VychovávameDeti v kostole

Budeme mať prvé sväté prijímanie

 Mária Kohutiarová   11.05.2014   1

Čas po Veľkej noci je časom, kedy sa v mnohých katolíckych farnostiach vyzdobí kostol na bielo a deti majú svoj veľký deň, kedy prijmú do srdca a života najdôležitejšieho Hosťa. Čo je potrebné vedieť o podstatných veciach tohto dňa už dopredu?

Kedy sa deti pripravujú na prijímanie

Zvykom na Slovensku je pripraviť dieťa na prvé sväté prijímanie v tretej triede základnej školy, teda cca vo veku 8-9 rokov. V tomto veku by už dieťa malo rozumieť základným pravdám viery aj tomu, čo tento krok prijatia Eucharistie obnáša, čo je podmienkou prijatia sviatosti.

Dôležité ale tiež je, aby sa dieťa rozhodlo samé, resp. aby rodičia, katechéta aj kňaz videli, že je na tento krok pripravené a zrelé. Často je totiž prvé sv. prijímanie hromadnou akciou, kde dieťa je len figúrkou – a nemá byť. Je úlohou rodičov dobre zvážiť, či teraz je ten čas, či dieťa všetkému rozumie a túži po tom, napriek tomu, že stará mama nástojí a ide celá trieda. Nikde nie je stanovený fixne presný vek, v ktorom túto sviatosť musí prijať, je len odporúčaný a v dobrej viere ponúknutý vek, kedy najskôr. Aj v tomto však môže byť výnimka v prípade detí, ktoré dozrievajú skôr vo viere a sú pripravené prijať sviatosť o rok – dva skôr, ako rovesníci. O tomto je dobré rozprávať sa po zvážení rodičov s kňazom a katechétom.

Ako pripraviť?

Príprava na prijatie sviatosti Eucharistie by mala v prvom rade byť na pleciach rodičov, čo znamená, že by dieťa mali od narodenia viesť a vychovávať v pravdách viery a zúčastňovať sa s ním minimálne nedeľných bohoslužieb. Rodičia by vo veku, kedy dieťa túži prijať prvé sväté prijímanie, mali byť tými, ktorí ho sprevádzajú a rozprávajú mu svoje osobné svedectvo života s Bohom. Iniciatívni rodičia nájdu aj na internete množstvo pracovných materiálov a návodov, ako s deťmi pred prijatím sviatosti pracovať.

Dieťa by takto z rodiny malo poznať už všetky základné modlitby, poznať štruktúru sv. omše a byť zorientované v živote Cirkvi, ideálne je, ak je súčasťou farského spoločenstva cez detské stretká alebo detský spevokol, ktoré robia prirodzenú pomoc pri nasmerovaní a vedení vo viere.

Hoci sa mnohí rodičia na to spoliehajú, na hodinách náboženstva nie je prioritou ani podľa učebných plánov tretieho ročníka príprava na prvé sväté prijímanie. Katechéta môže tomu dopomôcť, často je to však na úkor riadneho učiva na vyučovaní tohto predmetu. Výborné riešenie je, ak vo farnosti prebieha intenzívny kurz prípravy na prvé sv. prijímanie a to tak pre deti, ako aj pre rodičov. Zvykne začať už v septembri toho školského roku, kedy dieťa má prijať prvé sv. prjímanie a pozostáva z pravidelných interaktívnych stretnutí rodičov a detí s kňazom, resp. katechétom. Ak takáto ponuka vo farnosti nie je, nič nebráni rodičom detí, ktoré majú pristúpiť k prijímaniu, spoločne zvážiť prípravu detí na sviatosť v rámci malého stretka buď svojpomocne za sprevádzania a vedomia kňaza alebo po dohode s katechétom, ktorý bude tieto stretnutia viesť.

Treba vedieť, že tak rodič, katechéta alebo aj kňaz vo farnosti má právo nepripustiť dieťa k prvému sv. prijímaniu, ak vidí, že nie je dostatočne pripravené alebo zrelé na tento okamih.

V každom prípade by to mala byť príprava na výnimočný deň a v tom duchu by malo byť všetko vedené, aby sa dieťa aj rodičia tešili, a nebrali ho len ako formalitu či možnosť získať dotáciu od starej mamy.

Čo dieťatku na prijímanie obliecť, aké sú zvyky ohľadom pohostenia či darov?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Eva Krátka napísané 26.07.2017 05:58

Dobrý deň,a ako je to prosím v Čechách?Mám vydatú dcéru v Čechách,mám vnuka ide do 3.ročníka a dcéra o tom ani nepočula,že by pripravovali deti v škole?

Na koho sa treba obrátiť?Radi by sme, aby išiel chlapec na 1.sväté prijímanie.

Ďakujem pekne za pomoc.

S pozdravom

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...