ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

7 znakov, že si dobrý rodič – očami psychológa

 Anna Veselá   10.12.2018   1

Asi každý rodič si z času na čas kladie otázku, či dobre vychováva svoje dieťa. Platí to najmä pre súčasných rodičov, ktorí majú na seba vyššie nároky. Veľmi ľahko však dokážu skĺznuť do pasce, že sa začnú porovnávať s inými rodičmi alebo potrebujú nejaké vonkajšie znaky svojho úspechu.

Klinická psychologička Nadene van der Linden pre portál Motherly objasnila iné známky toho, ako si rodič môže zodpovedať otázku, či si robí svoju rodičovskú prácu dobre alebo či je aspoň na dobrej ceste.

Shutterstock

 

1. Dieťa si dovolí pred vami ukázať všetky svoje emócie

Občas majú deti obdobie, kedy sú ich emócie ako na húsenkovej dráhe a pristihnete sa, že už by ste chceli robiť aj niečo iné ako ich emočný kontajner alebo hromozvod.

Prečítajte si aj: 5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií

 

No vezmite si to z inej perspektívy: pokiaľ vám dá dieťa otvorene najavo, ako sa cíti, predvedie vám v plnej paráde svoj hnev, smútok či strach, je to známka toho, že sa pred vami cíti v bezpečí.

Psychológovia spravidla veľmi zbystria, pokiaľ dieťa svoje emócie a pocity pred rodičom skrýva, pretože je to signálom, že niečo vo vzťahu rodič – dieťa nie je v poriadku.

Niekedy je pre rodiča veľmi ťažké, aby sa silou mocou nesnažil umlčať, aj za cenu trestu niektoré neželané negatívne emócie, najmä hnev. Dieťa sa tak naučí potláčať pocity a ostáva v ňom pachuť toho, že sa mu nesnažíme porozumieť.

 

2. Dieťa príde za rodičom, keď sa zraní alebo má problém

Klinická psychologička Nadene van der Linden hovorí, že ak vidí, ako dieťa príde za rodičom, keď má nejaký problém, je to pre ňu znak dobrej rodičovskej práce. Znamená to, že je rodič pre dieťa bezpečným prístavom, kde dieťa nájde pomoc, keď ju potrebuje. Prijmime dieťa, keď sa nám chce zveriť, bez ohľadu na to, či sa nám zdá problém banálny, bezvýznamný. Inak nemôžeme čakať, že nás vyhľadá, keď pôjde v živote o naozaj ťažké veci.

3. Dieťa nemusí selektovať, čo rodičovi povie

Psychologička van der Linden sa znepokojuje, keď počuje akéhokoľvek rodiča vravieť, ako je mu dieťa oporou. Oporou by mal byť rodič pre svoje dieťa a nie naopak. Ak rodič potrebuje oporu, zázemie, na to sú iné dospelé osoby, ale nie deti. Inak sa dieťa vžije do svojej role „steny“ tak, že prestane rodičovi hovoriť o svojich myšlienkach, či pocitoch, aby s nimi nezaťažovali rodičov a nespôsobovali im zbytočné starosti.

4. Dieťa nedostáva od rodiča nálepky

Dobrí rodičia nekritizujú správanie dieťaťa tak, aby pri tom používali škatuľkovanie a výrazy ako „zlý,“ „hlúpy,“ „lenivý,“ „lajdácky“ a podobne.

Ak vaše dieťa zje všetky čokoládové keksy bez toho, aby sa zo všetkými podelilo a ste dobrá mama, budete sa sústrediť na jeho správanie: „Zjedol si všetky keksy bez toho, aby si ponúkol aj ostatných. U nás doma je dôležité, aby si sa delil so sestrou a s bratom.“ To dá dieťaťu celkom inú správu ako veta: „Ty si ale pažravá a sebecká.“

5. Rodič pomáha objavovať a rozvíjať talenty a záujmy dieťaťa

Je úžasné, keď človek robí pokroky v niečom, čo má veľmi rád. No psychológom sa často naskytne aj obrázok rodiča, ktorý dieťa angažuje tam, kde si chce splniť svoje sny a méty.

Keď dieťa prinútite robiť niečo len pre vaše vlastné motívy, nemusí to dobre dopadnúť, hoci zdanlivo ide všetko, ako má byť. Dieťa sa môže cítiť pod veľkým tlakom a neúspech si berie veľmi osobne, nehovoriac o tom, že musí žiť pod výčitkami sklamaného a rozčarovaného rodiča, ktorý mal celkom iné očakávania.

