ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávamePuberta a dospievanie

Prvá menštruácia... zo života

 Mária Kohutiarová   12.03.2019   0

Keď sa to stalo mne, pamätám si presne, ako to bolo, aj keď ku skutočnému odhaleniu celého prípadu došlo až po určitom čase.

Mala som dvanásť a bola som na prázdninách u mojej krstnej. Keďže sme tam boli samé baby – v rozostupe roka a pol narodené sesternica – ja – sesternica – bolo nám dobre.

Iba mne pár dní nebolo dobre. Nejako divne ma bolelo brucho, čo bolo čudné, lebo ja som mávala žalúdok ako kôň a apetít ako drak. S trávením to však zjavne nič do činenia nemalo.

Akurát sa mi podarilo vyprodukovať šok pri pohľade na toaletný papier, a bol to strach taký veľký, že som dokonca aj pred krstnou mlčala ako hrob.

shutterstock

 

Našla v prádlovom koši krvavé gaťky

Prišla som domov a po pár dňoch sa začalo divné vyšetrovanie. Mama volala so svojou sestrou a tá sa pýtala, či som mala už menštruáciu. Ešte dobre, že som pritom nebola, lebo by som sa – pekne nepoučená – odpadla od hanby!

Lebo našla v prádlovom koši krvavé gaťky a moja staršia sesterka – už poučená a fungujúca – zatvrdilo odmietala podiel na vine.

Ako má vyzerať menštruačná krv?

Všetko sa nakoniec vysvetlilo, sestry sa zasmiali, sesternica si vydýchla (aj keď asi na mňa nadávala za ten výsluch) a ja som sa konečne dočkala akého – takého chabého vysvetlenia, čo a ako s mojou menštruáciou.

Keď sme sa spätne k tomu s mamou – s ktorou mám inak vynikajúci vzťah – vrátili, priznala sa, že mi už dávnejšie chcela dať nejaké sedenie, ale prirodzený ostych a fakt, že ani ona nebola poučená a tak v tom nevedela chodiť, vyparatili ten môj nevedomý „výčin“ u krstnej.

 

Ja toto svojim deťom neurobím

Vtedy som si  povedala, že ja toto veru svojim deťom – nielen dcéram – neurobím. A slovo som dodržala.

Máme šesť detí, štyroch chlapcov a dve dievčatá a každý z nich je iný. Kým najstarší je hanblivý voči takýmto veciam, jeho o rok a pol mladšia sestra by nedbala v štyroch rokoch presne vedieť, ako sa dieťatko dostane von z maternice. Takže zákonite veľmi skoro vedeli – primeraným slovníkom – aj o menštruácii.

Vždy som sa riadila pravidlom: „Odpovedaj hneď!“ Nepoužívala som formulky typu „Počkaj, keď ešte trochu narastieš“ alebo „Toto ešte nie je pre teba“ dokonca ani nie to „Ty si chlapec, čo ťa do toho“.

Jednoducho som rešpektovala individualitu našich detí a myslím, že to takto bolo najlepšie – aj keď samozrejme, som musela brať do úvahy aj ich vek a vyspelosť a rozprávať s nimi slovníkom, ktorému oni rozumeli.

U nás to bolo o trošku jednoduchšie tým, že naše deti prichádzali jedno za druhým a tí starší prirodzene chceli vedieť, odkiaľ sa vzali – nuž a začať sme museli ženským ovulačným cyklom.

Mojou prioritou bolo vždy hovoriť tak, aby celý cyklus ženy, ovulácia, otehotnenie, pôrod boli podané ako jeden úžasný zázrak a skvelá vec – aby sa toho ani chlapci, ani dievčatá nebáli a zároveň mali k tomu úctu.

Shutterstock

 

Moja dcéra je už v puberte

Naša staršia dcéra je „poučená“ – na rozdiel od svojej matere – v plnom rozsahu od 9 rokov.

Zažili sme jeden nepríjemný tmavý výtok, ktorý sme skontrolovali aj u gynekológa (veľmi som s ňou súcitila, keď liezla na kozu – hanbila sa, ako nikdy!).

Našťastie, všetko je v poriadku a vďaka tejto otvorenosti od začiatku mi dcéra vždy povie: „Mami, tu kdesi ma pichá v podbrušku... čo to je?“ Alebo: „Pozri, moje akné sa šialene zhoršilo? Už to môže prísť?“

Trošku sa bojí – nie je zrovna typ, ktorý by dobre znášal bolesť – ale myslím, že moja podpora a pokoj jej dodávajú istotu, že to spolu zvládneme!

Jednoducho – ťaháme za jeden povraz a sme na jednej lodi. A vďaka otvorenosti aj naši chlapci prijímajú sestrine výkyvy s väčším pochopením a tešia sa, ako raz oni budú mať ako muži možnosť chrániť a hýčkať svoje ženy v čase „ich dní“.

Takto mi to príde dobré – všetko toto predsa patrí k prirodzenosti a nádhere života, a preto by deti nemali byť obraté o informácie, ktoré ich prirodzene priťahujú.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
Vďaka doktorke v Banskej Bystrici mám na pôrod krásne spomienky
13.03.2019   0
Pôrod pre mňa zostal krásnou spomienkou. Všetko bolo skvelé, a to aj vďaka mladej doktorke, mladšej než ja. Tá im umožnila, aby bol synček Samko hneď po narodení pri mne. Hneď ako sa narodil, ešte neumytý a s pupočnou šnúrou, išiel ku mne na brucho.
babetko
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   2
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
Zo zdravých potravín môže dieťa takmer všetko
14.03.2019   0
„Ak zapneme filter s kľúčovými frázami „máme radi“, „pre deti“ a „zdravé“, tak z potravín môžeme deťom ponúknuť paradajky, uhorku, olivy, červenú cibuľu, cviklu, mrkvu, cuketu, karfiol, brokolicu, kvaku, batáty, zeler, strukoviny, ale aj obilniny ako bulgur, krúpy, pšeno, amarant, ryžu, vločky, vajíčka, sardinky, tuniaka, pstruha, treščiu pečeň, teľacie a morčacie mäso, mlieko, maslo, panenské oleje, kakao, škoricu, čokoládu či mandle. Z ovocia úplne všetko. Najmä drobné ovocie, ale pokojne aj exotické.“
Obilniny - zdravé recepty pre malých i veľkých
13.03.2019   0
Obilniny patria k základným a najdôležitejším potravinám ľudí. Bežne používaná biela múka a výrobky z nej a tiež biela ryža sú bohužiaľ bezcennými zdrojmi “mŕtvych” kalórií.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.