VychovávamePuberta a dospievanie

Čo potrebuje tínedžer

 Mária Kopčíková   30.12.2019   0

Kto pubertiaka doma nemal, nevie, čo je život ... dalo by sa transformovať zľudovené úslovie. Máloktorí z rodičov, ktorí majú či mali doma dieťa v období puberty, povie, že to bolo pokojné obdobie.

Ak už nič iné, tak odvrávačky, behanie za partiou, nezáujem o rodinné aktivity – všetko je nuda, trápne ... a najtrápnejší sú pochopiteľne rodičia.

 

Zdravo sa odseparovať od rodičov

Na jednej strane vieme, že to je normálne vývinové štádium jedinca, že ním musí prejsť každé dieťa, ak sa chce zdravo odseparovať od svojej rodiny – v zmysle, aby niekedy v budúcnosti dokázalo stáť na vlastných nohách.

No na strane druhej nás to ako rodičov niekedy ničí, inokedy srdí a stále rozmýšľame, čo by sme mohli robiť inak, ako tie unudené ksichtíky motivovať, zaujať ... alebo či sa na to vykašľať a nechať ich proste zrieť, až dozrejú?

Zdroj: istockphoto.com

 

Kde sú tie mínové polia

"Ako vychovať skvelého tínedžera" . Tak znie asi tristo rôznych textov, na ktoré narazíte, keď si túto  tému zadáte do vyhľadávača.

Odpoveď nie je. Snáď len niekoľko postrehov – nápadov o tom,  čo  všetko do života s pubertiakmi vstupuje a kde sú tie mínové polia, na ktorých môžu naše vzťahy stroskotať. Lebo o tom to je, o našom vzťahu s deťmi. Ten v tomto období prechádza zaťažkávacou skúškou. Už nie sme tie obdivované maminky a všemocní ockovia. Už sme pod paľbou kritiky za naše názory, naše očakávania smerované k potomkom, už sme proste „tí hrozní dospelí, ktorí stále niečo po nich chcú a nič im nedovolia“.

Rizikom je, že ovocie nášho pôsobenia na deti nie je v tejto fáze takmer vôbec viditeľné. Keď boli vaše deti malé, naučili ste ich držať farbičku, postaviť domček, kresliť ... všetko bolo nové, očarujúce, videli ste, ako sa vám deti rozvíjajú pred očami.

Teraz vidíte mladého muža či devu, s mobilom v ruke, jedným okom hľadiac do počítača, pričom konzumuje nejaký junk food a vôbec sa nehodlá s vami baviť .... no na porazenie, nie?

Nezúfajte!

Za všetkými tými pohŕdavými pohľadmi a úškrnmi je stále vaše milé dieťa.

 

Aké sú potreby tínedžera?

Možno práve z potrieb, ktoré deti v tomto období majú, by sme mohli vychádzať, keď uvažujeme o našom fungovaní s nimi. Dr. Bruce Naramore vo svojej knihe „Rodičom tínedžera“ hovorí o niektorých potrebách pubertiakov.

Vybudovať si vlastnú identitu a pocit jedinečnosti.

Ako rodičia máme veľký vplyv na budovanie identity dieťaťa a jeho sebavedomie. Identitou je myslené vnímanie dieťaťa v pozitívnom, či negatívnom význame. S deťmi v období puberty to nie je jednoduché, okrem toho, že sú hyper kritické ku všetkým, tak aj k sebe. My im môžeme ukázať, dať pocítiť, v čom sú dobrí, jedineční. Či už je to šport, hra na hudobný nástroj, nejaký predmet v škole, pomoc druhým ľuďom ...

Dieťa by malo poznať a mať pomenované, v čom je dobré a čo to preň znamená. Môžete ponúknuť svoj pohľad na vec, ak dieťa nevníma seba až tak pozitívne ako vy rodičia. Ale iba ponúknuť, nepresviedčať. Môžete dieťa oceniť a podporiť jeho snahu, úsilie. Môžete s ním hovoriť o tom, čo by ešte chcelo vyskúšať, prečo sa napr. porovnáva s kamarátmi, prečo má pocit, že sa mu nedarí (hoci vy máte presne opačný pocit). Prezradí vám to veľa o vnútorných motívoch dieťaťa. O tom, čo je preň dôležité a akým spôsobom asi uvažuje. Je to pre vás akési východisko k ďalším aktivitám s dieťaťom.

Postupne sa oddeliť od svojho detstva a závislosti na rodičoch

Už nechce toľko času tráviť s vami? Nechce, aby ste o ňom rozhodovali? Nechce s vami diskutovať? Dovoľte mu to – pri zachovaní tých najzákladnejších pravidiel, ktoré sú pre vás nepodkročiteľné. Nastavte si spoločne pravidlá, o čom určite budete rozhodovať vy, kde budete mať posledné slovo (nemôže toho byť ale veľa), a kde akceptujete jeho vlastné rozhodnutia (s prevzatím si zodpovednosti za možné riziká).

