7 rodinných zvykov „bez displeja“. Skúsme

Mária Kopčíková 0

Vymedziť deťom čas strávený s elektronikou v ruke – najväčšia rodičovská výzva súčasnosti. Aj takto nejako by mohol znieť slogan. Mnoho rodičov vníma, že mobil či tablet v ruke ich potomka je problém. Dosť máločo s tým však robia.

Pri večeri nos zaborený do obrazovky

Poznáte to? Voláte ich k večeri a oni sa síce pozliezajú, ale každý nos strčený v nejakej obrazovke. 2/3 detí vo veku 8 – 10 rokov uviedlo, že ich rodičia nenastavili žiadne pravidlá, čo sa týka času, ktorý môžu stráviť „na elektronike“.

Odborníci zároveň s týmto konštatovaním uvádzajú, že rodičia okrem samotného obmedzenia času, by mali ísť deťom príkladom vlastným používaním mobilu a kontrolovaním svojich vlastných zvykov, čo sa používania elektroniky týka.

  Spočítajte hodiny s obrazovkou

Je nápomocné, ak si urobíte tabuľku v exceli alebo stiahnete nejakú múdru appku a presne si odsledujete, koľko času každý jeden člen rodiny strávi pri hocijakej obrazovek – mobil, tablet, čítačka, počítač…

To množstvo času vás zrejme prekvapí. Majte na pamäti, že závislosť na „obrazovke“ ovplyvňuje ako fyzické, tak emocionálne zdravie vás i detí. Ovplyvňuje bolesť chrbtice, zápästia, choroby očí, obezitu, ale aj sklon k sociálnej izolácii, či ťažkosti v škole.

Možno, keď uvidíte na papier to množstvo času stráveného s elektronikou, budete mať väčšiu motiváciu nejaké pravidlá stanoviť.

  Po návrate zo školy presaďte čas „bez obrazovky“

Je vhodné, ak dieťaťu do každodennej rutiny zaradíte hodinku „bez obrazovky“. Nech sa dieťa hrá vonku, nech robí proste niečo iné.

Problém je, ak už malé deti rodičia privykajú na mobily, ako na istý druh zábavy. Pasívnej, ktorá ich naučí máločomu naozaj prínosnému. 

Vedeli ste? Elektronické hračky môžu brzdiť rozvoj detskej reči.

Tiež je vhodné, pokiaľ nepovolíte používanie elektroniky, pokiaľ dieťa nemá urobené úlohy, či inú prípravu do školy.

  Do postele bez mobilu

Hoci deti nemajú v izbe telku, až príliš často si pred spaním ťukenkajú do mobilov a textujú s kamarátmi, či pozerajú videá.

Odborníci upozorňujú, že mobilné zariadenia vyžarujú „modré svetlo“, ktoré môže spôsobiť nespavosť, resp. problémy so zaspávaním. Povzbuďte teda všetkých členov rodiny, aby si zaužívali iný predspánkový rituál, čítanie reálnej knihy alebo počúvanie hudby.

  Ku stolu bez mobilov

Jedálenský stôl by mal byť „no-tech“ zónou. Spoločné jedlo niekoľkokrát do týždňa pomôže, aby ste zostali „v spojení“.

Keď je čas jedla, pozbierajte VŠETKY mobilné zariadenia a odložte ich z dosahu detí, ale aj dospelých. Ak jede v reštaurácii, vezmite nejaké vrecko a pozbierajte mobily doň. Odložte ich až do odchodu z reštaurácie.

Nezabudnite – spoločné jedlo je najlepšia sociálna sieť!

  Bez mobilu aj počas jazdy v aute

Až príliš často vidíme telefonujúcich, či SMS-ujúcich vodičov. Je to nebezpečné a dospelí sú tí, ktorí by mali mať rozum. Jednak aby sa vyhli nehode, jednak aby boli príkladom svojim deťom a ukazovali im, že počas jazdy sa treba sústrediť.

Bez telefónu v ruke sa tiež lepšie konverzuje s deťmi, ktoré máte na zadnom sedadle. Veľa rodín najmä vo veľkých mestách trávi dlhý čas po ceste do/zo školy v aute a je to tiež skvelý čas na debatu o tom, ako sa mali cez deň a čo ich napr. čaká doma.

  Pravidlo „pekného dňa“

Pozrite si predpoveď počasia na pár dní dopredu a v kalendári označte pekné, slnečné dni ako „screen-free“ (alebo že proste budete tie obrazovky používať menej).

Pripravte si rodinný program, výlet, zábavné hry alebo u vašich väčších detí overte, čo plánujú s kamarátmi (ak sa dieťa chystá na 5 hodinový bicyklový výlet, asi ho nemusíte otravovať s komentármi o znižovaní času používania mobilu …).

Mobily pritom nechajte doma, stačí vám naozaj jeden, aby ste boli v dosahu pre prípad akýchkoľvek komplikácii. Naozaj nemusí ísť na výlet každý mobil vašej domácnosti.

  Zmeňte zvyky

Appky a rôzne stránky nám až príliš zasahujú do života, stále od nás niečo chcú, pchajú nám pod nos informácie a upozorňujú nás na niečo.

Čo keby ste sa tak na týždeň odhlásili zo svojej obľúbenej appky a sledovali, ako veľmi vám chýba? Alebo by ste si vypli zvukový signál notifikácií zo sociálnych sietí. Permanentné čekovanie čohokoľvek nie je ani dobrým príkladom pre deti – veď potom my sami im  ukazujeme, že bez obrazovky takmer nevieme žiť.

Pozrite sa okolo seba, koľko mamičiek jednou rukou tlačí kočík alebo má dieťa v nosiči a v druhej ruke má mobil, ktorý hladká namiesto dieťaťa. Učia sa to od mala … aj keď mamu zavolajú skladať kocky, mama docupká aj s mobilom, na ktorý podchvíľou nazerá …

Tak, pravidlá by sme mali. Alebo teda nejaké tipy, ako na to. Už sa len rozhodnúť a vydržať.

Inšpirované: familyeducation.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár