ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

18 vecí, ktoré nie som ochotná robiť pre svoje deti

 Anna Veselá   02.05.2017   0

Je veľa vecí, ktoré robíme pre deti a možno zbytočne, lebo nestoja za to, aby sme na to mrhali časom, ani energiou.

Je veľa vecí, ktoré robíme namiesto nich. No tým im život neuľahčujeme, práve naopak, vychovávame z nich nesamostatné a neschopné osoby.

Shutterstock

 

Mama z webstránky SammichesPsychMeds.com si spísala zoznam vecí, ktoré nie je ochotná robiť pre svoje deti.

Nie preto, že by ich nemilovala, práve naopak.

„Mojím želaním je, aby z mojich detí vyrástli zdravé, rešpektujúce, samochodné osobe, s ktorými druhí ľudia môžu koexistovať na tejto planéte. Rozhodnutia mňa ako rodiča vplývajú na to, či to tak bude alebo nie.

Preto sú veci, ktoré nie som nikdy ochotná robiť pre svoje deti.“

Variť pre každého niečo iné

Viete, čo máme na večeru u nás doma? To, čo navarí mama s tatom. Ak moje deti nemajú alergiu na konkrétne potraviny alebo to nie je vyslovene jedlo, ktoré naozaj vyskúšali a odmietajú ho jesť, nebudem variť pre každého večeru zvlášť, pretože brokolica je príliš zelená alebo ryža vyzerá príliš ako „ryža.“

Odmeňovať ich za zlé správanie

Ide mi o to, aby pochopili, že dobré veci dostávame vtedy, keď sme ochotné a zodpovedné osoby, nie vtedy, keď sa správame ako malí teroristi. Nebude vždy iba po našom, lebo my si to tak želáme. Nechcem deti odmeňovať za to, že sa nevedia správať.

Prečítajte si aj: Mamy, nebláznite, nerobte z detí bohov

 

Robiť za nich domáce úlohy

Viete, kto už skončil školu? Osoba, ktorá toto píše. Môžem deťom pomôcť s domácimi úlohami, ale nebudem ich písať namiesto nich. Je dôležité, aby sa deti učili z vlastných chýb a potom si užili úspech, ktorý sa dostaví po ťažko zvládnutých prekážkach.

 Nahrádzať zničené hračky inými

Z hračiek sa časom stávajú súčiastky vhodné iba do kontajnera, a to preto, lebo na ne deti nedávajú pozor alebo ich zničia. Moje deti môžu zabudnúť na to, že im pobežím kúpiť iné. Hračky niečo stoja a peniaze naozaj nerastú na strome.

 

Kúpiť im každú novú „smart“ vecičku, lebo ju majú všetci ich kamaráti

Moja mama to hovorila mne a ja to svojim deťom opakujem: „Nie som mama tvojej kamarátky. Myslím, že bude lepšie, ak poprosíš o každú nepotrebnú a smiešne drahú vec ju, lebo odo mňa nedostaneš všetko, čo predáva Apple.

 

Dovoliť im, aby celý deň strávili pred obrazovkou

Keď je reč o televízii alebo tablete, myslím, že som dosť liberálna, no aj tak im nedovolím, aby sa stali otrokmi internetu. Je čas určený na hranie a tiež čas, kedy je treba tablet vypnúť a ísť robiť niečo iné. A toto chcem, aby sa moje deti naučili.

 Hľadať absolútne každú vec, ktorú stratia

Máte oči, deti. Všetko, čo tvrdíš, že si stratil, nachádza sa ti rovno pred nosom. Ako by povedala moja mama, keby to bol had, už by vás uhryzol.

 Upratovať za nich neporiadok

Som mama, nie slúžka. Môžem pomôcť, ak je treba, ale to, čo si neželám, je zasvätiť svoj život prenasledovaniu svojich detí s odpadkovým košom.

 Kupovať im trendy oblečenie

Ani ja sa neobliekam podľa najnovšieho výkriku módy. Okrem toho, sú tu tie odstrašujúce veci, ktoré sa volajú účty, ktoré odo mňa stále niekto očakáva, že zaplatím. Ak si niečo ušetríte, môžem vám prispieť polovičkou. Spravodlivé?

 Riešiť za nich ich problémy

Máte problém s učiteľom alebo spolužiakom? Pokúste sa ho vyriešiť. Môžem byť vašou podporou, keď to potrebujete, ale musíte sa naučiť aj sami vyriešiť váš problém.

 

Nosiť im do školy veci, ktoré si po milióntykrát zabudli

V zriedkavých prípadoch som ochotná pomôcť im, ak na niečo zabudnú v kuchyni, lebo sa ponáhľajú na autobus a vypadne im to z mysle, ale ak sa z tejto zábudlivosti stane zvyk, môžu zabudnúť na to, že mama je od toho, aby ich v jednom kuse zachraňovala. Volá sa to aj zodpovednosť a oni sa to musia naučiť.

 

Voziť ich do školy alebo na pracovné pohovory

Áno, aj toto dnes robia rodičia pre svojich stredoškolákov a vysokoškolákov. No mňa na toto nezlomia.

 

Dovoliť im, aby ma používali ako bankomat

Z času na čas im môžem vyjsť v ústrety, keď chcú ísť do kina alebo s kamarátmi von, ale nemienim byť ich bankou. Nájdite si brigádu, deti. Je dôležité, aby sa naučili, že peniaze sa zarábajú nie ľahko a je treba sa dobre rozhodnúť, na čo ich minieme. V živote sa im to zíde.

