VychovávamePuberta a dospievanie

Základné termíny sexuálnej anatómie pre chlapcov – mužské vnútorné pohlavné orgány

 Mgr. Ľuba Lapšanská   12.03.2015   1

No, neverili by ste ako táto téma môže byť zaujímavá. Jedenásťročné deti na vás skúšajú či naozaj viete „všetko“. Ak sú ešte k tomu zvedavé a zvyknuté na podrobné a odborné odpovede (ktoré si najčastejšie i tak nájdu sami!), tak si môžete miestami pripadať ako chodiaca encyklopédia, ktorá má povinnosť v mihu sekundy „vygoogliť“ zo svojich útrob všetko. I u nás doma pri písaní tohto článku to vyzeralo podobne.

Mimochodom prebiehala formou hlasného kriku, ktorý sa niesol z detskej izby do obývačky. Aby aj susedia boli v obraze...   

 • „Mama, o čom teraz píšeš?“ 
 • „O spermiách.“ 
 • „A kde vznikajú spermie?“ 
 • „V semenníkoch“. 
 • „A kde v semenníkoch?“ 
 • „V semenotvorných kanálikoch!“
 • „To tam vznikajú len tak z ničoho???“ – pridal sa aj mladší sedemročný. No díky Broňa... 
 • „Vznikajú z takých iných buniek – volajú sa spermatogonie.“ 
 • „To akože čáry máry a premení sa na inú?“ 
 • „No nie, aj bunka má svoje štádiá vývoja. Postupné...“ 
 • „Aha, ale tá úúúúúúúplne prvá bunka na svete – tá vznikla z čoho???“ 

Tak, poďme na to – zase raz pekne abecedne, pojmy pre našich adolescentov. A na záver, ako bonus, ak budem mať ešte silu :), napíšem aj rozprávačku pre menších...

Vnútorné mužské pohlavné orgány môžeme rozdeliť do dvoch častí  na 

 • semenný trakt (semenotvorné kanáliky, nadsemenníky, semenovody)  a 
 • prídavné žľazy (Cowperova žľaza, semenné mechúriky, prostata,)

Skúsim to opísať veľmi jednoducho. Zase abecedne... A vy už podľa potrieb vašich detí vyberte čo im povedať a čo si nechať na neskôr... 

Cowperova žľaza:  žľaza umiestnená „pred“ začiatkom močovej rúry. „Stará sa o ňu“, zvlhčuje ju a pod. 

Močovod: je trubica resp. „rúrka“, ktorou vyteká moč z tela vonku – u oboch pohlaví. U mužov okrem moču vychádza močovou rúrou aj ejakulát. 

Močový mechúr: nepatrí do pohlavnej sústavy, ale je s ňou úzko prepojený. Močový mechúr hromadí moč pred jeho samotným vylúčením močovou rúrou (močovodom). Patrí teda k vylučovacej sústave. 

Nadsemenník:  je akási zásobáreň pre spermie. Po vzniku v semenotvorných  kanálikoch sa presúvajú do nadsemenníka a tam sa hromadia a „čakajú“. V nadsemenníku sú cílie, chĺpky, ktoré spermie za ten čas chránia. Nadsemenník zároveň tvorí hlienovú látku, ktorá sa zmieša so spermiami. 

Prostata:  (predstojnica, alebo aj predstojná žľaza ): je nepárová žľaza. Prechádza cez ňu močová rúra. Prostata je uložená pod močovým mechúrom. V dospelosti má veľkosť približne ako vlašský orech. Počas ejakulácie sa z prostaty pridáva k spermiám  tekutina mliečnej farby obsahujúca, okrem iného, aj  hormón prostaglandín. (približne 30% ejakulátu pochádza práve z prostaty)

Semenníky: latinsky  testes (resp. jeden semenník -  testis) sú pohlavné a endokrinné  žľazy  samcov. Sú dve, je to teda párový orgán. Semenníky u muža nie sú rovnako veľké.  Literatúra uvádza, že ľavý semenník je obvykle trochu väčší a nižšie uložený. Hmotnosť jedného testis je približne 15 – 25 gramov. Veľkosť obvykle cca 4 x 3 cm. Majú jemne sploštený vajcovitý tvar. Uložené sú v miešku (o ňom sme si písali minule). Počas vnútromaternicového vývinu  sú  však uložené v brušnej dutine. Po narodení by mali mať chlapci oba semenníky už v miešku. Ak to tak nie je, je potrebné navštíviť odborníka. Vtedy hovoríme o nezostúpených semenníkoch. To však nie je témou tohto článku takže poďme ďalej. 

