ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávamePuberta a dospievanie

Puberta, ach tá puberta...

 MUDr. Zuzana Pitoňáková   03.03.2013   0

Vaša dcéra vás prosíka, aby ste jej už kúpili prvú podprsenku, a váš syn prichádza z tréningu futbalu a nevonia ako bábätko… Čo sa deje?

Vitajte v puberte, v zázračnom to čase, kedy deti rastú do všetkých rozmerov a častokrát nám “ cez hlavu”, pričom tá ich sa stáva zo dňa na deň tvrdšou a papuľnatejšou.

Zrejme si ešte pamätáte na časy, kedy aj s vami mávala do všetkých strán. Ako však môžte pomôcť vášmu drahému potomkovi prejsť cez ňu, aby nespadol, byť i sním mávať bude, to si môžte byť istí.

Samozrejme, väčšina z nás v tom má jasno – rast ochlpenia na nových miestach, menštruácia, nové pachy, chlapčenské mutovanie, dievčenské prsia, atď. Ale možno nie sme úplne doma v chémii, ktorá za tým všetkým je.

Tu je krátka exkurzia:

U dievčat zvyčajne po ôsmych narodeninách, u chlapcov okolo 9- 10 roku sa začína v časti mozgu – nazvanej hypotalamus uvoľňovať gonadoliberín (GnRH). Tento hormón prechádza pri svojom putovaní  do  hypofýzy – malej žľazy zavesenej akoby  pod mozgom, ktorá produkuje regulačné hormóny – také, ktoré zas kontrolujú ďalšie hormonálne žľazy po celom tele. Spomínaná hypofýza začína uvoľňovať dva nové hormóny, súvisiace so začiatkom puberty – luteinizačný hormón (LH) a  folikuly-stimulujúci hormón (FSH).

Čo sa stane ďalej, závisí od pohlavia:

Chlapci: uvedené dva hormóny LH a FSH putujú krvou do tes-tes a dávajú signál na spustenie produkcie spermií a hormónu testosterón.

Dievčatá: Hormóny majú namierené do vaječníkov a spúšťajú tak dozrievanie a uvoľňovanie vajíčok. Tiež spôsobia produkciu hormónu estrogén,  ktorý sa podieľa na tvarovaní ženského tela a prípravách na možnú graviditu.

Približne v rovnakom čase začínajú produkovať žľazy nadobličiek u oboch pohlaví skupinu steroidných hormónov. Tieto hormóny stimulujú rast typického ochlpenia dospelých – na ohambí a v podpaží.

Nabudúce si prejdeme spolu, čo a kedy sa deje s chlapcom.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Som tehotná a stále plačem
22.01.2019   0
Úprimne, mám pocit, že prvé tehotenstvo som od začiatku do konca prerevala a preslzila.
Dýchanie pri pôrode
20.01.2019   0
Existuje množstvo predpôrodných kurzov, ktoré sa venujú špeciálne nácviku dýchania. Dýchacie techniky sa pomáhajú rodičke uvoľniť, menia vnímanie bolesti, zmierňujú stres.
V tehotenstve som sa poriadne zaguľatila
15.01.2019   1
Mám pocit, že priberať som začala v momente, keď som dostala tehotenskú knižku.
babetko
Soplík, kašeľ, teplota. A zasa soplík. Kolotoč z ktorého sa vám točí hlava?
22.01.2019   0
Niekoľko dní škôlka a potom znova doma. Idete k lekárovi, ten vás stále upokojuje, že nejde o poruchu imunity, ale o prirodzené budovanie imunitného systému dieťaťa
Stereotyp na materskej a čo s ním
21.01.2019   1
Byť na materskej s dvoma deťmi nie je práve stresujúca záležitosť. Najviac stresuje asi to, že vás okrem kašľa a vypredaného mlieka nič nestresuje.
Zaspíš posledná, vstávaš prvá. A tatinko? Ten je unavený z práce.
18.01.2019   6
Pri pôrode ideš zomrieť, nervy máš v koncoch, ocitáš sa v pekle. Chrbát ťa ešte roky bolí.
detské choroby
Ovčie kiahne, varicella
22.01.2019   34
Ovčie kiahne – príčiny, prenos, liečba, ako sa chrániť. Ovčie kiahne sú vysoko nákazlivou chorobou, ktorá je spôsobovaná vírusmi. Sú charakteristické chorobným priebehom s typickými zmenami na koži. Liečenie pacienta nastáva výlučne symptomaticky.
Potraviny, ktoré pomáhajú zaspať
18.01.2019   0
Myslím, že sa nemusíme baviť len o deťoch. Aj my niekedy riešime problémy so spánkom. A ak môže byť " liek" ešte aj chutný, prečo nie?
Prečo zelený čaj
17.01.2019   0
Vedci nachádzajú stále nové benefity. Mnohí ľudia mu dávajú prednosť pred čiernym , ovocným čajom, alebo kávou.
zvery
Prečo psy jedia a jedia....a stále sú hladní
10.01.2019   2
Hovorí sa, že psy zjedia úplne hocičo a véééľa, hocikoľko pred nich postavíte. Či sú hladní alebo nie. Prečo je to tak? Ako si poradiť so psím hladom? Čo znamená náhla zmena psieho apetítu?
Nielen lego. Naše psy si pochutia na všeličom.
29.12.2018   0
Obľúbená pesnička o Bobim, ktorý svojmu majiteľovi pojedol kocky lega, je v mnohých domácnostiach so štvornohým miláčikom realitou.
Zvieratko pre dieťa
22.12.2018   4
„Mamííí, kúpme si škrečka!“ Poznáte túto vetu? Pre dieťa môže také aj celkom maličké zvieratko znamenať omnoho viac ako celá hŕba hračiek a starostlivosťou oň sa môže veľa naučiť.