ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
nedeľa 22.10.2017 | meniny má Sergej  
Vážne veciZamyslenie

Tajomstvo šuplíčkov

 Austin   01.11.2011   1

Včera som otvorila šuplík na našej starej Singerke. Bohužiaľ už našej, pretože ešte pred pár rokmi stála v kuchyni u babičky s deduškom.

Foto: Ingimage.com

 

Bola to klasická prešporská kuchyňa v dvojizbovom pavlačovom byte, ktorá bola maličká, preplnená a pravidelne natisnutá všetkými ľuďmi, čo prišli „len na kus reči“.

Pamätám si ju najviac z dlážkovej perspektívy, môj najobľúbenejší čas bol zabudnúť sa pod stolom.

Do uší sa mi dostávali zlomky nepochopiteľných pavlačových dymových správ,

nevhodných pre detské uši. Singerka stála hneď veľa stola a mala tri úžasné obrovské šuplíky plné pokladov. Napríklad zicherky zavesené pekne od malého po najväčší. Špendlíky pozbierané s deduškových košieľ a kvetinových výzdob, krabičku starých odpáraných gombíkov.

Každý z nich ožíval v mojich očiach v príbehoch pomotaných z rozprávok, rozprávania a odposluchu horných rozhovorov. Nepamätám si slová, zostali mi obrazy a vôňa časov minulých.

Včera som otvorila šuplík a zdal sa mi zrazu vetchý a zďaleka nie taký plný. Vyberala som kúsok po kúsku jeho obsah a v záhyboch papiera hľadala závan tej vône.

 

Diava, cigarety a jablkový koláč

Zmes diavy, deduškových štipľavých cigariet, ktoré chodil po polovičkách fajčiť na balkón a ich smrad mu ulpieval na prstoch ako parfém, vôňu vypekaných škvarkov, tuhej zrnkovej kávy, jablkového koláča so snehovou kôrkou...

Vôňu môjho bezstarostného detstva, vôňu rozlietanej fantázie, čas príbehov a rozprávania. Počula som naše rodinné príbehy toľkokrát, že ich snáď budem vedieť zopakovať svojim deťom, podať im niť, ktorá je v nich utkaná.

Deduško dodržal slovo, dožil sa roku 2000 ako si vysníval, dožil sa dokonca aj mojej svadby, ako mi sľúbil, aj keď som si dala riadne načas, kým som doviedla predstaviť toho pravého.

Len mi je ľúto, že to, že čakáme vytúžené bábätko som mu už utekala povedať do nemocnice, keď bol v kóme.  Babička sa síce narodenia vnuka dočkala, ale jej sa bez deduška proste nechcelo žiť a do roka odišla za ním.

Boli v sebe zrastení ako dva korene stromov, ako dve koruny, dva kmene. Dva stromy, pod ktorými som mohla vyrásť.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 20 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Komentáre k článku
Alenka z rise D napísané 01.11.2011 07:00

Krasne austin. V tychto dnoch je mi vzacnejsie akoinokedy stretnut pod pazuchou s kochlikom strapatych chryzantem mojich staruckych krstnych rodicov, stravit zasa to vykladove koliesko "who is who" po dedinskom cintorine s mojou mamou, ... Lebo vsetci ti ostatni pod korunamy stromov ktorych som vyrastala ja, tu uz nie su..

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   0
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
SZČO a materská
17.10.2017   1
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
Prečo dojčiť hneď po pôrode?
20.10.2017   9
Po pôrode sú hormóny mamičky, ale i dieťatka priamo naštartované na to, aby ste začali úspešne dojčiť. Ak vaše dieťatko nemalo možnosť prisať sa na prsník tesne po pôrode a prvé, čo do pusy dostane, je fľaša, môže sa stať, že potom mu bradavka „nebude stačiť“.
Súťaž o milé zásterky a termohrnčeky
20.10.2017   0
Hráte o 3x keramický termohrnček v provensálskom dizajne spolu s gazdinkovskou zásterou.
detské choroby
Imunita na školách
19.10.2017   0
Detské kolektívy sú doslova rajom na šírenie vírusov a infekcií. Preto je veľmi dôležité, aby ste vaše ratolesti zaopatrili ochranným štítom.
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
Bolesť končatín
15.10.2017   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
zvery
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.
Jazdenie na koni - začíname
12.10.2017   3
Kone sú fascinujúce zvieratá a jazdenie na nich o to viac. Nie je to ani tak náročné ale vyžaduje si to odvahu a správneho trénera. Ako na to? Skúsime vám poradiť. Ako vybrať ranč, trénera a koňa?