Základnými  funkciami semenníkov  sú: 

 • tvoriť mužské pohlavnú bunky – spermie
 • produkovať pohlavné hormóny – najmä testosterón 

Semenníky sú citlivé na pohmat a veľmi bolestivé pri náraze. Svojich synov by ste však mali viesť k tomu, aby si ich pravidelne pohmatom kontrolovali. 

Semenný mechúrik:  resp. semenné mechúriky, pretože sú dva, teda párový orgán. Sú to malé žľazy, umiestnené za močovým mechúrom. Tvoria tekutý sekrét, ktorý ovplyvňuje pohyblivosť spermií. 

Semeno:  povieme si nabudúce, pod pojmom ejakulát. Na tomto mieste len toľko, že semeno a spermie nie je to isté...  

Semenotvorný kanálik: miesto, kde vznikajú spermie. V každom semenníku je okolo tisíc semenotvorných kanálikov. Na ich vnútornej  stene je zárodočný epitel, ktorý je tvorený spermatogoniami – teda bunkami, z  ktorých vznikajú spermie. Tieto bunky sú vyživované a zároveň chránené ďalšími bunkami, ktoré sa tam nachádzajú. Voláme ich aj podporné Sertoliho bunky. Sertoliho bunky sú ako také starostlivé mamky. Chránia  spermie v jednotlivých fázach vývoja pred vplyvmi z okolitého prostredia, pred škodlivými látkami z krvi apod. Tvoria akúsi ochrannú bariéru.   A zároveň spermie „kŕmia“, vyživujú. Semenotvorné kanáliky sa spájajú a vedú do nadsemenníkov. 

Semenovod:  35 – 45 cm dlhá trubica, ktorá vedie zo semenníkov  až k močovej rúre.  Hlavnou funkciou semenovodov je počas ejakulácie  bezpečne „previezť“ dozreté spermie z nadsemenníkov až do močovej rúry a ňou potom  von z tela. 

Spermatogenéza:  proces vzniku  a dozrievania spermií. Začína v puberte.

 

Spermie

sú mužské pohlavnú bunky. Tvoria sa v mužských pohlavných žľazách – semenníkoch.  Skladajú sa z troch častí – hlavičky, krčku a bičíka. Hlavička – tá nesie genetické informácie uložené v chromozómoch.  V krčku sú uložené výživné látky, resp. „energetický zdroj“ a bičík zabezpečuje pohyb spermie.  V  ich hlavičke je uložená dedičná informácia.

V ejakuláte sú ich milióny. Resp. mali by byť. Literatúra udáva obvyklé množstvo 50 – 300 miliónov. (Raz sa ma jeden mladý muž opýtal, že ako ich spočítali.). Faktom však je – spomínam to ako upozornenie pre nás dospelákov, že množstvo spermií u mužov  sa za posledné desiatky rokov rapídne zmenšuje. Toto zníženie už považujeme za doslova civilizačnú chorobu. Okrem toho sa vplyvom nášho životného štýlu stávajú menej pohyblivé alebo dokonca deformované. Prečo to píšem? Možno je vek vášho dieťaťa akurátny na to, aby ste si pohovorili aj o otázke života a zdravia. 

Odborníci hovoria, že ideálna teplota pre vývin spermií je okolo 34,5 °C. Ak je teplota vyššia tak sa utlmí tzv. spermatogenéza. Pri dlhodobej vysokej teplote môže dokonca dôjsť k úplnej neplodnosti, pretože zaniknú spermatogonie, bunky ktoré spermie tvoria v semenných kanálikoch. 

A jedna otázka na besede znela: „Kedy sa mi začnú „robiť“ spermie?“  Takže spermie sa začínajú tvoriť v puberte, obvykle okolo 13 – 14 rokov.  

Zaujímavosti: 

 • najnovšie poznatky nás utvrdzujú v tom, že spermie dokážu prežiť v ženskom tele aj 6 – 7 dní.  
 • spermie sú najmenšie a zároveň jediné bunky ľudského tela, ktoré sa dokážu samostatne pohybovať 
 • ak by sme „trubicu“ nadsemenníka roztiahli, mala by až 6 metrov... 

PS: Tú rozprávku už nechám do ďalšieho článku... Chcete? 

Mohlo by vás zaujímať: 

Čo všetko vieme zistiť domácimi testami, ktoré si kúpime v lekárni? 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.5 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Pekne postupne.Tento portál má toľko rokov, ako môj najstarší syn. Objavila som ho práve v čase, keď sa narodil. Dnes ich mám už troch. A rastú spolu. A ja s nimi.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku
misa napísané 12.03.2015 14:07

Diky Brona :-)

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?