VychovávameVychovávame deti

7 znakov, že si dobrý rodič – očami psychológa

 Anna Veselá   10.12.2018   1

Asi každý rodič si z času na čas kladie otázku, či dobre vychováva svoje dieťa. Platí to najmä pre súčasných rodičov, ktorí majú na seba vyššie nároky. Veľmi ľahko však dokážu skĺznuť do pasce, že sa začnú porovnávať s inými rodičmi alebo potrebujú nejaké vonkajšie znaky svojho úspechu.

Klinická psychologička Nadene van der Linden pre portál Motherly objasnila iné známky toho, ako si rodič môže zodpovedať otázku, či si robí svoju rodičovskú prácu dobre alebo či je aspoň na dobrej ceste.

Shutterstock

 

1. Dieťa si dovolí pred vami ukázať všetky svoje emócie

Občas majú deti obdobie, kedy sú ich emócie ako na húsenkovej dráhe a pristihnete sa, že už by ste chceli robiť aj niečo iné ako ich emočný kontajner alebo hromozvod.

Prečítajte si aj: 5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií

 

No vezmite si to z inej perspektívy: pokiaľ vám dá dieťa otvorene najavo, ako sa cíti, predvedie vám v plnej paráde svoj hnev, smútok či strach, je to známka toho, že sa pred vami cíti v bezpečí.

Psychológovia spravidla veľmi zbystria, pokiaľ dieťa svoje emócie a pocity pred rodičom skrýva, pretože je to signálom, že niečo vo vzťahu rodič – dieťa nie je v poriadku.

Niekedy je pre rodiča veľmi ťažké, aby sa silou mocou nesnažil umlčať, aj za cenu trestu niektoré neželané negatívne emócie, najmä hnev. Dieťa sa tak naučí potláčať pocity a ostáva v ňom pachuť toho, že sa mu nesnažíme porozumieť.

 

2. Dieťa príde za rodičom, keď sa zraní alebo má problém

Klinická psychologička Nadene van der Linden hovorí, že ak vidí, ako dieťa príde za rodičom, keď má nejaký problém, je to pre ňu znak dobrej rodičovskej práce. Znamená to, že je rodič pre dieťa bezpečným prístavom, kde dieťa nájde pomoc, keď ju potrebuje. Prijmime dieťa, keď sa nám chce zveriť, bez ohľadu na to, či sa nám zdá problém banálny, bezvýznamný. Inak nemôžeme čakať, že nás vyhľadá, keď pôjde v živote o naozaj ťažké veci.

3. Dieťa nemusí selektovať, čo rodičovi povie

Psychologička van der Linden sa znepokojuje, keď počuje akéhokoľvek rodiča vravieť, ako je mu dieťa oporou. Oporou by mal byť rodič pre svoje dieťa a nie naopak. Ak rodič potrebuje oporu, zázemie, na to sú iné dospelé osoby, ale nie deti. Inak sa dieťa vžije do svojej role „steny“ tak, že prestane rodičovi hovoriť o svojich myšlienkach, či pocitoch, aby s nimi nezaťažovali rodičov a nespôsobovali im zbytočné starosti.

4. Dieťa nedostáva od rodiča nálepky

Dobrí rodičia nekritizujú správanie dieťaťa tak, aby pri tom používali škatuľkovanie a výrazy ako „zlý,“ „hlúpy,“ „lenivý,“ „lajdácky“ a podobne.

Ak vaše dieťa zje všetky čokoládové keksy bez toho, aby sa zo všetkými podelilo a ste dobrá mama, budete sa sústrediť na jeho správanie: „Zjedol si všetky keksy bez toho, aby si ponúkol aj ostatných. U nás doma je dôležité, aby si sa delil so sestrou a s bratom.“ To dá dieťaťu celkom inú správu ako veta: „Ty si ale pažravá a sebecká.“

5. Rodič pomáha objavovať a rozvíjať talenty a záujmy dieťaťa

Je úžasné, keď človek robí pokroky v niečom, čo má veľmi rád. No psychológom sa často naskytne aj obrázok rodiča, ktorý dieťa angažuje tam, kde si chce splniť svoje sny a méty.

Keď dieťa prinútite robiť niečo len pre vaše vlastné motívy, nemusí to dobre dopadnúť, hoci zdanlivo ide všetko, ako má byť. Dieťa sa môže cítiť pod veľkým tlakom a neúspech si berie veľmi osobne, nehovoriac o tom, že musí žiť pod výčitkami sklamaného a rozčarovaného rodiča, ktorý mal celkom iné očakávania.

6. Rodič vytvára hranice, aby sa dieťa cítilo v bezpečí

Dobrí rodičia nie sú benevolentí, pokiaľ ide o hranice v správaní dieťaťa. Dieťa bez hraníc a pravidiel je stratené. Má v rukách moc, a predsa je bezmocné.

Hranice pomáhajú dieťaťu, aby sa cítilo v bezpečí a milované, hoci tie hranice nemusí v niektorých momentoch zrovna milovať. Príkladmi dobre postavených hraníc sú napríklad spánkový režim s pravidelnou večierkou, či rešpektujúce správanie voči všetkým členom rodiny.

Prečítajte si aj: Dobrý rodič vytvára deťom režim

 

 

7. Rodič sa vie ospravedlniť za svoje chyby

Znakom dobrého rodiča je aj nastavenie sústavne pracovať na svojom vzťahu s dieťaťom. Ak rodič kričí, či inak preženie svoje reakcie, je veľmi dôležité to napraviť.

Raz darmo budete hľadať znaky, že ste dobrý rodič preto, lebo dávate dieťaťu len kvalitnú bio stravu alebo že sa mu dobre darí v angličtine. Úspešné rodičovstvo je také, ktoré poskytuje dieťaťu bezpečné zázemie, kde dieťa cíti, že je milované, prijímané, že niekam patrí.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Zina napísané 26.12.2018 07:05

"Chudak "rodič- ale väčšina času je dieťa v škole

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
Pôrodnica Sanatórium Koch
11.06.2019   0
"Mať tak svojho informátora priamo v pôrodnici. Môcť sa spýtať na všetky otázky. Mať pocit, že viem: do čoho, ku komu a kam idem." Tá možnosť je už tu. Otázky, ktoré kladiete tak často vo fórach, sme položili za vás. Ale tentokrát priamo pôrodnici v Sanatóriu Koch.
babetko
8 drobných zmien v živote rodiča. Malé a veľké dieťa.
16.06.2019   4
Malý:Tešíte sa z každého nového slova, ktoré sa naučí povedať. Veľký: Desíte sa každého nového slova, ktoré začne používať.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
Ste tiež bojovníci proti plastu?
11.06.2019   0
Autorov 3 najzaujímavejších príspevkov odmeníme domácim prístrojom na perlivú vodu SodaStream Crystal.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.