VychovávameVychovávame deti

10 vecí, ktoré sú samozrejmosťou v šťastných rodinách

 Anna Veselá   25.04.2019   1

Dokonalá rodina je mýtus ako dúhový jednorožec, darmo v záplave umelých insta fotografií bude niekto predstierať, že existuje.

V skutočných rodinách majú mamy výčitky, lebo nestihli prísť vybrať deti zo škôlky skôr a na večeru bude zase len chlieb so šunkou. Lenže na to si o pár rokov už nikto nespomenie, pretože naozaj dôležité sú v šťastných rodinách iné veci.

Shutterstock

 

Rozprávky na dobrú noc

Špeciálny čas, ktorý venujete svojim deťom na konci dňa, či už si spolu prečítate knižku alebo porozprávate obľúbenú rozprávku na dobrú noc, je úžasný spôsob, ako budovať vzájomný vzťah.

To sú chvíle, keď zabúdame na všetky zlé veci, ktoré sme si uštedrili počas dňa, mažú sa hádky, pletky, nedorozumenia, krik aj slzy. Všetko je zase v poriadku, všetko je tak, ako má byť.

 

Počúvanie

„Chvíľu počkaj.“ „Nemôžem.“ „Teraz nie.“ Možno tieto slovíčka používame veľmi často, lebo inak sa ani nedá. Ale vedzme, že niekedy nás deti prerušia „len tak,“ aby sa s nami podelili o nejakú svoju vec, ktorá sa im zdá zaujímavá.

Nie vždy od nás niečo potrebujú. Nie vždy od nás chcú, aby sme im k tomu dali aj nejaký komentár. Stačí aj náš úsmev, aby si boli isté jedným: „Moja mama a môj ocko ma vždy počúvajú.“

Objatie a pohladkanie

Ak sa vám pri spomienkach na detstvo vybaví niečo hrejivé, môžu za to rodičia, ktorí vás zahŕňali svojou náklonnosťou a nežnosťou. Objatia nie sú len prejavom lásky, ale tiež opory, bezpečia a šťastia. Vždy svoje deti objímte. V šťastných rodinách vedia, že objatí nikdy nie je dosť.

Rodinné tradície

Nedeľný výlet v prírode, päť kopčekov zmrzliny na vysvedčenie, spoločné ozdobovanie vianočného stromčeka, maľovanie kraslíc a zapletanie korbáčov, každoročná návšteva pamätného miesta, čokoľvek, čo robievate ako rodina na pravidelnej báze, niečo, na čo sa deti tešia a zvyknú odpočítavať dni, kedy to prepukne.

Rodinné tradície znamenajú veľa, každú rodinu svojim spôsobom definujú – toto robí naša rodina, v našej rodine slávime sviatky takto, u nás sa vždy zvyklo robiť... je to niečo neuchopiteľné, niečo, čo si potom so sebou zvykneme zobrať do novej rodiny, keď jedného dňa vyletíme z hniezda.

Shutterstock

 

Spoločné stolovanie

Šťastné rodiny sú tie, ktoré si uvedomujú, aké vzácne sú spoločné obedy a večere za jedným stolom. Delíme sa o jedlo, rozprávame sa, aký sme mali deň, máme príležitosť dozvedieť sa veľa nových vecí o každom z nás. Za také chvíle môžeme byť len vďační. Nie sú samozrejmosťou!

Rodinné dovolenky

Nie je vždy jednoduché dopriať si dovolenku s rodinou pri mori alebo lyžovačku v horách, keď nás škrtí rozpočet alebo sme privalení povinnosťami, ktoré nám berú všetok čas.

Výlety sa však dajú plánovať aj bez toho, aby priveľmi boleli peňaženku a nemusia byť ani časovo náročné. Je to výborná príležitosť utiecť od každodennej rutiny, objaviť niečo nové, zabaviť sa a oddýchnuť si. Plánujte si takéto „úniky,“ lebo roky vám mihom oka preletia pomedzi prsty.

Hra s deťmi

Každý je po celom dni unavený. Každý má toho veľa. Ale vymeniť svoj „pokoj svätý“ za pár minút času, ktorý strávime s deťmi, ktoré tak veľmi žobronia o náš čas a pozornosť, je tou najlepšou investíciou.

Pozrite sa im nabudúce do očí, keď sa im podarí presvedčiť vás, aby ste sa s nimi zahrali karty alebo vás zlomia na vankúšovú vojnu. Tá radosť sa totiž nedá prehliadnuť.

Byť tam, keď je to pre nich dôležité

Všetci vieme, aké nepríjemné sú výčitky, keď nestihneme byť kvôli práci tam, kde naše dieťa práve potrebuje našu podporu. Či už je to futbalový zápas, koncert, vystúpenie na deň matiek, vianočná besiedka, na ktorú nacvičovali básničky mesiac dopredu.

Snažme sa neprísť o tieto príležitosti, pretože deti si pamätajú, že sme tam prišli, povzbudzovali ich, tlieskali im, dívali sa s hrdosťou v očiach, aké sú úžasné. Je pre ne naozaj dôležité, keď sme tam.

