ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

6 problémových správaní u detí, ktoré by ste nemali ignorovať

 Anna Veselá   25.07.2017   0

Sú rôzne spôsoby, ako nám deti „osladzujú“ rodičovský život a skúšajú našu trpezlivosť. Niekedy sme na pochybách, či je to len obdobie a deti z toho vyrastú bez našej intervencie.

Týchto šesť typov „neposlušného“ správania by sme v každom prípade nemali prehliadať, ale riešiť za pochodu.

Shutterstock

 

 Skáče vám do reči

Rozprávate sa s niekým, keď sa do toho objaví dieťa, ktoré chce na vás v zápale vychrliť niečo akútne dôležité alebo sa vás potrebuje niečo spýtať?

Prečo je to problém:

Ak mu zakaždým dovolíte, aby vás prerušilo v rozhovore, neučíte ho, že treba brať ohľad na druhých, ani to, ako sa zabaviť, keď ste zaneprázdnení. Výsledok je, že dieťa si myslí, že má nárok na pozornosť iných ľudí. Okrem toho, v budúcnosti nebude schopné zvládať frustráciu.

Ako sa vysporiadať s takýmto správaním:

Keď budete nabudúce s niekým telefonovať alebo vám príde niekto na návštevu, povedzte dieťaťu, nech chvíľu pokojne počká a neprerušuje vás. Môžete mu ponúknuť nejakú aktivitu alebo hračku, s ktorou sa nehrá až tak často.

Pokiaľ vás aj tak chytá za rukáv, kým sa pokúšate rozprávať a ďalej púta na seba pozornosť, ukážte mu stoličku alebo schody a povedzte mu, že tam bude musieť sedieť, kým neskončíte. Dajte mu najavo, že pokiaľ vám bude skákať do reči, nedostane to, čo od vás chce.

Shutterstock

Hrá sa agresívne

Do hry by ste mali zasiahnuť vždy, keď dieťa udrie iné dieťa, keď do druhých sáče, štípe, hryzie, resp. prejavuje sa podobne hrubým spôsobom.

Prečo je to problém:

Ignorovaním agresívnych prejavov vysielate dieťaťu signál, že je v poriadku fyzicky napádať iných ľudí.

Ako sa vysporiadať s takýmto správaním:

Riešte takéto správanie hneď na mieste. Zoberte svoje dieťa stranou a povedzte mu: „To tvojho kamaráta bolelo. Ako by si sa cítil ty, keby to urobil on tebe?“ Dajte mu najavo, že ak spôsobí inému bolesť, nie je to v poriadku. Svoj hnev môže vyjadriť aj iným – prijateľnejším spôsobom, bez toho, aby druhého napadol (fyzicky, či slovne).

Ak sa bude takto správať aj v budúcnosti, zakaždým hru prerušte.

Shutterstock

 

 Robí sa na hluchého

Poviete svojmu dieťaťu dvakrát, trikrát, štyrikrát, aby nastúpilo do auta alebo si upratalo hračky, ale ono aj tak „nepočuje?“

Prečo je to problém:

Vysielate dieťaťu signál, že je v poriadku, keď vás ignoruje, lebo ono je na prvom mieste, nie vy. Namiesto toho, aby obrátilo pozornosť na prvýkrát, opakujete povel a tým dieťa učíte, že so splnením požiadavky môže počkať, o chvíľu mu to totiž aj tak pripomeniete. Je to taká hra o moc.

Ako sa s tým vysporiadať:

Namiesto toho, aby ste dieťa úkolovali z druhej strany izby, podíďte k nemu a povedzte mu, čo treba, aby urobilo. Pomôže aj, keď sa dotknete jeho ramena, poviete mu menom, prípadne vypnete telku. Nech sa vám pritom díva do očí a odpovie vám: „Áno, mami.“

Pokiaľ vás dieťa aj ďalej nepočúva, mohli by pomôcť následky ako napríklad vypnutie telky a koniec rozprávok na ten deň, prípadne hier na tablete.

Shutterstock

 

 Robí si veci po svojom

Na jednej strane je praktické, keď si dieťa zoberie z police jedlo a samo sa obslúži alebo si bez vašej pomoci zapne televízor a vy kvôli tomu nemusíte vstávať ráno z postele.

Prečo je to problém:

Nechávate mu kontrolu nad vecami, ktoré by ste mali kontrolovať a neučíte ho pravidlám. V dvoch rokoch si zoberie zo skrinky keksíky, v ôsmich sa bez opýtania zoberie von za kamarátom, ktorý býva o päť ulíc ďalej.

Ako sa s týmto správaním vysporiadať:

Stanovte si zopár dobrých pravidiel, ktoré budete doma používať a rozprávajte sa o nich s deťmi. Napríklad: Musíš sa ma najskôr spýtať, ak chceš sladkosti, lebo to je pravidlo.

Ak si napriek tomu dieťa zapne telku bez dovolenia, vypnite mu ju a zopakujte pravidlo, že sa vás musí najskôr opýtať. Keď budete trvať na týchto pravidlách, dieťa si ich postupne osvojí.

 Je drzé

Prevracia očami, odvrkuje, má blbé poznámky ako puberťák, ale do puberty má pritom váš predškolák ešte trocha času?

Prečo je to problém:

Deti v tomto veku občas kopírujú staršie deti, len aby testovali reakcie rodičov. Niektorí takéto správanie ignorujú, myslia si, že je to len prechodné obdobie, ale pokiaľ sa tento problém včas nepodchytí, môžete mať dočinenia s nezvládnuteľným školákom, ktorému autorita nič nehovorí, nevychádza s učiteľmi, ani inými dospelými osobami a nenájde si ani kamarátov.