Prečítajte si aj: Detičky, peniaze nerastú na strome

 

 

Kúpiť im k 18.-tym narodeninám nové auto

Len preto, že dostali vodičák? Ani ja sa nevozím celé desaťročie na novom aute. Ak majú nejaký návrh, ako si zaobstarať lacné ojazdené auto, som ochotná si ho vypočuť.

 

Dovoliť im, aby prespávali u kamarátov cez týždeň

Kedysi som sa hnevala na svojich rodičov, prečo mi to nedovolili, ale teraz, keď to vidím z druhej strany, nebudem inakšia na svoje deti. Noci v týždni sú na oddych a doplnenie bateriek do školy a do práce – to sú dve dôležité veci pre zdravie a úspech.

 

Dovoliť frajerom a frajerkám svojich detí, aby u nás prespávali

Nie som včerajšia a nepotrebujem byť babkou za 9 mesiacov.

 

Dovoliť im alkoholické párty v našom dome

Moja robota rodiča je o tom, aby som ich naučila, ako byť zodpovedný a zdravý. Preto si v mojom dome neželám vidieť žiaden alkohol.

 Dovoliť im ostať von celú noc

Niektorým rodičom je to jedno, mne teda nie.

To, že sú veci, ktoré nie ste ochotní robiť pre svoje deti, neznamená, že im ničíte život – hoci oni to vidia celkom inak. Nie, je to len o tom, že takto im pomôžete, aby z nich vyrástli ľudia, ktorí si vážia a cenia ľudí a vecí okolo seba, ako aj seba samých. A nie sú to ciele rodičovstva?

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som Pedagogickú fakultu UK, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
7 vecí, ktoré tehotným lezú na nervy
21.05.2018   6
Je zopár omrviniek, drobností, ktoré tehotným ženám môžu udrieť na citlivejšiu tehotenskú strunku. Koniec koncov, v záplave tehotenských hormónov majú na to aj nárok.
Takto vyzerajú ženy po pôrode naozaj
20.05.2018   1
Možno to nepovieme nahlas, ale prijať svoje telo po pôrode nie je pre ženu vždy ľahké. Projekt 4th Trimester Bodies prichádza s myšlienkou oslavy ženského tela po pôrode, také aké naozaj je. Krásne, bez ohľadu na strie, žilky, ovisnutú kožu či iné telesné znaky.
Ako sa vypočíta dávka v nezamestnanosti po materskej?
16.05.2018   1
Častokrát sa stáva, že po dlhšie trvajúcich materských je pracovné miesto zrušené, aj situácie, keď sa pracovný pomer skončí.
babetko
Druhé dieťa zvyšuje matke sebavedomie
22.05.2018   0
Druhýkrát tehotná. Namiesto sĺz radosti, prvé, na čom pomyslela, bolo: zbohom, sloboda, tentokrát už na večné veky!
Keď dieťa nezoberú do škôlky
21.05.2018   0
Detí je veľa, materských škôl málo. Rodičia majú možnosť odvolať sa voči rozhodnutiu o neprijatí dieťaťa do materskej školy. Aký je postup?
Jahody
20.05.2018   0
Jahody obsahujú mangán a zinok, vitamíny C a E. Majú nízky obsah cukru, veľa vlákniny, preto sa doporučujú pri rôznych diétach. A čo tak nejaké recepty s jahodami?
detské choroby
Príliš čistá domácnosť deťom škodí
17.05.2018   0
Čľapkanie na potoku, stavanie bunkrov, kukurica pečená v pahrebe a konzumovaná tak, že vám uhlíky ešte vŕzgajú pod zubami ... Pre dnešné deti takmer nepredstaviteľné. Alebo pre ich rodičov?
Repelenty. Ako dopadli v testoch?
10.05.2018   0
Čo by ste pri výbere vhodného repelentu mali zohľadňovať? Test známeho českého časopisu ukázal, že klasické repelenty fungujú relatívne spoľahlivo, avšak rôzne dlhý čas. V teste účinnosti prepadol moderný náramok a mobilné aplikácie.
Najčastejšie problémy očí
07.05.2018   86
K najčastejším očným problémom patria tzv. refrakčné vady. Ide o poruchu v optickom systéme oka – problémy so správnym zaostrením oka na žiadaný cieľ.
zvery
Korytnačka. Vodná alebo suchozemská
20.05.2018   4
Ako si vybrať tú pravú? Pokiaľ si hľadáte domáceho miláčika na celý život, korytnačka môže byť pre vás ten pravý štvornohý kamarát, ktorý bude s vami v dobrom aj v zlom. Legendy o korytnačej dlhovekosti sa zakladajú na pravde.
Mačka je ochranca rodinky
18.05.2018   1
Ako sa vlastne mačka a človek dali dohromady? Ako vzniklo ich pradávne tisícročné priateľstvo? Dokáže naozaj mačka ochraňovať rodinu, v ktorej žije? Ako?
Čo robiť ak pes útočí...
07.05.2018   4
Náš strach je prvý signál, bojazlivý pohľad priamo do očí dáva psovi signál č. 2. A častokrát následnými podvedomými reakciami psa viac a viac provokujeme. Dôležité je sa snažiť útoku vyhnúť. A ako?