Shutterstock

 

Čas vonku

Hrať sa v parku, na hojdačkách, robiť koláčiky a tunely na pieskovisku, pozerať sa spolu na oblaky, hádzať kamienky do potoka, vyliezať na stromy, skákať po mlákach, trhať kvetinky na poľnej ceste... to všetko robí naše spomienky na detstvo nezabudnuteľné. Nie chlieb s maslom na večeru.

Zábava s rodinou

Snažte sa, aby váš spoločný čas stál za to. Nie, vašou úlohou nie je deťom vymýšľať bohatý program a sto animácií za hodinu. Stačia jednoduché veci.

Môžete sa bicyklovať, púšťať si šarkanov, keď vonku fučí, natlačiť sa spolu do postele a pozerať rozprávky. Môžete sa spolu hoci aj nudiť. Na zábavu nepotrebujete peniaze. Stačí venovať deťom svoju prítomnosť. Byť s nimi tu a teraz.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 11 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Cica Mica napísané 25.04.2019 09:11

Super, Anička, je to tak... veď aj my si čo pamätáme z detstva, alebo z puberty, alebo z mládí? To, ako nám s ľuďmi doma bolo a nie to, čo mali pri tom oblečené...

A keď sme už pri tých spoločných výletoch a dovolenkách, naozaj na to netreba veľa peňazí (aj keď deti a aj my by sme šli radi k moru). Ale napríklad - sadnúť na vlak, keď už ho majú teraz tie deti zadarmo :-) odviezť sa niekam, kde je pekne, popozerať tamojší hrad, námestíčko, ísť do miestneho múzea, dať si zmrzlinu, v parku na preliezkach zjesť nabalené rožky so salámou a hajde nazad vlakom domov. Stačí na to jedna sobota a hneď máme na čo spomínať :-)

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Dve ženy, dve skúsenosti, jedna pôrodnica. Banská Bystrica.
22.05.2020   0
Toto je skúsenosť Karin z apríla a Jany z mája 2020. Dve ženy, dve rôzne skúsenosti.
Ako schudnúť po pôrode?
19.05.2020   1
Kedy začať s chudnutím, ako schudnúť efektívne zdravo a tak, aby sme neohrozili dojčenie či vlastné zdravie?
Zuby a tehotenstvo. Čo sa mení
18.05.2020   0
Že každé dieťa stojí matku jeden zub, je iba mýtus. Zaužívané tvrdenia žien, že zuby sa im kazia preto, lebo dieťa im odobralo vápnik v tehotenstve alebo že im vápnik odchádza do materinského mlieka, sa považujú za nepravdivé.
babetko
Čo bolo pre vás počas korona krízy najťažšie?
25.05.2020   0
Povedzte nám vašu skúsenosť a súťažte o nákupné poukážky do dm-ka.
Akú farbu očí bude mať naše dieťatko?
23.05.2020   9
Prečo majú bábätká bielej pleti najprv modré oči? Dá sa vopred určiť, akú farbu očí budú mať naše deti? Kedy si môžeme byť na istom, že ide o finálnu farbu očí?
Zlí spáči - deti bez režimu
22.05.2020   0
Denná rutina je pre dieťa dôležitá, rovnako tak uspávacie rituály, ktoré mu pomôžu zaspať, aj mať lepší spánok počas noci.
detské choroby
Diéta pri zvracaní
22.05.2020   0
Diétou pri zvracaní sa snažíme dostať do dieťaťa dostatočné množstvo tekutín a minerálov, no žalúdok pri tom zaťažovať, čo najmenej.
Top 9 domácich liekov na hnačku
21.05.2020   4
Aby ste predišli liečbe hnačky medikamentmi, môžete vyskúšať najskôr niektoré z domácich liečiv. Obvykle sa dieťaťu uľaví a nenastane skutočná potreba užívať lieky.
Prvá pomoc - Kliešť
18.05.2020   3
Ako správne odstránite kliešťa? Máte doma pinzetu pre psov? Kedy s kliešťom k lekárovi?
zvery
Welsh Corgi alebo Kto je Korgi
18.05.2020   2
Welsh Corgi je najmenší pes pastierskej skupiny, ktorý pochádza z Walesu z Veľkej Británie. Aký vlastne je tento malý psík? Hodí sa aj k Vám do rodiny? Čo je na ňom výnimočné?
Prečo psy považujú svoje výkaly za delikatesu?
11.05.2020   1
Požieranie vlastných, mačacích a ďalších exkrementov je pomerne častým problémom. Prečo k tomu dochádza a ako pracovať na odstránení tohto zlozvyku?
Čo si pamätá pes
07.05.2020   0
Aj vás zaujíma čo si dokáže zapamätať pes? Pamätá si napríklad príjemnú prechádzku, na ktorej sme boli včera? Alebo tú super veľkú kostičku, ktorú som mu dala dnes ráno? A pamätá si ešte na časy keď bol malým šteniatkom?