ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávameVychovávame deti

18 vecí, ktoré nie som ochotná robiť pre svoje deti

 Anna Veselá   02.05.2017   1

Je veľa vecí, ktoré robíme pre deti a možno zbytočne, lebo nestoja za to, aby sme na to mrhali časom, ani energiou.

Je veľa vecí, ktoré robíme namiesto nich. No tým im život neuľahčujeme, práve naopak, vychovávame z nich nesamostatné a neschopné osoby.

Shutterstock

 

Mama z webstránky SammichesPsychMeds.com si spísala zoznam vecí, ktoré nie je ochotná robiť pre svoje deti.

Nie preto, že by ich nemilovala, práve naopak.

„Mojím želaním je, aby z mojich detí vyrástli zdravé, rešpektujúce, samochodné osobe, s ktorými druhí ľudia môžu koexistovať na tejto planéte. Rozhodnutia mňa ako rodiča vplývajú na to, či to tak bude alebo nie.

Preto sú veci, ktoré nie som nikdy ochotná robiť pre svoje deti.“

Variť pre každého niečo iné

Viete, čo máme na večeru u nás doma? To, čo navarí mama s tatom. Ak moje deti nemajú alergiu na konkrétne potraviny alebo to nie je vyslovene jedlo, ktoré naozaj vyskúšali a odmietajú ho jesť, nebudem variť pre každého večeru zvlášť, pretože brokolica je príliš zelená alebo ryža vyzerá príliš ako „ryža.“

Odmeňovať ich za zlé správanie

Ide mi o to, aby pochopili, že dobré veci dostávame vtedy, keď sme ochotné a zodpovedné osoby, nie vtedy, keď sa správame ako malí teroristi. Nebude vždy iba po našom, lebo my si to tak želáme. Nechcem deti odmeňovať za to, že sa nevedia správať.

Prečítajte si aj: Mamy, nebláznite, nerobte z detí bohov

 

Robiť za nich domáce úlohy

Viete, kto už skončil školu? Osoba, ktorá toto píše. Môžem deťom pomôcť s domácimi úlohami, ale nebudem ich písať namiesto nich. Je dôležité, aby sa deti učili z vlastných chýb a potom si užili úspech, ktorý sa dostaví po ťažko zvládnutých prekážkach.

 Nahrádzať zničené hračky inými

Z hračiek sa časom stávajú súčiastky vhodné iba do kontajnera, a to preto, lebo na ne deti nedávajú pozor alebo ich zničia. Moje deti môžu zabudnúť na to, že im pobežím kúpiť iné. Hračky niečo stoja a peniaze naozaj nerastú na strome.

 

Kúpiť im každú novú „smart“ vecičku, lebo ju majú všetci ich kamaráti

Moja mama to hovorila mne a ja to svojim deťom opakujem: „Nie som mama tvojej kamarátky. Myslím, že bude lepšie, ak poprosíš o každú nepotrebnú a smiešne drahú vec ju, lebo odo mňa nedostaneš všetko, čo predáva Apple.

 

Dovoliť im, aby celý deň strávili pred obrazovkou

Keď je reč o televízii alebo tablete, myslím, že som dosť liberálna, no aj tak im nedovolím, aby sa stali otrokmi internetu. Je čas určený na hranie a tiež čas, kedy je treba tablet vypnúť a ísť robiť niečo iné. A toto chcem, aby sa moje deti naučili.

 Hľadať absolútne každú vec, ktorú stratia

Máte oči, deti. Všetko, čo tvrdíš, že si stratil, nachádza sa ti rovno pred nosom. Ako by povedala moja mama, keby to bol had, už by vás uhryzol.

 Upratovať za nich neporiadok

Som mama, nie slúžka. Môžem pomôcť, ak je treba, ale to, čo si neželám, je zasvätiť svoj život prenasledovaniu svojich detí s odpadkovým košom.

 Kupovať im trendy oblečenie

Ani ja sa neobliekam podľa najnovšieho výkriku módy. Okrem toho, sú tu tie odstrašujúce veci, ktoré sa volajú účty, ktoré odo mňa stále niekto očakáva, že zaplatím. Ak si niečo ušetríte, môžem vám prispieť polovičkou. Spravodlivé?

 Riešiť za nich ich problémy

Máte problém s učiteľom alebo spolužiakom? Pokúste sa ho vyriešiť. Môžem byť vašou podporou, keď to potrebujete, ale musíte sa naučiť aj sami vyriešiť váš problém.

 

Nosiť im do školy veci, ktoré si po milióntykrát zabudli

V zriedkavých prípadoch som ochotná pomôcť im, ak na niečo zabudnú v kuchyni, lebo sa ponáhľajú na autobus a vypadne im to z mysle, ale ak sa z tejto zábudlivosti stane zvyk, môžu zabudnúť na to, že mama je od toho, aby ich v jednom kuse zachraňovala. Volá sa to aj zodpovednosť a oni sa to musia naučiť.

 

Voziť ich do školy alebo na pracovné pohovory

Áno, aj toto dnes robia rodičia pre svojich stredoškolákov a vysokoškolákov. No mňa na toto nezlomia.

 

Dovoliť im, aby ma používali ako bankomat

Z času na čas im môžem vyjsť v ústrety, keď chcú ísť do kina alebo s kamarátmi von, ale nemienim byť ich bankou. Nájdite si brigádu, deti. Je dôležité, aby sa naučili, že peniaze sa zarábajú nie ľahko a je treba sa dobre rozhodnúť, na čo ich minieme. V živote sa im to zíde.

