ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 17.10.2017 | meniny má Hedviga  
VychovávameDeti v kostole

Čo môžu robiť malé deti v kostole?

 Mária Kohutiarová   02.04.2017   1

Možno vás po prečítaní tejto otázky posadne záchvat smiechu alebo sa vám na tvári objaví trpký úškrn: lebo jednou z možností, ktoré vás zaručene napadnú, je byť ticho, nehýbať sa (alebo ak už, veľmi minimálne) a v lepšom prípade chrúmať cukríky z kabelky milosrdnej babky napravo.

Paradoxne: aj pre malé deti v kostole sa práve pre udržanie pozornosti ponúka viac oficiálnych činností – len treba o nich vedieť.

iStock

 

Len pre nich

Ideálne je, ak je pre deti – vekovo sa to dá selektovať do cca 9 -10 rokov – samostatná sv. omša či liturgia. V rámci katolíckej cirkvi na to existuje dokonca špeciálna „kniha“ s názvom Slávenie liturgie za účasti detí. V nej je všetko prispôsobené detskému mysleniu, chápaniu a výdrži – teda omšové texty aj prosby.

Ak teda máte ako rodičia – ideálne je sa spojiť a ísť viacerí – toľko odvahy a cítite potrebu mať sv. omšu pre deti,  treba kňaza vo vašej farnosti požiadať o túto službu, prípadne mu rovno onú pomôcku pri tejto návšteve rovno priniesť.

Pravdou je, že mnohí kňazi z rôznych dôvodov – najčastejší je ten, že nevedia s deťmi pracovať alebo to jednoducho nechcú – túto sv. omšu odmietnu. V žiadnom prípade nie ste však na konci s možnosťami.

Spievať, tlieskať, hrať

Ďalšou z možností je do bežnej sv. omše, aspoň nedeľnej, zaradiť detské prvky, ktoré deťom pomôžu viac sa cítiť doma a rozumieť dianiu. Jednou z prvých, ak nie základných, je to, čo deti milujú: spev a hra na hudobné nástroje.

Na to – okrem zvolenia kňaza, čo by ale jeho bolieť nemuselo, lebo s tým nemá žiadnu námahu – stačí ochotný gitarista, čo aj ovládajúci štyri základné akordy a pár pesničiek, ideálne sú tie z CD-čiek Riška Čanakyho a Márie Podhradskej.

Na vytvorenie dobrej atmosféry stačia jedna-dve odspievané detské piesne, ideálne, ak sú ukazovačky. Deti ich milujú, opakovanie každú nedeľu či obtýždeň vôbec neberú ako nudu a k piesňam sa radi pridajú postupne aj starší. Ak môžete a viete urobiť mini spevníčky, pomôže to aspoň zo začiatku.

Pokiaľ s tým kňaz bude súhlasiť, je fajn, ak sa k spevu zapoja aj ruky – a to tlieskaním, ešte lepšie hrou na základných rytmických nástrojoch. Stačí zázračná krabica na začiatku obradov, z ktorej si dieťa vyberie, čo sa mu páči – hrkálku, bubienok, činelky, triangel... alebo bohato stačia aj chrastítka vyrobené podomácky z kotúčov toaletného papiera a naplnené ryžou či hrachom plus vedierka z veľkých jogurtov premenené na bubienky.

Pravidlom ale je, aby sa deti a hlavne rodičia naučili striktne dodržiavať, že na hudobné nástroje sa hrá, len keď hrá gitara a spieva sa. V opačnom prípade sa môže stať, že kňaz bude natoľko rušený zvukmi mimo spevu, že nástroje zakáže.

Povedať, o čo prosia

Ďalšou z možností sú prosby veriacich: malé deti ešte síce často nevedia čítať a písať, ale v hlave majú všetko pekne spočítané a mnohým veciam rozumejú lepšie, ako dospelí. Je tu teda možnosť ponúknuť im – podľa vyzretosti spoločenstva veriacich – možnosť pridať svoju prosbu do mikrofónu počas spoločných prosieb veriacich.

Ideálne je, ak kňaz túto možnosť vždy pripomenie týždeň dopredu – aby deti  nad tým premýšľali spolu s rodičmi, prosbu zostavili a pripravili si ju na prednesenie.

Priniesť dar

Deti sú veľmi altruistické a nemajú problém sa podeliť – preto ich fascinuje prinášanie akýchkoľvek darov počas sv. omše. Pre malé deti je to vynikajúca možnosť zapojenia sa, hlavne, ak sa táto služba skoordinuje a každú nedeľu dostane jedna rodinka možnosť priniesť obetné dary, medzi ktorými okrem chleba a vína môže byť aj niečo iné – napríklad cukríky pre všetky deti, ktoré dostanú po sv. omši.

Dary môžu byť aj špecifické – napríklad hračky či oblečenie pre deti, ak je vyhlásená zbierka, alebo aj peniažky z prasiatka s nápisom, načo by sa mali použiť. Je to zároveň aj cesta pre rodičov, ako sa dostať do diania na sv. omši, častokrát sú to práve deti, ktoré ich svojou prosbou dostanú do aktivity a tým aj komunikácie s kňazom a ostatnými veriacimi.

Rozumieť, o čom sa čítalo

Pre deti je asi najťažším úsekom omše čas, kedy sa čítajú čítania a evanjelium a hlavne čas kázne. Texty, ktoré sú náročné aj pre dospelých, deťom málokedy veľa hovoria a tak sa vždy v tomto momente začnú nudiť a často aj robiť to, čo nemajú.

