
babetko
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   2
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
Zo zdravých potravín môže dieťa takmer všetko
14.03.2019   0
„Ak zapneme filter s kľúčovými frázami „máme radi“, „pre deti“ a „zdravé“, tak z potravín môžeme deťom ponúknuť paradajky, uhorku, olivy, červenú cibuľu, cviklu, mrkvu, cuketu, karfiol, brokolicu, kvaku, batáty, zeler, strukoviny, ale aj obilniny ako bulgur, krúpy, pšeno, amarant, ryžu, vločky, vajíčka, sardinky, tuniaka, pstruha, treščiu pečeň, teľacie a morčacie mäso, mlieko, maslo, panenské oleje, kakao, škoricu, čokoládu či mandle. Z ovocia úplne všetko. Najmä drobné ovocie, ale pokojne aj exotické.“
Obilniny - zdravé recepty pre malých i veľkých
13.03.2019   0
Obilniny patria k základným a najdôležitejším potravinám ľudí. Bežne používaná biela múka a výrobky z nej a tiež biela ryža sú bohužiaľ bezcennými zdrojmi “mŕtvych” kalórií.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.