Prečítajte si aj: Detičky, peniaze nerastú na strome

 

 

Kúpiť im k 18.-tym narodeninám nové auto

Len preto, že dostali vodičák? Ani ja sa nevozím celé desaťročie na novom aute. Ak majú nejaký návrh, ako si zaobstarať lacné ojazdené auto, som ochotná si ho vypočuť.

 

Dovoliť im, aby prespávali u kamarátov cez týždeň

Kedysi som sa hnevala na svojich rodičov, prečo mi to nedovolili, ale teraz, keď to vidím z druhej strany, nebudem inakšia na svoje deti. Noci v týždni sú na oddych a doplnenie bateriek do školy a do práce – to sú dve dôležité veci pre zdravie a úspech.

 

Dovoliť frajerom a frajerkám svojich detí, aby u nás prespávali

Nie som včerajšia a nepotrebujem byť babkou za 9 mesiacov.

 

Dovoliť im alkoholické párty v našom dome

Moja robota rodiča je o tom, aby som ich naučila, ako byť zodpovedný a zdravý. Preto si v mojom dome neželám vidieť žiaden alkohol.

 Dovoliť im ostať von celú noc

Niektorým rodičom je to jedno, mne teda nie.

To, že sú veci, ktoré nie ste ochotní robiť pre svoje deti, neznamená, že im ničíte život – hoci oni to vidia celkom inak. Nie, je to len o tom, že takto im pomôžete, aby z nich vyrástli ľudia, ktorí si vážia a cenia ľudí a vecí okolo seba, ako aj seba samých. A nie sú to ciele rodičovstva?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som Pedagogickú fakultu UK, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
mia napísané 28.09.2018 18:18

ta 16 pobavila, jasne ze jej deti pokial nebudu mat moznost sulozit u nej doma a cez noc tak urcite sulozit nebudu vobec, aby nebola bavkou :-D pobavili aj ine ale toto bol top hluposti

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Opuchy nôh v tehotenstve
23.10.2018   6
Najčastejšie sa budúce mamičky sťažujú na opuchy nôh, zriedkavejšie aj rúk, tváre. Opuchy postihujú asi 75% tehotných, zvyčajne po 20. týždni tehotenstva, obvykle hlavne v treťom tirmestri. Zhoršujú sa hlavne na večer a cez noc by mali vymiznúť.
Nepremeškajte novorodenecké fotenie! Neopakovateľné zábery vás budú tešiť celý život
18.10.2018   0
Či už ste fotenie s bábätkom dostali ako darček k pôrodu, alebo ste sa preň rozhodli sami, inšpirujte sa tipmi fotografky Vandy Golianovej, vďaka ktorým sa krásnymi zábermi budete môcť pochváliť aj po rokoch.
Mlieko v tehotenstve. Zaobídete sa bez neho?
15.10.2018   0
Vápnik je dôležitým prvkom pri samotnom raste bábätka počas vnútromaternicového vývinu a pôsobí aj ako prevencia pri riziku predčasného pôrodu.
babetko
Som najhoršia matka na svete
22.10.2018   4
Zobudíte sa ako matka roka, a ešte pred deviatou prídete o titul aj medailu.
22 vyčítaniek pre deti
20.10.2018   0
Jeden, dva, tri, povedz mi to ty... Poďte s nami "počítať" a "rýmovať." Máme pre Vás 22 vyčítaniek, ktoré sa môžete naučiť spolu s deťmi. Takmer isto spoznáte medzi nimi také, ktoré ste sa naučili v detstve aj Vy :)
Samko je hyperaktívne dieťa. Deti ho neznášajú
20.10.2018   6
Bonbónikom na torte je svokra, ktorá len sucho skonštatuje : “Veru si si ho zle vychovala, moja milá, mala by si mu občas poriadne priložiť“. (A muž je vtedy iba ticho a to strašne bolí...)
detské choroby
Drogy - prečo vzniká závislosť
20.10.2018   0
Príznaky závislosti od drog môžeme rozdeliť na psychické, ktoré sa odohrávajú v našej mysli, a fyzické, ktoré pociťujeme na tele.
Detská imunita, prevencia, chrípka
19.10.2018   1
Na svete ročne pribúda asi 6 000 nových látok, ktoré v prírode vôbec neexistovali. Časť z nich ostáva v laboratóriách, ale veľká časť sa najmä v podobe kozmetických prípravkov, liekov, priemyselných produktov a odpadov dostáva do životného prostredia. Vplyvom narušeného resp. zmeneného životného prostredia dochádza k vzniku nedostatočnej imunitnej odpovedi –organizmus sa nevie brániť ani proti banálnej infekcii mikroorganizmami.
Dojčenie predčasne narodených detí
15.10.2018   0
Keď sa dieťatko narodí pred plánovaným termínom pôrodu, zväčša sú s tým spojené komplikácie. Dieťa môže byť umiestnené v inkubátore a odlúčené od maminy.
zvery
Aký múdry je váš pes?
19.10.2018   0
Psi dokážu pozoruhodné veci. Potom čo dostanú niekoľko inštrukcií vedia zháňať ovce do košiara, vodiť nevidiacich cez preplnené ulice miest, odhaliť prítomnosť rakoviny a iných chorôb v tele človeka, nájsť stratených alebo zavalených ľudí, zistiť prítomnosť výbušniny alebo drog.
5 x vedeli ste, že morské prasiatka....
14.10.2018   0
Morské prasiatko sa po anglicky povie „guinea pig“ – preto si mnohí myslia, že pochádza z Guinei. Ale je to naozaj tak?
Čo chovať vo veľkej záhrade? Napríklad lemura!
06.10.2018   0
Lemur je naozaj priateľským a veľmi spoločenským tvorom, spolužitie s ľuďmi mu vôbec neprekáža.