6. Rodič vytvára hranice, aby sa dieťa cítilo v bezpečí

Dobrí rodičia nie sú benevolentí, pokiaľ ide o hranice v správaní dieťaťa. Dieťa bez hraníc a pravidiel je stratené. Má v rukách moc, a predsa je bezmocné.

Hranice pomáhajú dieťaťu, aby sa cítilo v bezpečí a milované, hoci tie hranice nemusí v niektorých momentoch zrovna milovať. Príkladmi dobre postavených hraníc sú napríklad spánkový režim s pravidelnou večierkou, či rešpektujúce správanie voči všetkým členom rodiny.

Prečítajte si aj: Dobrý rodič vytvára deťom režim

 

 

7. Rodič sa vie ospravedlniť za svoje chyby

Znakom dobrého rodiča je aj nastavenie sústavne pracovať na svojom vzťahu s dieťaťom. Ak rodič kričí, či inak preženie svoje reakcie, je veľmi dôležité to napraviť.

Raz darmo budete hľadať znaky, že ste dobrý rodič preto, lebo dávate dieťaťu len kvalitnú bio stravu alebo že sa mu dobre darí v angličtine. Úspešné rodičovstvo je také, ktoré poskytuje dieťaťu bezpečné zázemie, kde dieťa cíti, že je milované, prijímané, že niekam patrí.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 10 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Zina napísané 26.12.2018 07:05

"Chudak "rodič- ale väčšina času je dieťa v škole

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V tehotenstve som sa poriadne zaguľatila
15.01.2019   1
Mám pocit, že priberať som začala v momente, keď som dostala tehotenskú knižku.
Dve deti po sebe, na aké príspevky a dávky mám nárok?
13.01.2019   17
Na aké dávky mám nárok, keď sa mi narodí druhé dieťa? Aké dávky môžem poberať súčasne, keď mám dve malé deti do 3 rokov? Môžem poberať materské aj rodičovský príspevok? Môžem poberať dva rodičovské príspevky?
Ako sa vypočíta výška materského: zamestnankyňa
12.01.2019   117
V akej výške budem mať materskú? Zvýši sa mi materská, ak mi zamestnávateľ zvýši pred nástupom na materskú dovolenku mzdu? Čo ak zmením pred nástupom na materskú zamestnávateľa?
babetko
Zaspíš posledná, vstávaš prvá. A tatinko? Ten je unavený z práce.
18.01.2019   2
Pri pôrode ideš zomrieť, nervy máš v koncoch, ocitáš sa v pekle. Chrbát ťa ešte roky bolí.
Prečo obliecť deti do merina, kvalitnej bavlny či kašmíru? Vyskúšajte materiály ideálne práve v zime
16.01.2019   0
Hľadáte pre deti zaujímavý a netradičný materiál, alebo riešite problém s citlivou pokožkou a alergiami?
„Trinedžeri.“ Trojroční, ktorí sa správajú ako tínedžeri.
15.01.2019   0
V mihu sekundy sa dokáže zmeniť zo sladkého, nežného stvorenia na impulzívne, tvrdohlavé, neskrotné a naoko veľké.
detské choroby
Potraviny, ktoré pomáhajú zaspať
18.01.2019   0
Myslím, že sa nemusíme baviť len o deťoch. Aj my niekedy riešime problémy so spánkom. A ak môže byť " liek" ešte aj chutný, prečo nie?
Prečo zelený čaj
17.01.2019   0
Vedci nachádzajú stále nové benefity. Mnohí ľudia mu dávajú prednosť pred čiernym , ovocným čajom, alebo kávou.
Piata choroba
16.01.2019   2
Tento trochu tajomný názov označuje jedno z vírusových ochorení, ktoré je sprevádzané vyrážkou. Rodičia ako prvé zaregistrujú typickú vyrážku na tvári (akoby motýlik), no dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa.
zvery
Prečo psy jedia a jedia....a stále sú hladní
10.01.2019   2
Hovorí sa, že psy zjedia úplne hocičo a véééľa, hocikoľko pred nich postavíte. Či sú hladní alebo nie. Prečo je to tak? Ako si poradiť so psím hladom? Čo znamená náhla zmena psieho apetítu?
Nielen lego. Naše psy si pochutia na všeličom.
29.12.2018   0
Obľúbená pesnička o Bobim, ktorý svojmu majiteľovi pojedol kocky lega, je v mnohých domácnostiach so štvornohým miláčikom realitou.
Zvieratko pre dieťa
22.12.2018   4
„Mamííí, kúpme si škrečka!“ Poznáte túto vetu? Pre dieťa môže také aj celkom maličké zvieratko znamenať omnoho viac ako celá hŕba hračiek a starostlivosťou oň sa môže veľa naučiť.