ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
VychovávamePuberta a dospievanie

„Mami, pomojkaj ma“, povedal puberťák ...

 Mgr. Zuzana Milerová/redakcia   23.10.2017   1

„Je to normálne? Moje dieťa, ktoré som naposledy držala za ruku snáď v jeho prvý školský deň, si teraz, keď má 11 rokov, začalo vyžadovať túlenie. Doteraz ma div nepreklal, keď som mu pri lúčení chcela dať pusu.

A zrazu sa na mňa vešia na prechádzke, ako mačka sa mi vtiera na kolená, keď sedím pred telkou, je prvý, ktorý sa chce vítať, keď sme sa dlhšie nevideli. Doobeda sa ten puberťák zdúva a papuľuje a večer sa chce mojkať ako malé bábätko ...“.

Shutterstock

 

Tak je to normálne? Spýtali sme sa psychologičky, Mgr. Zuzany Milerovej.

Keď si predstavím mojkanie s vlastným dieťaťom, vždy je to niečo, čo mi privodí príjemný, hrejivý a srdečný pocit, tiež vyčarí široký úsmev na tvári. Keď si predstavím svoje deti ako bábätká - tie ich malé rúčky, očká dokorán a uslintaná pusinka. Proste na spapanie.

Z bábätiek tínedžeri

Čas letí a všetko sa mení. Ich očká sa menia z nevinných na šibalské, rovnako i úsmevy a dotyky sú už oveľa účelovejšie, výberovejšie a pod kontrolou.

Významnými faktormi, ktoré do tohto - vysoko osobného - spôsobu našej komunikácie s okolím vstupujú, sú temperament či výchova. Čo sa však týka nás všetkých, nech sme odkiaľkoľvek, je naša individualita.

Ako sa deti od nás psychicky oddeľujú a čím viac si uvedomujú svet okolo seba a svoju vlastnú identitu, tým výraznejšie sa mení a formuje ich vlastná intimita a pojem súkromia. 

Inšpirujte sa: Potreby našich pubertiakov a čo s nimi.

Prvým znakom ich individuality je odstavenie od dojčenia a schopnosť dieťaťa sa vzdialiť od matky. Niečo také jednoduché a pri tom také náročné. Dieťa fascinujú nové veci a túži ich spoznať a vlastniť a na druhej strane má veľký strach z neznáma a straty istoty a bezpečia.

Aby to  dieťa úspešne zvládlo, potrebuje cítiť od nás dospelých, ktorí sme si už mnohým prešli, povzbudenie a vieru, že to aj ono zvládne. Deti potrebujú pocit bezpečia a istoty, že tam budeme pre nich. 

Shutterstock

 

Avšak, ono to nie je také jednoduché. Pretože každé dieťa, puberťák, je už taký, že potrebuje na svojej ceste nanovo objaviť, čo už bolo objavené, overiť si to, čo už bolo overené a samozrejme vyskúšať to, čo iní skúsili a aj to, čo ešte nikto neskúsil.

A to sa často nezaobíde bez hádok, odporu z prekračovania hraníc, či vytvárania nových a t.j. kriku, plaču, búchania dverí, sklamaní, zákazov, odchodov a návratov.

Mami, pomojkaj ma ...

A tu sa dostávame k mojkaniu. Pohladenie, objatie, pusinka či túlenie sa je ten najlepší spôsob, ako si po odpustení vyjadriť vzájomnú blízkosť, porozumenie, lásku a uistenie, že je zase všetko v poriadku.

Mojkanie má v každej etape života dieťaťa a neskôr mladého človeka rôzne formy, avšak jeho posolstvo je vždy to isté - cítiť blízkosť, súnáležitosť, priazeň a uistenie v láske.  A je úžasné a znakom dobrého základu vzájomného vzťahu, ak si puberťák dokáže vypýtať svoju potrebnú dávku mojkania. 

Shutterstock

 

Čo je však nevyhnutné, aby rodičia pri tom dokázali rešpektovať formu a intenzitu, ktorú puberťák potrebuje. Niekomu stačí chytiť sa za ruku, iný chce objať, ľahnúť si na kolená a ískať vo vlasoch, či škrabkať na chrbát, ľahnúť si vedľa vás a rozprávať o celom dni.

Alebo si nájdete nejaký špecifický rituál, ktorý je len váš...Musí to byť príjemné pre obe strany, inak by sme hrubo prestupovali hranice intimity, vlastné či nášho dieťaťa, resp. puberťáka a celé by to stratilo zmysel.

Mgr. Zuzana Milerová pracuje ako poradenská psychologička.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
stastnablcha napísané 25.10.2017 15:26

pre mna je velmi tazke toto obdobie. doma sa odomna neodlepi a medzi ludmi sanemozem dotknut smile a ani povedat zdrobnelinu jej mena, lebo ju strapnujem. smile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod v Krompachoch bol neuveriteľný zážitok
21.03.2019   0
Prvotný šok pre mňa bol, keď sa ma nesmierne milá sestra spýtala, či už mám pripravený pôrodný plán, aby si ho so mnou primárka mohla prejsť, keď prídem na návštevu do pôrodnice. Všetci vieme, že na Slovensku sú pôrodné plány vnímané ako spísané výmysly premotivovaných biomatiek, ktoré sa silou – mocou snažia kafrať skúseným pôrodníkom do roboty. S malou dušičkou sme si pred pôrodom urobili rodinný výlet do Krompách. Vyhľadali sme ordináciu pani primárky, sadli sme si spolu k stolu a prechádzali moje papiere.
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
babetko
Pohodový ocko verzus ukričaná a nervózna mama
25.03.2019   0
Sťažovala sa mi kamoška. Vraj jej muž odmieta prebaľovať, kúpať a krémikovať zaparený zadok. Keď má synovi uvariť tekvicový prívarok, dá mu miesto neho Pribináčik. Odmieta ho šatkovať, vraj je to trápne. A keďže kočík kamoška z presvedčenia nekúpila, každodenné prechádzky ostali na ňu. U nás doma je to podobné. Muž sa síce varenia a plienok nezľakol, ale...
Troska v ogrcanom pyžame, ktorá si nestihla ráno umyť zuby. Vitajte na materskej
22.03.2019   0
Narodí sa vám dieťa a príde moment, keď si namiesto reklamy na materstvo budete pripadať ako troska v ogrckanom pyžame. Zavretá medzi štyrmi stenami. Len vy a dieťa.
Výrazy, ktoré by mali poznať najmenšie deti a uľahčia nám každodenný život
21.03.2019   0
Keď rozprávame s dieťaťom, pomenúvame veci a deje okolo neho, na základe ktorých si vytvára isté schémy, ako funguje svet.
detské choroby
Tuberkulóza
22.03.2019   1
Tuberkulóza, jej príznaky, prevencia, liečba.
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
zvery
Žiť zdravšie? Pomôže vám šteniatko alebo mačiatko!
19.03.2019   0
Zvierací člen rodiny sa za starostlivosť môže odmeniť aj pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zamestnaním. Že v tom všetkom nemôže mať labky? Štúdie amerických, austrálskych a britských vedcov tvrdia, že áno.
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.