Prečo krvácaš, mama?

Mgr. Luba Lapšanská 0

Aj vás už zaskočilo vaše dieťa v otvorených dverách na WC alebo v kúpeľni? S vyvalenými očami, poniektoré aj so strachom, začudovane pozerajú na červené  šmuhy menštruačnej krvi… 

Ak im to nevysvetlíte, môžu sa o vás  báť… 

Ale ako vysvetliť, dvoj či trojročnému dieťatku, že TÁTO krv je v poriadku? Ba dokonca potrebná? 

Čo je vlastne menštruácia?

Fyziologický pravidelne sa opakujúci proces riadený hormonálnym systémom ženy. Je potrebný na reprodukciu. Maternica resp. jej sliznica – endometrium každomesačne „rastie“ a pripravuje sa na prípadné uhniezdenie oplodneného vajíčka. Ak však vajíčko oplodnené nie je, výstelka „odchádza“, aby v nasledujúcom cykle zase rástla a čakala. Tento proces sa opakuje až do „vyčerpania“ vajíčok v tele ženy. Potom nastáva menopauza. 

No hej, ale ako vysvetliť túto skutočnosť dieťaťu? 

Pri práci s deťmi sa mi osvedčilo hovoriť o menštruácii otvorene, ale s ohľadom na ich vek. Logicky, že?  

Takže čo by mali deti vedieť? V prvom rade nezachádzajte pri vysvetľovaní do podrobností, ktoré deti nechcú počuť. Ak sa však pýtajú aj na “chúlostivé“ záležitosti, odpovedzte. 

Dnes teda o krvácaní. 

Každá žena, mamka, má vo svojom tele uložených veľa maličkých vajíčok. Z tých sa, ak nájde správneho a dobrého otecka môžu narodiť deti. Vajíčka sú uložené v brušku akoby v takej malej krabičke (môžete použiť aj výraz vaječník), a každý mesiac jedno dozreje. 

Toto dozreté vajíčko by mohlo byť bábätkom, ale nie vždy to tak je (deti to veľmi dobre chápu, ak to  prirovnáte  k vajíčkam sliepočiek). 

A tak vajíčko  čaká, či už mamka s tatkom túžia mať dieťatko. Niekedy sa to podarí, ale niekedy nie. 

Ak z tohto dozretého vajíčka nemá narásť bábätko, tak vajíčko putuje cestičkou (vajíčkovod) až do dutinky, ktorá sa volá maternica. 

V tomto prípade odporúčam naozaj použiť výraz maternica. Prípadne aj vysvetliť, že je to odvodené od slovka mama – mama nosí dieťatko v maternici, bábätko rastie v maternici, v mame a pod…. 

A poďme naspäť k deťom: 

Tá dutinka, maternica vie, že môže prísť malinkaté bábätko. A preto každý mesiac pripravuje pre to dieťatko  akoby postieľku (kolísku, perinku), aby mu bolo mäkkúčko, aby sa cítilo dobre a pohodlne. 

Pridáme rozhovor na tému oddychu: Kde sa tebe najlepšie leží a oddychuje? Na zemi? Vo vankúšoch? Na tvrdom, v mäkkom? V teple, v zime?  Ideálne je ak si to v tej chvíli s dieťatkom aj skúsite. Ľahnite si na zem na podlahu, a potom šup do mäkkej postieľky… A porovnávajte… 

V maternici však nemáme vankúše, deky ani perie ani nič podobné. Preto telo ženy, mamky, pripravuje postieľku z mäkkej výstelky v ktorej je aj krv a sliznica. Táto krv je ale dobrá, a pomáha dieťatku rásť. 

A zase môžete pridať teórie o tom, že všetci ľudia majú v tele krv, inak by nežili. Že krv roznáša po tele vitamínky a minerály a podobne…

Ak však nie je ten správny čas pre bábätko, ak žena nestretla otecka, alebo aj z iných príčin, tak vajíčko potrebuje odísť von. Z maternice (dutinky) vedie ďalšia cestička. Cestička von z tela ženy. Mimochodom je to tá istá cestička, ktorou prichádzajú deti na svet. (túto informáciu použite individuálne – podľa veku a „vyzretia“ dieťatka) 

A tak vajíčko putuje ďalej, a postieľka ostane opustená a prázdna. Lenže ďalší mesiac dozrejďalšie vajíčko a toto možno bude chcieť byť dieťatkom. A postieľka by mala byť nová, pripravená pre ďalšie bábätko. (aj my si vymieňame posteľné prádlo, dávame nové obliečky, čisté a voňavé…) 

Preto maternica tú starú posiela preč. Vychádza von cestičkou, spolu so starým vajíčkom a s krvou. Hovoríme tomu menštruácia. (nemajte zábrany použiť tento výraz ani u chlapcov!) Je to normálne a zdravé, každá dospelá žena to tak má. Má to tak byť. Je to v poriadku. Mamkine telo pripraví každý mesiac novú postieľku a starú pošle preč… 

No a najviac super je, ak dieťatku nájdete obrázky vajíčka. Na internete aj v knihách je ich už naozaj dostatok. Vyberte nejaký pekný, kde je vajíčko priam „rozkošné“.   A určite potom nájdete aj množstvo fotografií z „bruška“ o tom ako rastie bábätko atd. 

Niektorým deťom, zase záleží od vás, vy svojho potomka poznáte najlepšie, môžete ukázať aj menštruačné vložky či menštruačný pohárik. A tým deťom, ktoré tieto pomôcky objavili už pred tým, určite neodopierajte pravdivé vysvetlenie. 

Môže sa vám totiž stať, tak ako jednému pánovi u nás na sídlisku, že vaše dieťa olepí vložkami mantinel za bránkou.  Nuž, keď ocko povedal že je to na ochranu hokejového ihriska… 😀 

Prajem vám nádherné chvíle pri objavovaní zázrakov zrodenia s vašimi deťmi…  

 PS: Poteším sa, ak napíšete tipy, čo sa vás vaše deti pýtali a vy ste nevedeli  zodpovedať…  spoločne snáď nájdeme odpovede… 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár