VychovávamePuberta a dospievanie

Puberta, ach tá puberta...

 MUDr. Zuzana Pitoňáková   03.03.2013   0

Vaša dcéra vás prosíka, aby ste jej už kúpili prvú podprsenku, a váš syn prichádza z tréningu futbalu a nevonia ako bábätko… Čo sa deje?

Vitajte v puberte, v zázračnom to čase, kedy deti rastú do všetkých rozmerov a častokrát nám “ cez hlavu”, pričom tá ich sa stáva zo dňa na deň tvrdšou a papuľnatejšou.

Zrejme si ešte pamätáte na časy, kedy aj s vami mávala do všetkých strán. Ako však môžte pomôcť vášmu drahému potomkovi prejsť cez ňu, aby nespadol, byť i sním mávať bude, to si môžte byť istí.

Samozrejme, väčšina z nás v tom má jasno – rast ochlpenia na nových miestach, menštruácia, nové pachy, chlapčenské mutovanie, dievčenské prsia, atď. Ale možno nie sme úplne doma v chémii, ktorá za tým všetkým je.

Tu je krátka exkurzia:

U dievčat zvyčajne po ôsmych narodeninách, u chlapcov okolo 9- 10 roku sa začína v časti mozgu – nazvanej hypotalamus uvoľňovať gonadoliberín (GnRH). Tento hormón prechádza pri svojom putovaní  do  hypofýzy – malej žľazy zavesenej akoby  pod mozgom, ktorá produkuje regulačné hormóny – také, ktoré zas kontrolujú ďalšie hormonálne žľazy po celom tele. Spomínaná hypofýza začína uvoľňovať dva nové hormóny, súvisiace so začiatkom puberty – luteinizačný hormón (LH) a  folikuly-stimulujúci hormón (FSH).

Čo sa stane ďalej, závisí od pohlavia:

Chlapci: uvedené dva hormóny LH a FSH putujú krvou do tes-tes a dávajú signál na spustenie produkcie spermií a hormónu testosterón.

Dievčatá: Hormóny majú namierené do vaječníkov a spúšťajú tak dozrievanie a uvoľňovanie vajíčok. Tiež spôsobia produkciu hormónu estrogén,  ktorý sa podieľa na tvarovaní ženského tela a prípravách na možnú graviditu.

Približne v rovnakom čase začínajú produkovať žľazy nadobličiek u oboch pohlaví skupinu steroidných hormónov. Tieto hormóny stimulujú rast typického ochlpenia dospelých – na ohambí a v podpaží.

Nabudúce si prejdeme spolu, čo a kedy sa deje s chlapcom.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?