VychovávameVychovávame deti

10 vecí, ktoré sú samozrejmosťou v šťastných rodinách

 Anna Veselá   25.04.2019   1

Dokonalá rodina je mýtus ako dúhový jednorožec, darmo v záplave umelých insta fotografií bude niekto predstierať, že existuje.

V skutočných rodinách majú mamy výčitky, lebo nestihli prísť vybrať deti zo škôlky skôr a na večeru bude zase len chlieb so šunkou. Lenže na to si o pár rokov už nikto nespomenie, pretože naozaj dôležité sú v šťastných rodinách iné veci.

Shutterstock

 

Rozprávky na dobrú noc

Špeciálny čas, ktorý venujete svojim deťom na konci dňa, či už si spolu prečítate knižku alebo porozprávate obľúbenú rozprávku na dobrú noc, je úžasný spôsob, ako budovať vzájomný vzťah.

To sú chvíle, keď zabúdame na všetky zlé veci, ktoré sme si uštedrili počas dňa, mažú sa hádky, pletky, nedorozumenia, krik aj slzy. Všetko je zase v poriadku, všetko je tak, ako má byť.

 

Počúvanie

„Chvíľu počkaj.“ „Nemôžem.“ „Teraz nie.“ Možno tieto slovíčka používame veľmi často, lebo inak sa ani nedá. Ale vedzme, že niekedy nás deti prerušia „len tak,“ aby sa s nami podelili o nejakú svoju vec, ktorá sa im zdá zaujímavá.

Nie vždy od nás niečo potrebujú. Nie vždy od nás chcú, aby sme im k tomu dali aj nejaký komentár. Stačí aj náš úsmev, aby si boli isté jedným: „Moja mama a môj ocko ma vždy počúvajú.“

Objatie a pohladkanie

Ak sa vám pri spomienkach na detstvo vybaví niečo hrejivé, môžu za to rodičia, ktorí vás zahŕňali svojou náklonnosťou a nežnosťou. Objatia nie sú len prejavom lásky, ale tiež opory, bezpečia a šťastia. Vždy svoje deti objímte. V šťastných rodinách vedia, že objatí nikdy nie je dosť.

Rodinné tradície

Nedeľný výlet v prírode, päť kopčekov zmrzliny na vysvedčenie, spoločné ozdobovanie vianočného stromčeka, maľovanie kraslíc a zapletanie korbáčov, každoročná návšteva pamätného miesta, čokoľvek, čo robievate ako rodina na pravidelnej báze, niečo, na čo sa deti tešia a zvyknú odpočítavať dni, kedy to prepukne.

Rodinné tradície znamenajú veľa, každú rodinu svojim spôsobom definujú – toto robí naša rodina, v našej rodine slávime sviatky takto, u nás sa vždy zvyklo robiť... je to niečo neuchopiteľné, niečo, čo si potom so sebou zvykneme zobrať do novej rodiny, keď jedného dňa vyletíme z hniezda.

Shutterstock

 

Spoločné stolovanie

Šťastné rodiny sú tie, ktoré si uvedomujú, aké vzácne sú spoločné obedy a večere za jedným stolom. Delíme sa o jedlo, rozprávame sa, aký sme mali deň, máme príležitosť dozvedieť sa veľa nových vecí o každom z nás. Za také chvíle môžeme byť len vďační. Nie sú samozrejmosťou!

Rodinné dovolenky

Nie je vždy jednoduché dopriať si dovolenku s rodinou pri mori alebo lyžovačku v horách, keď nás škrtí rozpočet alebo sme privalení povinnosťami, ktoré nám berú všetok čas.

Výlety sa však dajú plánovať aj bez toho, aby priveľmi boleli peňaženku a nemusia byť ani časovo náročné. Je to výborná príležitosť utiecť od každodennej rutiny, objaviť niečo nové, zabaviť sa a oddýchnuť si. Plánujte si takéto „úniky,“ lebo roky vám mihom oka preletia pomedzi prsty.

Hra s deťmi

Každý je po celom dni unavený. Každý má toho veľa. Ale vymeniť svoj „pokoj svätý“ za pár minút času, ktorý strávime s deťmi, ktoré tak veľmi žobronia o náš čas a pozornosť, je tou najlepšou investíciou.

Pozrite sa im nabudúce do očí, keď sa im podarí presvedčiť vás, aby ste sa s nimi zahrali karty alebo vás zlomia na vankúšovú vojnu. Tá radosť sa totiž nedá prehliadnuť.

