ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 17.11.2017 | meniny má Klaudia  
VychovávameDieťa a cudzie jazyky

Hovoríme s dietaťom po anglicky

 British Council, Mária Kopčíková   22.10.2010   0

V sérií článkov vám prinášame informácie o projekte British Council, ktorý nesie názov Global English for Europe. Venovali sme sa základným faktom o tom, ako sa malé deti učia angličtinu ako ďalší jazyk a v nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na úlohu nás rodičov pri výuke našich detí.

Podpora rodičov

Deti potrebujú cítiť, že robia pokrok. Potrebujú povzbudzovanie a chválu za dobré výkony, pretože akýkoľvek úspech motivuje. Rodičia sú v ideálnom postavení, keď môžu svoje deti motivovať a tak im pomáhať v učení, dokonca aj keď samy ovládajú iba základy angličtiny a učia sa spoločne so svojimi deťmi.

Rodičia si často robia starosti kvôli svojmu prízvuku v angličtine. Malé deti však majú pozoruhodnú schopnosť meniť svoj prízvuk tak, aby zodpovedal angličtine, ktorú počujú dookola. Malé deti potrebujú mať pocit, že „vedia hovoriť po anglicky“ a že „sa im angličtina páči“. Podpora ich rodičov im môže pomôcť tento pocit získať už od prvých lekcií.

Prečo je pomoc rodičov najlepšia?

  • môžu na svoje deti sústrediť, tráviť s nimi určitý čas osamote a zaradiť lekcie angličtiny kdekoľvek do denného programu tak, aby to vyhovovalo im aj deťom.
  • môžu usmerňovať dĺžku jednotlivých lekcií a vyberať také činnosti, ktoré najlepšie vyhovujú konkrétnym záujmom a schopnosti sústredenia sa ich dieťaťa.
  • môžu do výučby angličtiny vniesť viac zábavy, keď pracujú s jedným alebo dvomi detičkami a nie s celou triedou.

Čo je „rodičovština“?

„Rodičovština“ je špecifická forma ústneho prejavu, ktorý je prispôsobený jazyku malých detí, ktorá umožňuje viesť s dieťaťom dialóg a posúvať ho k ďalšiemu zvládnutiu jazyka. Rodičia, ktorí hovoria vľúdnejším a jednoduchším jazykom, sa nevedomky stávajú sprievodcami svojich detí počas určitej činnosti keď:

  • priebežne komentujú (nahlas) čo sa deje: „Let‘s put it here“. „There“. „Look. I‘ve put it on the table“. „Which one do you like?“ (pauza) „Oh, I like this one“. „The red one“.
  • reagujú na to, čo dieťa povedalo a nadväzujú na to: Dieťa: „Yellow“, Rodič: „You like the yellow one.“ „Here it is.“ „Here‘s the yellow one.“ Let‘s see. Yellow, red and here‘s the brown one.“ „I like the brown one, do you?“ (pauza).
  • hovoria pomalšie a zdôrazňujú nové slová prirodzene, bez toho aby menili melódiu reči. „Which rhyme shall we say today?“ „You choose.“ (pauza umožňujúca dieťaťu aby si vybralo).
  • k uľahčeniu porozumenia používajú aj rôzne výrazy tváre a gestá a udržujú očný kontakt.

Používanie angličtiny

Používaním jednoduchej angličtiny a častým opakovaním pomáhajú rodičia svojmu dieťaťu aby začalo premýšľať v angličtine pri činnostiach, pri ktorých sa cíti iste. Malé deti chcú hovoriť po anglicky:

  • o sebe a o tom čo majú rady: „I like, I dont like...yuk
  • o tom čo urobili: „I went to, I saw..., I ate...“
  • o tom ako sa ony samy alebo iní ľudia cítili: „I am sad, she‘s cross...“

Keď si deti potrebujú precvičiť školskú angličtinu, používajte frázy ako „What‘s your name?“, „How old are you?“, „What is this?“ a „That‘s a pencil.“. Rodičia môžu z takého opakovania urobiť zábavu tak, že použijú hračku, ktorá hovorí iba po anglicky, kladú jej otázky a predstierajú, že odpovedá.

Keď sa deti zdokonaľujú v ústnom prejave, môže sa stať, že občas v anglickej fráze použijú slovo v materinskom jazyku, napr. „He is eating a (....), pretože správny anglický výraz ešte nepoznajú. Keď dospelý príslušnú frázu zopakuje iba v angličtine, dieťa si anglický výraz môže zapamätať. „He‘s eating a plum.“ „A plum.“

Lekcie angličtiny

Jednotlivé domáce „lekcie“ angličtiny môžu trvať do zhruba desiatich minút a môžu sa konať raz alebo dvakrát denne. V priebehu lekcií sa musí rodič na dieťa sústrediť a nedať sa ničím rozptyľovať. Potom sa malé deti naučia mať tieto stretnutia s angličtinou rady.

Prechádzanie z materinského jazyka do angličtiny im môže pripadať obtiažne, preto je dôležité navodiť atmosféru: „In three minutes we are going to have our English time.“

Kedy prekladať

Deti rozumejú omnoho viac, než čo sú schopné v angličtine povedať. Pokiaľ sa súčasne predstavuje nový jazyk ako aj nová téma, niekedy môže byť nevyhnutné použiť aj rýchly preklad prenesený šeptom a vzápätí nasledovaný znovu angličtinou.

Pokiaľ sa preklad použije viackrát ako raz a opakuje sa aj v nasledujúcich lekciách, dieťa by si mohlo zvyknúť čakať na preklad, namiesto toho, aby používalo svoje vlastné spôsoby porozumenia angličtiny.

Povzbudzovanie a chvála

Malé deti túžia po pochvale rodičov. Potrebujú sa cítiť dobre, potrebujú vedieť, že v angličtine robia pokroky. „That‘s good.“, „I like that.“, „Well done!

Deti potrebujú podporu rodičov najviac, keď sa angličtinu začínajú učiť. Ako náhle sú schopné hovoriť, recitovať riekanky a ako náhle si pamätajú nejaké rozprávky, podpora už nemusí byť tak intenzívna.

Viac informácií nájdete na: www.britishcouncil.org/parents .

Ak hľadáte námety ako sa hrať s deťmi a pomáhať im rozvíjať angličtinu, zaujímavé úlohy a hry nájdete na: http://learnenglishkids.britishcouncil.org/en

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
5 faktov o (ne)plodnosti
14.11.2017   0
Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
Čo píšu nemecké pôrodné asistentky o pôrodoch do vody
12.11.2017   0
Ženy, ktoré rodia do vody, sa oveľa zriedkavejšie dožadujú prostriedkov utišujúcich bolesť. Menej často ako „na suchu“ dochádza k poraneniam v oblasti hrádze. Ak je nástrih hrádze potrebný, žena nemusí vychádzať z vody.
babetko
Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
16.11.2017   0
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
Rečičky
15.11.2017   1
Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
Letdown reflex – alebo, čo dokáže oxytocín
14.11.2017   0
Ak mama cíti bolesť, je v napätí, smutná, či depresívna, oxytocínový reflex môže byť utlmený, oslabený. Čo všetko robí oxytocín v našom tele?
detské choroby
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
16.11.2017   0
Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
12.11.2017   0
Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   3
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.