ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

7 kľúčových viet Montessori pedagogiky "na doma"

 Anna Veselá   17.05.2018   0

Montessori metódu len ťažko možno vtesnať do pár fráz, nakoľko predstavuje celú filozofiu o výchove a rozvoji dieťaťa. Je o spôsobe, akým nazerá na život.

Christina Clemer, montessori učiteľka a štvornásobná mama, vysvetľuje, že montessori pedagógovia používajú jazyk rešpektujúci dieťa. Vážia slová, aby deti ostali nezávislé, motivované a kriticky mysliace.

Hovorí o týchto vetách, zaužívaných v Montessori školách, ktoré ale môže každý používať aj doma, v bežnom živote.

Shutterstock

 

1. Vidím, že si sa veľmi snažil

V Montessori filozofii sa kladie dôraz na proces, nie na výsledok. Vynechávajú sa frázy ako „dobrá práca,“ „si šikovný,“ a podobne. Namiesto toho sa oceňuje, ako dlho sa muselo dieťa sústrediť, koľko veľa času strávilo pri práci, ako pozorne písalo a podobne.

Ak upriamite pozornosť viac na prácu dieťaťa, ako na jej výsledok, pomôžete mu pochopiť súvislosť, že za osobným rastom je vždy jeho námaha a snaha.

Miesto: „si dobrý chlapec,“ povedzte dieťaťu radšej: „Všimla som si, že si sa večer pekne správal k bratovi, keď ste sa spolu hrali s kamiónom.“ Tým, mu dávate najavo, že ste videli jeho dobré správanie bez toho, aby ste mu dali nejakú „nálepku.“

2. Čo si myslíš o svojej práci?

Podľa filozofie Montessori si je dieťa svojim učiteľom. Učitelia sú tu na to, aby ho viedli cez lekcie a pomohli mu, ale dieťa objavuje veci cez náležite pripravené okolie a materiály, a to vo veľkej miere vlastnou analýzou.

Ak sa vás dieťa opýta: „Páči sa ti môj obrázok,“ skúste sa ho spýtať, čo si o svojom obrázku myslí, namiesto toho, aby ste mu povedali, že sa vám obrázok páči. Pýtajte sa ho, čo si myslí o tom, aké použil farby a čo ho bavilo pri tvorbe obrázku. Ide o to, aby sme dieťa priviedli k tomu, aby oceňovalo svoju prácu a nehľadalo vaše uznanie.

Shutterstock

 

3. Kde by som to mohol zistiť?

Nezávislosť je jedna z kľúčových schopností v Montessori pedagogike. Učiteľ pomáha deťom, aby veci dokázali samé. Asi by bolo jednoduchšie dieťaťu odpovedať na jeho otázku, no Montessori pedagóg povie dieťaťu: „Kde by si to mohol zistiť“ alebo „Môžeš sa na to spýtať nejakého kamaráta?“

Keď vaše dieťa nevie nájsť topánku a vy si všimnete, že ju má pod posteľou, skúste mu položiť otázku: „Kde si bol, keď si sa naposledy vyzúval? Pozrel si sa už vo svojej izbe?“ Tento spôsob vám síce neušetrí čas, ale ukáže sa cenným, keď dieťa preberie iniciatívu.

4. Ako ti môžem pomôcť?

V školách Montessori majú deti mnoho úloh, ktoré sa týkajú starostlivosti o svoje okolie. Deti sú na svoje povinnosti často hrdé, lebo spočívajú v tom, že naaranžujú kvety na stôl, polievajú záhradu, umývajú okná aj stoly.

Niekedy je pre nich práca príliš ťažká, ale aj tak ju chcú dokončiť. V takých prípadoch sa spýtame detí, či potrebujú našu pomoc. Nie je dobré, keď deti zachraňujeme a vysielame im signál, že sú neschopné.

Napríklad, ak je vaše dieťa unavené a už je čas ísť do postele a ono musí upratovať lego kocky, to ho môže natoľko „prebudiť,“ že nebude vedieť zaspať. Ale nemusíme to stavať do polohy všetko alebo nič. Môžete sa ho spýtať: „Ktorú farbu chceš dať do krabice?“ Alebo „Ja upracem žlté kocky a ty môžeš modré.“

Shutterstock

 

5. „My v našej triede...“ alebo „My v našom dome...“

Malá fráza, ktorou našim deťom pripomíname nejaké pravidlá alebo želané správanie. Je to veta, ktorá pripomína a odvoláva sa na to, ako funguje nejaké spoločenstvo, čo dieťa, ako jej člena, motivuje k spolupráci.

„V našej triede sedíme, kým jeme,“ má oveľa silnejší účinok ako „Seď.“ Lebo ako my všetci, aj deti túžia byť členmi komunity, preto ich len jednoducho upriamime na to, ako táto komunita funguje.

Ak máte pravidlo o behaní v dome, namiesto „Nebehaj“ skúste povedať „V našom dome chodíme,“ a vyskúšajte, aká bude reakcia dieťaťa.

6. Nechajte ho tak, sústredí sa

V Montessori školách sa deťom ponúka veľa času, počas ktorého môžu pokojne pracovať, obyčajne tri hodiny, čo dovolí deťom, aby sa mohli naplno sústrediť, bez toho, aby ich rozptyľovalo niečo iné. Učitelia ich nerušia a nechvália ich prácu.

