VychovávamePuberta a dospievanie

„Mami, pomojkaj ma“, povedal puberťák ...

 Mgr. Zuzana Milerová/redakcia   07.07.2021   0

„Je to normálne? Moje dieťa, ktoré som naposledy držala za ruku snáď v jeho prvý školský deň, si teraz, keď má 11 rokov, začalo vyžadovať túlenie. Doteraz ma div nepreklal, keď som mu pri lúčení chcela dať pusu.

A zrazu sa na mňa vešia na prechádzke, ako mačka sa mi vtiera na kolená, keď sedím pred telkou, je prvý, ktorý sa chce vítať, keď sme sa dlhšie nevideli. Doobeda sa ten puberťák zdúva a papuľuje a večer sa chce mojkať ako malé bábätko ...“.

Puberta, dospievanie, blízkosť, intimita
Shutterstock

 

Tak je to normálne? Spýtali sme sa psychologičky, Mgr. Zuzany Milerovej.

Keď si predstavím mojkanie s vlastným dieťaťom, vždy je to niečo, čo mi privodí príjemný, hrejivý a srdečný pocit, tiež vyčarí široký úsmev na tvári. Keď si predstavím svoje deti ako bábätká - tie ich malé rúčky, očká dokorán a uslintaná pusinka. Proste na spapanie.

Z bábätiek tínedžeri

Čas letí a všetko sa mení. Ich očká sa menia z nevinných na šibalské, rovnako i úsmevy a dotyky sú už oveľa účelovejšie, výberovejšie a pod kontrolou.

Významnými faktormi, ktoré do tohto - vysoko osobného - spôsobu našej komunikácie s okolím vstupujú, sú temperament či výchova. Čo sa však týka nás všetkých, nech sme odkiaľkoľvek, je naša individualita.

Ako sa deti od nás psychicky oddeľujú a čím viac si uvedomujú svet okolo seba a svoju vlastnú identitu, tým výraznejšie sa mení a formuje ich vlastná intimita a pojem súkromia. 

Čo deti potrebujú od rodičov

Prvým znakom ich individuality je odstavenie od dojčenia a schopnosť dieťaťa sa vzdialiť od matky. Niečo také jednoduché a pri tom také náročné.

Dieťa fascinujú nové veci a túži ich spoznať a vlastniť a na druhej strane má veľký strach z neznáma a straty istoty a bezpečia.

Aby to  dieťa úspešne zvládlo, potrebuje cítiť od nás dospelých, ktorí sme si už mnohým prešli, povzbudenie a vieru, že to aj ono zvládne. Deti potrebujú pocit bezpečia a istoty, že tam budeme pre nich. 

Shutterstock

 

Avšak, ono to nie je také jednoduché.

Pretože každé dieťa, puberťák, je už taký, že potrebuje na svojej ceste nanovo objaviť, čo už bolo objavené, overiť si to, čo už bolo overené a samozrejme vyskúšať to, čo iní skúsili a aj to, čo ešte nikto neskúsil.

A to sa často nezaobíde bez hádok, odporu z prekračovania hraníc, či vytvárania nových a t.j. kriku, plaču, búchania dverí, sklamaní, zákazov, odchodov a návratov.

Mami, pomojkaj ma ...

A tu sa dostávame k mojkaniu. Pohladenie, objatie, pusinka či túlenie sa je ten najlepší spôsob, ako si po odpustení vyjadriť vzájomnú blízkosť, porozumenie, lásku a uistenie, že je zase všetko v poriadku.

Mojkanie má v každej etape života dieťaťa a neskôr mladého človeka rôzne formy, avšak jeho posolstvo je vždy to isté - cítiť blízkosť, súnáležitosť, priazeň a uistenie v láske. 

A je úžasné a znakom dobrého základu vzájomného vzťahu, ak si puberťák dokáže vypýtať svoju potrebnú dávku mojkania. 

Shutterstock

 

Čo je však nevyhnutné, aby rodičia pri tom dokázali rešpektovať formu a intenzitu, ktorú puberťák potrebuje. Niekomu stačí chytiť sa za ruku, iný chce objať, ľahnúť si na kolená a ískať vo vlasoch, či škrabkať na chrbát, ľahnúť si vedľa vás a rozprávať o celom dni.

Alebo si nájdete nejaký špecifický rituál, ktorý je len váš...Musí to byť príjemné pre obe strany, inak by sme hrubo prestupovali hranice intimity, vlastné či nášho dieťaťa, resp. puberťáka a celé by to stratilo zmysel.

Mgr. Zuzana Milerová pracuje ako poradenská psychologička.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 13 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Univerzitná nemocnica Bratislava Antolská
21.03.2023   2
V rámci prípravy je možnosť plávania pre tehotné. Akceptujú pôrodné plány, resp. želania. Je vhodné ich dopredu prekonzultovať ešte počas prenatálnych poradní, prípadne si dohodnúť aj stretnutie s neonatológom.
Otec pri pôrode - nie len pre tento moment
17.03.2023   0
Prítomnosť otca pri pôrode môže mať kladný vplyv nielen na bezprostredný priebeh pôrodu, ale aj na samotný vzťah partnerov a vzťah otca k dieťaťu. Kým pred pôrodom sa väčšina otcov obáva toho, ako budú reagovať na nemocničné prostredie, či dokážu zvládnuť všetko, čo sa od nich bude očakávať, tak po pôrode opisujú negatívne pocity najmä v súvislosti s tým, že nedokázali svojej partnerke dostatočne pomôcť a bolo pre nich veľmi ťažké vidieť ako trpí.
Fakultná nemocnica Nitra
16.03.2023   0
Čo v pôrodnici odporúčajú všetkým rodičkám? Ako v Nitre prebieha pôrod? Aktualizované informácie z fakultnej nemocnice Nitra.
babetko
Trávite s dieťaťom 2-3 hodiny denne? Ste priemerný rodič
15.03.2023   0
Trávime s deťmi dostatočne veľa času? Ako trávia spoločný čas slovenské rodiny? Výsledky prieskumu rodinných rituálov nás prekvapia.
Moje dieťa sa nevie zahrať samo
14.03.2023   1
Keď sa dvojročné dieťa nevie zahrať samo, je to v poriadku? Je rozmaznané neustálou pozornosťou matky? Alebo je to naopak úplne normálne. Ako deťom pomôcť, aby postupne zvládli aj samostatnú hru?
Je potrebné odgrgnutie po kŕmení bábätka?
09.03.2023   0
Naozaj si dieťa nepotrebuje odgrgnúť? Možno áno a možno nie. Zistíte to po krátkom čase s novorodeniatkom aj sami.
detské choroby
Zdravotná starostlivosť o doma narodené dieťa
20.03.2023   1
Ak sa dieťatko narodilo doma, navyše ak sa jednalo o plánovaný domáci pôrod, mal by ho prevziať do starostlivosti pediater, s ktorým budú mať rodičia vopred urobenú nejakú dohodu.
Do skupiny zriedkavých chorôb patrí viac ako 10.000 diagnóz
28.02.2023   0
Niektoré z nich boli doteraz mylne označované ako poruchy autistického spektra
Prečo mávame upchatý nos?
09.02.2023   7
Nádcha je dosť všeobecný pojem a mnohí z nás už na vlastnom nose zistili, že nie je nádcha ako nádcha.
auto
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
05.02.2023   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
100% elektrická DACIA SPRING: Úplne nový motor aj výbava
18.01.2023   0
S uvedením na trh na jar 2021, Spring sprístupnil elektrickú mobilitu širokej verejnosti.