VychovávamePuberta a dospievanie

Dozrievajú dnešné deti sexuálne skôr?

 Gréta Čierna   22.05.2019   0

Po tom, ako Českou republikou otriasol dokument o sexuálnych predátoroch na internete, ktorí sa zameriavajú na mladé dievčatá, zareagovalo na túto tému viacero rodičov.

Niektorých vydesili šokujúce štatistiky, že každé šieste dieťa poskytne niekomu cez sociálnu sieť svoju intímnu fotku, či to, že takmer polovica detí sa na internete stretla so sexuálnym obťažovaním.

 

Naopak, mnohí rodičia teenagerov skonštatovali, že za všetko môže fakt, že dnešné deti dozrievajú sexuálne skôr, a hranica, kedy odštartujú sexuálny život, sa posúva k čoraz nižším číslam.

Dozrievajú dnešné deti naozaj skôr? Aktuálna téma, kde nestačia s dychom odborníci ani rodičia.

Pohlavný život skôr, dozrievanie ani náhodou

Odborníci s názorom o skorom sexuálnom dozrievaní nesúhlasia. Naopak, pripomínajú, že predovšetkým na vidieku bolo v minulom storočí zvykom, že svadby sa organizovali do dvadsiateho roku života dievčaťa.

Mnohé naše babky a prababky sa často vydávali medzi šestnástym až osemnástym rokom, a práve vtedy začínal ich sexuálny život.

Štatistiky naznačujú, že predovšetkým v menších mestách a na vidieku sa tieto čísla výrazne nezmenili.

Za zásadný rozdiel môžeme považovať fakt, že kým v čase pred päťdesiatimi rokmi bol sexuálny život pevne spätý s otehotnením a zakladaním rodiny, dnes je to inak.

Napriek tomu, že sexuálny život začína u mnohým dospievajúcich už okolo 15. roku, to, čo sa posúva, je práve manželstvo, rodičovstvo a zodpovednosť. A to neraz aj o ďalších 15 rokov.

Sexuálny život teda nenaznačuje dozretie a založenie rodiny, ale zostáva v rovine užívania vzťahu. Čo to znamená? Podľa sexuológov predovšetkým oddelenie sexuality od zodpovednosti.

Priskorý sexuálny život vedie k zvýšenej rozvodovosti

Jason Evart, ktorý sa v Spojených štátoch viac ako 20 rokov venuje sexuálnej výchove študentov na stredných školách, upozorňuje, že skorý začiatok sexuálneho života v čase emocionálnej nezrelosti, a s ním spojené nereálne očakávania od vzťahu, sú hlavným dôvodom dnešnej vysokej rozvodovosti.

 Prečítajte si aj: Nevychovávame deti narovnako, je to len ilúzia

 

Ako vysvetľuje vo svojich prednáškach, 80% rozvodov zapríčiňuje to, že už dospievajúce deti si so sexuálnym životom utvoria nesprávne vzťahové vzorce.

Zamieňanie túžby po partnerovi s láskou vedie podľa neho k tomu, že teenageri sa už na strednej škole ocitnú v bludnom kruhu – vzťah, sex, rozchod, smútok, vzťah.

Nenaučia sa oddeliť sexuálnu stránku vzťahu od citovej, a neskôr rozpoznať zaľúbenosť a túžbu od skutočného citového vzťahu.

Skôr či neskôr vstúpia do vážneho vzťahu, ktorý však zákonite nemôže fungovať – ani jeden z partnerov sa nenaučil rozdielu medzi svojou predstavou, túžbou a realitou.

Chcú byť za hrdinov, v skutočnosti sa trápia

Na otázku, či dnešní teenageri dospievajú skôr, sme sa opýtali aj učiteľky biológie Zuzany.

shutterstock

 

„Vo vyšších ročníkoch preberáme aj reprodukciu, a vždy ma prekvapí, ako málo mladí poznajú svoje telo.

Vedia, čo je misionárska poloha, ale netušia, čo je ovulácia, čo sú plodné dni, ako rozpoznať príznaky tehotenstva. Vždy ich šokuje, že to nie je len o vynechanom menzese:).

Či sú zrelší? Nemyslím. Možno skôr rozhľadenejší, majú viac "napozerané". Pokiaľ ide o sexuálne skúsenosti, domnievam sa, že preháňajú, vyťahujú sa pred kamarátmi.

Najmä dievčatá stále túžia po láske a romantike. Žiaľ, veľakrát vidím, že to hľadajú u starších chlapcov, ktorým ide predovšetkým o sex.

Keď potom z veselého dievčaťa ostane skleslá mladá žena bez života, alebo sa zmení na nepríjemnú sebavedomú osobu, tuším, o čo ide.

 Prečítajte si aj: 10 vecí, ktoré sú samozrejmosťou v šťastných rodinách 

 

Dievčatá prichádzajú o platonické vzťahy, namiesto zaľúbených listov a pozvaní na zmrzlinu často zažívajú sexuálny nátlak či obťažovanie. Otázky sebaúcty a pocit zneužívania sa s nimi ponesú celý život.“

Slovenské štatistiky sú optimistické

Podľa prieskumov Svetovej zdravotníckej organizácie sú na tom slovenskí teenageri dobre. Štatistiky uvádzajú, že prvú sexuálnu skúsenosť má za sebou len 5% pätnásťročných, kým v ostatných krajinách šlo o oveľa vyššie čísla.

Odborníci sú však opatrní. Jedným z rizík skorého sexuálneho života sú prenosné choroby, neliečené infekcie a zápaly. Mladé dievčatá síce žijú sexuálne, gynekológa však nenavštevujú.

Neliečený zápal môže v dospelosti viesť k chronickým ochoreniam a problémom, ktoré sa často spájajú s neplodnosťou. Napriek prístupu k informáciám zostávajú vedomosti dievčat o týchto veciach stále prekvapivo slabé.

Trvalé následky sa môžu prejaviť až v čase, keď sa žena rozhodne usadiť a mať deti. Práve vtedy sa môže priskorý vstup do sexuálneho života obrátiť proti nej.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
Pôrod po francúzsky? Tlmenie bolesti a ocko pri pôrode sú samozrejmosťou
08.04.2021   0
Povestná francúzska elegancia sa netýka len filmov. Tu vo Francúzsku sa pôrod rozhodne toľko neprežíva, nevedú sa verejné diskusie o zlepšení postavenia rodičiek, lepších pôrodniciach, kvalitnejšej starostlivosti, tieto témy majú vyriešené. Tehotenstvo je brané ako normálny stav ženy, o ktorom sa veľa nehovorí. Francúzky až do pôrodu fungujú normálne, chodia do práce, raz za čas si zájdu na vyšetrenie.
babetko
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
Polohy na dojčenie po cisárskom reze
12.04.2021   1
Dojčenie po „cisárskom“ si vyžaduje také polohy na dojčenie, ktoré nezaťažujú operačnú ranu matky.
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...