Zdroj: istockphoto.com

 

Vybudovať si významné vzťahy s rovesníkmi a mimo rodiny

Tínedžeri zrejme budú mať potrebu tráviť mimo domu oveľa viacej času, než predtým. Je to také pomalé, postupné, plíživé. V dnešnej dobe to nemusí byť len o tom, že mimo domu, ale len mimo vás, rodičov. Za dverami svojej izby ... žiaľ, je to často o komunikácií na sociálnych sieťach, o sieťových hrách, o rôznych akože komunikačných kanáloch ... radšej by sa však mohli s kamarátmi stretnúť niekde „live“.  Rovesníci sú pre pubertiakov nesmierne dôležití. Majú rovnaké problémy, podobné záujmy, názory. Zároveň sú si už v tomto čase i akousi emocionálnou oporou.

Čo môžete urobiť? Otvorte svoj byt či dom! Pozvite priateľov vášho dieťaťa, spoznajte ich, pokecajte s nimi – minimálne o tom, čo si dajú jesť a piť :-) Pri stolovaní sa vždy jednoduchšie kecá – objednajte pizzu, upečte koláč, naservírujte zmrzlinu. Nie vždy sa vám hodí mať plný dom externých detí a nie vždy stíhate robiť servis, ale stojí to za to – aspoň občas. Jednak spoznáte tých, ktorých si vaše dieťa vybralo za priateľov, jednak môžete mať aspoň čiastočne pod kontrolou, ako trávia svoj čas.

Môžete občas niekoho „externého“ pribaliť na rodinný výlet alebo zobrať pár detí do prírody, aby sa zažili aj v iných situáciách.

Ako môžeme našim tínedžerom pomôcť?

V princípe je to jednoduché – majte na nich čas, kedykoľvek vás potrebujú. Hoci sa môže zdať, že deti na nás kašlú, nie je to tak. Potrebujú nás mať ako taký back-up v pozadí.

Napr. pre chvíle, keď si nebudú vedieť rady, keď bude ich „emocionálny kontajner“ plný a budú ho potrebovať vyprázdniť. Keď im občas rupnú nervy. To sú situácie, kedy potrebujú pohladenie, vypočutie, porozumenie a najmä – náš čas. Aj keď urobia z nášho pohľadu obrovskú hlúposť a máte chuť ich za to prefackať, nádych – dva – tri a vypočuť, pohladiť. Až potom preberať reálne dôsledky a možné príčiny.

Deti potrebujú vedieť a cítiť, že sú pre nás dôležité a že my sme vždy dostupní v čase, keď nás potrebujú. Pokojne im to opakujte, hoci s vami hovoriť nechcú – musia počuť, že v prípade, že by chceli, môžu prísť aj uprostred noci.

Sledujte tiež vhodné momenty, kedy môžete nejako na svoje dieťa vplývať – kedy môžete vyjadriť svoj názor, svoj postoj a pýtať sa na názory a postoje svojich detí.

PS: spýtala som sa svojho syna, čo sem mám napísať

Ako motivovať tých pubertiakov, ako s nimi v pohode žiť. Jeho odpoveď bola: „pubertiaci sa motivovať nedajú.“

To, čo zrejme väčšina z nás robí je, že sa snažíme ukazovať im nejaké výhody, prečo by to a ono mali robiť a oni v tom vôbec, ale vôbec žiadny význam nevidia. A bolo by to i divné, keby ho videli v učení sa, umývaní schodov, kúpeľní ...

Zároveň však musia pochopiť, že isté veci v živote konáme i PRETO, LEBO ... lebo je to nevyhnutnosť, lebo je to priestor niekoho iného, ktorý aj oni musia niekedy rešpektovať tak, ako iní rešpektujú ten ich.

Chceš sa najesť a chceš k tomu tanier? Musíš si ho umyť.

Nechceš k jedlu tanier? OK, ale potom prosím vyčisti stôl a povysávaj, čo po tebe ostalo, lebo mne to vadí, keď si mám sadnúť k takému špinavému stolu.

Alebo tak nejako ... vy to ako vidíte, milí rodičia?

S použitím: allprodad.com

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
Gestóza tehotných
25.06.2020   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
01.07.2020   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Chystáte sa na výstavu Poklad Inkov na Bratislavský hrad? Len neberte dieťa, vyhodia vás
30.06.2020   0
Majiteľka výstavy asi nemá deti... Inak by nemohla vydať tak nezmyselný príkaz.
detské choroby
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
Rodičia pozor: 12 najčastejších letných detských ochorení
27.06.2020   1
Kinetóza, hnačky, či popálenie medúzou. V letných mesiacoch je vhodné myslieť na prevenciu určitých ochorení. Ktorých?
zvery
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...
Liečba mačkou - Felinoterapia
18.06.2020   1
Felinoterapia - liečba somatických a psychických ochorení či záťaží založená na priamom kontakte človeka s mačkou. Pradenie mačky navodzuje pocit kľudu a optimizmu. Mimoriadne pozitívny vplyv má pri depresiách, úzkostiach, mozgovej porážke, mentálnej retardácii, reumatizme, zmyslových poruchách, telesnom postihnutí i psychosomatických poruchách.