VychovávamePuberta a dospievanie

Prvá menštruácia... zo života

 Mária Kohutiarová   12.03.2019   1

Keď sa to stalo mne, pamätám si presne, ako to bolo, aj keď ku skutočnému odhaleniu celého prípadu došlo až po určitom čase.

Mala som dvanásť a bola som na prázdninách u mojej krstnej. Keďže sme tam boli samé baby – v rozostupe roka a pol narodené sesternica – ja – sesternica – bolo nám dobre.

Iba mne pár dní nebolo dobre. Nejako divne ma bolelo brucho, čo bolo čudné, lebo ja som mávala žalúdok ako kôň a apetít ako drak. S trávením to však zjavne nič do činenia nemalo.

Akurát sa mi podarilo vyprodukovať šok pri pohľade na toaletný papier, a bol to strach taký veľký, že som dokonca aj pred krstnou mlčala ako hrob.

shutterstock

 

Našla v prádlovom koši krvavé gaťky

Prišla som domov a po pár dňoch sa začalo divné vyšetrovanie. Mama volala so svojou sestrou a tá sa pýtala, či som mala už menštruáciu. Ešte dobre, že som pritom nebola, lebo by som sa – pekne nepoučená – odpadla od hanby!

Lebo našla v prádlovom koši krvavé gaťky a moja staršia sesterka – už poučená a fungujúca – zatvrdilo odmietala podiel na vine.

Ako má vyzerať menštruačná krv?

Všetko sa nakoniec vysvetlilo, sestry sa zasmiali, sesternica si vydýchla (aj keď asi na mňa nadávala za ten výsluch) a ja som sa konečne dočkala akého – takého chabého vysvetlenia, čo a ako s mojou menštruáciou.

Keď sme sa spätne k tomu s mamou – s ktorou mám inak vynikajúci vzťah – vrátili, priznala sa, že mi už dávnejšie chcela dať nejaké sedenie, ale prirodzený ostych a fakt, že ani ona nebola poučená a tak v tom nevedela chodiť, vyparatili ten môj nevedomý „výčin“ u krstnej.

 

Ja toto svojim deťom neurobím

Vtedy som si  povedala, že ja toto veru svojim deťom – nielen dcéram – neurobím. A slovo som dodržala.

Máme šesť detí, štyroch chlapcov a dve dievčatá a každý z nich je iný. Kým najstarší je hanblivý voči takýmto veciam, jeho o rok a pol mladšia sestra by nedbala v štyroch rokoch presne vedieť, ako sa dieťatko dostane von z maternice. Takže zákonite veľmi skoro vedeli – primeraným slovníkom – aj o menštruácii.

Vždy som sa riadila pravidlom: „Odpovedaj hneď!“ Nepoužívala som formulky typu „Počkaj, keď ešte trochu narastieš“ alebo „Toto ešte nie je pre teba“ dokonca ani nie to „Ty si chlapec, čo ťa do toho“.

Jednoducho som rešpektovala individualitu našich detí a myslím, že to takto bolo najlepšie – aj keď samozrejme, som musela brať do úvahy aj ich vek a vyspelosť a rozprávať s nimi slovníkom, ktorému oni rozumeli.

U nás to bolo o trošku jednoduchšie tým, že naše deti prichádzali jedno za druhým a tí starší prirodzene chceli vedieť, odkiaľ sa vzali – nuž a začať sme museli ženským ovulačným cyklom.

Mojou prioritou bolo vždy hovoriť tak, aby celý cyklus ženy, ovulácia, otehotnenie, pôrod boli podané ako jeden úžasný zázrak a skvelá vec – aby sa toho ani chlapci, ani dievčatá nebáli a zároveň mali k tomu úctu.

Shutterstock

 

Moja dcéra je už v puberte

Naša staršia dcéra je „poučená“ – na rozdiel od svojej matere – v plnom rozsahu od 9 rokov.

Zažili sme jeden nepríjemný tmavý výtok, ktorý sme skontrolovali aj u gynekológa (veľmi som s ňou súcitila, keď liezla na kozu – hanbila sa, ako nikdy!).

Našťastie, všetko je v poriadku a vďaka tejto otvorenosti od začiatku mi dcéra vždy povie: „Mami, tu kdesi ma pichá v podbrušku... čo to je?“ Alebo: „Pozri, moje akné sa šialene zhoršilo? Už to môže prísť?“

Trošku sa bojí – nie je zrovna typ, ktorý by dobre znášal bolesť – ale myslím, že moja podpora a pokoj jej dodávajú istotu, že to spolu zvládneme!

Jednoducho – ťaháme za jeden povraz a sme na jednej lodi. A vďaka otvorenosti aj naši chlapci prijímajú sestrine výkyvy s väčším pochopením a tešia sa, ako raz oni budú mať ako muži možnosť chrániť a hýčkať svoje ženy v čase „ich dní“.

Takto mi to príde dobré – všetko toto predsa patrí k prirodzenosti a nádhere života, a preto by deti nemali byť obraté o informácie, ktoré ich prirodzene priťahujú.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 14 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku
darja napísané 18.03.2019 19:27

Maruska,

velmi pekne ste to popisali.

podporujem osvetu v zmysle, odpovedat detom, ked sa pytaju. Tieto otazky prichadzaju prirodzene v obdobi skolkarskom, ked mnohi rodicia povazuju deti na "poucenie" prilis male.

(casto to suvisi aj s prichodom noveho surodenca)

presne ako maruska popisuje, primeranym slovnikom vysvetlenie ovulacneho cyklu, s rastucim bruskom pripadne s knihou o tom, ako rastie v brusku dietatko je to prijatelne a prijemne.

ked pridu do veku, ked im to uz bude "take blbe" sa na to pytat - co je tiez znakom zrenia, postupneho vyspievania dietata - nemusia zakladne "blbe" otazky klast, alebo ich hladat na internete. Tam sa casto stretnu presne s tym, na co nie su este "dost velki": neprimerany slovnnik, suvisiace komplikacie, dramaticke storky, nevhodne obrazky... ved vsetci vieme...

nebudu to hladat, lebo vsetko uz vedia. primeranym prirodzenym sposobom vo vhodnom case. a kedy je vhodny cas? presne ako maruska popisala - pocuvajme dieta, rozpravajme sa s nim, polozi otazku presne vtedy - v pravy cas. Pre neho.

(ziadne veky nie su meradlom:-))

pekny den a dakujem za clanok

darja

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Súťaž o krásny úsmev s Philips
22.05.2019   0
Zapojte sa do súťaže o skvelé produkty spoločnosti Philips.
5 dôvodov, prečo sa malé deti správajú hrozne
22.05.2019   0
Dvoj-trojročné deti. Niekedy aj staršie. Dokážu chytiť amok kedykoľvek, za čokoľvek.
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?