ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 17.11.2017 | meniny má Klaudia  
VychovávameDieťa a cudzie jazyky

Aký dôležitý je druhý jazyk?

 PR   20.02.2012   0

„Ak vaše dieťa zavediete do sveta nových slov posilníte tým jeho mozgovú kapacitu, slovnú zásobu a sebavedomie,“ tvrdí Lynne S. Dumas.

Roky pretrvával názor, že učiť deti v predškolskom veku druhý jazyk, je plytvanie časom a peniazmi. V poslednej dobe sa to však mení, a to vďaka pribúdajúcemu množstvu štúdií s deťmi, ktoré ovládajú dva jazyky.

Metodika LCF CLUBS robí z učenia hru a nepredstavuje pre deti stres. Deti sa učia cudzí jazyk formou zábavy.  Zatiaľ čo sa hrajú hry, divadlo či spievajú pesničky, navzájom sa ovplyvňujú a vstrebávajú nový jazyk, bez toho, aby čo i len pomysleli na učenie. Touto metodikou už niekoľko rokov vyučujeme vo vzdelávacích centrách BiLingvi.

Predškolské roky sú rozhodujúce roky

„V tomto období, a predovšetkým v prvých ôsmych rokoch života, sa tvoria základy myslenia, jazyka, predstavivosti, postojov, talentu a rôznych iných schopností,“ vraví Ronald Kotulak, autor knihy „V mozgu“.

Vývoj mozgu

Počas prvých 8 mesiacov sa v detskom mozgu tvorí veľké množstvo mozgových prepojení, až bilión za sekundu (Kotulak, 1996). Do 8 mesiaca života vznikne až 1000 triliónov takýchto prepojení a v prípade, že dieťa nie je stimulované, začnú rapídne ubúdať. Následkom je neustále klesajúci počet prepojení, ktorých môže byť do veku 10 rokov sotva 500 triliónov. Práve počas týchto 10 rokov sa tvoria základy myslenia, jazyka, predstavivosti, postojov, talentu a rôznych iných schopností. Je to tiež obdobie, kedy dieťa stráca schopnosť hovoriť jazykmi, s ktorými nie je v kontakte.

V prvých 12 rokoch je mozog ako špongia, avšak hneď ako je vývoj mozgu ukončený, dvere sa zavrú a akékoľvek ďalšie vedomosti môže dieťa nadobudnúť iba prostredníctvom tradičného, namáhavého, učenia (Kotulak, 1996).
Podľa Dr. Harryho Chuganiho, známeho detského neurológa, by sme mali s učením cudzieho jazyka začať v predškolskom veku, kedy vie učiteľ maximálne využiť chuť a schopnosť detí učiť sa.

Prečo dva, ked môžu byť tri...

Úspešnosť výučby cudzieho jazyka v predškolskom veku potvrdzujú materské školy vo Švédsku. V týchto škôlkach nájdeme 3-ročné deti, ktoré plynule hovoria tromi rôznymi jazykmi (Dryden & Vos, 1997). Mimochodom Švédsko je svojou gramotnosťou na špičke svetového rebríčka. V tejto krajine sa jazyky vyučujú formou motivácie a hry, a to skôr ako deti vedia čítať.

Celkový výkon

Výskumy posledných rokov ukazujú, že učenie sa druhého jazyka podporuje celkový mentálny vývoj detí. To vedie k lepšej jazykovej zdatnosti, lepšiemu mysleniu a dedukcii či k vyššiemu sebavedomiu. Deti ľahšie zvládajú matematiku, naučia sa skôr čítať a lepšie chápu kultúrne rozdiely.

Osobnosť

Vyššie sebavedomie je ďalším vedľajším produktom dvojjazyčnej výučby. Malé deti sa cítia dobre, keď vedia, že sa naučili niečo nové. Vďaka vyššej stimulácii mozgu sa bilingválne deti ľahšie učia aj rôzne ďalšie predmety, nie len jazyky.
„Dvojjazyčné deti“ lepšie chápu náš multikultúrny svet, čo je v dnešnej vysoko modernej a profesionálnej dobe jednoznačnou výhodou. Povedané inak, sú skrátka lepšie vybavené do boja na trhu práce zajtrajška.

LCF Clubs je uznávaná metodika na výučbu angličtiny, francúzštiny a španielčiny pre deti od 2 do 14 rokov. V týchto jazykových kluboch sa vyučujú jazyky od roku 1985 a sú najväčším poskytovateľom mimoškolských aktivít vo Veľkej Británii. Na Slovensku touto metodikou vyučujeme vo vzdelávacích centrách BiLingvi, kde prebiehajú aj bezplatné ukážkové hodiny. Tešíme sa na vás.


BiLingvi vdelávacie centrum
F. Urbánka č. 34, Trnava
Gessayova č. 2, Bratislava
www.bilingvi.sk
tel.: 0915147256

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
5 faktov o (ne)plodnosti
14.11.2017   0
Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
Čo píšu nemecké pôrodné asistentky o pôrodoch do vody
12.11.2017   0
Ženy, ktoré rodia do vody, sa oveľa zriedkavejšie dožadujú prostriedkov utišujúcich bolesť. Menej často ako „na suchu“ dochádza k poraneniam v oblasti hrádze. Ak je nástrih hrádze potrebný, žena nemusí vychádzať z vody.
babetko
Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
16.11.2017   0
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
Rečičky
15.11.2017   1
Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
Letdown reflex – alebo, čo dokáže oxytocín
14.11.2017   0
Ak mama cíti bolesť, je v napätí, smutná, či depresívna, oxytocínový reflex môže byť utlmený, oslabený. Čo všetko robí oxytocín v našom tele?
detské choroby
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
16.11.2017   0
Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
12.11.2017   0
Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   3
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.