Ako sa s týmto správaním vysporiadať:

Buďte si istí, že si je vaše dieťa vedomé svojho správania. Povedzte mu napríklad: „Vidím, že sa ti nepáči, čo hovorím, keď prevraciaš očami.“

Keď drzo odvráva, môžete nechať celý rozhovor tak a jednoducho odísť. Povedzte mu: „Moje uši ťa nepočúvajú, keď so mnou rozprávaš týmto spôsobom. Keď budeš pripravený so mnou slušne rozprávať, budem ťa počúvať.“

Shutterstock

 Preháňa, klame

Možno to nevyzerá ako veľká vec, ktorú si treba všímať, keď napríklad dieťa hovorí, že si ustlalo posteľ a pritom ju má rozhádzanú alebo povie kamarátovi, že bolo na výlete v Disneylande, hoci nikdy nebolo na dovolenke v zahraničí. Je však dôležité, aby ste zareagovali na akékoľvek, aj najmenšie klamstvo.

Prečo je to problém:

Klamanie sa môže dieťaťu zautomatizovať. Je predsa také jednoduché klamať, keď chceme v očiach druhých vyzerať lepšie alebo sa vyhnúť práci, do ktorej sa nám nechce alebo vykľučkovať z nepríjemných dôsledkov za niečo, čo sme urobili.

Ako sa s týmto správaním vysporiadať:

Keď dieťa preháňa alebo rozpráva nepravdy, sadnite si s ním a povedzte mu: „Bolo by určite zábavné, keby sme šli do Disneylandu a možno tam aj raz pôjdeme, ale nemal by si hovoriť svojim kamarátom, že si tam bol, keď to nie je pravda.“ Nech vie, že ak nebude hovoriť pravdu, ľudia mu nebudú veriť.

Odhaľte, čo sa skrýva za jeho motiváciou, keď klame a postarajte sa o to, aby nedosiahlo svoj cieľ. Napríklad keď dieťa tvrdí, že si umylo zuby a pritom to nie je pravda, pošlite ho naspäť do kúpeľne, aby to napravilo.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som Pedagogickú fakultu UK, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

Najčítanejšie
Recept týždňa
Kurz nemčiny?
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod podľa Leboyera
23.02.2018   0
Pôrodník, ktorý ako prví obrátil svoju pozornosť k právam narodeného dieťaťa a kládol si otázku, či sa musí dieťa rodiť s maskou hrôzy, bolesti a strachu ...
Do pôrodnice to ledva stihla, porodila na chodbe
22.02.2018   1
Z pôrodnice ju poslali domov, kde jej nečakane odtiekla plodová voda. Jes si bola istá, že bude musieť porodiť dieťa doma.
Cisársky rez: hrozba či trend?
20.02.2018   11
Každá budúca mamička sa raz dostane k téme cisársky rez. Ja som v Anglicku toto slovo počula najčastejšie v spojení: „too posh to push“ vo voľnom preklade „príliš snobská, aby potlačila.“ :)
babetko
Vyhrajte ryby na váš veľkonočný stôl
24.02.2018   0
Hráme o 3 balíky mrazených rýb najvyššej kvality od Radomy v hodnote 30 eur, ktoré vám privezú zamrznuté rovno domov.
Sú prežraté deti šťastné?
23.02.2018   0
Napríklad tie dve dievčatá. Letícia a Patrícia. Majú päť, sedem rokov a sú chorobne tučné. Je to problém, zďaleka nie estetický. Zapríčinila to ich mama.
Hra dieťaťa do jedného roka a vhodné hračky
23.02.2018   0
Hra u dojčaťa trvá len pár minút. Aké sú vhodné hry a hračky na začiatku obdobia - okrem kolotoča a hrkálky? O aké hračky rozšíriť repertoár do pol roka, o ktoré po pol roku? Akú úlohu medzi hračkami zastáva tzv. miláčik/maznáčik?
detské choroby
Meningitída
24.02.2018   0
Meningitídu môže spôsobiť veľa baktérií i vírusov, ktoré bežne sprevádzajú iné, nezávažné ochorenia. Ako sa prejavuje u malých detí a aké sú jej riziká?
Sú antibiotiká nutné? Ako sa rozumne rozhodnúť?
19.02.2018   0
Zbytočné užívanie antibiotík môže spôsobiť rad zdravotných problémov. Rozlíšiť, či naše ochorenie vyžaduje antibiotiká alebo nie, pomáha samodiagnostická metóda – domáci CRP test.
Ako a z čoho sa dá variť pre celiatikov
16.02.2018   5
Dnes vám ponúkame skúseností mamín celiatikov a aj tých už dospelých, ako sa so svojou diétou popasovali, aké majú obľúbené tipy potravín – prosto nejaké základné know – how.
zvery
Skalár
24.02.2018   0
Skalár je ryba, ktorá má majestátnosť Cichlidy, ale zároveň aj nenáročnosť pávieho očka. Postačí iba dodržiavať isté pravidlá a neprekračovať hranice.
Neonky v akváriu
16.02.2018   1
Cheirodon axelrodi. Je to fenomén, ktorý sa preslávil na celom svete. Už niekoľko rokov je to najpredávanejší druh ryby na svete.
Prečo akvárium
15.02.2018   4
Sledovanie „zmenšeniny pokojného vodného sveta“ nám znižuje obavy, napätie a podporuje chápanie vecí v živote tak ako sú. Rôzne štúdie ukázali, že akvárium znižuje náš stres, následne krvný tlak a celkovo nás upokojuje.