VychovávameDeti v kostole

Budeme mať prvé sväté prijímanie

 Mária Kohutiarová   11.05.2014   1

Čas po Veľkej noci je časom, kedy sa v mnohých katolíckych farnostiach vyzdobí kostol na bielo a deti majú svoj veľký deň, kedy prijmú do srdca a života najdôležitejšieho Hosťa. Čo je potrebné vedieť o podstatných veciach tohto dňa už dopredu?

Kedy sa deti pripravujú na prijímanie

Zvykom na Slovensku je pripraviť dieťa na prvé sväté prijímanie v tretej triede základnej školy, teda cca vo veku 8-9 rokov. V tomto veku by už dieťa malo rozumieť základným pravdám viery aj tomu, čo tento krok prijatia Eucharistie obnáša, čo je podmienkou prijatia sviatosti.

Dôležité ale tiež je, aby sa dieťa rozhodlo samé, resp. aby rodičia, katechéta aj kňaz videli, že je na tento krok pripravené a zrelé. Často je totiž prvé sv. prijímanie hromadnou akciou, kde dieťa je len figúrkou – a nemá byť. Je úlohou rodičov dobre zvážiť, či teraz je ten čas, či dieťa všetkému rozumie a túži po tom, napriek tomu, že stará mama nástojí a ide celá trieda. Nikde nie je stanovený fixne presný vek, v ktorom túto sviatosť musí prijať, je len odporúčaný a v dobrej viere ponúknutý vek, kedy najskôr. Aj v tomto však môže byť výnimka v prípade detí, ktoré dozrievajú skôr vo viere a sú pripravené prijať sviatosť o rok – dva skôr, ako rovesníci. O tomto je dobré rozprávať sa po zvážení rodičov s kňazom a katechétom.

Ako pripraviť?

Príprava na prijatie sviatosti Eucharistie by mala v prvom rade byť na pleciach rodičov, čo znamená, že by dieťa mali od narodenia viesť a vychovávať v pravdách viery a zúčastňovať sa s ním minimálne nedeľných bohoslužieb. Rodičia by vo veku, kedy dieťa túži prijať prvé sväté prijímanie, mali byť tými, ktorí ho sprevádzajú a rozprávajú mu svoje osobné svedectvo života s Bohom. Iniciatívni rodičia nájdu aj na internete množstvo pracovných materiálov a návodov, ako s deťmi pred prijatím sviatosti pracovať.

Dieťa by takto z rodiny malo poznať už všetky základné modlitby, poznať štruktúru sv. omše a byť zorientované v živote Cirkvi, ideálne je, ak je súčasťou farského spoločenstva cez detské stretká alebo detský spevokol, ktoré robia prirodzenú pomoc pri nasmerovaní a vedení vo viere.

Hoci sa mnohí rodičia na to spoliehajú, na hodinách náboženstva nie je prioritou ani podľa učebných plánov tretieho ročníka príprava na prvé sväté prijímanie. Katechéta môže tomu dopomôcť, často je to však na úkor riadneho učiva na vyučovaní tohto predmetu. Výborné riešenie je, ak vo farnosti prebieha intenzívny kurz prípravy na prvé sv. prijímanie a to tak pre deti, ako aj pre rodičov. Zvykne začať už v septembri toho školského roku, kedy dieťa má prijať prvé sv. prjímanie a pozostáva z pravidelných interaktívnych stretnutí rodičov a detí s kňazom, resp. katechétom. Ak takáto ponuka vo farnosti nie je, nič nebráni rodičom detí, ktoré majú pristúpiť k prijímaniu, spoločne zvážiť prípravu detí na sviatosť v rámci malého stretka buď svojpomocne za sprevádzania a vedomia kňaza alebo po dohode s katechétom, ktorý bude tieto stretnutia viesť.

Treba vedieť, že tak rodič, katechéta alebo aj kňaz vo farnosti má právo nepripustiť dieťa k prvému sv. prijímaniu, ak vidí, že nie je dostatočne pripravené alebo zrelé na tento okamih.

V každom prípade by to mala byť príprava na výnimočný deň a v tom duchu by malo byť všetko vedené, aby sa dieťa aj rodičia tešili, a nebrali ho len ako formalitu či možnosť získať dotáciu od starej mamy.

Čo dieťatku na prijímanie obliecť, aké sú zvyky ohľadom pohostenia či darov?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Eva Krátka napísané 26.07.2017 05:58

Dobrý deň,a ako je to prosím v Čechách?Mám vydatú dcéru v Čechách,mám vnuka ide do 3.ročníka a dcéra o tom ani nepočula,že by pripravovali deti v škole?

Na koho sa treba obrátiť?Radi by sme, aby išiel chlapec na 1.sväté prijímanie.

Ďakujem pekne za pomoc.

S pozdravom

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
babetko
Ako uvariť prvú mrkvu (1)
01.03.2021   0
Najjednoduchší postup na svete na uvarenie prvého zeleninového príkrmu. S krásnymi fotografiami od Jany Babjak Veselskej.
Súťaž: Čo sa dá robiť cez jarné prázdniny v lockdowne?
01.03.2021   0
Súťažte o 20 eurovú poukážku na nákup v dm.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
28.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
detské choroby
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   0
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.