Dvojročné dieťa alebo tínedžer? To je skoro jedno

Anna Veselá 0

Drastické zmeny nálad a túžba po nezávislosti sú len niektoré z neuveriteľných podobností medzi dvoj-trojročnými deťmi a pubišmi. Za všetko môže mozog, ktorý v tom čase prechádza dramatickým rozvojom.

Shutterstock

Tínedžeri. Hoci sú starší o desať rokov, majú veľa spoločného s dvojročnými batoľatami, či trojročnými škôlkarmi, ktorých tiež niekedy plieska „prvá“ puberta.

Rodičia dospievajúcich detí sa určite ohradia, že ale toto je teda celkom iná káva… možno majú pravdu, možno len slastne zabudli, aké strašidelné to bolo pred desaťročím. 

Tak, či onak, mozog malých aj veľkých detí sa vyvíja rovnako intenzívne a môžeme nájsť medzi nimi ešte niekoľko podobných čŕt.

Nevedia sa ovládať

Malé deti, ani pubertálne nemajú celkom vyvinutú sebakontrolu. Doktor Daniel L. Davis, forenzný psychológ špecializujúci sa na dospievajúcich hovorí, že posledné sa vyvíjajú časti mozgu zodpovedné za úsudok, reguláciu impulzov, čiže sebakontrolu.

Frustrované dvojročné dieťa, ktoré náhle trhá sestre vlasy alebo tínedžer, ktorý sa radšej stretne s kamošmi namiesto toho, aby si písal domáce úlohy, nie sú naschvál „neposlušní.“ Len ten ich mozog skrátka môže fungovať inak.

»»»»»»»»»» Prečítajte si aj: Problémové deti nemajú večierku

Majú divoké zmeny nálad

Nedostatok sebaovládania tiež znamená, že dvojročné deti a dospievajúci sú často pohltení takými ohromujúcimi emóciami, ktoré nevedia spracovať, že z minúty na minútu môžete sledovať, ako prechádzajú z hysterického smiechu do zadúšajúceho plaču. Sú schopní v jednej chvíli skákať radosťou po plafón a vzápätí roniť krokodílie slzy.

Majú obrovské ego

Malé deti sú egocentrické, pretože ich pohľad na svet je veľmi obmedzený. Všetko sa točí okolo nich a okolo ich rodín. Tínedžeri už sú oveľa schopnejší abstraktného myslenia, no stále je pre nich ťažké prijať pohľad a názor iného človeka,“ hovorí forenzný psychológ.

Neboja sa nebezpečenstva

Nielen dospievajúci, experimentujúci s alkoholom, cigaretami, či drogami, sa zbytočne vystavujú riziku.

Každý rodič malého dieťaťa vie, že len čo uhne pohľadom, môže sa spoľahnúť na to, že jeho malý Spiderman sa pokúsi vyliezť po kuchynskej linke na vrch chladničky alebo na seba zhodí televízor, len aby sa dostalo tam, kam chce.

Chcú byť nezávislé

Chcú byť nezávislé

Tínedžeri aj dvojročné deti chcú robiť všetko sami, s vašou minimálnou pomocou alebo radou, a to je dobrá vec. Je to pozitívna potreba nezávislosti.

Už v druhom roku života sa začína rozvíjať zmysel pre identitu, ktorý dieťa vyjadruje pri každej príležitosti, keď hovorí všetkému nie. Aj keď vás to stojí veľa psychických síl, pamätajte na to, že tu ide o jeho individualitu a rozvíjanie osobnej identity.

»»»»»»» Prečítajte si aj: Dobrý rodič vytvára deťom režim.

Potrebujú štruktúru, aj keď proti nej bojujú

Potrebujú štruktúru, aj keď proti nej bojujú

Deti aj tínedžeri potrebujú mať režim. Potrebujú štruktúru aj pravidlá. Hoci proti nim budú odporovať a veľmi testovať hranice, v skutočnosti ich potrebujú pre to, aby sa cítili bezpečne, aby sa mali na čo spoľahnúť.

Shutterstock

Dokážu vás priviezť na psychiatriu

Či sú to malé deti, alebo adolescenti, vždy budú skúšať limity, kam až môžu zájsť. Tínedžeri vedia byť obzvlášť vynachádzaví vo výbere slov, ktoré vás pekne zrania, vedia nájsť citlivé miestečko, kde vás to zabolí.

Dvojročné deti sa vám budú pozerať do očí, keď upratujete stôl a vyhodia vám s ľahkosťou bytia plný tanier s obedom rovno na podlahu. Obidve milé vekové kategórie skúmajú, čo im ešte prejde a čo už nie. Čím sa znova vraciame k dôležitosti hraníc, na ktoré sa potrebujú spoľahnúť.

Dokážu spať ako medvede v zime

Malí, či veľkí. Keď na to príde, dokážu prespať každú noc deväť aj viac hodín. Čo je dobré pre ich zdravie, zvlášť pre tínedžerov, ktorí si často neoddýchnu, lebo na to predsa nemajú čas… spánok je však kľúčovým pre ich telesný aj psychický vývoj.

Spomeňte si, aký dôležitý je spánok, keď budete rozmýšľať, ako eliminovať tie ich časté emocionálne výbuchy.

»»»»»»»» Prečítajte si aj: 7 znakov, že si dobrý rodič – očami psychológa.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár