VychovávameVychovávame deti

7 znakov, že si dobrý rodič – očami psychológa

 Anna Veselá   04.11.2019   0

Asi každý rodič si z času na čas kladie otázku, či dobre vychováva svoje dieťa. Platí to najmä pre súčasných rodičov, ktorí majú na seba vyššie nároky. Veľmi ľahko však dokážu skĺznuť do pasce, že sa začnú porovnávať s inými rodičmi alebo potrebujú nejaké vonkajšie znaky svojho úspechu.

Klinická psychologička Nadene van der Linden pre portál Motherly objasnila iné známky toho, ako si rodič môže zodpovedať otázku, či si robí svoju rodičovskú prácu dobre, alebo je aspoň na dobrej ceste.

Dokážeme svojim deťom otvárať dvere do otvorených a bezpečných vzťahov?

Shutterstock

 

1. Dieťa si dovolí pred vami ukázať všetky svoje emócie

Občas majú deti obdobie, kedy sú ich emócie ako na húsenkovej dráhe a pristihnete sa, že už by ste chceli robiť aj niečo iné ako ich emočný kontajner alebo hromozvod.

Prečítajte si aj: 5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií

 

No vezmite si to z inej perspektívy: pokiaľ vám dá dieťa otvorene najavo, ako sa cíti, predvedie vám v plnej paráde svoj hnev, smútok či strach, je to známka toho, že sa pred vami cíti v bezpečí.

Psychológovia spravidla veľmi zbystria, pokiaľ dieťa svoje emócie a pocity pred rodičom skrýva, pretože je to signálom, že niečo vo vzťahu rodič – dieťa nie je v poriadku.

Niekedy je pre rodiča veľmi ťažké, aby sa silou mocou nesnažil umlčať, aj za cenu trestu niektoré neželané negatívne emócie, najmä hnev. Dieťa sa tak naučí potláčať pocity a ostáva v ňom pachuť toho, že sa mu nesnažíme porozumieť.

 

2. Dieťa príde za rodičom, keď sa zraní alebo má problém

Klinická psychologička Nadene van der Linden hovorí, že ak vidí, ako dieťa príde za rodičom, keď má nejaký problém, je to pre ňu znak dobrej rodičovskej práce. Znamená to, že je rodič pre dieťa bezpečným prístavom, kde dieťa nájde pomoc, keď ju potrebuje. Prijmime dieťa, keď sa nám chce zveriť, bez ohľadu na to, či sa nám zdá problém banálny, bezvýznamný. Inak nemôžeme čakať, že nás vyhľadá, keď pôjde v živote o naozaj ťažké veci.

3. Dieťa nemusí selektovať, čo rodičovi povie

Psychologička van der Linden sa znepokojuje, keď počuje akéhokoľvek rodiča vravieť, ako je mu dieťa oporou. Oporou by mal byť rodič pre svoje dieťa a nie naopak. Ak rodič potrebuje oporu, zázemie, na to sú iné dospelé osoby, ale nie deti. Inak sa dieťa vžije do svojej role „steny“ tak, že prestane rodičovi hovoriť o svojich myšlienkach, či pocitoch, aby s nimi nezaťažovali rodičov a nespôsobovali im zbytočné starosti.

4. Dieťa nedostáva od rodiča nálepky

Dobrí rodičia nekritizujú správanie dieťaťa tak, aby pri tom používali škatuľkovanie a výrazy ako „zlý,“ „hlúpy,“ „lenivý,“ „lajdácky“ a podobne.

Ak vaše dieťa zje všetky čokoládové keksy bez toho, aby sa zo všetkými podelilo a ste dobrá mama, budete sa sústrediť na jeho správanie: „Zjedol si všetky keksy bez toho, aby si ponúkol aj ostatných. U nás doma je dôležité, aby si sa delil so sestrou a s bratom.“ To dá dieťaťu celkom inú správu ako veta: „Ty si ale pažravá a sebecká.“

5. Rodič pomáha objavovať a rozvíjať talenty a záujmy dieťaťa

Je úžasné, keď človek robí pokroky v niečom, čo má veľmi rád. No psychológom sa často naskytne aj obrázok rodiča, ktorý dieťa angažuje tam, kde si chce splniť svoje sny a méty.

Keď dieťa prinútite robiť niečo len pre vaše vlastné motívy, nemusí to dobre dopadnúť, hoci zdanlivo ide všetko, ako má byť. Dieťa sa môže cítiť pod veľkým tlakom a neúspech si berie veľmi osobne, nehovoriac o tom, že musí žiť pod výčitkami sklamaného a rozčarovaného rodiča, ktorý mal celkom iné očakávania.

6. Rodič vytvára hranice, aby sa dieťa cítilo v bezpečí

Dobrí rodičia nie sú benevolentí, pokiaľ ide o hranice v správaní dieťaťa. Dieťa bez hraníc a pravidiel je stratené. Má v rukách moc, a predsa je bezmocné.

Hranice pomáhajú dieťaťu, aby sa cítilo v bezpečí a milované, hoci tie hranice nemusí v niektorých momentoch zrovna milovať. Príkladmi dobre postavených hraníc sú napríklad spánkový režim s pravidelnou večierkou, či rešpektujúce správanie voči všetkým členom rodiny.

Prečítajte si aj: Dobrý rodič vytvára deťom režim

 

 

7. Rodič sa vie ospravedlniť za svoje chyby

Znakom dobrého rodiča je aj nastavenie sústavne pracovať na svojom vzťahu s dieťaťom. Ak rodič kričí, či inak preženie svoje reakcie, je veľmi dôležité to napraviť.

Raz darmo budete hľadať znaky, že ste dobrý rodič preto, lebo dávate dieťaťu len kvalitnú bio stravu alebo že sa mu dobre darí v angličtine. Úspešné rodičovstvo je také, ktoré poskytuje dieťaťu bezpečné zázemie, kde dieťa cíti, že je milované, prijímané, že niekam patrí.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 24 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
Gestóza tehotných
25.06.2020   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
01.07.2020   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Chystáte sa na výstavu Poklad Inkov na Bratislavský hrad? Len neberte dieťa, vyhodia vás
30.06.2020   0
Majiteľka výstavy asi nemá deti... Inak by nemohla vydať tak nezmyselný príkaz.
detské choroby
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
Rodičia pozor: 12 najčastejších letných detských ochorení
27.06.2020   1
Kinetóza, hnačky, či popálenie medúzou. V letných mesiacoch je vhodné myslieť na prevenciu určitých ochorení. Ktorých?
zvery
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...
Liečba mačkou - Felinoterapia
18.06.2020   1
Felinoterapia - liečba somatických a psychických ochorení či záťaží založená na priamom kontakte človeka s mačkou. Pradenie mačky navodzuje pocit kľudu a optimizmu. Mimoriadne pozitívny vplyv má pri depresiách, úzkostiach, mozgovej porážke, mentálnej retardácii, reumatizme, zmyslových poruchách, telesnom postihnutí i psychosomatických poruchách.