VychovávamePuberta a dospievanie

„Mami, pomojkaj ma“, povedal puberťák ...

 Mgr. Zuzana Milerová/redakcia   23.10.2017   1

„Je to normálne? Moje dieťa, ktoré som naposledy držala za ruku snáď v jeho prvý školský deň, si teraz, keď má 11 rokov, začalo vyžadovať túlenie. Doteraz ma div nepreklal, keď som mu pri lúčení chcela dať pusu.

A zrazu sa na mňa vešia na prechádzke, ako mačka sa mi vtiera na kolená, keď sedím pred telkou, je prvý, ktorý sa chce vítať, keď sme sa dlhšie nevideli. Doobeda sa ten puberťák zdúva a papuľuje a večer sa chce mojkať ako malé bábätko ...“.

Shutterstock

 

Tak je to normálne? Spýtali sme sa psychologičky, Mgr. Zuzany Milerovej.

Keď si predstavím mojkanie s vlastným dieťaťom, vždy je to niečo, čo mi privodí príjemný, hrejivý a srdečný pocit, tiež vyčarí široký úsmev na tvári. Keď si predstavím svoje deti ako bábätká - tie ich malé rúčky, očká dokorán a uslintaná pusinka. Proste na spapanie.

Z bábätiek tínedžeri

Čas letí a všetko sa mení. Ich očká sa menia z nevinných na šibalské, rovnako i úsmevy a dotyky sú už oveľa účelovejšie, výberovejšie a pod kontrolou.

Významnými faktormi, ktoré do tohto - vysoko osobného - spôsobu našej komunikácie s okolím vstupujú, sú temperament či výchova. Čo sa však týka nás všetkých, nech sme odkiaľkoľvek, je naša individualita.

Ako sa deti od nás psychicky oddeľujú a čím viac si uvedomujú svet okolo seba a svoju vlastnú identitu, tým výraznejšie sa mení a formuje ich vlastná intimita a pojem súkromia. 

Inšpirujte sa: Potreby našich pubertiakov a čo s nimi.

Prvým znakom ich individuality je odstavenie od dojčenia a schopnosť dieťaťa sa vzdialiť od matky. Niečo také jednoduché a pri tom také náročné. Dieťa fascinujú nové veci a túži ich spoznať a vlastniť a na druhej strane má veľký strach z neznáma a straty istoty a bezpečia.

Aby to  dieťa úspešne zvládlo, potrebuje cítiť od nás dospelých, ktorí sme si už mnohým prešli, povzbudenie a vieru, že to aj ono zvládne. Deti potrebujú pocit bezpečia a istoty, že tam budeme pre nich. 

Shutterstock

 

Avšak, ono to nie je také jednoduché. Pretože každé dieťa, puberťák, je už taký, že potrebuje na svojej ceste nanovo objaviť, čo už bolo objavené, overiť si to, čo už bolo overené a samozrejme vyskúšať to, čo iní skúsili a aj to, čo ešte nikto neskúsil.

A to sa často nezaobíde bez hádok, odporu z prekračovania hraníc, či vytvárania nových a t.j. kriku, plaču, búchania dverí, sklamaní, zákazov, odchodov a návratov.

Mami, pomojkaj ma ...

A tu sa dostávame k mojkaniu. Pohladenie, objatie, pusinka či túlenie sa je ten najlepší spôsob, ako si po odpustení vyjadriť vzájomnú blízkosť, porozumenie, lásku a uistenie, že je zase všetko v poriadku.

Mojkanie má v každej etape života dieťaťa a neskôr mladého človeka rôzne formy, avšak jeho posolstvo je vždy to isté - cítiť blízkosť, súnáležitosť, priazeň a uistenie v láske.  A je úžasné a znakom dobrého základu vzájomného vzťahu, ak si puberťák dokáže vypýtať svoju potrebnú dávku mojkania. 

Shutterstock

 

Čo je však nevyhnutné, aby rodičia pri tom dokázali rešpektovať formu a intenzitu, ktorú puberťák potrebuje. Niekomu stačí chytiť sa za ruku, iný chce objať, ľahnúť si na kolená a ískať vo vlasoch, či škrabkať na chrbát, ľahnúť si vedľa vás a rozprávať o celom dni.

Alebo si nájdete nejaký špecifický rituál, ktorý je len váš...Musí to byť príjemné pre obe strany, inak by sme hrubo prestupovali hranice intimity, vlastné či nášho dieťaťa, resp. puberťáka a celé by to stratilo zmysel.

Mgr. Zuzana Milerová pracuje ako poradenská psychologička.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
stastnablcha napísané 25.10.2017 15:26

pre mna je velmi tazke toto obdobie. doma sa odomna neodlepi a medzi ludmi sanemozem dotknut smile a ani povedat zdrobnelinu jej mena, lebo ju strapnujem. smile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (kolo 02)
13.05.2019   0
Detský tábor s olympijským víťazom Matejom Tóthom v auguste na Orave. Máme prvého výhercu, budúci pondelok losujeme ďalšieho z vás.
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?