Pomocou je, ak šikovný katechéta alebo laik s dovolením kňaza pred každým čítaním priblíži situáciu alebo dianie opisované v čítaniach detským jazykom pár vetami. Počas kázne môžu mať deti svoju vlastnú katechézu – a to buď priamo v jednej časti kázne, určenej pre ne alebo mimo hlavného priestoru chrámu, napríklad v sakristii alebo bočnej miestnosti kostola.

Deťom sa v týchto priestoroch môžu venovať animátori alebo katechéti, ktorí pre nich pripravia zaujímavým, vždy iným spôsobom spracovanie a pochopenie textu z čítaní. Stačí, ak si napríklad nielen rozprávajú o Dobrom pastierovi, ale si ho aj vystrihnú, prípadne k nemu na koláž s veľkou lúkou nalepia seba ako jednu z ovečiek – čo znamená aj zmenu činnosti s nožnicami a lepidlom a odreagovanie dieťaťa.

V polčase obradov je to vynikajúca možnosť, ako deti zamestnať a zároveň im pomôcť vydržať až do konca v pokoji. Deti sa cítia byť samozrejme aj dôležité, lebo je tam program špeciálne pre nich – a tak spokojné dieťa vydrží pokojnejšie sedieť.

Bonus

V dobre zabehnutých spoločenstvách patrí k milým zvykom pred záverom obradov osláviť narodeniny či meniny drobcov spoločne – tu však už záleží na kňazovi, ako sa k tomu postaví a či sa pri ňom deti budú cítiť dobre. Byť však oslávený pred všetkými je vyznamenanie a vytiahnuť si niečo, čo len chce, zo zázračnej tašky plnej darčekov sa nedá hocikedy a hocikde...

Možno sa nepodarí vo vašej farnosti naštartovať všetky aktivity ponúkané malým deťom – ale ak sa podarí aspoň jedna, majte radosť, lebo otvára postupne cestu aj tým ostatným, a to hlavne, ak by ste začali spevom. Verte, že takto sa deti budú do kostola tešiť, viac sa tam sústredia a domov budete všetci odchádzať spokojnejší.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 19 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

Najčítanejšie

Komentáre k článku
stastnablcha napísané 22.05.2017 17:32

u nas je to skvele pocas detsky omsi... deti su v predu a mozu (v ranci slusnosti) pobehovat, pozerat sa a aj sa pytat... to je nieco co im doda chut v nedelu namisto pozerania rozpravky ist do kostola

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
SZČO a materská
17.10.2017   1
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Dula rešpektuje rozhodnutia mamičky. Nehodnotí a nekomentuje ich.
16.10.2017   0
Rozprávala som sa s Lubkou Lapšanskou, nesmierne energickou, vtipnou a usilovnou ženou, mamou 3. detí, a ... dulou.
Všetko čo chcete vedieť o amniocentéze
16.10.2017   23
Odporučil Vám gynekológ amniocentézu? Prečítajte si, aké vyšetrenie sa skrýva za týmto komplikovaným slovom, čo všetko sa dá z výsledku tohto vyšetrenia zistiť a tiež aké riziká so sebou nesie.
babetko
Ako si vybrať opatrovateľku. Na toto sa jej spýtajte:
17.10.2017   0
Ak ste sa rozhodli vyhnúť sa opatrovateľským agentúram a chcete hľadať na vlastnú päsť, nasledujúce rady vám pomôžu viesť správne pohovor a klásť dobre mierené otázky.
Historická kauza : Plienky
16.10.2017   2
Jednorazové plienky sa stali symbolom novodobého rodičovstva. Stíhame veci, na ktoré by naše mamy, vešajúce plienky na dvore ani nepomysleli. Plávanie a angličtinu takmer od šestonedelia...
Čo robiť, aby dieťa viac poslúchalo.
15.10.2017   324
Cieľom nie je kontrolovať dieťa na 200%, ale naučiť ho kontrolovať sa a tiež naučiť ho istým hraniciam každodenného života.
detské choroby
Bolesť končatín
15.10.2017   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Ako sa deti vyrovnávajú so stratou blízkej osoby
13.10.2017   0
Akútne trúchlenie môžeme sledovať už u detí okolo prvého roka života. Deti v školskom veku majú obvykle potrebu zdieľať svoje pocity, potrebujú sa veľa uisťovať, že neostali sami.
Atopický ekzém
11.10.2017   8
Atopický ekzém nie je ojedinelé ochorenie. Čo sú jeho príčiny, ako sa stanovuje diagnóza, ako prebieha liečba? Dá sa mu predísť? Odpovede na tieto otázky nájdete v článku MUDr. S. Javorkovej.
zvery
Jazdenie na koni - začíname
12.10.2017   3
Kone sú fascinujúce zvieratá a jazdenie na nich o to viac. Nie je to ani tak náročné ale vyžaduje si to odvahu a správneho trénera. Ako na to? Skúsime vám poradiť. Ako vybrať ranč, trénera a koňa?
Aj kŕmenie psov je alchýmia: 7 vecí, na ktoré by ste nemali zabúdať
08.10.2017   0
Nie nadarmo sa psom hovorí domáci miláčikovia. Označenie, ktoré vyjadruje citovú väzbu, znamená, že majitelia ich milujú, berú ich ako členov rodiny a chcú im dopriať plnohodnotný a čo najdlhší život. Zdravý životný štýl sa netýka len ľudí, aj pri psoch treba myslieť predovšetkým na správne stravovacie návyky.
Severanka Freya alebo husky príbeh
06.10.2017   0
Zaujíma vás príbeh severskej krásky Frey a Filipa? Ako sa dá užívať si aktívny život spoločne so psom? Prečo práve Husky? Podporme Filipa v jeho ceste za vysnívanou severskou expedíciou.