ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

5 typov matiek: aké budú ich deti v dospelosti?

 Anna Veselá   19.08.2016   1

Rodinný terapeut a klinický psychológ Stephan Poulter vo svojej knihe The Mother Factor opísal 5 typov matiek: perfekcionistka, nepredvídateľná, najlepšia priateľka, „ja na prvom mieste,“ komplexná.

Hoci každá matka podľa Poultera skrýva v sebe kombináciu všetkých uvedených typov, jeden býva vždy dominantnejší od ostatných.

Ingimage

 

Poulterova kniha sa primárne venuje porozumeniu a vzťahom s vlastnou matkou, pretože je pre nás vzorom, ktorý si neskôr prenášame do iných vzťahov.

Prečítajte si, ako Poulter opisuje jednotlivé typy matiek a detí, ktoré pri nej vyrastajú.

 

Matka perfekcionistka

Prílišne kontrolujúca, úzkostlivá žena plná strachov, pre ktorú názory okolia a vonkajší dojem znamenajú všetko. Jej deti sú častokrát nadmieru sebakritické, cítia sa neschopné a emocionálne prázdne.

Ak máte matku perfekcionistku, ste zodpovední a vo všetkom spoľahliví. Oceňujete snahu a vytrvalosť ako hlavné charakterové vlastnosti. Cítite, že názory druhých sú dôležitejšie ako vaše. Často máte pocit, že vás druhí sledujú a posudzujú. 

 

Nepredvídateľná matka

Úzkostlivá, hnevlivá, zaplavená svojimi emóciami a pocitmi, jej rodičovský prístup vždy úzko súvisí s jej osobným rozpoložením. Najchaotickejší typ matky. Vo svojej hlave si vyrába problémy a krízy, prenáša ich na druhých, aj na svoje deti.

Ak vás vychovala takáto matka, vyrástli ste s hlboko zakorenenou potrebou starať sa o druhých ľudí, naučili ste sa „čítať“ ľudí a situácie. Viete, ako motivovať iných a často dávate psychickú podporu kolegom, priateľom, členom rodiny.

 

Matka najlepšia kamarátka

Rada sa správa k deťom ako k rovnocenným, chce mať s nimi vzťah ako s blízkymi priateľmi, no v skutočnosti sa zbavuje zodpovednosti pri výchove a určovaní hraníc. Pri takomto prístupe dieťa nemá matku. Psychické potreby matky sú tak veľké, že ich uspokojuje prostredníctvom svojho dieťaťa.

Ak vás vychovala mama najlepšia priateľka, v detstve ste častokrát museli prevziať vedenie a zodpovednosť ako dospelá osoba. Rozumiete, aké dôležité sú hranice medzi rodičmi, deťmi, kolegami, rodinou. V dospelosti môžete mať strach z odmietnutia. Možno sa budete vo vzťahu cítiť nemilovaný a podceňovaný.

 

 

Matka „ja na prvom“ mieste“

Jeden z najčastejších typov materstva. Matky, ktoré boli samy pre seba vždy na prvom mieste, sú neprístupné, zatvorené do seba a neisté. Deti sa už od najmladšieho veku učia, že ich úlohou je pomôcť mame, aby zahviezdila.

Ak vás vychovala takáto mama, viete byť tu pre druhých, aby ste im dali podporu, ste intuitívni, lojálni, beriete do úvahy potreby druhých ľudí. Na druhej strane, ťažko sa rozhodujete a neveríte vlastným pocitom, pretože ste sa naučili, že názory vašej matky sú vždy dôležitejšie ako vaše.

 

Komplexná matka

Podľa Poultera má túto „ideálnu“ matku iba 10 % detí. Komplexná matka je kombináciou dobrých vlastností všetkých ostatných 4 typov. Emocionálne vyrovnaná, vidí svoje deti ako jedinečné osobnosti a pomáha im, aby sa stali nezávislými. Ona sama sa nemusí cítiť skvele, ale bez ohľadu na okolnosti, vždy je zasvätená materstvu.