Byť tam, keď je to pre nich dôležité

Všetci vieme, aké nepríjemné sú výčitky, keď nestihneme byť kvôli práci tam, kde naše dieťa práve potrebuje našu podporu. Či už je to futbalový zápas, koncert, vystúpenie na deň matiek, vianočná besiedka, na ktorú nacvičovali básničky mesiac dopredu.

Snažme sa neprísť o tieto príležitosti, pretože deti si pamätajú, že sme tam prišli, povzbudzovali ich, tlieskali im, dívali sa s hrdosťou v očiach, aké sú úžasné. Je pre ne naozaj dôležité, keď sme tam.

Shutterstock

 

Čas vonku

Hrať sa v parku, na hojdačkách, robiť koláčiky a tunely na pieskovisku, pozerať sa spolu na oblaky, hádzať kamienky do potoka, vyliezať na stromy, skákať po mlákach, trhať kvetinky na poľnej ceste... to všetko robí naše spomienky na detstvo nezabudnuteľné. Nie chlieb s maslom na večeru.

Zábava s rodinou

Snažte sa, aby váš spoločný čas stál za to. Nie, vašou úlohou nie je deťom vymýšľať bohatý program a sto animácií za hodinu. Stačia jednoduché veci.

Môžete sa bicyklovať, púšťať si šarkanov, keď vonku fučí, natlačiť sa spolu do postele a pozerať rozprávky. Môžete sa spolu hoci aj nudiť. Na zábavu nepotrebujete peniaze. Stačí venovať deťom svoju prítomnosť. Byť s nimi tu a teraz.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Cica Mica napísané 25.04.2019 09:11

Super, Anička, je to tak... veď aj my si čo pamätáme z detstva, alebo z puberty, alebo z mládí? To, ako nám s ľuďmi doma bolo a nie to, čo mali pri tom oblečené...

A keď sme už pri tých spoločných výletoch a dovolenkách, naozaj na to netreba veľa peňazí (aj keď deti a aj my by sme šli radi k moru). Ale napríklad - sadnúť na vlak, keď už ho majú teraz tie deti zadarmo :-) odviezť sa niekam, kde je pekne, popozerať tamojší hrad, námestíčko, ísť do miestneho múzea, dať si zmrzlinu, v parku na preliezkach zjesť nabalené rožky so salámou a hajde nazad vlakom domov. Stačí na to jedna sobota a hneď máme na čo spomínať :-)

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Gynekológ varuje: Nedostatok horčíka v tehotenstve zvyšuje riziko astmy a ekzému u detí
12.07.2019   0
Nedostatok horčíka môžeme mať z viacerých príčin. Samé si ho spôsobujeme rôznymi diétami, jednostrannou stravou či konzumáciou polotovarov. Hnačky a zvracanie ho zase nadmerne vylúčia. V prípade tehotnosti však jeho potreba značne narastá.
Ako liečiť opuchy nôh v tehotenstve - babské rady
09.07.2019   0
Zábal na nohy môžete aplikovať pred spaním, ale pokojne aj počas noci. Pomôže najmä v dňoch, keď teplomer aj vo večerných hodinách ukazuje tridsať stupňov. Na zábal vyskúšajte ľanovú utierku, mäkký uterák či bavlnenú plienku. Zmiešajte teplú vodu a ocot v pomere 1:1 a namočte doňho napríklad osušku. Omotajte ju okolo chodidiel. Nohy si vyložte na zrolovanú prikrývku a nechajte odpočívať.
Tehotná na festivale?
05.07.2019   4
Je festival zábava, ktorú si musíte v tehotenstve zakázať? Ako na bábätko vplýva hlasný zvuk, ako v tehotenstve zvládať vysoké teploty, zníženú hygienu a iné festivalové špecifika? Skúsili ste?
babetko
Ako si poradiť s detskou kolikou? Vyskúšajte kvapky
15.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
O pokryteckom kojení
11.07.2019   27
Akoby nás mátala revolta voči generácii našich mám, ktoré sa hádam rad radom kolektívne dohodli, že už po troch mesiacoch majú „málo“ mlieka, „slabé“ je a pochabo nám zapchali ústa fľašou, z ktorej len tak tieklo sunarom ako potokom.
Nerob z toho vedu!
08.07.2019   1
Nerob z toho vedu - vraví mi muž, keď sa do preplneného kufra snažím napchať ďalšiu náhradnú vrstu oblečenia. Nerob z toho vedu - vraví, keď pred odchodom zúfalo hľadám plyšového krtka. Nesúhlasím, prežiť cestu na dovolenku je naozajstná veda.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.