VychovávamePuberta a dospievanie

Dozrievajú dnešné deti sexuálne skôr?

 Gréta Čierna   22.05.2019   0

Po tom, ako Českou republikou otriasol dokument o sexuálnych predátoroch na internete, ktorí sa zameriavajú na mladé dievčatá, zareagovalo na túto tému viacero rodičov.

Niektorých vydesili šokujúce štatistiky, že každé šieste dieťa poskytne niekomu cez sociálnu sieť svoju intímnu fotku, či to, že takmer polovica detí sa na internete stretla so sexuálnym obťažovaním.

 

Naopak, mnohí rodičia teenagerov skonštatovali, že za všetko môže fakt, že dnešné deti dozrievajú sexuálne skôr, a hranica, kedy odštartujú sexuálny život, sa posúva k čoraz nižším číslam.

Dozrievajú dnešné deti naozaj skôr? Aktuálna téma, kde nestačia s dychom odborníci ani rodičia.

Pohlavný život skôr, dozrievanie ani náhodou

Odborníci s názorom o skorom sexuálnom dozrievaní nesúhlasia. Naopak, pripomínajú, že predovšetkým na vidieku bolo v minulom storočí zvykom, že svadby sa organizovali do dvadsiateho roku života dievčaťa.

Mnohé naše babky a prababky sa často vydávali medzi šestnástym až osemnástym rokom, a práve vtedy začínal ich sexuálny život.

Štatistiky naznačujú, že predovšetkým v menších mestách a na vidieku sa tieto čísla výrazne nezmenili.

Za zásadný rozdiel môžeme považovať fakt, že kým v čase pred päťdesiatimi rokmi bol sexuálny život pevne spätý s otehotnením a zakladaním rodiny, dnes je to inak.

Napriek tomu, že sexuálny život začína u mnohým dospievajúcich už okolo 15. roku, to, čo sa posúva, je práve manželstvo, rodičovstvo a zodpovednosť. A to neraz aj o ďalších 15 rokov.

Sexuálny život teda nenaznačuje dozretie a založenie rodiny, ale zostáva v rovine užívania vzťahu. Čo to znamená? Podľa sexuológov predovšetkým oddelenie sexuality od zodpovednosti.

Priskorý sexuálny život vedie k zvýšenej rozvodovosti

Jason Evart, ktorý sa v Spojených štátoch viac ako 20 rokov venuje sexuálnej výchove študentov na stredných školách, upozorňuje, že skorý začiatok sexuálneho života v čase emocionálnej nezrelosti, a s ním spojené nereálne očakávania od vzťahu, sú hlavným dôvodom dnešnej vysokej rozvodovosti.

 Prečítajte si aj: Nevychovávame deti narovnako, je to len ilúzia

 

Ako vysvetľuje vo svojich prednáškach, 80% rozvodov zapríčiňuje to, že už dospievajúce deti si so sexuálnym životom utvoria nesprávne vzťahové vzorce.

Zamieňanie túžby po partnerovi s láskou vedie podľa neho k tomu, že teenageri sa už na strednej škole ocitnú v bludnom kruhu – vzťah, sex, rozchod, smútok, vzťah.

Nenaučia sa oddeliť sexuálnu stránku vzťahu od citovej, a neskôr rozpoznať zaľúbenosť a túžbu od skutočného citového vzťahu.

Skôr či neskôr vstúpia do vážneho vzťahu, ktorý však zákonite nemôže fungovať – ani jeden z partnerov sa nenaučil rozdielu medzi svojou predstavou, túžbou a realitou.

Chcú byť za hrdinov, v skutočnosti sa trápia

Na otázku, či dnešní teenageri dospievajú skôr, sme sa opýtali aj učiteľky biológie Zuzany.

shutterstock

 

„Vo vyšších ročníkoch preberáme aj reprodukciu, a vždy ma prekvapí, ako málo mladí poznajú svoje telo.

Vedia, čo je misionárska poloha, ale netušia, čo je ovulácia, čo sú plodné dni, ako rozpoznať príznaky tehotenstva. Vždy ich šokuje, že to nie je len o vynechanom menzese:).

Či sú zrelší? Nemyslím. Možno skôr rozhľadenejší, majú viac "napozerané". Pokiaľ ide o sexuálne skúsenosti, domnievam sa, že preháňajú, vyťahujú sa pred kamarátmi.

Najmä dievčatá stále túžia po láske a romantike. Žiaľ, veľakrát vidím, že to hľadajú u starších chlapcov, ktorým ide predovšetkým o sex.

Keď potom z veselého dievčaťa ostane skleslá mladá žena bez života, alebo sa zmení na nepríjemnú sebavedomú osobu, tuším, o čo ide.

 Prečítajte si aj: 10 vecí, ktoré sú samozrejmosťou v šťastných rodinách 

 

Dievčatá prichádzajú o platonické vzťahy, namiesto zaľúbených listov a pozvaní na zmrzlinu často zažívajú sexuálny nátlak či obťažovanie. Otázky sebaúcty a pocit zneužívania sa s nimi ponesú celý život.“

Slovenské štatistiky sú optimistické

Podľa prieskumov Svetovej zdravotníckej organizácie sú na tom slovenskí teenageri dobre. Štatistiky uvádzajú, že prvú sexuálnu skúsenosť má za sebou len 5% pätnásťročných, kým v ostatných krajinách šlo o oveľa vyššie čísla.

Odborníci sú však opatrní. Jedným z rizík skorého sexuálneho života sú prenosné choroby, neliečené infekcie a zápaly. Mladé dievčatá síce žijú sexuálne, gynekológa však nenavštevujú.

Neliečený zápal môže v dospelosti viesť k chronickým ochoreniam a problémom, ktoré sa často spájajú s neplodnosťou. Napriek prístupu k informáciám zostávajú vedomosti dievčat o týchto veciach stále prekvapivo slabé.

Trvalé následky sa môžu prejaviť až v čase, keď sa žena rozhodne usadiť a mať deti. Práve vtedy sa môže priskorý vstup do sexuálneho života obrátiť proti nej.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...