Keď napríklad vidíte dieťa, ako sa pozorne venuje svojej kresbe a je hlboko koncentrované, odolajte pokušeniu rozptýliť ho od činnosti. Počkajte na neskôr, keď svoju prácu dokončí, potom mu môžete povedať, ako bolo úžasne koncentrované a ako si počínalo pri práci.

Shutterstock

 

7. Všímaj si dieťa

Všímaj si dieťa je fráza, ktorou si v montessori pedagogike pripomíname (my, pedagógovia jeden druhému, nie dieťaťu), že každé dieťa je jedinečné, ako aj jeho vývoj. Touto frázou si pripomíname, že nie každé dieťa začne chodiť v roku života, ani čítať v štyroch rokoch.

„Všímaj si dieťa“ znamená, že každé dieťa má svoje potreby, nedostatky, talenty, a v súlade s tým je potrebné ho viesť. Ak vaše dieťa nebaví čítanie, skúste preskúmať, čo má rado. Možno len nemá rado klasiku, ktorá sa páči vám, ale jeho by viac zaujala knižka so smiešnymi príbehmi.

Ak si budete opakovať „všímaj si dieťa,“ pomôže vám to vidieť dieťa iným spôsobom a budete sa snažiť robiť veci s ním a nie proti nemu.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som Pedagogickú fakultu UK, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Nepremeškajte novorodenecké fotenie! Neopakovateľné zábery vás budú tešiť celý život
18.10.2018   0
Či už ste fotenie s bábätkom dostali ako darček k pôrodu, alebo ste sa preň rozhodli sami, inšpirujte sa tipmi fotografky Vandy Golianovej, vďaka ktorým sa krásnymi zábermi budete môcť pochváliť aj po rokoch.
Mlieko v tehotenstve. Zaobídete sa bez neho?
15.10.2018   0
Vápnik je dôležitým prvkom pri samotnom raste bábätka počas vnútromaternicového vývinu a pôsobí aj ako prevencia pri riziku predčasného pôrodu.
Zubné preukazy pre lepšiu starostlivosť o detský chrup obdržia mamičky už v pôrodnici
09.10.2018   0
Od mája tohto roku preto každý novorodenec dostane v pôrodnici zubný preukaz, ktorý bude slúžiť na zaznamenávanie dôležitých údajov o stave chrupu dieťaťa.
babetko
Som najhoršia matka na svete
22.10.2018   3
Zobudíte sa ako matka roka, a ešte pred deviatou prídete o titul aj medailu.
22 vyčítaniek pre deti
20.10.2018   0
Jeden, dva, tri, povedz mi to ty... Poďte s nami "počítať" a "rýmovať." Máme pre Vás 22 vyčítaniek, ktoré sa môžete naučiť spolu s deťmi. Takmer isto spoznáte medzi nimi také, ktoré ste sa naučili v detstve aj Vy :)
Samko je hyperaktívne dieťa. Deti ho neznášajú
20.10.2018   5
Bonbónikom na torte je svokra, ktorá len sucho skonštatuje : “Veru si si ho zle vychovala, moja milá, mala by si mu občas poriadne priložiť“. (A muž je vtedy iba ticho a to strašne bolí...)
detské choroby
Drogy - prečo vzniká závislosť
20.10.2018   0
Príznaky závislosti od drog môžeme rozdeliť na psychické, ktoré sa odohrávajú v našej mysli, a fyzické, ktoré pociťujeme na tele.
Detská imunita, prevencia, chrípka
19.10.2018   1
Na svete ročne pribúda asi 6 000 nových látok, ktoré v prírode vôbec neexistovali. Časť z nich ostáva v laboratóriách, ale veľká časť sa najmä v podobe kozmetických prípravkov, liekov, priemyselných produktov a odpadov dostáva do životného prostredia. Vplyvom narušeného resp. zmeneného životného prostredia dochádza k vzniku nedostatočnej imunitnej odpovedi –organizmus sa nevie brániť ani proti banálnej infekcii mikroorganizmami.
Dojčenie predčasne narodených detí
15.10.2018   0
Keď sa dieťatko narodí pred plánovaným termínom pôrodu, zväčša sú s tým spojené komplikácie. Dieťa môže byť umiestnené v inkubátore a odlúčené od maminy.
zvery
Aký múdry je váš pes?
19.10.2018   0
Psi dokážu pozoruhodné veci. Potom čo dostanú niekoľko inštrukcií vedia zháňať ovce do košiara, vodiť nevidiacich cez preplnené ulice miest, odhaliť prítomnosť rakoviny a iných chorôb v tele človeka, nájsť stratených alebo zavalených ľudí, zistiť prítomnosť výbušniny alebo drog.
5 x vedeli ste, že morské prasiatka....
14.10.2018   0
Morské prasiatko sa po anglicky povie „guinea pig“ – preto si mnohí myslia, že pochádza z Guinei. Ale je to naozaj tak?
Čo chovať vo veľkej záhrade? Napríklad lemura!
06.10.2018   0
Lemur je naozaj priateľským a veľmi spoločenským tvorom, spolužitie s ľuďmi mu vôbec neprekáža.