Ak vás vychovala komplexná matka, vyrastali ste s pocitom, že vás mama ľúbi a že vám rozumie, ste pripravení na všetky riziká, otvorení zmenám a do vzťahov s druhými ľuďmi idete bez strachu, že vás odmietnu. Ste pripravení na všetky výzvy a nie ste emocionálne prepletení so svojou matkou.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som Pedagogickú fakultu UK, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

Najčítanejšie
Recept týždňa
Kurz nemčiny?
Komentáre k článku
Etelka napísané 19.08.2016 08:56

Som dvojka jak vyšitá. Ešte že tie moje hrozné vlastnosti sa tak pekne na dobré obrátia. Ake povzbudzujúcesmile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod podľa Leboyera
23.02.2018   0
Pôrodník, ktorý ako prví obrátil svoju pozornosť k právam narodeného dieťaťa a kládol si otázku, či sa musí dieťa rodiť s maskou hrôzy, bolesti a strachu ...
Do pôrodnice to ledva stihla, porodila na chodbe
22.02.2018   1
Z pôrodnice ju poslali domov, kde jej nečakane odtiekla plodová voda. Jes si bola istá, že bude musieť porodiť dieťa doma.
Cisársky rez: hrozba či trend?
20.02.2018   11
Každá budúca mamička sa raz dostane k téme cisársky rez. Ja som v Anglicku toto slovo počula najčastejšie v spojení: „too posh to push“ vo voľnom preklade „príliš snobská, aby potlačila.“ :)
babetko
Vyhrajte ryby na váš veľkonočný stôl
24.02.2018   0
Hráme o 3 balíky mrazených rýb najvyššej kvality od Radomy v hodnote 30 eur, ktoré vám privezú zamrznuté rovno domov.
Sú prežraté deti šťastné?
23.02.2018   0
Napríklad tie dve dievčatá. Letícia a Patrícia. Majú päť, sedem rokov a sú chorobne tučné. Je to problém, zďaleka nie estetický. Zapríčinila to ich mama.
Hra dieťaťa do jedného roka a vhodné hračky
23.02.2018   0
Hra u dojčaťa trvá len pár minút. Aké sú vhodné hry a hračky na začiatku obdobia - okrem kolotoča a hrkálky? O aké hračky rozšíriť repertoár do pol roka, o ktoré po pol roku? Akú úlohu medzi hračkami zastáva tzv. miláčik/maznáčik?
detské choroby
Meningitída
24.02.2018   0
Meningitídu môže spôsobiť veľa baktérií i vírusov, ktoré bežne sprevádzajú iné, nezávažné ochorenia. Ako sa prejavuje u malých detí a aké sú jej riziká?
Sú antibiotiká nutné? Ako sa rozumne rozhodnúť?
19.02.2018   0
Zbytočné užívanie antibiotík môže spôsobiť rad zdravotných problémov. Rozlíšiť, či naše ochorenie vyžaduje antibiotiká alebo nie, pomáha samodiagnostická metóda – domáci CRP test.
Ako a z čoho sa dá variť pre celiatikov
16.02.2018   5
Dnes vám ponúkame skúseností mamín celiatikov a aj tých už dospelých, ako sa so svojou diétou popasovali, aké majú obľúbené tipy potravín – prosto nejaké základné know – how.
zvery
Skalár
24.02.2018   0
Skalár je ryba, ktorá má majestátnosť Cichlidy, ale zároveň aj nenáročnosť pávieho očka. Postačí iba dodržiavať isté pravidlá a neprekračovať hranice.
Neonky v akváriu
16.02.2018   1
Cheirodon axelrodi. Je to fenomén, ktorý sa preslávil na celom svete. Už niekoľko rokov je to najpredávanejší druh ryby na svete.
Prečo akvárium
15.02.2018   4
Sledovanie „zmenšeniny pokojného vodného sveta“ nám znižuje obavy, napätie a podporuje chápanie vecí v živote tak ako sú. Rôzne štúdie ukázali, že akvárium znižuje náš stres, následne krvný tlak a celkovo nás upokojuje.